بهداشت فردیپزشکیسلامت

جلوگیری از عفونت های بیمارستانی و هر آنچه که باید بدانید!

طبق نظر کارشناسان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تخمین زده می شود در مدت اقامت از هر 25 نفر که در بیمارستان بستری می شوند، یک نفر، به یک عفونت مبتلا خواهد شد. با توجه به افزایش سویه های باکتریایی مقاوم در برابر آنتی بیوتیک و نرخ فزاینده عفونت در بیمارستان، این آمار سرسام آور است. بنابراین، برای جلوگیری از عفونت های بیمارستانی نیاز است تا اقداماتی انجام شود.

اگر تاکنون از عفونت های بیمارستانی آگاهی کافی نداشته اید، در اینجا در مورد عفونت های بیمارستانی و نکات مهمی درباره جلوگیری و کاهش عفونت های بیمارستانی آورده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را تا آخر بخوانید.

جلوگیری از عفونت های بیمارستانی چه اهمیتی دارد؟

عفونت های مرتبط با بهداشت و درمان در بیمارستان های سراسر جهان نگران کننده است. در هر جایی که افراد بیمار وجود داشته باشد (البته تا حدودی به نوع بیماری بستگی دارد) خطر ابتلا به عفونت نیز وجود دارد.

در تلاش برای مهار موج این عفونت ها، نظارتی بیشتری برای بهبود اقدامات احتیاطی استاندارد و سایر اقدامات کنترل عفونت در بیمارستان ها اعمال شده است.

طبق نظر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، این اقدامات بهبود یافته به کاهش شدید عفونت های مرتبط با بهداشت تبدیل شده است. آنچه آمار ها نشان می دهد:

 • عفونت های منتقله از طریق خط مرکزی: 50% کاهش.
 • عفونت های مقاوم به متی سیلین استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA): 36 % کاهش.
 • عفونت های دستگاه ادراری مرتبط با کاتتر : 24% کاهش.
 • عفونت های محل جراحی: 17% کاهش.
عفونت های محل جراحی

راه های جلوگیری از عفونت های بیمارستانی

در حالی که نمی توانید کنترل کنید که در زمان انجام عمل چه اتفاقی می افتد (ممکن است با خود بگویید که آیا در زمان انجام عمل بهداشت رعایت می شود؟) ؟! اما، می توانید با چند گام ساده، در دوران مراقبت (از خود یا شخص مورد نظر ) تا حدودی از بروز عفونت های بیمارستانی جلوگیری کنید. گام های ساده برای جلوگیری از عفونت های بیمارستانی شامل:

1. برای جلوگیری از عفونت های بیمارستانی حتماً دست هایتان را بشویید

شما می توانید با روش صحیح شستن دست ها با آب و صابون یا استفاده از ضد عفونی کننده دست با حداقل 60٪ الکل خطر عفونت را کاهش دهید. بنابراین، سعی کنید قبل و بعد از تماس نزدیک با شخص دیگر (شخص بستری یا شخص ملاقات کننده) یا پس از لمس سطوح دست ها را بشوئید.

دست ها را بشوئید.

شستن دست با آب و صابون به مدت حدود 20 ثانیه یکی از بهترین راه ها برای محافظت از خود و دیگران در برابر عفونت است. می توانید از صابون ضد باکتری استفاده کنید. اما، استفاده از آب و صابون معمولی نیز خوب عمل می کند.

در نهایت، شما باید در زمان بستری شدن یا ملاقات دیگر عزیزان در بیمارستان، در محافظت از خود و دیگران بسیار دقت کنید.

2. قبل از شستن دست ها، از لمس صورت خودداری کنید

اگر قبل از شست و شو و انجام مراحل ضدعفونی دست ها، صورت خود را لمس کنید باعث انتقال بسیاری از باکتری ها خواهید شد. زیرا، مجاری دهان، بینی و چشم ها بسیار حساس هستند و نباید به راحتی در معرض آلودگی ها قرار بگیرند. بنابر توصیه کارشناسان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، برای جلوگیری از عفونت ها سعی کنید از دست زدن به صورت خودداری کنید.

3. عفونت های قارچی و باکتریایی را جدی بگیرید

اگر در بیمارستان بستری شده اید از راه رفتن با پای برهنه در اتاق یا سالن ها نیز باید خودداری کنید. عفونت های قارچی و باکتریایی می توانند به راحتی از کف سالن ها به پاهای شما منتقل شوند. بعضی از آن ها ممکن است جدی باشند.

به عنوان مثال: سلولیت، یک عارضه پوستی شدید است که در اثر فعالیت گروهی از باکتری ها به وجود می آید. شایع ترین این باکتری ها باکتری های استرپتوکوک‌ها و استافیلوکوک‌ها هستند. این باکتری ها به طور معمول بر روی پوست تمامی افراد قرار دارند. اما، اگر در جایی از پوست خشکی، خراش یا زخم ایجاد شود، باکتری ها از موقعیت سوء استفاده می کنند و وارد لایه های درونی پوست می شوند. در نتیجه، عفونت و تورم ایجاد می شود.

*** برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سلولیت پوست چیست و چه نشانه هایی بر روی پوست دارد؟ می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

3. برای جلوگیری از عفونت های بیمارستانی از ماسک صورت استفاده کنید

این روزها به خاطر همه گیری ویروس کرونا (COVID-19) دریافتیم که می توان با حفظ فاصله اجتماعی و زدن ماسک های صورت از عفونت های تنفسی جلوگیری کرد. بنابراین، در بیمارستان ها، جایی که عفونت های تنفسی شایع است، رعایت این دستورالعمل ها نه تنها از شما بلکه از اطرافیان شما در برابر عفونت های قابل انتقال از طریق قطرات تنفسی و ذرات معلق در هوا محافظت می کند.

راه های جلوگیری از انتقال عفونت های تنفسی در بیمارستان:

 • از ماسک صورت استفاده کنید، مخصوصاً اگر در یک اتاق مشترک یا در جمع افراد زیادی هستید.
 • در حالت ایده آل 1 متر تا 1.5 متر از دیگران فاصله بگیرید.
 • در صورت امکان از لمس سطوح خودداری کنید.
 • اگر مستعد سرفه یا عطسه هستید، این کار را در یک دستمال یا در قسمتی از آرنج خود انجام دهید.
 • دستان خود را پس از ورود یا خارج شدن از بیمارستان و همچنین، پس از سرفه یا عطسه به شدت بشویید.

*** بیشتر بدانید: بیماری های واگیر دار که از طریق هوا منتقل می شوند!

4. افراد قبل از ورود به بیمارستان واکسینه شوند

اگر جزو کارمندان بیمارستان هستید یا نیاز مراجعه مداوم به بیمارستان دارید، بهتر است قبل از ورود به بیمارستان واکسینه شوید. این نه تنها شامل تزریق سالانه واکسن آنفولانزا است. بلکه واکسن COVID-19 (طبق دستور مقامات محلی بهداشت و درمان) را نیز شامل می شود. اگر قرار است شما یا یکی از عزیزانتان در بیمارستان بستری شوید، حداقل دو هفته قبل باید این کار را انجام دهید تا حداکثر محافظت را داشته باشید.

افراد بستری اغلب سیستم ایمنی ضعیفی دارند و توانایی مبارزه با عفونت های رایج را ندارند. به همین دلیل، کارکنان مراقبت های بهداشتی موظف به واکسیناسیون در برابر عفونت های شایع ناشی از بیمارستان هستند.

همچنین، بزرگسالانی که واکسن پنوموکوک خود را تزریق نکرده اند (این واکسن از پنومونی پنوموکوک محافظت می کند)، در صورت داشتن 65 سال به بالا یا داشتن نقص ایمنی باید تزریق این واکسن را در نظر بگیرند.

جلوگیری از عفونت های بیمارستانی.

اگر بیمار هستید (از جمله: بیماری های تنفسی، تب، لرز، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، دردهای عضلانی، درد مفاصل یا بثورات پوستی) هرگز برای ملاقات کسی در بیمارستان مراجعه نکنید. حتی اگر واکسینه شده باشید.

عفونت های اکتسابی

عفونت های اکتسابی در بیمارستان نه تنها بیماران، بلکه پرسنل بیمارستان را درگیر می کند. در این میان، بسیاری از متخصصین مراقبت های بهداشتی به دلیل آسیب دیدگی از طریق سوزن یا سایر آسیب های تیز در معرض خطر عفونت های منتقله از طریق خون هستند.

اگرچه، خطر ابتلا به HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و سایر عفونت های منتقله از طریق خون نسبتاً کم است. اما، به هر حال، انتقال می تواند رخ دهد.

*** بیشتر بدانید: انواع هپاتیت ها کدامند؟

راه های کاهش عفونت های اکتسابی

تمام بیمارستان ها اقدامات احتیاطی استاندارد را دنبال می کنند. مثلاً: چند مورد از روش های کنترل عفونت: استفاده از دستکش، دفع صحیح مواد آلوده و غیره است. اما، باز هم با رعایت آن ممکن است دچار عفونت شوید. حتی وقتی کارکنان بیمارستان با اطمینان تمام اقدامات خود را انجام می دهند تا از شیوع عفونت جلوگیری کنند، انتقال آن اتفاق می افتد.

در ادامه به توضیح مختصری درباره راه های کاهش عفونت های اکتسابی برای کارکنان و مردم عادی می پردازیم. این شامل:

1- مصرف دارو

کارکنان مراقبت های بهداشتی که به طور بالقوه در معرض ویروس اچ آی وی هستند، برای جلوگیری، نیاز به گذراندن دوره 28 روزه مصرف دارو دارند.

همچنین، پزشکان و پرسنل پرستاری پروتکل های استاندارد را برای جلوگیری از صدمات ناشی از ابزار های تیز (مانند: تیغ و سوزن های استفاده شده) دنبال می کنند.

2- رعایت قوانین بهداشتی

با پیروی از 4 قانون ساده می توانید خطر را تا حد زیادی کاهش دهید:

 • هرگز سر راه پرستاری که در دستش سرنگ های استفاده شده یا در حال تزریق است، نایستید.
 • هنگام تزریق برای جلوگیری از حواس پرتی از پرسیدن سوال خودداری کنید.
 • در زمان تزریق آمپول یا خارج کردن سوزن، در مقابل لرزش یا گرگرفتگی مقاومت کنید.
 • از لمس ابزار تیز مانند: تیغ، قیچی و سوزن های استفاده شده خودداری کنید.
 • همچنین، خود و کودکان را از جعبه هایی که سوزن های استفاده شده درون آن قرار گرفته، جداً دور نگه دارید.
در زمان تزریق سعی کنید آرام باشید.

مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

اگر تحت عمل جراحی قرار بگیرید، برای جلوگیری از عفونت تقریباً به طور مداوم آنتی بیوتیک تجویز می شود. برای این که یک آنتی بیوتیک صحیح عمل کند، لازم است تا حد ممکن باکتری های مضر را از بین ببرد.

بنابراین، اگر به دلیل احساس بهبودی زود هنگام درمان را متوقف کنید، ممکن است هنوز باکتری هایی وجود داشته باشند که بتوانند فعال شوند. اگر هر یک از این باکتری ها در برابر دارو مقاوم شوند، می توانند به سرعت رشد کرده و در آینده نزدیک به آنتی بیوتیک مقاوم شوند.

به علاوه، باکتری های مقاوم می توانند به افراد دیگر منتقل شوند. به این معنی که آن ها یک سویه مقاومت به دارو را “به ارث برده اند”. هرچه این اتفاق بیشتر و بیشتر شود، مقاومت آنتی بیوتیکی عمیق تر و جدی تر می شود.

به عنوان مثال: یکی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک “MRSA” است که فرد می تواند هنگام بستری شدن در بیمارستان به آن مبتلا شود. اکنون، کنترل آن به دلیل استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها در سراسر جهان، دشوارتر شده است.

بنابر توصیه پزشکان و کارشناسان، در صورت تجویز آنتی بیوتیک، آن ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و هرگز زودتر قطع نکنید. در صورت بروز بثورات پوستی یا سایر علائم آلرژی، با پزشک خود تماس بگیرید تا ارزیابی کند که آیا درمان باید متوقف شود یا تغییر کند.

طبق تجویز پزشک آنتی بیوتیک را مصرف کنید.

سخن آخر

 • رعایت پروتکل های بهداشتی جهت جلوگیری از عفونت های بیمارستانی یک کار گروهی است که باید هر شخصی که وارد ساختمان می شود، آن را رعایت کند.
 • اگرچه، بیمارستان به احتمال زیاد ماسک صورت، دمپایی و ضدعفونی کننده دست در دسترس دارد. اما، پیش از ورود تماس بگیرید و بپرسید چه چیزهایی را باید به همراه داشته باشید.
 • همچنین، به عزیزانی که قرار است برای ملاقات به بیمارستان بیایند قوانین را بگویید. به عنوان مثال: از آن ها بخواهید به بیمارستان چیزی به عنوان هدایا نیاورند.

منبع: www.verywellhealth.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا