پوست و موسلامت

دلایل تیره شدن پوست (به جز نور آقتاب)

اگر پوست شما بدون قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد تیره می شود، باید از خود بپرسید چرا پوست من بدون آفتاب تیره می شود؟ ممکن است به نظر برسد که خورشید تنها دلیل این اتفاق است. اگرچه، این تنها دلیل نیست. دلیل اصلی تیره شدن پوست بدون آفتاب، هایپرپیگمانتاسیون است. در این شرایط بدن ملانین بیشتری تولید می کند، رنگدانه ای که به پوست رنگ می دهد. فرد مبتلا به هایپرپیگمانتاسیون لکه های تیره در قسمت های مختلف بدن خود مشاهده می کند.

هر متخصص پوست خوب، با دیدن پوست شما به راحتی می تواند هایپرپیگمانتاسیون را تشخیص دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا پوست شما بدون آفتاب تیره می شود و چگونه می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید بیشتر بخوانید.

دلایل تیره شدن پوست

دلایل تیره شدن پوست

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود پوست بدون آفتاب تیره شود. علت اصلی هایپرپیگمانتاسیون است که ریشه در عوامل بیولوژیکی یا برخی از انتخاب های سبک زندگی شما دارد.

Dr. Pearl Grimes، مدیر آموزشکده “Pigmentation” در جنوب کالیفرنیا می گوید: “هنگامی که ملانین ناشی از هایپرپیگمانتاسیون افزایش می یابد، پوست بدون آفتاب تیره می شود.”

Dr. Pearl Grimes برای جلوگیری از تولید بیش از حد ملانین، ویتامین D و آنتی اکسیدان را به بیماران مبتلا به هایپرپیگمنتیشن تجویز می کند. بنا به دلایل مختلفی، هایپرپیگمانتاسیون، می تواند فعال شود. برخی از دلایل اصلی تیره شدن پوست یا هایپرپیگمنتاسیون به شرح زیر است:

1. زخم آکنه

وقفه های گاه به گاه با آکنه، به ویژه در دوران نوجوانی، یک چیز است. اما هنگامی که آکنه در بدترین شرایط خود باشد و به عمق بیشتری از پوست نفوذ کند، جای زخم آکنه ایجاد می شود و پس از آن، اثری از خود برجای می گذارد که باعث تغییر رنگ در سطح پوست و تیره شدن پوست، می شود.

لکه ناشی از آکنه، زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی تشکیل کلاژن در اطراف محل زخم وجود داشته باشد. این وضعیت بیشتر در زمان ایجاد آکنه کیستیک، دیده می شود و پوست اطراف ملتهب می شود. بنابراین اگر پوست شما بدون قرار گرفتن در معرض آفتاب تیره می شود، می تواند جای زخم آکنه باشد که در پایان چرخه آکنه ایجاد شده است.

2. لکه های افزایش سن

هنگامی که قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث تیره شدن پوست می شود، تنها زمان لازم است که به رنگ اصلی خود برگردد. اما اگر میزان تماس بیش از حد معقول باشد، آن زمان است که لکه های پیری، ظاهر می شوند.

پوست تمایل دارد که ملانین بیشتری تولید کند مخصوصا هنگامی که در معرض آفتاب قرار گیرد. تولید ملانین، راهی برای محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش است. در نتیجه، تمام آن ملانین با هم جمع می شود و باعث تیره شدن پوست می شود و محلی شبیه به یک ماه گرفتگی، باقی می گذارد.

لکه های افزایش سن، بدون آفتاب گرفتن زیاد می شوند. اگر در اوایل دوران زندگی، حتی سال ها قبل، آفتاب به پوست شما آسیب جدی وارد کرده باشد، ممکن است پوست در آینده، در جایی که آسیب دیده است، تیره شود، بدون اینکه در معرض آفتاب قرار گرفته باشد.

همانطور که از نامش پیداست، لکه های افزایش سن، در افرادی که 40 سال به بالا دارند شیوع بیشتری دارد. با این حال، افراد جوانی که اغلب آفتاب سوختگی دارند یا مرتباً از تخت های برنزه استفاده می کنند نیز در معرض این شرایط هستند.

3. عدم تعادل هورمونی

تیره شدن پوست، یکی از اثرات فراوان تغییرات هورمونی است. هایپرپیگمانتاسیون به ویژه، در زنان و در دوران بارداری اتفاق می افتد، زمانی که لکه های تیره و بزرگ در شکم و صورت ظاهر می شوند. ملاسما زمانی اتفاق می افتد که پوست به دلیل تغییرات هورمونی و نه در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب، تاریک می شود. در حالی که این مورد در بین زنان بیشتر است، اما مواردی وجود دارد که مردان نیز این شرایط را تجربه می کنند.

تغییرات هورمونی باعث افزایش تولید ملانین می شود که منجر به ایجاد این لکه های ناخواسته می شود. جدا از بارداری، زنانی که از دارو های ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند ممکن است همین شرایط را داشته باشند. در مورد کسانی که در آغاز دوران یائسگی هستند نیز همین مسئله صدق می کند.

برخی از دارو های خانگی برای هایپرپیگمانتاسیون چیست؟

هنگامی که پوست شما بدون قرار گرفتن در معرض آفتاب شروع به تیره شدن می کند (hyperpigmentation)، اولین راه حلی که به ذهنتان می رسد، مراجعه به یک متخصص پوست است. اما ابتدا برخی از دارو های خانگی را برای رفع روند تیره شدن پوست، امتحان کنید که می توانند پوست شما را روشن کنند و هایپرپیگمانتاسیون را به حداقل برسانند.

1. آلوئه ورا

آلوئه ورا به عنوان یک عامل تسکین دهنده برای سوختگی یا مراقبت های پوستی شناخته می شود. با این حال، می توانید از آن برای جلوگیری از تیره شدن پوست و روشن شدن برخی لکه های تیره روی پوست خود نیز استفاده کنید. دو ماده شیمیایی اصلی در آلوئه ورا وجود دارد که در اینجا نقش مهمی دارند: آلوسین و آلوئین. این مواد شیمیایی سلول های ملانین را تجزیه می کنند تا از ایجاد هرگونه تیرگی جلوگیری کنند.

روند استفاده از آلوئه ورا برای روشن شدن لکه های تیره، کاملاً ساده است. به سادگی قبل از خواب فرم ژل خالص آن را روی قسمت مورد نظر بمالید، سپس بعد از بیدار شدن از خواب آن را بشویید. این روند را هر چند بار که لازم است انجام دهید، تا جایی که لکه های تیره کاملا از بین بروند.

2. عصاره چای سبز

عصاره چای سبز دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که از بسیاری جهات به بهبود روند تیره شدن پوست، کمک می کند. نه تنها می تواند به کاهش علائم پیری و سلولیت کمک کند، بلکه باعث روشن شدن هرگونه رنگدانه و لکه های تیره می شود. عصاره چای سبز را می توانید به تنهایی خریداری کنید و یا از چای کیسه ای، استفاده کنید. در هر صورت می توانید آن ها را مستقیماً روی قسمت تیره پوست قرار دهید. متخصصان توصیه می کنند این روش را حداقل دو بار در روز انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

3. عصاره شیرین بیان

عصاره شیرین بیان یکی از بهترین راه حل ها برای رفع تیره شدن پوست، به ویژه لکه های افزایش سن، در نظر گرفته می شود. سه جزء اصلی آن، یعنی گلیسیریزین، گلابریدین و لیکیرتین شناخته شده اند که تأثیرات مستقیمی بر روی پوست دارند.

لیکیرتین، به طور خاص، به گسترش ملانین تجمع یافته کمک می کند. در حالی که گلابریدین از تیرگی پوست محافظت می کند. بسیاری از کرم ها یا پماد های موضعی برای خرید در داروخانه ها موجود است. آن را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید یا دستورالعمل های مشخص شده روی بسته بندی را دنبال کنید.

4. شیر

هایپرپیگمانتاسیون

شما احتمالاً تبلیغات تلویزیونی را دیده اید که شیر را به عنوان ماده ای برای روشن شدن پوست نشان می دهند. زیرا اسید لاکتیک موجود در شیر نه تنها از تیره شدن پوست جلوگیری می کند بلکه روند پیری را نیز کند می کند.

استفاده از شیر برای روشن شدن پوست از چند طریق قابل انجام است. یکی از آن ها استفاده از مخلوط حمام شیر است که می توانید آن را از فروشگاه ها خریداری کنید. روش دیگر استفاده از پارچه نخی آغشته به شیر و قرار دادن مستقیم آن روی قسمت تیره پوست است.

برای این منظور می توانید از شیر بز یا شیر گاو استفاده کنید که متخصصان توصیه می کنند هر روز انجام شود. هنگامی که لکه های تیره کاملاً ریشه کن شدند، حداقل دو بار در هفته آن را با استفاده از یک ماده موضعی حفظ کنید.

چگونه می توان از تیره شدن پوست جلوگیری کرد؟

پیشگیری از هایپرپیگمانتاسیون یا همان تیره شدن پوست، همیشه بهتر از این است که بعداً آن را درمان کنید. بنابراین به جای یافتن روش های درمانی، برخی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید از تیرگی پوست جلوگیری کنید. علاوه بر موارد زیر، همچینین می توانید از سرم پوستی ویتامین سی، در روتین پوستی خود، استفاده کنید.

برای جلوگیری یا کاهش تیره شدن پوست، می توانید از برخی محصولات موضعی استفاده کنید:

ژل روشن کننده کشاله ران و زیر بغل
ژل روشن کننده کشاله ران و زیر بغل سروینا (SERVINA)

ژل روشن کننده کشاله ران و زیر بغل سروینا (SERVINA)

کرم روشن کننده
کرم روشن کننده مدل اکسپرتیج آردن (Ardene)

کرم روشن کننده مدل اکسپرتیج آردن (Ardene)

کرم روشن کننده و ضد لک
کرم روشن کننده و ضد لک تینولا بیوتی (Tinola)

کرم روشن کننده و ضد لک تینولا بیوتی (Tinola)

1. از قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد خودداری کنید

به خصوص در طول تابستان در ساحل، قرار گرفتن زیر آفتاب داغ و به دست آوردن پوست برنزه زیبا که بسیاری از مردم به آن تمایل دارند، وسوسه انگیز است. اما همانطور که قبلاً اشاره شد، اگر در اوایل زندگی خود، از طریق آفتاب به پوست خود آسیب برسانید در اواخر عمر، تکه هایی از پوست شما بدون قرار گرفتن در معرض آفتاب تیره می شود.

آفتاب گرفتن هر چند وقت یکبار قابل قبول است، اما در لحظه هایی که حضور در فضای باز ضروری است، برای جلوگیری از تیره شدن پوست، همیشه خود را بپوشانید. استفاده از کلاه، بسیار مفید خواهد بود. اگر می توانید با ایستادن در سایه، از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب خودداری کنید.

2. برای جلوگیری از تیره شدن پوست، از ضد آفتاب استفاده کنید

اگر نمی توانید از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید، جلوگیری کنید، مرتبا ضد آفتاب بزنید. کارشناسان توصیه می کنند مارک تجاری با سطح “SPF 30” یا بالاتر تهیه کنید.

به عنوان مثال لوسیون های ضد آفتاب، اشعه ماورا بنفش را از طریق اجزای خاصی که به عنوان فیلتر برای پوست عمل می کنند، منحرف می کنند. از طرف دیگر ضد آفتاب ها، نور ماورا بنفش را از طریق ماده شیمیایی “octocrylene” کاهش می دهند و مانع از تیره شدن پوست می شوند. متخصصان توصیه می کنند حدود نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از ضد آفتاب استفاده کنید.

3. از کندن جوش ها خودداری کنید

از بین بردن یک جوش آزار دهنده می تواند وسوسه انگیز باشد، مخصوصاً اگر یک رویداد مهم در پیش داشته باشید. این ممکن است یک راه حل موقتی باشد، اما مقابله با عواقب این کار بسیار دشوارتر است. کندن یک جوش فقط احتمال التهاب پوست را افزایش می دهد که همچنین خطر ایجاد لکه های تیره را افزایش می دهد. به طور کلی از این مشکل اجتناب کنید و فقط آن را رها کنید.

از کندن جوش ها خودداری کنید

4. به طور منظم به متخصص پوست خود مراجعه کنید

یک اقدام پیشگیرانه عالی برای هایپرپیگمانتاسیون و تیره شدن پوست، مراجعه منظم به متخصص پوست است. پزشک شما باید بتواند در مورد مراقبت از پوست، از رفع آکنه گرفته تا محافظت مناسب در برابر آفتاب، توصیه های صحیحی به شما ارائه دهد.

نتیجه گیری

بنابراین اگر هنوز، پوست شما بدون قرار گرفتن در معرض آفتاب تیره می شود، احتمالاً با مواردی از هایپرپیگمنتاسیون، روبرو هستید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تعداد ملانین پوست بدن، به طور قابل توجهی افزایش یافته و در یک منطقه خاص جمع می شود.

هایپرپیگمنتاسیون، ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی به خصوص در زنانی که دوران بارداری یا یائسگی را پشت سر می گذارند ایجاد شود. اما دلایل دیگر شامل زخم آکنه و لکه های افزایش سن، متاثر از قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد است.

یک نکته مثبت در مورد هایپرپیگمنتاسیون یا همان تیره شدن پوست، این است که با استفاده از روش های بدون عارضه، قابل درمان است. بسیاری از این درمان ها را می توان به راحتی در خانه خود انجام داد. همچنین می توانید از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

منبع: skincaregeeks

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا