پزشکیسلامت

حساسیت و آلرژی فصل بهار چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری نمود؟

بهار زیباست، اما زمانی برای آلرژی های فصلی است. با آزاد سازی گرده گیاهان، میلیون ها نفر مبتلا به تب یونجه شده و شروع به استشمام و عطسه می کنند. هیچ درمانی برای حساسیت فصل بهار وجود ندارد اما می توانید برای مهار آلرژی های بهار، از دارو گرفته تا روش های خانگی اقداماتی انجام دهید.

در بهار، درختان و علف ها شروع به انتشار گرده در هوا می کنند. وقتی مردم این گرده را استشمام می کنند، می تواند باعث ایجاد حساسیت در آن ها شود. آلرژی هایی که در فصل بهار اتفاق می افتد به عنوان آلرژی های بهاری، تب یونجه یا رینیت آلرژیک شناخته می شوند.

علل ایجاد حساسیت در فصل بهار

بزرگترین عامل حساسیت در فصل بهار گرده گل است. درختان و علف های هرز این دانه های ریز را در هوا آزاد می کنند تا گیاهان دیگر را بارور کنند. درواقع آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن فرد بیش از حد به ماده ای بی خطر که در اصطلاح آلرژن شناخته می شود واکنش نشان دهد. 

علل ایجاد حساسیت در فصل بهار

وقتی این گرده ها به بینی فردی که آلرژی دارد وارد می شوند، سیستم ایمنی بدن به اشتباه گرده را خطری می داند و آنتی بادی هایی آزاد می کند که به مواد حساسیت زا حمله می کنند که منجر به ترشح مواد شیمیایی به نام هیستامین در خون می شود.

هیستامین باعث آبریزش بینی، خارش چشم و سایر علائم می شود. هیستامین همچنین باعث عطسه می شود تا مواد حساسیت زای بینی را از بین ببرد. افرادی که آلرژی دارند، کاملاً با این موارد آشنا هستند.

جالب است بدانید که گرده گل می تواند مسافت زیادی را طی کند، بنابراین این گرده ها فقط مربوط به گیاهان اطراف شما نیست.

عوامل حساسیت زا عبارت اند از:

گرده گل، درختان، چمن و علف های هرز عوامل ایجاد آلرژی هستند.

درختان:

درخت هایی که باعث ایجاد آلرژی می شوند عبارت اند از:

خاکستربلوط
راشزیتون
سرونخل
نارونکاج
درخت عرعرصنوبر
افراچنار
شاه توتبید

چمن ها و علف های هرز :

طبق AAFA، رایج ترین علف هایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند عبارتند از:

برمودا
جانسون
باغچه
چاودار چند ساله
ردوپ
شیرین بهاری
تیموتی

علائم حساسیت یا آلرژی بهار

آلرژی بهاری می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • آبریزش بینی
 • آبریزش چشم
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • خارش چشم و بینی، گوش و دهان
 • پف کردن چشم
 • گرفتگی بینی به دلیل احتقان
 • کهیر (در موارد نادر)

تشخیص آلرژی

پزشک ممکن است چندین آزمایش برای تشخیص آلرژی بهاری انجام دهد، از جمله:

 • تست پوستی: پزشک مقدار کمی از ماده حساسیت زا را در پوست فرد قرار می دهد تا بتواند هر گونه واکنش را تشخیص دهد. نتایج حدود 10-20 دقیقه طول می کشد.
 • تست داخل پوستی: این تست معمولا حساس تر از تست روی پوست است. این تست شامل تزریق مقدار کمی از ماده حساسیت زا توسط پزشک برای دیدن واکنش است.
 • آزمایش خون: پزشک یک نمونه خون گرفته و به آزمایشگاه می فرستد. تکنسین آزمایشگاه، ماده آلرژن را به نمونه اضافه می کند تا ببیند تعداد آنتی بادی های تولید شده افزایش می یابد یا خیر.

پزشک ممکن است از فرد در مورد علائم، خانه و محیط کار و سابقه پزشکی خانوادگی وی سوال کند.

تشخیص آلرژی فصل بهار توسط پزشک

روش های درمانی آلرژی فصل بهار

طیف وسیعی از داروها برای درمان علائم آلرژی بهار در دسترس است. این داروها هم بدون نسخه (OTC) و هم با نسخه پزشک در دسترس هستند.

دارو

 • آنتی هیستامین: این می تواند علائمی مانند خارش چشم و بینی، آبریزش بینی و عطسه را تسکین دهند. آنتی هیستامین ها به صورت قرص، اسپری بینی یا مایع در دسترس هستند. قرص نئوتادین یک نوع آنتی هیستامینِ ضد حساسیت می باشد.
 • کورتیکواستروئیدهای بینی: نوعی اسپری بینی که التهاب را کاهش می دهد. پزشکان آن ها را موثرترین داروی رینیت آلرژیک می دانند.
 • ضد احتقانات: این ها باعث کوچک شدن لایه مخاط مجاری بینی و کاهش گرفتگی می شوند. مواد ضد احتقان به صورت قرص، مایع، قطره و اسپری بینی وجود دارد. استفاده طولانی مدت از آن می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.
درمان حساسیت فصل بهار
 • گیرنده های لکوترین: این قرص ها از عملکرد برخی مواد شیمیایی که در واکنش های آلرژیک نقش دارند جلوگیری می کنند.
 • قطره چشم: قطره چشم آلرژی چشم را درمان می کند. قطره چشم می تواند به طور کوتاه مدت، قرمزی، خارش و تورم چشم را تسکین دهد.
 • اسپری های بینی: اسپری های دیگری برای تسکین مجاری خشک بینی یا مخاط غلیظ، کاهش علائم قطره پس از بینی و جلوگیری از واکنش های آلرژیک در دسترس هستند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یک راه حل طولانی مدت است که هدف آن حساسیت زدایی از حساسیت افراد است. پزشکان ممکن است از ایمونوتراپی برای معالجه افرادی که عوارض جانبی دارند یا از دارو درمانی بهره کمی می برند یا هیچ تاثیری برای آن ها ندارد، استفاده کنند.

درمان های خانگی

درمان های خانگی متعددی ممکن است برای افرادی که آلرژی بهاری دارند، موثر باشد:

از بخور استفاده کنید

استنشاق بخار برای رینیت آلرژیک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند گرفتگی بینی را تسکین داده و باز کند. برای این کار، یک کاسه آب جوش را روی میز یا زمین قرار دهید. یک حوله دور خود بپیچید به طوری که سر و صورت تان را بپوشاند و بعد نفس بکشید.

نکته: مراقب باشید هنگام استفاده از آب گرم یا جوش پوست تان نسوزد.

شستشو با نمک

نمک می تواند مواد آلرژی زا و آلوده کننده را از سوراخ های بینی و سینوس ها پاک کرده و به رفع گرفتگی بینی کمک کند.

سرم شستشو بدون نسخه پزشک در دسترس است.

طب سوزنی

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های نازک در قسمت های خاصی از بدن برای اهداف درمانی است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که طب سوزنی انجام می دهند کمتر به علائم مربوط به آلرژِی بینی دچار می شوند و کیفیت زندگی آن ها بهبود می یابد.

درمان حساسیت فصل بهار با طب سوزنی

بر اساس یک مطالعه در سال 2017، سایر درمان های طبیعی مانند استفاده از برگ گزنه نیز می تواند تورم بینی را کاهش دهد.

راه های پیشگیری از حساسیت فصل بهار

در حالی که روش های کمی برای جلوگیری از آلرژِی در فصل بهار وجود دارد، اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آن انجام دهید:

 1. آلرژی های موجود را بشناسید: آب و هوای منطقه خود را بررسی کرده و آلرژن های موجود را بشناسید.
 2. در زمان رانندگی پنجره ها را ببندید: در هنگام رانندگی پنجره ها را ببندید تا در معرض گرده های موجود در هوا قرار نگیرید.
 3. دوش گرفتن قبل از خواب: بدن و موها می توانند گرده های زیادی را در هر زمان خارج از منزل جمع کنند. همچنین، هر لباس که پوشیده اید را حتماً زودتر بشویید.
 4. از خشک کردن لباس در فضای باز خودداری کنید: گرده ها به راحتی می توانند در الیاف پارچه یا لباس قرار بگیرند، بنابراین بهتر است لباس ها را در خانه خشک کنید.
پیشگیری از حساسیت فصل بهار با خشک کردن لباس ها در خانه

5. در زمان های مشخصی بیرون نروید: بیشترین زمان گرده افشانی گیاهان در صبح و غروب است. بهتر است افراد مبتلا به آلرژی در این ساعات کمتر از منزل خارج شوند.
6. از ماسک و عینک آفتابی استفاده کنید: چشم ها، بینی و دهان در معرض جذب آلرژی ها قرار دارند. بنابراین باید از عینک آفتابی و ماسک استفاده کنید.
7. مرتبا جارو برقی و گرد گیری کنید: برای جلوگیری از باقی ماندن گرد و غبار، مرتبا خانه را جاروبرقی بکشید.
8. از فیلتر HEPA استفاده کنید: این فیلتر برای حذف ذرات معلق در هوا طراحی شده است. پنجره ها را بسته نگه دارید و در صورت نیاز از تهویه هوا استفاده کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید کیفیت زندگی شما تحت تاثیر حساسیت و آلرژی قرار گرفته، باید به پزشک یا متخصص آلرژی مراجعه کنید.

همچنین اگر فردی مبتلا به عفونت های سینوسی مزمن، سردرد، دشواری در تنفس یا سرفه مداوم است، برای درمان باید به یک متخصص مراجعه کند.

سخن آخر

به گفته مراکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC)، آلرژی و حساسیت های فصل بهار ، سالانه میلیون ها نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. آلرژی های بهاری به درمان های مختلف اعم از OTC و نسخه ای به خوبی پاسخ می دهند.

درمان های طبیعی ممکن است به بهبود علائم کمک کنند. با این حال، اگر علائم بیماری شدید یا غیرقابل کنترل شود، فرد باید با پزشک مشورت کند.

این مقاله آخرین بار در 24 آوریل 2020 از نظر پزشکی بررسی شد.

منبع: medicalnewstoday

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا