روانشناسیسلامت

چگونه از تنبلی جلوگیری کنیم؟

تنبلی در زندگی اگر به عادت تبدیل شود فاجعه به بار می آید. عوامل زیادی این مشکل را تحریک می کند و می تواند با قدرت بالایی بر شما غلبه کند. در این مقاله می خواهیم راه کار هایی را به شما آموزش دهیم تا با استفاده از آن بتوانید از تنبلی جلوگیری کنید.

بسیاری از افراد شاغل هستند و آخرهفته را به خود استراحت می دهند، استراحت با تنبلی تفاوت بسیاری دارد و نباید این دو را در یک رده به شمار آورد.

راه های جلوگیری از تنبلی

غلبه کردن در هر کاری نه سخت است و نه آسان فقط نیاز به اراده قوی شما دارد. یکی از راه هایی که از تنبلی جلوگیری می کند خواب است ( 8 تا 10 ساعت در روز). خوابیدن زیاد خستگی شما را از بین نمی برد بلکه بیشتر شما را به خواب فرو می برد و کسل تر می شوید. از دیگر کارهایی که به صورت مستقیم روی تنبلی تاثیر دارد تغذیه، تناسب اندام و برنامه ریزی شما است.

1- از اهداف تخیلی دوری کنیم

داشتن هدف های غیر واقعی و تخیلی شما را تنبل تر می کند. اهداف بزرگ بسیار خوب است اما شما نباید توقع داشته باشید یک شبه به آن ها دستیابی پیدا کنید.

بهتراست اهداف بزرگ تان را به هدف های کوچکتری تبدیل کنید تا بتوانید راحت تر به آن دستیابی پیدا کنید.

2- انتظار نداشته باشید کامل و بی نقص باشید

اگر از خودتان انتظار زیادی داشته باشید به مرور زمان سبب می شود تا نسبت به انجام کارها حساس تر شوید. اگر همیشه از خودتان توقع داشته باشید کارهای زیادی را بدون نقص انجام دهید قطعا در انجام هیچ یک از کارها موفق نمی شوید.

اگر از خودتان چنین توقعاتی داشته باشید ترس از انجام فعالیت به شما روی می آورد و سبب می شود تنبلی بر شما غلبه کند.

3- درباره خودتان مثبت حرف بزنید

یک از کارهای جلوگیری از تنبلی ، مثبت حرف زدن از خودتان و ذکر نقات قوت تان است. منفی گویی را از خود دور کنید و تمام نکات قوت تان را روی برگه بنویسید. خواهید دید که چگونه انرژی میگیرید.

4- از نکات قوت خود برای پیشرفت استفاده کنید

فکر کنید چگونه می توانید با استفاده از نکات قوت تان به رفع یک مشکل بپردازید. تحقیقات نشان می دهد که چگونه تمرکز روی نقاط قوت باعث انرژی و افزایش بهره وری شما می شود.

5- به موفقیت های خود افتخار کنید

یکی از عواملی که شما را تنبل می کند نادیده گرفتن نکات قوت و موقفیت های شماست. تمام موفقیت های خود را روی یک برگه یادداشت کنید نتایج مثبت را خواهید دید.

6- از پرت شدن حواستان جلوگیری کنید

بسیاری از ما حواسمان با چیزهای کوچک و ناچیز پرت می شود مثل: کارکردن با گوشی همراه، سرچ در صفحات مجازی، بازی با حیوانات خانگی، آشپزی و … .

سعی کنید حواستان را به انجام کارتان پرت کنید تا به یک فرد مدیر و مسئولیت پذیر تبدیل شوید. بهتراست اگر احساس می کنید محیط حواستان را پرت می کند به مکان دیگر بروید یا کمی نرمش کنید.

مقاله مرتبط: راه هایی برای افزایش تمرکز

7- به خودتان جایزه بدهید

درست انجام دادن کارها و رسیدن به موفقیت نوعی جایزه محسوب می شود. برای اهداف کوچک خود جایزه ای، با توجه به میزان درآمدتان تعیین کنید؛ حتی می توانید جشن کوچکی بگیرید و عزیزان تان را دعوت کنید.

نتیجه گیری

با روش های توصیه شده در بالای مقاله می توانید تنبلی را از خود دور کنید و به فردی مسئولیت پذیر شوید. لازم است بدانید خستگی و کم خوابی نیز می تواند در تنبلی نقش داشته باشد.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید با انجام نکات ذکر شده زندگی خوبی را به خود و عزیزانتان هدیه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا