روانشناسیسلامت

توسعه فردی چیست و چگونه به آرامش درونی برسیم؟!

سرمایه گذاری برای توانایی هایی که دارید را توسعه فردی می گویند. توسعه فردی تنها راهی است که به شما کمک می کند تا از طریق مهارت ها و توانایی های خودتان به اهداف تان برسید.

اگر می خواهید با تمرکز بر روی موضوعی موفق شوید و در آینده به موفقیت های بزرگی برسید اجازه ندهید افراد مزاحم،‌ ذهن تان را درگیر کنند و مانعی برای اهداف شما باشد.

توسعه فردی چیزی مانند افزایش اعتماد به نفس یا یادگیری مهارت های شغلی شما است. برای رسیدن به توسعه فردی با چند سوال شروع کنید.

13 سوال برای رسیدن به توسعه فردی

1- رسیدن به هدف در صورتی که روی مبل نشسته اید امکان پذیر است؟

افراد جاه طلب انتقاد پذیر هستند و از اشتباهات خود درس می گیرند و سعی بر جبران آن دارند؛‌ آن ها مدام در حال تلاش کردن برای رسیدن به مقصد خود هستند. شما نمی توانید با نشستن و چای خوردن روی مبل چک های سر ماه تان را پاس کنید.

هیچ موفقیتی بدون سختی کشیدن و تلاش کردن به دست نمی آید پس اگر می خواهید به توسعه فردی برسید باید تلاش خالصانه برای خودتان انجام دهید. ساعت ها کار در جوانی کسی را از بین نبرده پس تا در سنین پایین هستید کار کنید تا تجربه کافی را بدست بیاورید.

برای شروع ابتدا هدف هایتان را روی کاغذ بنویسید. به عنوان مثال بنویسید 1_ پاس کردن چک 5 میلیون تومانی. 2- خرید کفش . و … سپس به سراغ کار بروید شما تا هدف مشخصی نداشته باشید نمی توانید کاری انجام دهید.

2- کجا مفید هستید؟ آیا می توانید برای دوستان و آشنایان تان مفید باشید؟

توسعه فردی

شما هم وقتی کسی کمک تان می کند میل کمک کردن به دیگران پیدا می کنید؟ جالب است بدانید 80 % مردم این گونه هستند. یاری رساندن از آن دسته از مواردی است که شما را تا رسیدن به توسعه فردی یاری می کند. شما هر زمان که به کسی کمک کنید تجربه به دست می آورید یا در آن کار مهارت های لازم را به دست می آورید و می توانید در آینده کلی به موفقیت برسید.

3- ارزش های مهم زندگی تان را مشخص کنید.

ارزش های شخصی به قوانینی می گویند که به ما در تصمیم گیری ها کمک می کند. زمانی که تصمیم گیری هایمان بر اساس ارزش هایمان باشد احساس رضایت می کنیم و تفاوت ارزش های شخصی با تصمیم گیری احساسی در این موضوع است.

4- حاضرید برای رسیدن به چه چیزی سختی بکشید.

نابرده رنج،‌ گنج میسر نمی شود. اگر بهترین مدل گوشی را می خواهید باید دوماه صبح و شب کار کنید تا بتوانید آن را بخرید! بله گاهی مسیرهای دشواری پیش و رویمان می آید، با چالش های بزرگ و طاقت فرسایی روبه رو می شویم اما اگر هدف داشته باشید به عنوان مثال هدف تان خریدن گوشی باشد سختی ها را به جان می خرید و با تمام نیرو پیش می روید.

راز سیدن به توسعه فردی: در افزایش اعتماد به نفس و کنترل کردن خشم است.

5- مهم ترین چیز در زندگی تان چیست؟

همه ما خواسته هایی در زندگی داریم اما یکی از خواسته ها خاص تر و برتر از بقیه آنهاست. این خواسته ممکن است مادی یا معنوی باشد. اگر آن را به درستی انتخاب کنیم اهداف و مسیر های زندگی مان نیز بر همان اساس پیش خواهد رفت و به مرور زمان به خواسته تان خواهید رسید.

6- نیمه پر لیوان را هم می بینید؟

بهبود توسعه فردی

قطعا در زندگی با تلخی ها و سختی های زیادی روبه رو می شویم که گاها همراه با اضطراب،‌ ترس و عصبانیت همراه است. این شما هستید که می توانید از سختی ها رنج بکشید و جا بزنید یا از آن عبرت ببرید و با سرعت بیشتر پیش بروید.

روش های مقابله با احساس استرس و اضطراب

7- اهداف تان را بنویسید و مشخص کنید 5 سال دیگر قرار است چه تغییراتی در شما و زندگی تان ایجاد شود؟

شما به عنوان یک انسان که به توسعه فردی می خواهد برسد باید چک لیستی داشته باشید و در آن تمام هدف ها برنامه زندگی تان را بنویسید. حتی بهتراست شب قبل از خواب چک لیست کوچکی داشته باشید و کارهای روز بعدتان را روی آن بنویسید این گونه خیلی سریع تر به خواسته های تان خواهید رسید.

8- اولویت بندی کنید کدام کار را باید در لحظه انجام دهید و کدام را به زمان دیگری موکول کنید.

شما هم بیشترین زمان هدر رفت تان صرف کارهایی می شود که اصلا اهمیت ندارد؟ اگر بخواهیم ساده تر و دقیق تر بگوییم منظور این است که اولویت های زندگی و کارهای روزانه مان را درست انتخاب نمی کنیم. بهره وری (انجام دادن کارهای درست به موقع و دقیق) نتیجه می گیریم برای رسیدن به توسعه فردی باید اولویت بندی درستی داشته باشیم و به موقع آن ها را انجام دهیم.

9-دروغ های خود را باور می کنید؟

بدانید و آگاه باشید که مغز می تواند ما را گول بزند!! بله زمانی که دروغ های خود را باور می کنیم، خیال بافی هایمان را عین واقعیت می پنداریم و خودمان را برای پذیرش آن به راه بزنیم؛ شما هر زمان که با خودتان روراست بودید می توانید با دیگران نیز روراست باشید.

10- چه چیزهایی به من انگیزه می دهد؟

توسعه فردی

برای هر کاری نیاز به انگیزه داریم تا بتوانیم میزان بالایی از تمرکز و تلاش مان را برای آن بگذاریم؛ پس باید به دنبال انگیزه باشید مانند فردی که می خواهد ورزش کند تا به لاغری برسد انگیزه آن تناسب اندام است و برای رسیدن به هدف (لاغری) ورزش،‌رژیم غذایی و … را رعایت می کند.

11- چگونه می توانیم شادی بیشتری داشته باشیم؟

زندگی ما همان چیزی است که خودمان ساختیم؛ برای ساختن زندگی باید علاوه بر تلاش و پشتکار شادی و تفریح هم داشته باشید تا دل سرد نشوید. از خودتان بپرسید ببینید چه چیزی به شما شادی می دهد؟ هر چند وقت یکبار برای خودتان زمان بگذارید؛‌ به پارک بروید،‌ بستنی بخورید،‌ با بچه ها بازی کنید، مهربانی کنید و …

12- چه موانعی در زندگی تان هست که ریشه در گذشته دارد؟

گاهی مشکلات و سختی ها یا رنجش هایی در گذشته پیش آمده که تاکنون گریبان گیر شماست!! آن را پیدا کنید و حل کنید. گذشته، تمام شده و شما نمی توانید به آن بازگردید؛‌ ذهن تان را آزاد کنید و خود را اسارت آن دربیاورید.

اگر در گذشته کاری کردید که قابل جبران است آن را جبران کنید و یا اگر قابل جبران کردن نیست آن را فراموش کنید تا موفقیت تان را از دست ندهید.

13- آیا به اندازه کافی تلاش کردید؟

حتما شده غذایی درست کردید و ادویه آن کم شده یا نمک آن را زیادی ریخته اید؛‌ در اینجاست که تلاش و تمرکز درستی را نداشتید برای توسعه فردی باید اول تکلیف تان را با خودتان روشن کنید و ببینید آیا به اندازه کافی تلاش کرده اید؟ سپس به دنبال پیدا کردن قاتل باشید.

کلام آخر

شما باید تجربه کنید کارهایی را که انجام نداده اید را انجام دهید تلاش کنید و هدف مشخصی داشته باشید تا به موفقیت برسید. این مقاله به شما کمک می کند تا به 40 % از توسعه فردی برسید 60% دیگر آن مربوط به تلاش و پشتکار شماست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا