اخبار اقتصادی

تکمیل ظرفیت خالی صنایع منتخب معطل ۷۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صادقی نیارکی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین معاونت امور صنایع وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: ۲۱۱ گلوگاه صنعتی شناسایی شده که برنامه‌ریزی برای رفع آن‌ها در دستور کار مراکز توسعه و مراکز توسعه فناوری قرار خواهد گرفت.

معاون امور صنایع وزیر صمت با اشاره به تفاهم نامه امروز نیز گفت: هدف از برنامه امروز ارائه و اعلام نیازمندی‌ها به بخش فناورانه کشور است. ما به دنبال شناسایی و اولویت‌بندی نیازهای فناورانه و ارائه راهکارهای مبتنی بر فناوری‌های نوین برای تأمین این نیازها از طریق توانمندسازی و توسعه بازارِ شرکت‎‌های عرضه‌کننده محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری‎‌های نوین، ارتقای قابلیت‌های فناورانه بنگاه‌های صنعتی کشور و همچنین، ارتقای فناوری و جهش تولید این شرکت‌ها به واسطه قرار گرفتن در زنجیره تأمین شرکت‌های بزرگ داخلی و تسریع در معرفی و به‌هم‌رسانی این شرکت‌ها است.

وی در ادامه اظهار داشت: مطابق گزارش بانک مرکزی در ۹ ماهه پارسال در هم‌سنجی با سال ۹۸ رشد ۷.۸ درصدی تولیدات صنعتی محقق شد. همچنین سال گذشته هفت هزار و ۴۰۰ واحد جدید صنعتی به بهره برداری رسید که در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۱۰ درصدی ثبت کرد.

صادقی نیارکی گفت: پارسال رشد ۲۳ درصدی اشتغال و اشتغال‌زایی برای ۱۴۲ هزار نفر به طور مستقیم و رشد ۲۰ درصدی سرمایه‌گذاری به میزان ۲۰۷ هزار میلیارد تومان را نیز شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: فقط در ۳۰ طرح صنعتی و معدنی در سال گذشته ۱۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شد. همچنین پارسال تعداد ۴۰ هزار فقره جواز صنعتی صادر شد که تاکنون ۱۱ هزار فقره آن به مرحله انعقاد واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی رسیده و وارد مرحله اجرایی شده است.

صادقی نیارکی یادآور شد: در ۱۶ رشته از ۲۵ رشته فعالیت صنعتی منتخب و اصلی در سال گذشته رشد حاصل شده است که از آن جمله رشد ۷۰ درصدی در بخش لوازم خانگی قابل اشاره است.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: پارسال ۳.۵ میلیارد دلار داخلی سازی در کالاهایی که پیش‌تر در آن زمینه‌ها وارد کننده بودیم، منجر به سرمایه‌گذاری و انعقاد قرارداد ساخت شد و برای امسال نیز داخلی سازی و کاهش ارزبری ۳.۴ میلیارد دلاری برنامه‌ریزی شده است.

وی گفت: در صورت تأمین ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش جدید، ظرفیت‌های خالی واحدهای منتخب صنعتی تکمیل خواهد شد که خود منجر به افزایش ۱۵ درصدی تولید در این حوزه‌ها می‌شود.

ورود فناوری نانو به ۱۸ حوزه صنعتی

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری نیز گفت: اقتصاد مقاومتی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب است که جز با توجه به قابلیت‌های داخلی کشور و جدی گرفته شدن ساخت داخل محقق نخواهد شد. امروز هیچ صنعت و محصولی را نمی‌توان یافت که از فناوری نانو تأثیر نیافته باشد.

سرکار به مقام چهارم علمی ایران در فناوری نانو اشاره کرد و ادامه داد: در توسعه فناوری تاکنون ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه نانو به ثبت رسیده و ۷۵۰ محصول تولید شده در بازار داریم.

وی تصریح کرد: امروز رسوخ فناوری در صنایع موجود دنبال می‌شود تا صنایع کشور برای ارتقای کیفی محصولات داخلی و حفظ بازارهای خود به فناوری نانو توجه ویژه داشته باشند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: امروز فناوری نانو در ۱۸ حوزه صنعتی وارد شده است تا یاری رسان صنایع در تحقق جهش تولید و جهش بازار باشد، در این راستا ۲۶۱ پروژه موفق در بخش صنعتی به سرانجام رسیده و طی ۵۴ جلسه چالش صنعتی برگزار شده در ۱۷ مورد منجر به سرمایه گذاری شده است.

موضوع تفاهم نامه امروز

بر اساس توضیحات معاون امور صنایع وزارت صمت، بررسی و احصای نیازهای فناورانه گلوگاهی صنعت کشور و به‎همرسانی محصولات و فناوری‌های اثبات شده متناسب با نیازهای احصاء شده، بکارگیری و توسعه فناوری‌های نوین در جهت حل نیازهای صنعتی و جایگزینی اقلام وارداتی با اقلام ساخت‌داخل، توسعه فناوری‌های نوین در داخل کشور و همکاری جهت تسهیل فرایند صادرات آن‌ها، بررسی و شناخت حوزه‌های مستعد، فرصت‌ها و درخواست‌های فناورانه صنایع کشور و تبدیل آن‌ها به محصول از جمله اهداف این تفاهم است.

صادقی نیارکی در ادامه معرفی چالش‌های راهبردی و حل آن‌ها در قالب برنامه چالش‌های فناورانه و نوآورانه (innoTEN) و همچنین برگزاری سمینارها و نشست‌‎های تخصصی مشترک بین متقاضیان صنعتی و عرضه‎کنندگان فناوری را از دیگر اهداف این تفاهم نامه عنوان کرد و افزود: در کنار موارد ذکر شده، بررسی و معرفی فرصت‌های فناورانه جهت سرمایه‎گذاری، راهنمایی شرکت‌های دانش بنیان جهت تسهیل در دریافت مجوزها نیز از جمله مواردی است که در این تفاهم‌نامه دنبال می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد یک مسیر ۲سویه بین بخش صنعت و حوزه فناوری و تولید دانش، اذعان داشت: خوشبختانه همکاری خوبی بین این حوزه در کشور ایجاد شده است و امیدواریم با همکاری صاحبان سرمایه در راستای شناسایی نیازهای بخش صنعت و عرضه آن‌ها به ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست‌جمهوری، گام‌های مؤثری را ارتقا کیفیت و کاهش هزینه‌های تولید داشته باشیم.

به گزارش مهر، برای مشاهده جزئیات این تفاهم نامه به اینجا مراجعه کنید.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا