اخبار خودروخودرو

جالب ترین فناوری خودرو در سال 2020

ما در عصری زندگی می کنیم که هر جنبه از زندگیمان تحت تاثیر تغییرات فناوری است. دنیای خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و رانندگی در جاده ها امروز بدون حضور فناوری خودرو دور از ذهن است، مثلاً نیم قرن پیش استفاه از دنده به صورت دستی بود و راننده نیاز داشت همیشه بر روی اتومبیل کنترل کامل داشته باشد. اما این واقعیت را نمی توان انکار کرد که این فناوری ها در خودرو تجربه ای کاملاً جدید را برای رانندگان به ارمغان می آورد.

انطباق Cruise Control

پیدایش Cruise Control به اواخر دهه 1940 برمی گردد. اشکال اولیه در طراحی کاملاً ساده بود، به راننده این امکان را می داد تا سرعت مشخصی را در طی سفر تنظیم کنند تا رانندگان فقط کنترل خودرو را در دست بگیرند. با این حال، این در وضعیت شلوغی مانند ترافیک که خودرو باید دائماً بین سرعت کم و زیاد متناوب باشد، کمکی نمی کند.

فناوری خودرو :
انتباق Cruise Control

انطباق Cruise Control برای اولین بار در سال 1999 معرفی شد، این مشکل را با استفاده از سیستم رادار ها و سنسور هایی که می تواند به طور خودکار با سرعت خودرو پیش رو مطابقت داشته باشد، حل کرد. این تکنولوژی خودرو امروزه حتی بیشتر توسعه یافته و علاوه بر این در اتومبیل های مدرن بسیار مفید است.

دوربین 360 درجه

فناوری خودرو :
دوربین های 360 درجه خودرو

طبق یک قانون فدرال در ایالات متحده اکنون کلیه اتومبیل های جدید فروخته شده در این کشور دارای دوربین پشتیبان هستند. این به منظور به حداقل رساندن خطر عبور عابران پیاده از خیابان است زیرا راننده در هر وضعیتی نمی تواند آن ها را ببیند، به ویژه هنگام برگشتن به عقب.

با این وجود، بیش از چند خودرو مدرن با در اختیار داشتن این فناوری خودرو، دوربین جامع که نمای کاملی از 360 درجه را ارائه می دهد، این امر به راننده کمک می کند که از محیط اطراف وسیله نقلیه خود آگاهی بیشتری پیدا کند، خصوصاً هنگام حرکت در فضاهایی که کوچک هسنتد.

فناوری خودرو :
دوربین 3 بعدی و 360 درجه خودرو

فناوری دید در شب

در گذشته، اصطلاح دید در شب حفظ انحصاری وسایل نقلیه نظامی یا اتومبیل های مفهومی آینده نگر بود. اکنون ما با وسایل نقلیه تولیدی مجهز به فناوری خودرو، دید بسیار پیشرفته در شب را داریم. بیشتر آن ها از مادون قرمز استفاده می کنند که می تواند اشیاء مانند عابران پیاده یا حیوانات را در محدوده چراغ های جلو اتومبیل تشخیص دهند.

فناوری خودرو :
سنسور های دید در شب در خودرو

این امر می تواند برای راننده زمان واکنش اضافی ایجاد کند. در حال حاضر، خودروسازان عمدتا این ویژگی را در مدل های برتر خود ارائه می دهند و می توانید این سیستم را تقریباً در هر خودرویی نصب کنند.

فناوری خودرو :
فناوری دید در شب

نمایشگر جلوی شیشه راننده

فناوری خودرو :
نمایشگر نشان دهنده سرعت جلوی شیشه راننده

این یک ویژگی بیشتر برای خودرو های مدرن است که در واقع عملکردی بسیار کاربردی دارد و چیزی بیش از یک افزودنی زیبایی است. با نمایشگر روی شیشه، اطلاعات مهمی مانند سرعت خودرو و میزان بنزین خودرو را دریافت می کنید، درست روی صفحه شیشه جلوی راننده نمایش داده می شود.

فناوری خودرو :
نمایشگر نشان دهنده سرعت و میزان بنزین

این امر حواس پرتی را کاهش می دهد زیرا راننده می تواند بدون برداشتن نگاه از جاده، به اطلاعات اصلی دسترسی پیدا کند. حتی برخی از سیستم ها به شما امکان می دهند اطلاعات مورد نظر خود را در صفحه نمایش سفارشی کرده و مجموعه ای از گزینه های رنگ را برای جلوه بیشتر به شما ارائه دهند.

تشخیص خواب آلودگی

خستگی راننده عامل اصلی بروز تصادفات جاده ای است و هر ساله منجر به هزاران تصادف می شود. فناوری خودرو، تشخیص خواب آلودگی عمدتا برای رفع این مشکل معرفی شده است.

فناوری خودرو :
سیستم و سنسور های تشخیص خواب آلودگی

این فناوری از طریق یک سیستم جامع داخلی دوربین ها و سنسور ها کار می کند که ویژگی های مختلفی مانند موقعیت راننده روی صندلی، توانایی ماندن در لاین و حتی افتادگی چشم را کنترل می کند.

این سیستم به اندازه کافی هوشمند است که علائم هشدار دهنده خستگی را تشخیص داده و سپس از طریق نشانه های دیداری، لرزش صندلی، صدای هشدار دهنده یا سایر روش ها به راننده هشدار می دهد.

خودرو های خودران

اوج رانندگی با خودرو خودران وضعیتی است که بتوانید با ماشین وارد شوید، و به وسیله فناوری صوتی بگویید که می خواهید به مکانی بروید و یک فنجان چای و احتمالاً چرت بزنید.

فناوری خودرو :
خودرو خودران

این تکنولوژی خودرو هنوز کاملاً وجود ندارد اما سیستم های مستقل کاملاً پیشرفته در اتومبیل هایی مانند Google ، Audi Mercedes Benz و Tesla وجود دارند که می توانند فعالیت هایی مانند پیشاهنگی برای مکان های خالی پارکینگ و به صورت آزمایشی مسیر های کوتاه را طی می کند و یا حتی کنترل کامل خودرو را در ترافیک بدست بگیرند.

سیستم هشدار ضد برخورد

فناوری خودرو :
سیستم هشدار ضد برخورد

همانطور که از نام آن پیداست، این فناوری خودرو وضعیت اطراف را ارزیابی می کند و به راننده از برخورد قریب الوقوع هشدار می دهد تا اقدامات پیشگیرانه ای انجام شود. در بعضی موارد، ماشین حتی با درگیر کردن ترمز ها این عمل را برای راننده انجام می دهد تا وسیله نقلیه به یک توقف کامل برسد.

فناوری خودرو :
سیستم هشدار ضد برخورد

این یک فناوری مفید برای خودرو است اگرچه دارای اشکالاتی است. این امر می تواند ماهیتی بیش از حد غیرقابل تصور داشته باشد و در صورت عدم تهدید یا نگران کننده تر، هشدار را از بین ببرد، وقتی نیازی به انجام این کار نیست، ممکن است این تکنولوژی خودرو شما را ناگهان متوقف کند.

موفق و موید باشید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا