داروهای گیاهیسلامت

آنچه باید از گیاه و قرص جینکوبیلوبا بدانید

ممکن است این روزها اسم جینکوبیلوبا را زیاد شنیده باشید و بخواهید با خاصیت های جینکوبیلوبا آشنا شوید. مطالعه این مقاله به شما آموزش می دهد چه زمانی می توانید از آن استفاده کنید.

جینکوبیلوبا گیاهی قدمتی بیش از 150 سال دارد که در سرزمین کهن چین یافت می شود.

گیاه جینکوبیلوبا سرشار از ترپنوئیدها و فلاوونوئیدها است که از جمله آنتی اکسیدان های محافظت کننده در برابر رادیکال های آزاد دارا می باشد. در این گیاه 4% پروتئین، 38% کربوهیدرات، الکل ها، اسیدآمینه ها، فنل ها، کتون های آلکالوئید و گلوکزیدهای سیانوژیک دیده می شود.

جینکوبیلوبا و اثرات آن بر آلزایمر

یکی از خاصیت های جینکوبیلوبا افزایش حافظه و پیشگیری از فراموشی است؛ همچنین اثرات آن در بهبود آلزایمر نیز دیده می شود. تحقیقات جدید درباره این گیاه نشان می دهد در پیشگیری از جنون، اضطراب و افسردگی نیز موثر بوده است.

جینکوبیلوبا باعث تحریک گردش خون به مغز و در نتیجه می تواند مشکلات دلهره، ترس، کمی حافظه، افزایش تمرکز و مشکلات شنوایی را بهبود بخشد.

جینکوبیلوبا و اثرات درمانی آن

از دیگر خاصیت های جینکوبیلوبا می شود به درمان شب ادراری، افزایش توان جنسی، آرام کردن دردهای عضلانی، آرام کردن دردهای مثانه، درمان کرم های روده ای و درمان سوزاک اشاره کرد. همچنین اثرات مفیدی بر انعقاد خون دارد. (پیش از برخی جراحی ها که خونریزی زیاد است مورد استفاده قرار می گیرد.)

موارد منع مصرف

1- افرادی که اختلال در گردش خون دارند، یا افرادی که ضد انعقاد مصرف می کنند ممکن است اثرات آزاردهنده داشته باشد.

2- اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید از میل کردن این گیاه خودداری کنید.

3- از دیگر عوارض آن می شود به سرگیجه، اسهال، دل درد، سردرد، خارش، استفراغ و تهوع اشاره کرد.

برای مشاهده نتیجه تا چه مدت باید از گیاه جینکوبیلوبا استفاده کرد؟

آزمایش های کلینیکی نشان می دهد برای اثر بخشی این دارو و بهبود یافتن باید آن را تا 80 هفته میل کنید. (از هفته سوم به بعد تاثیر دارو دیده می شود)

برای میل کردن این گیاه می توانید برگ های خشک شده آن را تهیه کنید و همراه با چای دم کنید. امروزه عصاره جینکوبیلوبا را به صورت کپسول، قرص و قطره تهیه کرده اند تا استفاده از آن را برای همگان ساده تر کنند.

آیا بی خطر است؟

امروزه پرفروش ترین گیاه در آمریکا جینکوبیلوبا است؛ لازم به ذکر است مصرف بیش از حد آن می تواند ایجاد سرطان تیروئید، کبد و تومور بینی در حیوانات می شود. اداره غذا و دارو آمریکا مصرف این گیاه را از لیست مواد مغذی خود حذف کرده است.

نکته

این گیاه به علت پیوندهای آلکیل فلنی دارای خاصیت های آلرژی است. بدون نسخه قابل خرید نیست و بدون دستور پزشک دارو را مصرف یا مقدار آن را تغییر ندهید.

برای افزایش تمرکز می توانید به مقاله زیرمراجعه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا