پوست و موسلامت

همه چیز درباره جوش های دوران بلوغ در نوجوانان!

آکنه و جوش یک بیماری پوستی است که ممکن است در هر سنی ایجاد شود، اما در بین نوجوانان و در دوران بلوغ بسیار شایع است. جوش ها زمانی رخ می دهند که فولیکول های مو، به وسیله روغن و سلول های مرده پوست، مسدود می شوند. آکنه بزرگسالان و نوجوانان می تواند به شکل خفیف و به صورت جوش های سرسیاه و سرسفید و یا در صورت شدید بودن، جوش ها به صورت کیست های چرکی و ندول های دردناک ظاهر شود.

آکنه نوجوانان معمولاً در حدود سن 9 سالگی و آغاز بلوغ ظاهر می شود و ممکن است چندین سال ادامه یابد. جوش ها احتمالا در صورت، گردن، قفسه سینه، کمر و شانه ها ایجاد می شوند زیرا این ها مناطقی هستند که غدد چربی به صورت حداکثری وجود دارند.

این جوش ها معمولا در اواسط نوجوانی 14-15 سال شدت می یابند. آکنه در نوجوانان بسیار شایع است و حدود 80 درصد از نوجوانان این جوش های دوران بلوغ را تجربه می کنند. با این حال، در بیشتر موارد جوش های دوران بلوغ نوجوانان، با پیگیری روند درمان، بهبود می یابد و قبل از بزرگ شدن بیمار به خوبی کنترل یا درمان می شود. تنها در برخی موارد شدید، علی رغم پیگیری روند درمان، این جوش ها، ممکن است فراتر از دوران نوجوانی نیز باقی بماند.

جوش های دوران بلوغ معمولا خارش آور و دردناک است و استرس روانی زیادی را برای نوجوان ایجاد کند. برخی از بیماران حتی ممکن است به دلیل این جوش ها و تأثیر آن ها بر ظاهر فرد، دچار افسردگی شوند.

دلایل جوش و آکنه

دلایل جوش دوران بلوغ
دلایل جوش و آکنه در نوجوانان

ترکیبی از عوامل مختلف باعث ایجاد آکنه و جوش می شود. عوامل عبارتند از:

  • تحریک هورمونی
  • تولید بیش از حد روغن یا سبوم توسط غدد چربی پوست
  • ریزش بی رویه سلول های مرده پوست
  • تجمع باکتری ها

برخی پزشکان معتقدند؛ آب و هوا، سابقه خانوادگی و استرس در ایجاد جوش و آکنه دوران بلوغ نقش دارند. اصطکاک استفاده از کلاه ایمنی یا کوله پشتی نیز می تواند آکنه را تشدید کند.

ارتباط بین جوش ها و غذا هایی مانند شکلات، غذا های چرب و غذا های سرخ شده به سختی قابل اثبات است. مطالعات تحقیقی هیچ ارتباط مستقیمی بین این غذا ها و جوش ها پیدا نکرده است.

با این حال، سعی کنید از غذا های سرخ شده و چرب دوری کنید چرا که به هر حال این نوع غذا ها مضر هستند. در مورد شکلات، باید بگویم که موضوعی است که احتمالا در هر شخص متفاوت است. برخی معتقدند خوردن شکلات جوش های آن ها را بدتر می کند.

تحریک هورمونی

علت اصلی جوش و به خصوص جوش های دوران بلوغ در نوجوانان، تحریک هورمونی است. از این رو در دوران نوجوانی (زمانی که افزایش تولید هورمون شروع می شود)، بروز این جوش ها را بیشتر می بینیم. افزایش تولید هورمون ها باعث بزرگ شدن غدد چربی و تولید چربی بیشتر می شود.

تولید بیش از حد روغن یا سبوم توسط غدد چربی پوست

مقدار اضافی سبوم، همراه با سلول های مرده پوست، می توانند در فولیکول های مو تجمع کرده و آن ها را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش های سر سیاه و آکنه شوند. وقتی فولیکول های مسدود، ملتهب شده یا به باکتری آلوده می شوند، جوش و زگیل ایجاد می شود.

عفونت و التهاب آکنه و جوش را بدتر می کند و باعث ایجاد کیست و ندول می شود که در طولانی مدت می تواند باعث ایجاد زخم روی پوست شود.

درمان آکنه و جوش دوران بلوغ در نوجوانان

درمان جوش دوران بلوغ
روش های درمانی آکنه

درمان آکنه و جوش ها شامل کرم های موضعی و برخی دارو های خوراکی است.

از کرم های بدون نسخه با احتیاط استفاده کنید

آکنه و جوش در دوران بلوغ نوجوانان بسته به شدت آن با ترکیبی از دارو ها درمان می شود. این دارو ها از ویتامین A و کرم های موضعی آنتی بیوتیک و پاک کننده های صورت گرفته تا دارو های خوراکی آنتی بیوتیک را شامل می شود.

کرم ها و پاک کننده ها اولین سطح درمان جوش هستند و برای آکنه خفیف غیر التهابی که با جوش های سرسفید و سرسیاه ظاهر می شود، بسیار مؤثر است. اما ممکن است برای جوش های بزرگ تر یا لکه های قرمز مؤثر نباشد. برخی از این کرم ها بدون نسخه پزشک نیز به فروش می رسند. درمان آکنه نوجوان بسته به شدت بیماری انجام می شود.

در حالی که کرم های بدون نسخه برای آکنه خفیف مؤثر هستند، اما باید با احتیاط استفاده شوند. اگر از کرم بدون نسخه استفاده کرده اید و نتیجه خوبی دریافت نکرده اید، بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید. استفاده بیش از حد از برخی کرم های بدون نسخه می تواند آکنه شما را بدتر کند و حتی منجر به سایر بیماری های پوستی مانند اگزما شود.

درمان آکنه با آنتی بیوتیک ها و دارو های خوراکی

جوش های دوران بلوغ
درمان با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک های خوراکی در مرحله دوم درمان آکنه هستند و برای آکنه متوسط تا شدید مناسب هستند. این دارو ها حداقل 4-8 هفته بعد از مصرف اثر خود را نشان می دهند. آن ها باید برای زمان طولانی، به مدت 4-6 ماه، حتی تا یک سال مصرف شوند تا در کنترل جوش، کیست و ندول موثر باشند.

اگر آنتی بیوتیک ها بی اثر باشند یا اگر بیمار به آکنه بسیار شدید مبتلا باشد، داروی خوراکی قوی تر، ایزوترتینوئین تجویز می شود.

این دارو، برای سطح سوم درمان آکنه شدید، بسیار مؤثر است اما عوارض جانبی متعددی دارد. این عوارض جانبی شامل التهاب کبد، افزایش سطح کلسترول، خشکی چشم، خشکی دهان و خشکی پوست است. همچنین در زنان باردار به دلیل ارتباط آن با نقایص مادرزادی منع مصرف دارد. به دلیل عوارض جانبی، بیمارانی که ایزوترتینوئین برای آن ها تجویز شده است، باید به طور منظم تحت آزمایش خون قرار گیرند.

ایزوترتینوئین معمولاً منجر به درمان آکنه می شود اما 20 درصد از بیمارانی که آن را دریافت می کنند ممکن است حتی پس از استفاده از آن برای 10 ماه و پایان دوره مصرف دارو، به درمان بیشتری نیاز داشته باشند. حدود 60-70 درصد از بیماران به درمان توسط کرم ها پاسخ می دهند، 20-30 درصد دیگر به آنتی بیوتیک های خوراکی و کمتر از 5 درصد به درمان با ایزوترتینوئین نیاز دارند.

بیمارانی که دوره درمان با ایزوترتینوئین را گذرانده باشند و مجدد دچار جوش شده باشند، ممکن است برای کنترل شیوع تازه جوش ها، به استفاده از آنتی بیوتیک ها و کرم های موضعی نیاز داشته باشند.

نتیجه

جوش های دوران بلوغ در نوجوانان بیشتر از درمان باید تحت کنترل باشد. آکنه از بین می رود اما استرس نقش مهمی در این بیماری دارد. وقتی امتحان دارید و شب به اندازه کافی نمی خوابید، احتمالا آکنه شما تشدید می شود. با از بین رفتن استرس، آکنه نیز بهبود می یابد.

منبع: healthxchange.sg

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا