سلامت

حذف لایک از اینستاگرام به دلیل سلامت روانی بیشتر جامعه

استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی می تواند مشکل ساز باشد و منجر به اختلالات روانی در خواب، کاهش بهره وری و درگیری های بین افراد چه در خانواده و چه در میان دوستان شود. در حالی که “اعتیاد به رسانه های اجتماعی” یک اصطلاح کاملاً بحث برانگیز در جامعه علمی است، ولی ارتباطات آنلاین بیش از حد رفتار های اعتیاد آور باعث نگرانی می شود. به همین دلیل مدیر عامل این برنامه تصمیم به حذف لایک از اینستاگرام را به طور آزمایشی آغاز کرده است.

امروز 500 میلیون نفر اینستاگرام خود را بررسی می کنند و بسیاری از مردم به دلیل این که علاقه دارند انسان های دیگر، حرف ها یا کار های آن ها را تایید کنند و یا با گذاشتن آن عکس یا ویدئو مهر تایید یا همان like را دریافت کنند، باعث می شود صفحات مجازی مثل اینستاگرام را بیشتر چک کنند.

در حالی که کاربران پیش از این می توانستند ببینند تعداد لایک دیگران در پست هایشان به چه عددی رسیده است، اما اکنون آن ها فقط لایک ها را در پست های خود مشاهده می کنند.

اما استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی می تواند مشکل ساز باشد و منجر به اختلالات روانی در خواب، کاهش بهره وری و درگیری های بین افراد چه در خانواده وچه در میان دوستان شود.

در حالی که “اعتیاد به رسانه های اجتماعی” یک اصطلاح کاملاً بحث برانگیز در جامعه علمی است، ولی ارتباطات آنلاین بیش از حد رفتار های اعتیاد آور باعث نگرانی می شود.

شروع حذف like در چند کشور به صورت آزمایشی

اینستاگرام از Mey 2020 (اردیبهشت 1399) شروع به مخفی کردن لایک ها در کانادا کرد و این آزمایش را در ایرلند، ایتالیا، ژاپن، برزیل، استرالیا و نیوزلند گسترش داده است. حذف آزمایشی لایک از اینستاگرام در ایالات متحده از نوامبر2019 آغاز شد.

در این پلتفرم در سال 2018، 3700000 پست تحت حمایت برند ساخته شده اند و با این دکمه کوچک قلب شکل به ابزاری سودآور برای تأثیرگذاری تبدیل شده است.

اما حذف این لایک ها می تواند عملکرد ذهن را بهبود بخشد. اینفلوئنسر ها از لایک ها به عنوان ابزاری برای جذب تبلیغ کننده استفاده می کنند. اکنون آن ها مجبورند که نحوه انجام کار را دوباره ارزیابی کنند.

اینستاگرام در حال ایجاد یک سری تغییرات است، حتی اگر به کسب و کار آسیب برساند. مدیر عامل اینستاگرام “آدام مصری” اخیراً در نشست Wired 25 توضیح داد كه اضطراب و فشار های اجتماعی ناشی از برنامه “به ویژه در مورد جوانان در دنیای تلفن همراه” حاد تر می شود.

اینستاگرام پس از تماس با PBS News Hour با این شرکت برای مصاحبه برای حذف لایک از اینستاگرام به این اظهارات اشاره کرد.

چرا مردم به رسانه های اجتماعی وابسته اند؟

آماری از تعداد کاربران اینستاگرام
آماری از تعداد کاربران اینستاگرام

Dar Meshi می گوید: انسان ها علاقه زیادی به گرفتن پاداش در مقابل انجام کاری دارند.

این سیستم عصبی پاداش اجتماعی، جسم مخطط شکمی و بخشی از مغز که بر تصمیم گیری و رفتار های مرتبط با پاداش متمرکز است را فعال می کند.

این همان منطقه ای است که هنگامی که مردم قمار می کنند و یا هنگام خوردن یک تکه کیک لذت می برند، از بین می رود. Ofir Turel متخصص عصب شناسی می گوید: به همین دلیل است که چک کردن رسانه های اجتماعی بسیار فریبنده و لذت بخش است است.

Dar Meshi این سرگرمی های آنلاین را به عنوان تجربیات لذت بخش اجتماعی توصیف کرد، درست مثل وقتی که با کسی صحبت می کنید یا کسی تعارفی به شما می کند، با اشاره سر آن حرف را تایید می کنید.

تصور کنید که شما به بانک می روید و حساب خود را چک می کنید و حس رضایت در شما به وجود می آید. ولی اگر حساب دیگران را هم بتوانید چک کنید احساس نارضایتی در شما به وجود می آید.

یکی دیگر از ویژگی های جذاب رسانه های اجتماعی این است که وقتی پست می گذاریم، نمی دانیم چه تعداد لایک خواهیم گرفت و چه زمانی آن ها را دریافت خواهیم کرد.

تورل گفت: به دلیل ترس ما از به دست نیاوردن، ما اغلب تمایل داریم رسانه های اجتماعی را بیشتر چک کنیم، زیرا نمی دانیم این اطلاعات جدید چه زمانی ظاهر می شوند.

روانشناسان رفتاری B. F. Skinner و چارلز فرستر، این عادت را ده ها سال پیش – در کبوتر ها – کشف کردند. آن ها به صورت تصادفی یک آزمایشی روی پرندگان انجام دادند که پرندگان پس از فشار دادن یک دکمه، پاداش دریافت می کنند و متوجه شدند که کبوتر ها به امید دریافت پاداش، هزاران بار دیگر این دکمه را فشار می دهند.

Turel رفتار اجباری کبوتران را با انسان مقایسه کرد که دائماً برنامه های رسانه های اجتماعی را چک می کنند.

ترول گفت: “به نظر می رسد دیوانه است، درست است؟ اما ما به عنوان انسان خیلی با آنان فرق چندانی نداریم.”

آیا چک کردن مداوم اینستاگرام اعتیاد محسوب می شود؟

چک کردن مداوم اینستاگرام

اگرچه ممکن است به آن به عنوان اعتیاد نپردازید ولی بارها و بارها چک کردن رسانه های اجتماعی برای ارتباطات آنلاین، سیستم پاداش مغز را به طور مشابه با سایر رفتارهای اعتیاد آور فعال می کند.

به تازگی نتایج یک بررسی دولتی در کره جنوبی منتشر شده که نشان می دهد 14% از کودکان مدرسه ای در این کشور به گوشی های هوشمند یا اینترنت معتاد هستند. 

تفاوت اعتیاد به استفاده از رسانه های اجتماعی مشکل ساز و اعتیاد به مواد مخدر

در مقایسه با عواقب اعتیاد به مواد مخدر که می تواند زندگی یک مصرف کننده مواد را کاملاً بی ثبات کند و حتی به رفتار مجرمانه منجر شود، اثرات منفی ناشی از استفاده از رسانه های اجتماعی کمتر است.

Turel گفت که علائم ترک اعتیاد استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی را از سایر انواع اعتیاد متمایز می کند. قطع ارتباط از رسانه های اجتماعی ممکن است باعث تحریک پذیری شود، اما علائم ترک اعتیاد می تواند از نظر جسمی و شدید مانند تعریق و لرزش باشد.

اینستاگرامیان چگونه با تغییرات کنار می آیند؟

اگرچه از بین رفتن قسمت لایک ممکن است باعث ایجاد اختلاف عظیمی برای کاربران با فالوور های کمتر – مثلاً زیر 1000 دنبال کننده – تاثیر بگذارد.

هنگامی که برند ها، پیج های تأثیرگذار را برای محصولات بازار انتخاب می کنند، به میزان مشارکت تأثیرگذار یا نسبت لایک دنبال کنندگان توجه می کنند. احتمال این هست که هرچه مخاطب بیشتر با یک پیام دهنده تأثیر بگذارد، این تأثیرات برای برند ها با ارزش تر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا