ترفند هاکامپیوتر و اینترنت

چرا کامپیوتر من، مکرراً ریستارت می شود؟ (10 نکته حل مشکل برای ویندوز)

صادقانه بگویم، آیا چیزی نا اُمیدکننده تر از ریستارت شدن ویندوز کامپیوتر، به طور تصادفی و مکرر وجود دارد؟ شما می خواهید بدانید چرا این اتفاق می افتد، اما مهمتر اینکه برای متوقف کردن آن چه کاری می توانید انجام دهید! قبل از تماس با تعمیرکار، لیست پیشنهاد های مفید، برای حل مشکل ریستارت شدن ویندوز را که در ادامه ارائه شده، بررسی کنید.

1- منبع تغذیه، سیم برق و باتری لپ تاپ را چک کنید

نوسانات برق که حتی متوجه آن نمی شوید می تواند باعث ریستارت شدن ویندوز کامپیوتر شود.
یکی از راه حل های حل مشکل برای ریستارت شدن ویندوز بطور مکرر، این است که اگر لپ تاپ دارید، باتری را بردارید، سیم برق را وصل کرده و کامپیوتر خود را آزمایش کنید. اگر مشکل راه اندازی مجدد حل شود، به احتمال زیاد زمان خرید باتری جدید فرا رسیده است. برای کامپیوتر رومیزی، موارد زیر را امتحان کنید:

 • رایانه را به پریز برق متفاوتی در قسمت دیگری از خانه خود وصل کنید. اگر کامپیوتر بدون راه اندازی مجدد کار می کند، از یک متخصص برق مجوز بگیرید که پریز دیگر و سیم کشی خانه شما را به طور کلی بررسی کند.
 • سیم برق را جدا کرده و یک سیم جدید با مشخصات مشابه جایگزین کنید.

2- برنامه ای را برای نظارت بر دمای رایانه بارگیری کنید

داغ شدن بیش از حد، یکی از دلایل شایع راه اندازی مجدد کامپیوتر است.
رایانه های مدرن با محافظت از اجزای حساس، سرعت خود را کاهش داده و در صورت لزوم خاموش می کنند. در این صورت، تشخیص اینکه آیا کامپیوتر شما واقعاً بیش از حد داغ شده است دشوار است، مگر اینکه از برنامه نظارت بر دما، استفاده کنید.

برنامه های متعدد سازگار با ویندوز وجود دارد، بنابراین برنامه ای را انتخاب کنید که درجه حرارت CPU ،GPU و مادربرد شما را کنترل می کند. اکثر برنامه ها از سیستم کد رنگی با قرمز استفاده می کنند که نشان می دهد گرمای بیش از حد در حال رخ دادن است.

3- برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، اقدامات مبتدی انجام دهید

شاید بتوانید بدون تماس با یک متخصص حرفه ای، مشکل ریستارت ویندوز را، حل کنید.
اگر برنامه نظارت بر دما، نشان می دهد که سیستم، بیش از حد داغ شده است، با جریان هوای ضعیف و کارایی ضعیف فن، شروع کنید.

اطمینان حاصل کنید که فضای باز کافی، در اطراف کیس کامپیوتر، وجود دارد و برای لپ تاپ، از یک پد خنک کننده در زیر آن، استفاده کنید. هرگونه تهویه هوا را از نظر تجمع گرد و غبار بررسی کنید. در صورت وجود تجمعِ گرد و غبار، ناحیه را با کمک سشوار یا جارو برقی، پاک کنید.

 • اگر این اقدامات، مؤثر واقع نشد، ممکن است لازم باشد داخل کامپیوتر را تمیز کنید. بنابراین، با تعمیرکار کامپیوتر تماس بگیرید.

4- حالت راه اندازی سریع را غیرفعال کنید

حالت راه اندازی سریع، که به طور خودکار در ویندوز 10 فعال می شود، معمولاً دقیقاً همان چیزی را که از نامش مشخص است انجام می دهد. این حالت، باعث می شود کامپیوتر شما سریع تر راه اندازی شود! در برخی موارد غیر معمول، این حالت ممکن است باعث شود کامپیوتر شما دوباره و دوباره، راه اندازی شود. خوشبختانه می توانید به سرعت این حالت را غیرفعال کنید، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و ببینید آیا مشکل شما حل شده است یا خیر.

 • برای غیرفعال کردن حالت راه اندازی سریع، “کنترل پنل” را در نوار وظیفه، جستجو کرده و آن را از لیست نتایج انتخاب کنید. “Power Options” را انتخاب کنید، دکمه های پاور را انتخاب کنید و سپس تنظیماتی را که در حال حاضر در دسترس نیستند تغییر دهید. علامت “Turn on fast setup” (توصیه می شود) را بردارید و سپس روی ذخیره تغییرات کلیک کنید. در صورت تمایل و فعال کردن مجدد تنظیمات سریع، آن علامت را بازگردانید.

5- اگر رایانه شما بلافاصله پس از راه اندازی مجدد راه اندازی شد، Startup Repair را امتحان کنید

اگر خوش شانس باشید، این ابزار بدون بررسی بیشتر، مشکل را برطرف می کند.
ممکن است با توجه به مشکل شما، کمی عجیب به نظر برسد، اما برای اجرای “Startup Repair” و حل مشکل ریستارت ویندوز، باید چندین بار کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

 • وارد محیط بازیابی ویندوز (winRE) شوید: دستگاه خود را روشن کنید، سپس دکمه “power” را برای خاموش شدن آن فشار دهید، به مدت 10 ثانیه دکمه را نگهدارید. این فرآیند را برای بار دوم تکرار کنید، سپس رایانه خود را برای بار سوم روشن کنید اما اجازه دهید بارگیری شود. صفحه تعمیر خودکار ظاهر می شود.
 • اجرای تعمیر خودکار: در صفحه نمایش تعمیر خودکار، “Advanced Options” را انتخاب کنید، سپس گزینه عیب یابی “Troubleshoot”، و بعد Advanced Options، بعد Startup Repair و در نهایت ریستارت”Restart” را انتخاب کنید. “Startup Repair” رایانه شما را اجرا و راه اندازی مجدد می کند.

6- برای حل مشکل ریستارت، به روزرسانی اخیر ویندوز را که ممکن است خراب باشد، حذف کنید

اگر این مشکل برطرف شد، دوباره ویندوز را بروزرسانی کنید و دوباره آن را امتحان کنید.
خطا های جزئی در به روزرسانی، ممکن است باعث مشکلات مجدد ریستارت شود. بنابراین آخرین بروزرسانی را حذف کرده و ببینید آیا همه چیز به حالت عادی بر می گردد. اگر این کمک نکرد، دوباره بروزرسانی کرده و سایر گزینه های حلِ مشکل را امتحان کنید.

 • برای حذف بروزرسانی، به ترتیب زبانه های زیر را کلیک کنید:
 • Start>> Settings>> Update & Security >> Windows Update >> View your update history >>Uninstall Updates.
 • روی جدیدترین بروزرسانی از لیست کلیک راست کرده و Uninstall را انتخاب کنید.

7- برای تست برنامه ها و درایور های اخیر، System Restore را انجام دهید

هنگام نصب یک برنامه یا آپدیت درایور، کامپیوتر شما به طور خودکار نقاط بازیابی ایجاد می کند، به این معنی که می توانید به راحتی به آن نقطه در زمان برگردید. اگر بعد از System Restore، حل مشکل ریستارت ویندوز شما برطرف شد، می دانید که مشکل را شناسایی کرده اید. از قسمت درایور، می توانید انتخاب کنید که موارد مشکل ساز را دوباره نصب کنید یا بدون آن ها ادامه دهید.

 • برای انجام system restore، در قسمت نوار وظیفه “control panel” را جستجو کرده و آن را از لیست نتایج انتخاب کنید. در کادر جستجوی کنترل پنل، “recovery” را تایپ کنید، سپس Recovery and Open System Restore را انتخاب کنید. Next را در کادر Open system files and setting انتخاب کنید. نقطه بازیابی را که می خواهید استفاده کنید از لیست گزینه ها انتخاب کنید، روی “Scan for affected programs” کلیک کنید تا ببینید چه چیزی حذف می شود، سپس Close ،Next و Finish را انتخاب کنید.
حل مشکل ریستارت ویندوز کامپیوتر.

8- ریبوت در حالت “safe mode” برای کمک به تشخیص و حل مشکل مشکل ریستارت ویندوز

برای ورود به حالت “safe mode”، روی دکمه Start کلیک کنید، سپس Settings را انتخاب کنید. Update and Security را انتخاب کنید و سپس Recovery را انتخاب کنید و وارد Recovery Settings شوید. در قسمت Advanced Setup گزینه Restart Now را انتخاب کنید. پس از ریستارت کامپیوتر:
عیب یابی “Troubleshoot”> گزینه های پیشرفته Advanced Options > تنظیمات راه اندازی Startup Settings و سپس Restart را انتخاب کنید.
پس از ریستارت ویندوز، 4 مورد را از لیست گزینه های حالت safe mode استاندارد یا 5 مورد را برای حالت safe mode با شبکه انتخاب کنید (بنابراین می توانید به اینترنت و سایر دستگاه های شبکه خود دسترسی داشته باشید)

در حالت ایمن، کامپیوتر شما تنها با تعداد انگشت شماری از فایل ها و درایور های اساسی و ضروری، بوت می شود. اگر رایانه شما هنوز در حالت safe mode، ریستارت می شود، می توانید عیب حل مشکل ریستارت ویندوز را در 3 زمینه متمرکز کنید: ویروس ها؛ مشکلات سخت افزاری؛ یا مشکلات مربوط به فایل های ضروری یا درایور ها در نصب ویندوز.

9- برای حذف بدافزار، اسکن ویروس را در حالت “safe mode” اجرا کنید

بدافزار شناسایی نشده، می تواند به آسانی باعث ریستارت ویندوز آن هم بدون دلیل، شود.
پس از راه اندازی رایانه در حالت ایمن، یک اسکن کامل با نرم افزار ضد ویروس خود انجام دهید. در صورت یافتن و حذف هرگونه بدافزار، رایانه خود را مجدداً ریستارت کنید تا از حالت ایمن خارج شود و بررسی کنید که آیا مشکل شما حل شده است یا خیر.

10- هنگام ذخیره فایل های شخصی خود، ویندوز را دوباره نصب کنید

در صورت خرابی ویندوز فعلی، نصب مجدد آن، ممکن است کمک کننده باشد.
برای راه اندازی این استراتژی، ابتدا با نصب یا اتصال رسانه نصب ویندوز، مانند دیسک یا هارد دیسک قابل حمل به کامپیوتر خود، شروع کنید. File Explorer را باز کرده و درایو را با installation media انتخاب کنید. به فهرست اصلی درایو بروید، روی setup.exe دو بار کلیک کنید و در صورت درخواست اجازه اعمال تغییرات در دستگاه خود، Yes را انتخاب کنید.

Change what to keep را انتخاب کنید و یکی از 3 گزینه را انتخاب کنید:

 • (1. “Keep personal files and apps“فایل ها و برنامه های شخصی را نگه دارید،
 • 2. “Keep personal “filesفایل های شخصی را نگه دارید
 • 3. “Keep nothing” چیزی را نگه ندارید.) برای شروع مراحل نصب روی Install کلیک کنید.

انتخاب گزینه “Keep nothing” بهترین راه برای دریافت نسخه “clean” از ویندوز است. اما این بدان معناست که همه داده ها، تنظیمات و برنامه های شخصی خود را از دست خواهید داد. بنابراین اگر می خواهید از این مسیر بروید، از قبل نسخه پشتیبان تهیه کنید!

منبع: wikihow

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا