اخبار سلامتسلامتورزشی

ورزش کردن ممکن است پیری مغز را تا 4 سال به تاخیر بیاندازد!

پیاده روی، شنا و یوگا از پیری مغز در سنین بالاتر جلوگیری می کنند. تغییرات سنی مغز، باعث کوچک شدن بخش هایی از آن و تاثیر بر روی حافظه می گذارد. حتی این اتفاق در بزرگسالان سالم نیز رخ می دهد.

اما برای کاهش سرعت این روند به سادگی می توانید پیاده روی و باغبانی کنید و یا اینکه برقصید. چنین برنامه های بدنی ای در اوقات فراغت ممکن است سرعت پیری مغز را تا 4 سال کاهش دهد.

بعضی از افراد تصور می کنند که فعالیت های بدنی تنها برای سلامت قلب و عروق مفید هستند. اما الان به این نتیجه رسیده ایم که ورزش برای سلامت مغز نیز مفید است.

به طور میانگین، افرادی که فعالیت بیشتری دارند مغزشان نیز بزرگ تر است.

تاثیر ورزش بر سلامت مغز

این اتفاق خوبی است زیرا محققان باور دارند که افراد در دهه 20 سالگی خود به بزرگترین حد مغزی می رسند. سپس مغز شروع به کوچک شدن می کند – ابتدا آرام، اما بعد از میان سالگی سرعت آن بیشتر می شود.

این یک پیری کلی است، اما ورزش کردن باعث ایجاد یک وقفه در پیری مغز در سنین بالاتر می شود. فعالیت فیزیکی بیشتر باعث داشتن مغزی بزرگ تر در پیری می شود.

مکانیسم های دقیق بیولوژیکی برای این اثر هنوز کشف نشده اند.

یک تحقیق مقطعی بر روی 1557 بزرگ سال که میانگین سن شان 75 سال بود انجام دادند. این پروژه در سال 1989 شروع شد.

شرکت کنندگان زمان فعالیت فیزیکی شان را بعد از 2 هفته گزارش دادند و به سه گروه تقسیم شدند: بسیار فعال، کم فعالیت و گروهی میان این دو.

محققان بعدا مغز آن ها را با MRI اسکن کردند.

افرادی که فعالیت بیشتری داشتند به طور کلی حجم مغز، سلول های سفید و خاکستری شان بزرگ تر از کسانی بود که فعالیت کمتری داشتند. حتی بعد از تنظیم سن، جنس و سایر عوامل.

این اثر معادل سه تا چهار سال پیری مغز بود. تحقیقات ثابت نکرد که ورزش کردن مانع پیری مغز می شود اما می تواند بر روی آن اثر بگذارد.

پزشکان از گذشته به بیماران خود توصیه می کردند که فعالیت فیزیکی داشته باشند تا کمتر به آلزایمر دچار شوند. این تحقیق نشان داد که پیشنهاد پزشکان کاملا درست بوده، بعد از اینکه سایز مغز افراد فعال را بررسی کردند.

فعالیت فیزیکی ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد

سلول های خاکستری، حاوی اعصاب هستند که اطلاعات را انتقال می دهند. سلول های سفید تمدید یافته آن ها و الیاف عصبی که به آکسون معروف هستند هر دو بخش بسیار مهم هستند و با بالا رفتن سن هر دو قسمت کوچک می شوند.

در تحقیقات، افرادی که بیشتر از لحاظ جسمی فعال بودند هر هفته در یکی از این الگو ها مشغول فعالیت بودند:

  • 7 ساعت فعالیت بدنی کم شدت مانند پیاده روی، باغبانی، بولینگ یا رقصیدن داشتند.
  • یا 4 ساعت فعالیت بدنی متوسط مانند شنا کردن، کوهپیمایی یا بازی تنیس داشنتد.
  • یا 2 ساعت فعالیت بدنی پر شدت مانند دویدن داشتند.

بر اساس گفته پزشکان بهتر است از سنین پایین تر فعالیت بدنی را آغاز کنید تا سلامت مغز خود را افزایش دهید، اما به یکباره از تمرینات سنگین شروع نکنید.

بهتر است اول شرایط فیزیکی خود را بسنجید و براساس آن برنامه ای مدام برای زندگی خود طراحی کنید.

به عبارت دیگر: ابتدا با پزشک خود محدودیت های تان بررسی کنید و سپس ورزش کردن را شروع کنید.

برای تایید نتایج این تحقیق قرار است در آینده آزمایشات بیشتری انجام شود.

تحقیقات قبلی نشان دادند که ورزش می تواند 10 سال به کاهش پیری مغز کمک کند، در حالی که نیاز به فعالیت بدنی متوسط دارد، پس ورزش هایی مانند پیاده روی، گلف، بولینگ و یوگا به حساب نمی آیند.

در تحقیقی دیگر گفته شده است که ورزش، تمرین بهتری نسبت به جدول حل کردن برای افراد مسن است.

در تحقیقی نیز گفته شد که فعالیت بدنی توانایی فکر کردن را نیز افزایش می دهد – همچنین حافظه، هوشیاری و توانایی پردازش سریع اطلاعات را در افراد بالای 50 سال نیز افزایش می دهد.

کلید اصلی برای جلوگیری از پیری مغز داشتن فعالیتی در حدود 45-60 دقیقه در روز های هفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا