پزشکیسلامت

جراحی اتو پلاستی چیست؟ و چه کاربردی بر زیبایی و سلامت دارد؟

اتو پلاستی روشی رایج در جراحی پلاستیک صورت است. از آن برای ترمیم ظاهر گوش مانند (شکل و اندازه) استفاده می شود.

در جراحی اتو پلاستی رد بخیه ها دیده می شود؟

در این روش جراحی از پشت گوش انجام می شود، معمولا جای زخم دیده نمی شود. مگر این که گوش را به سمت جلو بکشید.

چرا بعد از جراحی، استفاده از هدبند توصیه می شود؟

هدبند، دور سر و بالای گوش های شما قرار می گیرد و از گوش ها در برابر ضربه خوردن محافظت می کند.

آیا جراحی تنها گزینه برای درمان گوش های بزرگ و چین خورده می باشد؟

اگر گوش ها با ظاهری نا مناسب، شما را آزار می دهد، جراحی تنها راه حل است. اما اگر این مشکل بعد از تولد تا قبل 3 ماهگی تشخیص داده شود. در برخی موارد می توان آن را بدون جراحی رفع کرد. اما برای اکثریت کسانی که دچار این مشکل هستند جراحی تنها گزینه است.

آیا اتو پلاستی بر روی گوش های سوراخ دار انجام می شود؟

سوراخ روی گوش، مشکلی برای جراحی نیست. البته این که جراحی انجام می شود یا نه، بستگی به سوراخ روی گوش دارد.

آیا اتو پلاستی، به شنوایی تاثیر می گذارد؟

این جراحی تنها برای زیبایی انجام می شود، تضمینی برای کمک به شنوایی ندارد، چون قسمت میانی و داخلی گوش وظیفه شنوایی را برعهده دارند.

کاربرد اتوپلاستی

با استفاده ازاین روش می توان وضعیت ظاهری گوش گل کلم را تغییر داد. هم چنین برخی افراد به طور مادرزاد با گوش هایی بیش ازحد بزرگ، برجسته، چین خورده و بیرون زده و یا خیلی کوچک متولد می شوند. این که شکل ظاهری گوش های آن ها معمولی نیست، می تواند باعث خجالت آن ها شده و بر اعتماد بنفس آن ها تاثیر منفی بگذارد. آن ها می توانند با استفاده از اتو پلاستی وضعیت ظاهری گوش های خود را بهبود بخشند.

گوش گل کلم چیست؟

گوش گل کلم، حالتی برگشت ناپذیر است که بر اثر ضربات شدید به بخش بیرونی گوش به وجود می آید. ضربات شدید باعث ایجاد لخته خون یا جمع شدن مایعات دیگری در زیرغضروف گوش می شوند. در نتیجه قسمت خارجی گوش به طور دائم متورم باقی مانده و شبیه گل کلم می شود.

گل کلم بیش تر در ورزش هایی مانند: ورزش های رزمی (جودو، جوجیستو برزیلی) و کشتی گیری اتفاق می افتد.

جراحی اتو پلاستی چقدر طول می کشد؟

این که بخواهیم تعیین کنیم که چه زمانی طول می کشد؟ به سن و نوع آسیب بستگی دارد. در حالت معمول این جراحی بین 1-3 ساعت طول می کشد و معمولا این روش به صورت سرپایی انجام می شود.

روند جراحی تا بهبودی

این جراحی به صورت سرپایی می باشد و برای انجام این جراحی در بزرگسالان از بی حسی موضعی و در کودکان از بی هوشی عمومی استفاده می شود. دوره نقاهت این جراحی اندک است و در مدت 2-3 هفته اول تا حدودی بهبودی را مشاهده خواهید کرد، اما بهتر است تا 6 هفته برای بهبود کامل صبر کنید.

رعایت نکاتی حیاتی بعد از جراحی تا زمان بهبودی

  • پس از جراحی یک پانسمان روی گوش های خود قرار دهید.
  • سعی کنید پانسمان را تمیز و خشک نگه دارید.
  • از خاراندن و لمس گوش خودداری کنید.
  • پیراهن های دکمه ای را انتخاب کنید تا در موقع پوشیدن به گوش آسیب نرسانید.
  • از پوشیدن لباس هایی که روی سر و گوش کشیده می شوند، خود داری کنید.
  • موقعیت خواب خود را طوری تنظیم کنید که گوش ها آسیب نبینند.
  • پس از عمل، از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.
  • سعی کنید تا چند روز از شستن موهای خود با مواد شیمیایی خودداری کنید، زیرا مواد شیمیایی باعث تحریک برش های جراحی می شود.

نحوه استفاده از هد بند پس از جراحی

هدبند به دور سر و بالای گوش ها قرار می گیرد تا از آسیب گوش ها پیش گیری کند. معمولا دوهفته اول پس از جراحی از آن به طور شبانه روز استفاده می شود. سپس درصورت اندکی بهبودی می توان از آن تنها در شب استفاده کرد. استفاده از این هد بند باعث می شود گوش های شما ثابت قرار گیرند و نتیجه نهایی را تضمین می کند.

استفاده از هدبند پس از جراحی اتو پلاستی

بهترین شرایط برای جراحی اتو پلاستی

سن

آن ها حداقل باید 5 سال داشته باشند. قسمت خارجی گوش در سن 5 سالگی، نزدیک به 90 % درصد رشد خود را نسبت به گوش بزرگسالان تکمیل کرده است. این تنها جراحی زیبایی است که بر روی کودکان انجام می شود.

حداقل سن برای جراحی اتو پلاستی 5 سال می باشد.

شرایط محیطی

افرادی که سیگار نمی کشند، راحت تر و سریع تراز افرادی که سیگار می کشند، بهبود می یابند. زیرا سیگار جریان خون را کاهش داده و روند بهبودی را کند می کند.

سابقه بیماری

اگر ازعفونت گوش و یا التهابات غضروفی رنج می برید و یا سابقه زخم های کلوئیدی یا هایپرطروفی را داشته باشید، این نوع جراحی برای شما توصیه نمی شود. زیرا باعث می شود که پس از جراحی دچار عفونت شوید.

تفاوت لوبو پلاستی با اتو پلاستی

در صورتی که دچار چین خوردگی، گوش هایی بیش ازحد بزرگ، برجسته و بیرون زده هستید، می توانید با این جراحی اتو پلاستی آن ها را تغییر داد. اما اگر به طور ذاتی از کوچک بودن لاله گوش رنج می برید این جراحی را به شما توصیه نمی کنیم.


لوبوپلاستی نوعی جراحی زیبایی بینی است که با استفاده از آن می توان مشکل لاله گوش را که در اثر ژنتیک یا روند پیری و یا استفاده از گوشواره های سنگین پاره شده یا از بین رفته است، درمان کرد.

عوارض اتوپلاستی

این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود.عوارض زیادی نخواهد داشت. فقط در برخی موارد، امکان واکنش به بی حسی، خوریزی، عفونت، انسداد عروق، بروز زخم، نارضایتی از تقارن و زیبایی گوش ها وجود دارد.

منبع: realcosmeticplasticsurgery.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا