ترفند هادسته‌بندی نشدهگوشی موبایل

چگونه از دزدیده شدن گوشی موبایل خود در خیابان جلوگیری کنیم؟‎

با جذابیت، محبوبیت و گران شدن گوشی های همراه، احتمال سرقت آنها روز به روز بیشتر می شود. مخصوصاً اگر سخت افزار به اندازه کافی خوبی داشته باشد، بسیاری از سارقان علاقه زیادی به سرقت هویت شما دارند. خوب است بدانید که چگونه از دزدیده شدن گوشی موبایل خود در خیابان جلوگیری کنید و حتی در صورت امکان آن را باز گردانید. یا حداقل، دزدان گوشی را دفع کنید.

روش های جلوگیری از سرقت گوشی

متأسفانه روزانه گزارش های زیادی مبنی بر دزدیده شدن گوشی های موبایل ثبت می شود و این اتفاق آزار دهنده علاوه بر داشتن ضرر های مالی برای قربانی، موجب زیاد شدن آمار سرقت و ناامنی هم می شود. با اجرای طرح انجام رجیستری اجباری سرقت گوشی های موبایل تا حدود زیادی کاهش یافت اما حتی با این وجود هم برخی از سارقین از سرقت این دستگاه الکترونیکی گران قیمت و آسان دست برنداشتند. حال بیایید راه های جلوگیری از این امر را با هم مرور کنیم و راه های ایمن سازی گوشی موبایل خود را یاد بگیریم.

روش اول: گوشی خود را همیشه در نزدیک خود نگه دارید

این بدان معناست که آن را در معابر عمومی مانند نیمکت پارک ها و… نگذارید، حتی کیفی که زیپ آن باز است یا انبوهی از کتاب های درسی نیز جای مناسبی برای قرار دادن گوشی همراه نیست. اطمینان حاصل کنید که تلفن شما در 5-6 اینچ (12.7-15.2 سانتی متر) از شما فاصله دارد و هر چند ثانیه یک بار یا هنگام عبور یک شخص با آن تماس چشمی برقرار کنید تا مطمئن شوید با شماست. پس گوشی خود را روی میز نگذارید وقتی مراقب آن نیستید. اکثر گوشی ها از این طریق دزدیده می شوند، تا بروید فلان چیز را از فلان جا بردارید یا حتی چیزی را از روی زمین بردارید و خم شوید و ناگهان می بینید که جا هست و بچه نیست! بله در واقع گوشی همراه شما ممکن است به همین سادگی به سرقت برود.

مورد دیگر این است که گوشی خود را در کیسه های خرید، روی خرید هایتان یا حتی کف کیسه ی خرید هم نیاندازید. این کار در واقع دعوتی برای دزدان است که گوشی شما را سرقت کنند. سعی کنید همیشه از مکان دقیق گوشی خود آگاه باشید و آن را در جایی مطمئن جمع کنید. این کار موثر ترین روش برای جلوگیری از دزدیده شدن گوشی شما خواهد بود.

روش دوم: بدانید کجا و کی از گوشی خود در خیابان استفاده کنید

همانطور که می دانید خیابان ها راحت ترین مکان برای سرقت گوشی همراه و لوازم با ارزش شما هستند. گوشی خود را در مناطقی که به جرایم سرقت معروف هستند خارج نکنید. حتی اگر دوست دارید پی ام فلان دوست عزیزتان را بخوانید یا حتی جواب تماس پدر یا مادرتان را بدهید! سعی کنید به هیچ عنوان آن را از جیب یا کیفتان خارج نکنید و از لمس آن خودداری کنید تا به مکانی امن تر برسید.

اگر از گوشی اپل آیفون استفاده می کنید سعی کنید از هدفون اپل یا لوازم جانبی پر زرق و برق استفاده نکنید. وقتی سارقان هدفون های اپل را می بینند، متوجه می شوند که شما گوشی آیفون همراه خود دارید، که با ارزش ترین است. در عوض، استفاده از یک هدفون ارزان قیمت و معمولی در مناطقی که در مورد ایمنی آن مطمئن نیستید، کار عاقلانه تری است.

روش سوم: حواستان به کسانی که در اتوبوس و مترو در کنار شما ایستاده یا نشسته اند باشد!

در حمل و نقل عمومی در شهرها باید حتی خیلی بیشتر مراقب باشید. اگرچه ممکن است تعدادی دوربین مداربسته وجود داشته باشد، اما سارقان همچنان از هر فرصتی برای سرقت گوشی شما استفاده می کنند و به راحتی کاری می کنند که شناسایی نشوند.

اگر در قطار یا مترو خسته شده اید هم سعی کنید نخوابید و گوشی خود را بیرون نیاورید. متروهای شلوغ راحت ترین مکان برای پیدا کردن طعمه است پس سعی کنید به هیچ وجه در اینجور مکان ها از گوشی خود استفاده نکنید. پیشنهاد می کنم همیشه یک کتاب سبک و کوچک در مترو و اتوبوس همراه خود داشته باشید، حداقل این کاریست که خود من انجام می دهم و ممکن است تا حدود زیادی شما را از وسوسه دست زدن به گوشی دور کند.

در مترو و اتوبوس به تماس هایتان پاسخ ندهید. این کار هم تا حدودی شأن اجتماعی شما را پایین میاورد چون صحبت کردن با صدای بلند در مکان های عمومی کوچک کار چندان مناسبی نیست و ممکن است موجب آزار بقیه شود و هم ممکن است به سادگی توجه سارقان را جلب کند.

اگر کسی از شما درخواست کرد تا زمان را به او اطلاع دهید به سادگی گوشی خود را خارج نکنید و به ساعت نگاه کنید؛ برای امتناع از این کار به راحتی می توانید بگویید که نمی دانید. سارقان معمولاً از این درخواست می کنند تا ببینند آیا تلفن شما ارزش سرقت دارد یا نه، پس مؤدب باشید و فقط بگویید که نمی دانید.

روش چهارم: برای جلوگیری از سرقت گوشی خود را غیر جذاب کنید

قبل از این که فناوری گوشی های هوشمند رونق پیدا کند پیشنهاد می شد برای نمایشگر گوشی های دکمه ای یک ژل به رنگ سبز آهک تهیه شود و این باعث می شد گوشی مانند یک گوشی قدیمی تک رنگ به نظر برسد. چنین مدی حواس اکثر سارقان را پرت می کرد با این حال، باز هم ممکن بود گروه نادری از سارقان که از کارهای کلاسیک لذت می بردند جذب شوند!

در حال حاضر و در عصر رونق گوشی های همراه هوشمند راه های دیگری برای این کار وجود دارد. به طور مثال شما می توانید از گارد های بزرگ و ساده استفاده کنید که مارک گوشی شما را مخفی کند و آن را مانند گوشی های هوشمند قدیمی بزرگ و بد دست نشان دهد.

روش پنجم: نرم افزار ضد سرقت گوشی نصب کنید

کسانی وجود دارند که اپ هایی برای جلوگیری از دزدیده شدن گوشی فراهم می کنند. این نرم افزار ها به شما امکان می دهد از راه دور با موبایل خود تماس گرفته و کنترل خود را حفظ کنید. به عنوان مثال، یکی از این اپ ها برای اندروید Theft Aware است. این اپ پس از سرقت گوشی، به صورت خودکار شماره سیمکارت جدیدی که در گوشی قرار گرفته است و مختصات محل سارق را برای شما ارسال خواهد کرد. همینطور امکان قفل کردن گوشی با sms، آژیر کشیدن، انتقال پیام ها به گوشی دیگر و پاک کردن کلیه اطلاعات شما نیز وجود دارد و کلیه ی عملیات به صورت مخفیانه انجام میگیرد.

Theft Aware

یکی دیگر از انتخاب های شما می تواند Find My Device باشد. این اپ هم برای اندروید و هم برای IOS موجود می باشد و حتی سیستم عامل گوشی شما ممکن است است آن را به شما پیشنهاد داده باشد. این اپ به شما این امکان را می دهد که بتوانید در صورت گم یا دزدیده شدن گوشی به موقعیت مکانی آن از طریق GPS دسترسی داشته باشید البته این درصورتی است که گوشی شما به اینترنت متصل باشد.

در صورتی که گوشی خود را گم کنید یا آن را از شما دزدیده باشند می توانید به آدرس www.google.com/android/find بروید و با وارد کردن ایمیل و رمز خود موقعیت مکانی دستگاهتان را ببینید و چند عملیات امنیتی مانند قفل کردن، آژیر و پاک کردن اطلاعاتتان را انجام دهید. همچنین این نرم افزار قادر است برخی از اطلاعات سخت افزاری و نرم افزاری گوشی تان را ذخیره کند و این نیز در شکایت و گزارش دادن به پلیس می تواند مؤثر باشد.

Find My Device

روش هفتم: برای جلوگیری از دزدیده شدن گوشی آن را بیمه

امروزه خدمات بیمه بسیار پیشرفت کرده اند و در صورت تمایل می توانید دفاتر بیمه ای را پیدا کنید که در آن ها امکان بیمه کردن گوشی وجود داشته باشد. اگر گوشی گران قیمتی دارید و یا می دانید که ممکن است دیگر نتوانید آن مقدار هزینه کنید و گوشی جدیدی تهیه کنید، بیمه می تواند روش مناسبی برای کاهش استرس تان باشد. البته در نظر بگیرید که بیمه کردن گوشی به معنای مراقبت نکردن از آن نیست! بیمه ها می توانند در صورت خراب شدن یا به سرقت رفتن گوشی تان حدود هشتاد درصد از هزینه هایتان را جبران کنند و این ایده بدی به نظر نمی رسد.

در صورتی که گوشی سرقت شود باید چه کنیم؟

با این همه تدابیر امنیتی ای که انجام می دهید، باز هم ممکن است گوشی شما دزدیده شود. حال اگر این اتفاق افتاد باید چه کنیم؟ آیا راهی برای پیدا کردن و پس گرفتن گوشی وجود دارد؟ اول از همه باید بدانید زمان در این امر همه چیز است! اگر می خواهید برای پس گرفتن گوشی عزیزتان اقدامی کنید بهتر است هر چه سریع تر دست به کار شوید چرا که سارقین می توانند به راحتی گوشی شما را ریبوت کرده و فلش بزنند و حتی جدیداً شاهد فرستادن گوشی های سرقت شده از ایران به افغانستان بوده ایم که در این صورت اگر دیر بجنبید آن را برای همیشه از دست داده اید. به هر حال در صورت به سرقت رفتن گوشی اولین کاری باید کنید قفل کردن آن از طریق اپ های ضد سرقتی است که در بالا به آن ها اشاره کردیم.

شماره تلفن خود را غیرفعال کنید

علاوه بر این که تلفن خود را از دست داده یا به سرقت برده اند، باید شماره تلفن خود را نیز غیرفعال کنید (نه حساب) تا دیگر هزینه ای اعمال نشود. البته این بیشتر در صورتی است که گوشی شما قفلی نداشته باشد و هر کسی بتواند آن را باز کند و از آن استفاده کند. به یاد داشته باشید که بسیاری از سارقین ممکن است به دزدیدن اطلاعات و هویت شما نیز علاقه مند باشند.

از اپراتور خود درخواست تحقیق فوری و رسمی کنید

بهتر از قبل از این که سارق موفق شود سیمکارتتان را بیرون بیاورد به اوپراتور خود در خواست تحقیق و ردیابی دهید. برای دادن درخواست ردیابی گوشی سرقت شده خود می توانید توسط اپراتورخود آن را به راحتی ردیابی کنید و حتی به صورت غیر حضوری این کار را انجام دهید. برای این کار کافیست یک گوشی با سیمکارت اپراتور یکسان در اختیار داشته باشید و کدهای خاصی را وارد کنید. البته برای این کار حتماً باید کد IEMI گوشی گم یا سرقت شده خود را داشته باشید پس توصیه می کنیم آن را هر چه سریع تر دریافت کرده و در جایی ذخیره کنید.

بلافاصله سرقت گوشی خود را به پلیس گزارش دهید

زمان به معنای واقعی کلمه در این جا مهم است. یک سارق می تواند به راحتی در زمانی که شما از غم دزدیده شدن گوشی خود زانوی غم بغل گرفتید به مکانی امن برود و گوشی شما را غیر قابل دسترسی و ردیابی کند، پس منطقی این است که عجله کنید و زود تر از سارق دست به کار شوید و سرقت را به نزدیک ترین پلیس ممکن گزارش دهید. حتی اگر گوشی خود را بیمه کرده باشید هم برای اثبات دزدیده شدن گوشی خود باید مدارکی که از شکایت خود مبنی بر سرقت گوشی تان داشته باشید. گزارش پلیس به عنوان شواهدی مطمئن ارائه می شود، که باعث می شود بیمه شما همکاری بیشتری داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا