دیدنی های ایرانگردشگری

جاذبه های گردشگری ایران

در این مقاله می خواهیم درباره جاذبه های گردشگری ایران که برخی شناخته شده و برخی شناخته نشده اند با شما صحبت کنیم. ما در کشوری با عقبه تاریخی، سیاسی، طبیعی و فرهنگی چندین هزار ساله زندگی می کنیم که لازم است مکان های دیدنی و گردشگری آن را بشناسیم.

1- ارگ راین

یکی ازجاذبه های گردشگری ایران بناهای خشتی استان کرمان است. این بناها بیشتر از بیست و دو هزار متر مربع مساحت دارد. ارگ راین از دژهای فرمانروایی میرزا حسن خان بوده و مربوط به زمان زندیه بوده است.

2- کوه سهند

سهند نام قله ای در شمال شهر مراغه واقع در استان آذربایجان شرقی ایران است. این رشته کوه به عروس کوهستان های ایران مشهور است. این قله به دامنه های سرسبز، چشمه های روانش معروف است. جام و سهند دو قله به هم چسبیده این رشته کوه هستند.

3- کوه دماوند

کوه دماوند بلند ترین کوه و آتش فشان در شمال ایران است. این کوه از لحاظ تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد، که در برخی مواقع از شهر های ورامین، قم، تهران و کرانه های دریای خزر قابل مشاهده است.کوه دماوند در سال 1381 به عنوان( اثر طبیعی ملی )در مناطق ارزشمند چهارگانه از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

4- پل ورسک و سه خط طلا

پل ورسک 45 کیلومتری جنوب شهر زیر آب و 85 کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروز کوه در مسیر راه آهن شمال قرار دارد. این پل از شاهکار های معماری در زمان خویش به شمار می آید که در زمان حکومتی رضا شاه در ایران توسط آلمانی ها به رهبری سرمهندس اتریشی خود( والتر اینگر )ساخته شده است حجم این پل 66 متر دهانه قوسی اصلی و 110 متر ارتفاع از ته دره است.

جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول، توریستی ترین شهر کشور ترکیه محسوب می شود و به همین علت گردشگران زیادی سالانه به این شهر سفر می کنند. آیا می دانید جاذبه های گردشگری شماره یک این شهر چیست؟

5- سی و سه پل

سی و سه پل یا پل الله وردی خان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ایران است که 33 دهانه، 295 متر طول و 14 متر عرض دارد که توسط شخص الله وردی خان بر روی زاینده رود در زمان حکومت شاه عباس صفوی ساخته شد، در آن محل مراسم هایشان را در آنجا برگزار می کردند.

6- غار یخی چما

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد در استان چهارمحال بختیاری قرار دارد. غار یخی چمار از عجایب و نادرترین های استان چهارمحال بختیاری به شمار می آید. غاریخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه ای بزرگ است که ارتفاع برف های آن تا 50 متر نیز می رسد.

7- سرعین

شهری کوچک در 25 کیلومتری اردبیل است. در این شهر چشمه های آب گرم فراوانی وجود دارد و یکی از مناطق گردشگری پر بازدید به حساب می آید.

8- منطقه گردشگری سبلان

منطقه نمونه گردشگری سبلان به دهکده توریستی سبلان معروف است. وسعت 110 هکتار در کنار جاده ارتباطی نیر به سراب قرار دارد.

9- کاخ آپادانا شوش

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی بوده است. این کاخ به دستور پادشاه داریوش بزرگ هخامنشی در حدود سال های 521 – 515 پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی ها بنا ساخته شد.

10- پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم یکی از نقاط دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش است. مسیری دیدنی و زیبا که جلب توجه زیادی می کند و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. جاده گیسوم تونلی جنگلی با نسیم خنک کوهستان های تالش در هم آمیخته تا تن و جان هر رهگذری را تازه کند، گیسوم به محلی می گویند که جنگل و دریا به هم می رسند.

11- تنگ بستانک

تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده منطقه ای حفاظت شده است که در فاصله 120 کیلومتری شیراز قرار دارد. منطقه ای که بیشتر آن پوشش جنگلی، با میانگین ارتفاعی 1700 تا 3700 متر دارد. میانگین درجه حرارت این منطقه بین 14 – 16 درجه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا