بهداشت فردیسلامت

9 روش برای جلوگیری از عرق در ناحیه زیر بغل

ممکن است از اینکه زیاد عرق می کنید نگران و ناراحت باشید و محصولات مختلفی را بدون موفقیت امتحان کرده باشید. تعریق بیش از حد می تواند ناراحت کننده باشد، اما لازم نیست نگران باشید. روش های بسیاری برای جلوگیری از عرق کردن وجود دارد که می توانید در خانه این روش ها را امتحان کنید. در این مقاله چند روش را برای جلوگیری ازعرق کردن بیش از حد در ناحیه زیر بغل برای شما تهیه کردیم.

نحوه جلوگیری از تعریق

چندین داروی طبیعی و بدون نسخه وجود دارد که می تواند عرق کردن در زیر بغل را کاهش دهد یا از بیین ببرد.

این موارد عبارت اند از:

از ضد عرق های موضعی استفاده کنید

از لکه های عرق روی پیراهن خود خسته شده اید؟ سعی کنید از دئودورانت (خوشبو کننده بدن) کمتر استفاده کنید و به جای آن از یک مام ضد تعریق استفاده کنید.

دئودورانت ممکن است بوی بد زیر بغل شما را از بین ببرد، اما به گونه ای طراحی نشده که تعریق کامل بدن را متوقف کند.

از ضد عرق های موضعی استفاده کنید

ضد عرق ها باکتری هایی که در زیر بغل، بوی بد ایجاد می کنند را ازبین می برند وغدد عرق را در زیر بغل مسدود می کنند. این می تواند ناراحتی شما از این مسئله را کم کند. با این حال برای بعضی افراد، مام های ضد عرق بدون نسخه، کاملا این مشکل را رفع نمی کند.

اگر ضد عرق های معمولی برای شما موثر نیستند، به دنبال مام های ضد عرق قوی تربا مقدار بیشتری کلرید آلومینیوم، ماده فعال (حداقل 13 درصد) باشید. اگر این روش هم موثر نبود، با پزشک خود مشورت کنید تا مام ضد عرق قوی تری به شما معرفی و نسخه کند.

اگر می خواهید نتیجه دلخواه را از ضد عرق به دست آورید باید مطمئن شوید که از ضد عرق، به طور صحیح استفاده می کنید. شما باید:

 • ضد عرق را روی نواحی تمیز و خشک بدن بزنید (زمانی که تازه عرق کردید و یا زیر بغلتان مرطوب است از مام استفاده نکنید).
 • از ضد عرق، بعد از استحمام، هنگام خنک شدن بدن و در شب استفاده کنید. این امر باعث می شود ضد عرق به طور کامل اثر خود را بگذارد.
 • زیر بغل خود را اصلاح کنید، زیرا موها باعث می شود ضد عرق نتواند کارخود را به درستی انجام دهد (بلافاصله پس از اصلاح از مام استفاده نکنید زیرا باعث تحریک پوست تازه اصلاح شده تان می شود).
 • اجازه دهید تا مام تاثیر خود را بگذارد. ممکن است 4 روز طول بکشد تا اثر کامل ضد عرق را مشاهده کنید.

بین دوش گرفتن و لباس پوشیدن تاخیر بیندازید

بعد از دوش گرفتن، چند دقیقه صبر کنید بدنتان خنک و خشک شود سپس لباس بپوشید. این کار از عرق کردن بدن شما خصوصا نواحی زیر بغل بعد از استحمام جلوگیری می کند. انجام این کار برای کسانی که در آب و هوای مرطوب و گرم زندگی می کنند و دوش آب داغ می گیرند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

زیر بغل خود را اصلاح کنید

تراشیدن موهای زیر بغل می تواند عرق بیش از حد را کاهش دهد. مو دارای رطوبت است و موهای زیر بغل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر زیاد عرق می کنید و از بوی بد آن نیز رنج می برید، اصلاح کردن می تواند به کاهش یا از بین بردن آن کمک کند.

زیر بغل خود را اصلاح کنید

از مصرف غذاهایی که باعث عرق کردن می شوند خودداری کنید

آیا می دانید رژیم غذایی شما می تواند در میزان عرق کردن شما تاثیر بگذارد؟ بعضی از غذاها باعث می شود بدن شما نسبت به سایرغذاها بیشترعرق کند. اگر احساس می کنید زیاد عرق می کنید، غذاهایی که باعث می شود بدن زیاد عرق تولید کند را کم کرده یا حذف کنید.

 • غذاهایی که فیبر پایینی دارند، سیستم گوارش را مجبور می کنند تا بیشتر فعالیت کنند وغذا را هضم کنند.
 • غذاهایی که سدیم بالایی دارند باعث می شوند بدن شما تمام نمک و اوره را به شکل ادرار و عرق اضافی سم زدایی کند.
 • خوردن غذاهای پر چرب نیز باعث بالا رفتن حرارت داخل بدن می شود. زیرا بدن شروع به چاق شدن می کند.

برخی غذاها و نوشیدنی های دیگر که باعث افزایش عرق زیر بغل می شوند عبارت اند از:

 • مشروب و آب جو
 • سیر و پیاز
 • کافئین
 • بستنی
 • غذاهای گرم، تند و پر ادویه
 • غذاهایی که چربی بالایی دارند
 • غذاهای فرآوری شده

از غذاهایی استفاد کنید که عرق زیر بغل را کاهش می دهد

برخی از مواد غذایی می توانند میزان عرق بدن شما را کاهش دهند و غدد عرق بیش فعال را آرام کنند. وقتی می خواهید عرق را از طریق مواد غذایی خود کاهش دهید، باید روی غذاهایی تمرکز کنید که بیش از حد از دستگاه گوارش کار نکشند. همچنین باید غذاهایی را استفاده کنید که سیستم عصبی را تحریک نکنند و باعث آرامش آن شوند.

برخی از غذاهای کاهش دهنده عرق عبارت اند از:

 • آب
 • بادام
 • موز
 • کشک
 • غذاهایی که کلسیم بالایی دارند مانند لبنیات و پنیر
 • سبزیجات و میوه های آب دار مانند هندوانه، طالبی، انگور، کلم بروکلی، اسفناج، گل کلم، کلم قرمز
 • چای سبز
 • جو دو سر
 • سیب زمینی های شیرین
 • روغن زیتون
 • بادمجان
از غذاهایی استفاد کنید که عرق زیر بغل را کاهش می دهد

آب زیاد بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن غذاهایی که دارای مقدار زیادی آب هستند، می تواند بدن شما را خنک نگه دارد و از تعریق زیاد زیر بغل جلوگیری کند.

آب زیاد بنوشید

لباس های گشاد وآزاد بپوشید

پوشیدن لباس های تنگ به خصوص لباس هایی که زیر بغل آن ها تنگ است و به زیر بغلتان می چسبد، باعث می شود بیشتر عرق کنید و قسمت زیر بغل لباستان، لکه دارد شود. از لباس هایی استفاده کنید که پارچه آن ها شل و آزاد باشند. استفاده از لباس های راحت و نخی باعث می شود زیر بغل خنک بماند و از تعریق زیاد جلوگیری می کند و زیر بغلتان لکه دار نمی شود.

لباس های گشاد وآزاد بپوشید

از خوردن کافئین خودداری کنید

کافئین سیستم عصبی را تحریک کرده و تعریق را افزایش می دهد. همچنین باعث می شود فشار خون و ضربان قلب شما بالا برود و فعالیت غدد عرق بیشتر می شود. اگر طرفدار قهوه یا نوشیدنی های گرم کافئین دار هستید، برای یک روز استفاده از این ها بدنتان خیس عرق خواهد شد. زیرا نوشیدنی های گرم دمای بدن را بالا برده و تعریق بدن را بیشتر می کنند. سعی کنید مصرف کافئین را کاهش دهید یا از رژیم غذایی خود حذف کنید.

سیگار نکشید

نیکوتینی که هنگام سیگار کشیدن مصرف می کنید، دقیقا مانند کافئین دمای بدن را بالا می برد، ضربان قلب را افزایش می دهد و فعالیت غدد عرق را بالا می برد. استفاده از دخانیات از نظر بهداشتی و سلامت بدن عوارض زیادی، مانند بوی بد دهان، زرد و خراب شدن دندان ها و سرطان به همراه دارد. بنابراین اگر می خواهید از عرق کردن بیش از حد بدن خود جلوگیری کنید و سلامت کلی بدن خود را حفظ کنید، ترک سیگار می تواند به شما کمک کند.

سیگار نکشید

سایر توصیه ها…

می توانید در شیوه زندگی و عادات خود تغییراتی ایجاد کنید تا تعریق بدن شما کاهش یابد. اگر از درمان های خانگی و بدون نسخه نتیجه نگرفتید با پزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این موارد درمان هایی مانند تزریق بوتاکس نیز وجود دارند که پزشک شما می تواند بهترین راه کار را به شما پیشنهاد بدهد.

تزریق بوتاکس زیر بغل

در بعضی موارد، افرادی که بیش از حد عرق می کنند، ممکن است دچار بیماری به نام هایپرهیدروسیز باشند که توسط پزشک تشخیص داده می شود. این بیماری شامل تعریق زیاد در تمام بدن است نه فقط نواحی زیر بغل.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا