تاریخ و تمدنفرهنگ و هنر

جشنواره نیمه پاییز در چین؛ دورهمی خانواده و دوستان

جشنواره نیمه پاییز، یکی از مهمترین تعطیلات در چین است و توسط قومیت چینی در سراسر جهان شناخته شده و جشن گرفته می شود. این جشنواره در پانزدهمین روز از هشتمین ماه از تقویم قمری چین (شب ماه کامل بین اوایل سپتامبر و اکتبر) برگزار می شود.

جشنواره نیمه پاییزی چین چیست؟

جشنواره نیمه پاییز روزی است که دوستان و خانواده دور هم جمع می شوند، برای برداشت محصول در پاییز، شادی می کنند و برای طول عمر و خوشبختی دعا می کنند.

این تعطیلات در روز ماه کامل برگزار می شود و پشت بام ها را به مکانی عالی برای گذراندن عصر تبدیل می کند. طبق گفته قدیمی ها، ماه در جشنواره نیمه پاییز، روشن تر و پرتر از هر زمان دیگری از سال است.

جشنواره نیمه پاییز، در شب ماه کامل برگزار می شود.

داستان جشنواره نیمه پاییز

قصه گویی، بخش مهمی از فرهنگ چینی است و بسیاری از تعطیلات سنتی دارای داستان ها و افسانه هایی هستند. جای تعجب نیست که جشنواره نیمه پاییز، تفاوتی با بقیه ندارد. یک نسخه کوتاه از داستان برای توضیح ریشه های این تعطیلات مهم به شرح زیر است:

مدت ها پیش، نُه خورشید سوزان در آسمان زمین درخشید. سیاره ما، خیلی گرم و خیلی خشک بود و به سادگی برای زندگی بشر مناسب نبود.

تا اینکه یک جنگجوی شجاع به نام هوی (Houyi) که با تیر و کمان بسیار ماهر بود، برای نجات بشر، ظهور پیدا کرد. او توسط امپراتور احضار شد و به او یک کمان جادویی، داده شد. او با این کمان توانست هشت تا از نه خورشید را از آسمان شلیک کند و جهان و همه مردم آن را نجات دهد.

پادشاه به عنوان پاداش، اکسیر خاصی به جنگجوی شجاع داد که پس از نوشیدن، او را تا ابد به آسمان می فرستد. در واقع یک پایان زیبا، اما قلب این جنگجوی شجاع، متعلق به یکی از منصف ترین زنان در تمام سرزمین بود، شخصی به اسم “چانگ”.

او تصمیم گرفت که با معشوق خود روی زمین بماند، اما او همچنان با مهربانی این اکسیر را به نشانه قدردانی پذیرفت. تا این که در بدترین حالت، یک دشمن، سعی کرد اکسیر را بدزدد و خودش آن را بنوشد.

از آنجا که جنگجو در خانه نبود، معشوق او باقی ماند تا از اکسیر در برابر این دشمن، محافظت کند. معشوقه او که هیچ انتخاب دیگری نمی دید، معجون را نوشید و شروع به شناور شدن به سمت آسمان کرد. جنگجوی شجاع به سرعت دشمن خود را شکست داد، اما خیلی دیر بود که معشوق خود را بگیرد، زیرا او به آرامی به سمت ماه می رفت.

او از آن زمان بر روی ماه بوده و تا ابد نیز در آنجا خواهد بود. با این اندوه است که مردم چین در جشنواره نیمه پاییز به ماه نگاه می کنند و همه عزیزان خود را که در طول سال از آن ها جدا شده اند، به یاد می آورند.

حقایق جشنواره نیمه پاییز

اصل و نسب

این تعطیلات بیش از 3000 سال پیش در زمان سلسله شانگ ایجاد شد، اما تنها پس از 1500 سال هنگامی که امپراتوران در سلسله تانگ شروع به برگزاری جشن های رسمی در کاخ خود کردند، محبوبیت گسترده ای پیدا کرد.

ریشه یابی لغت

اصطلاح انگلیسی “نیمه پاییز” به طور مستقیم از نام تعطیلات چینی 秋节 (Zhōngqiū jié)، ترجمه می شود که معنای واقعی کلمه نیز “جشنواره نیمه پاییز” است.

پرستش ماه

در اساطیر چینی، چانگ(معشوقه هویی) با لقب “الهه ماه” نامیده می شود. پس از نوشیدن اکسیر جاودانگی، او برای همیشه در ماه، با همراه وفادار خود، “خرگوش ماه” به حیات خود ادامه می دهد. در طول جشن نیمه پاییز، زمانی مرسوم بود که برای پرستش او، مردم دسر هایی درست می کردند و می سوزاندند.

در فرهنگ چینی، ماه همچنین با باروری ارتباط دارد. طبق سنت، گفته می شد که ماه کامل، نشان دهنده یک زن باردار است. بنابراین، پرستش ماه در شب جشن میانه پاییز، زمانی که گفته می شد درخشان ترین و کامل ترین حالت خود را دارد، یکی از فعالیت های محبوب زنان در چین باستان بود.

کیک ماه

معروف ترین غذا در جشنواره نیمه پاییز، کیک ماه است. کیک های ماه، کیک های گردی هستند که معمولاً به اندازه توپ پینگ پُنگ هستند؛ اگرچه اندازه، طعم و سبک آن ها بسته به منطقه ای که در چین هستید متفاوت است. تقریباً طعم های زیادی از کیک های ماه وجود دارد که در طول جشنواره کوتاه مدت پاییز، تهیه می شوند.

جشن مدرن

روشن کردن فانوس ها، برای راهنمایی ارواح، در زندگی پس از مرگ.

جشنواره نیمه پاییز، با تنوع فرهنگی و منطقه ای زیادی جشن گرفته می شود. در خارج از چین، در کشور های مختلف آسیایی از جمله ژاپن و ویتنام نیز جشن گرفته می شود. به طور کلی، روزی است که دوستان و خانواده دور هم جمع شوند، از کیک های ماه می خورند و از ماه کامل، لذت ببرند.

بسیاری از قوم های چینی نیز انواع مختلفی از فانوس های نماد باروری را روشن می کنند تا به عنوان تزئین و همچنین راهنمای ارواح در زندگی پس از مرگ، عمل کنند.

نام های دیگر این جشنواره

این تعطیلات مهم علاوه بر “جشنواره نیمه پاییز” به نام های دیگری نیز معروف است:

  • جشنواره ماه
  • جشنواره برداشت ماه
  • جشنواره کیک ماه
  • جشنواره تجدید دیدار
  • 中秋节 (Zhōngqiū jié)

منبع: studycli

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا