پوست و موسلامت

علل و نحوه درمان تیرگی زیر بغل

تیرگی زیر بغل پدیده ای کاملاً رایج است که اغلب به دلایل مختلفی مانند: تجمع سلول های مرده، عدم تعادل هورمونی در اثر مصرف داروهای خاص و … ایجاد می شود. اگر تیرگی زیر بغل برای شما ناخوشایند است، در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد این مشکل بدانید، همراه با علل و نحوه درمان آن گفته شده است. برای کسب اطلاعات مورد نیاز خود، ادامه مطلب را با ما همراه باشید:

سفید کردن زیر بغل با مواد طبیعی ایمن است؟

سفید کردن زیر بغل با مواد طبیعی کاملاً خوب است. اما اگر از محصولات سفید کننده بدون نسخه استفاده می کنید، مطمئن شوید که این مواد حاوی مواد روشن کننده پوست مانند آمونیاک و هیدروکینون (بیش از 2٪) نباشد. همچنین، سفید شدن مکرر ممکن است منجر به بهم خوردن تعادل رنگدانه ها شود، بنابراین وضعیت زیر بغل را بدتر می کند.

آیا سفید شدن زیر بغل با لیزر موثر است؟

این نوع لیزر درمانی برای درمان زیر بغل های تیره ناشی از رنگدانه استفاده می شود. در این فرآیند، از پرتو لیزر Q-switched (غیر تهاجمی و با شدت زیاد) برای درمان مناطق آسیب دیده استفاده می شود. بهترین قسمت درمان این است که غیرتهاجمی است و در چند جلسه نتایج قابل مشاهده است. علاوه بر این، درمان بدون هیچ گونه توقفی است و هیچ عارضه جانبی و ناراحتی ایجاد نمی کند.

چرا دئودورانت زیر بغل ها را تیره می کند؟

دئودورانت ها حاوی آلومینیوم هستند که ممکن است باعث تحریک پوست، التهاب و تیرگی شود.

آیا عرق باعث تیرگی زیر بغل می شود؟

تیرگی زیر بغل به علت عوامل مختلفی از جمله تعریق زیاد ایجاد می شود. از ورود هوای تازه به زیر بغل اطمینان حاصل کنید، تا تعریق کمتری ایجاد کنید. برای این کار، از لباس های راحتی استفاده کنید.

آیا تراشیدن مکرر موهای زیر بغل باعث تیرگی زیر بغل می شود؟

اگرچه هر کسی می تواند به AN مبتلا شود و این بیماری معمولاً ژنتیکی است و یا ممکن است با یک بیماری زمینه ای مرتبط باشد، اما برخی از شواهد معتبر نشان می دهد که تحریک ناشی از تراشیدن مکرر یا کندن مو ممکن است باعث تولید بیش از حد ملانوسیت و در نتیجه ایجاد بیماری AN و تیرگی زیر بغل شود.

تیرگی زیر بغل چیست؟

هنگامی که پوست زیر بغل دچار تغییر رنگ می شود، این شرایط به عنوان تیره شدن زیر بغل شناخته می شود و برای برخی افراد این تغییر رنگ از لحاظ کاهش زیبایی ناخوشایند است.

علل ایجاد تیرگی زیر بغل چیست؟

هر چیزی مانند: ژنتیک، استفاده بیش از حد از دئودورانت ها و ضد تعریق ها، اصلاح مکرر با تیغ، اصطکاک و تحریک ناشی از تنگ بودن لباس یا افتادگی پوست، باعث تحریک تولید ملانین (رنگدانه پوست) در پوست شود، در نهایت باعث تیره شدن آن می شود. در ادامه درباره چند مورد از علل ایجاد تیرگی زیر بغل، به طور مختصر توضیحاتی ارائه می دهیم:

1- دیابت نوع 2

چاقی همچنین یک عامل خطر برای دیابت نوع 2، یک بیماری قند خون بالا است. افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به AN قرار دارند.

2- چاقی

حمل وزن اضافی باعث مقاومت بیشتر بدن در برابر اثرات انسولین می شود. این هورمون به تنظیم قند خون شما کمک می کند. مقادیر بالای انسولین در خون شما می تواند منجر به افزایش تولید سلول های رنگدانه ای پوست شود.

3- سندرم هورمون (عدم تعادل هورمونی)

عدم تعادل هورمونی، سطح انسولین را مختل می کند و می تواند منجر به AN شود. انواع سندرم که سطح انسولین خون را مختل می کنند، عبارت اند از:

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • سندرم کوشینگ
 • آکرومگالی
 • کم کاری تیروئید، غده تیروئید کم کار

4- مصرف داروهای خاص

برخی از داروها سطح انسولین شما را افزایش می دهند، که می تواند منجر به تیرگی زیر بغل شود. این داروها شامل:

 • انسولین
 • کورتیکواستروئیدها مانند: پردنیزون (Rayos)
 • هورمون رشد انسان
 • قرص های جلوگیری از بارداری
 • نیاسین با دوز بالا (نیاکور)

5- بارداری

هایپرپیگمنتیشن یک مسئله شایع پوستی است که اغلب زنان، با تغییرات بدن در بارداری با آن روبرو می شوند. همین امر ممکن است زیر بغل را نیز تیره کند. این عارضه در برخی موارد پس از زایمان، به حالت طبیعی بر می گردد.

6- سرطان

در موارد نادر، تیره شدن ناگهانی پوست می تواند نشانه ای از سرطان باشد. وقتی این اتفاق می افتد اغلب معده، کبد یا روده بزرگ را تحت تأثیر قرار می دهد. این تومور ها باعث افزایش سطح فاکتورهای رشد می شوند که سلول های رنگدانه ای پوست را تحریک می کنند.

وقتی AN به علت سرطان ایجاد می شود، آن را آزانتوز نیگریکانس بدخیم می نامند. احتمالاً در این شرایط لکه های تیره اطراف دهان خود خواهید دید.

در زمان اصلاح با ژیلت، جهت پیشگیری از تیرگی زیر بغل رعایت چه نکاتی الزامی است؟

تحریک ناشی از تراشیدن مکرر یا کندن مو ممکن است باعث تولید بیش از حد ملانوسیت و در نتیجه ایجاد بیماری AN و تیرگی زیر بغل شود، اما می توانید اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهید تا اثر آن به حداقل برسد. جهت کاهش تیرگی زیر بغل، ناشی از تراشیدن موهای زائد، به نکات زیر توجه کنید:

 1. همیشه از تیغه جدید و با کیفیت استفاده کنید تا از سوختگی تیغ و تحریک پوست جلوگیری شود.
 2. قبل از اصلاح، زیر بغل خود را با آب گرم و به دنبال آن ژل اصلاح / ژل حمام مرطوب کنید تا در صورت رشد مجدد، موها نرم تر شوند.
 3. قبل از اصلاح، استحمام کنید، زیرا عرق و سایر ناخالصی های پوست را از بین می برد و اصلاح راحت تر صورت می پذیرد.
 4. همیشه پس از اصلاح زیر بغل از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید.
 5. بلافاصله پس از اصلاح از عطر، دئودورانت و ضد تعریق استفاده نکنید.
رعایت برخی نکات در زمان اصلاح با ژیلت ضروری است.
رعایت برخی نکات در زمان اصلاح با ژیلت ضروری است.

*** بیشتر بدانید: تعریق زیاد به چه علت اتفاق می افتد و راه های درمان تعریق پوست چیست؟

روش های پیشگیری از تیرگی زیر بغل چیست؟

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. بنابراین، اگر هنوز در معرض تیرگی زیر بغل قرار نگرفته اید، سعی کنید از تغییر رنگ آن ها در آینده جلوگیری کنید. بیش از چند روش ساده وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا از این مسئله فاصله بگیرید. بیایید نگاهی به موارد زیر بیندازیم:

 1. به اصلاح “نه” بگویید و برای از بین بردن موهای زائد از روش هایی مانند: اپیلاسیون یا لیزر درمانی استفاده کنید. استفاده از این روش باعث می شود تا رشته های مو را از ریشه حذف کند و بدین ترتیب دفعات از بین بردن موها کاهش یافته و ظاهر تیره را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
 2. با پاک کردن منظم آلودگی، روغن و مواد زائد، زیر بغل خود را تمیز نگه دارید. اما اطمینان حاصل کنید که از صابون های دارای مواد شیمیایی سخت استفاده نکنید، زیرا مصرف صابون ها نیز موجب تیرگی می شود.
 3. زیر بغل را مرتباً لایه برداری کنید تا از سلول های مرده پوست در امان بماند. حداقل سه بار در هفته لایه برداری برای بهترین نتیجه توصیه می شود.
 4. شما باید میزان عرق خود را کاهش دهید و با استفاده از روش های مختلف آن را کنترل کنید.
 5. لباس های تنگ خود را با لباس های گشاد جایگزین کنید.

*** بیشتر بدانید: درمان عرق زیر بغل ، کف دست و پا با روش های مختلف!

برای حذف موها از لیزر استفاده کنید.
برای حذف موها از لیزر استفاده کنید.

نحوه درمان تیرگی زیر بغل

درمان تیرگی زیر بغل به دو روش 1- لایه برداری شیمیایی 2- درمان های خانگی صورت پذیر است. در ادامه به توضیح این دو روش می پردازیم:

*** بیشتر بدانید: 10 روش کاربردی برای رفع تیرگی و سفید کردن زانو و آرنج ها

1- تغییر سبک زندگی

 • اضافه وزن (چاقی): چاقی نیز می تواند در تیرگی زیر بغل موثر باشد، بنابراین با کاهش وزن می توان به درمان تیرگی کمک کرد.
 • مدیریت مصرف دارو: در صورت مشاهده تیرگی زیر بغل در اثر مصرف دارو، با پزشک مشورت کنید.
 • درمان بیماری: برخی بیماری ها مانند: دیابت، تیروئید زمینه ساز تیرگی پوست هستند. تحت نظر پزشک درمان را شروع کنیم.

2- استفاده از روش های تهاجمی و غیر تهاجمی

 1. لایه برداری شیمیایی (استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی)
 2. میکرو درم ابریژن
 3. لیزر درمانی
 4. جراحی
لایه برداری شیمیایی
استفاده از محصولات حاوی مواد شیمیایی

نکته: استفاده طولانی مدت از یک محصول مملو از مواد شیمیایی به هیچ وجه توصیه نمی شود. اما بازار مملو از محصولات سفید کننده مصنوعی است که ادعا می کنند به طور موثر زیر بغل را روشن و سفید می کند. از این رو، شما باید قبل از انتخاب محصول، لیست مواد مورد استفاده در آن را مرور کرده و سعی کنید چیزی را انتخاب کنید که حاوی مواد سفید کننده طبیعی باشد و هیدروکینون آن بیش از 2٪ نباشد.

3- استفاده از 3 روش درمان خانگی

برخی از متداول ترین مواد اولیه آشپزخانه مانند: سرکه سیب، خیار، سیب زمینی، لیمو و جوش شیرین می تواند، کمک بزرگی به درمان تیرگی زیر بغل کند. این مواد قابض و عالی هستند وهم چنین توانایی لایه برداری، سفید شدن و از بین بردن تیرگی پوست زیر بغل را دارند. استفاده طولانی مدت از این مواد ممکن است باعث روشن شدن زیر بغل های تیره شود. در ادامه این مطلب به توضیح مختصری درباره روش های درمان خانگی، جهت رفع تیرگی زیر بغل می پردازیم:

1- سرکه سیب

غنی شده با اسید آمینه و اسید لاکتیک، ACV دارای ویژگی های سفید کننده است که می تواند زیر بغل و زخم های تیره را روشن کند.

نحوه مصرف:

 • شما می توانید چند قطره سرکه سیب را روی یک پنبه بریزید.
 • سپس آن را مستقیماً به زیر بغل خود بمالید.
 • اجازه دهید خشک شود.
 • سپس سطح پوست را با آب بشویید.
 • در هفته 2/3 بار آن را تکرار کنید تا به نتایج مشهودی برسید.

2- لیمو

استفاده از لیمو خواص بسیاری به همراه دارد. می توان گفت که یکی از خواص آن، خاصیت ضد باکتری و سفید کنندگی آن است که باعث رفع تیرگی زیر بغل می شود.

مواد لازم:

 • چند قطره آب لیمو
 • مقداری جوش شیرین و یا شکر

نحوه مصرف:

 • چند قطره آب لیمو را با مقداری جوش شیرین یا شکر مخلوط کنید.
 • سپس به ناحیه زیر بغل بمالید.
 • بعد از 15 دقیقه آن را با آب بشویید.
استفاده از لیمو جهت درمان تیرگی زیر بغل

3- سیب زمینی

سیب زمینی ماهیت اسیدی کمتری دارد و حتی برای پوست های حساس نیز مناسب است. سیب زمینی با توانایی خود در درمان رنگدانه و روشن شدن جای زخم بهتر از آب لیمو در نظر گرفته می شود. زیرا هیچ گونه جوش و تحریک ایجاد نمی کند. با این حال ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا به نتایج دلخواه برسید.

نحوه مصرف:

 • یک قطعه سیب زمینی را مستقیماً در زیر بغل قرار دهید.
 • و پس از 15-20 دقیقه پوست خود را با آب بشویید.
 • برای کاهش و روشن شدن زیر بغل این کار را روزانه تکرار کنید.

*** بیشتر بدانید: تهیه 8 ماسک سیب زمینی برای صوت و بدن

عوارض مصرف محصولات حاوی مواد شیمیایی

بیشتر کرم های سفید کننده زیر بغل موجود در بازار حاوی ماده ای شیمیایی به نام هیدروکینون است که از تولید ملانین در پوست ما جلوگیری می کند. اما استفاده طولانی مدت از هیدروکینون باعث چندین عارضه جانبی جزئی مانند: تحریک، قرمزی، خارش، تورم، ایجاد پوسته، سوزش، احساس سوزش شدید و همچنین برخی از عوارض جانبی از جمله: اختلالات اگزوژن و حتی سرطان پوست می شود.

* نکته: اگرچه بازار مملو از محصولات سفیدکننده زیر بغل OTC (بدون تجویز) است، اما همیشه به دنبال محصولاتی با مواد سفید کننده طبیعی باشید و از ترکیبات آن اطمینان حاصل کنید که حاوی بیش از 2٪ هیدروکینون نباشند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

تیرگی زیر بغل به طور کلی جای نگرانی ندارد، اما در برخی موارد دیده شده است که تیرگی زیر بغل در اثر بیماری پوستی خاص به نام  آکانتوز نیگریکانس (AN) صورت می پذیرد. در این حالت، شما باید برای انتخاب گزینه های درمانی مناسب، با متخصص مشورت کنید.

سخن آخر

عوامل متداول که احتمال تیره شدن زیر بغل را افزایش می دهند، نژاد، سلامتی و سابقه خانوادگی می باشد. در حقیقت، بسیاری از مناطق دیگر بدن از جمله پشت گردن، آرنج، زانو و کشاله ران نیز ممکن است به مرور زمان تیره شوند.

لطفاً اگر پوستی حساس دارید در مورد انتخاب نحوه درمان با یک متخصص پوست مشورت کنید. همچنین برای جلوگیری از احساس سوزش و قرمزی، قبل از استفاده از هر محصول OTC تست پچ را انجام دهید.

همچنین شما می توانید با انجام چند راه حل ساده مانند: استفاده از محصولات سفید کننده و لایه بردار، کنترل تعریق، استفاده از لباس های مناسب موجب کاهش و درمان تیرگی زیر بغل شوید.

منبع: beautyglimpse.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا