ترفند هاعلم و فناوریکامپیوتر و آی تیکامپیوتر و اینترنت

تنظیم رنگ و نور عکس با فتوشاپ چگونه است؟

همه عکس ها مخصوصا عکس های طبیعت که شما در پوستر ها، کتاب ها و فضای مجازی می بینید در حقیقت تصاویر اصلی و خام نیستند بلکه توسط برنامه های تنظیم رنگ پخته و افکت داده می شوند. فتوشاپ مهمترین برنامه گرافیکی پیشرفته است که همه عکاسان حرفه ای و نیمه حرفه ای از آن استفاده می کنند به این دلیل که تنظیم نور و رنگ عکس و تصاویر در فتوشاپ روش های متنوع دارد و برای عکس هایی که با دوربین های حرفه ای گرفته شده بسیار محسوس است. ویژگی منحصر به فرد فتوشاپ این است که شما می توانید با انتخاب محدوده ای مشخص نور یا رنگ آن محدوده را بیشتر یا کمتر کنید.

این روش ها هر کدام بستگی به نوع عکس شما و کاربرد شما از عکس دارد که گاهی نیاز است از همه آن ها استفاده کرد. شاید تا کنون مطالعه کرده باشید که کار هر گزینه چیست اما کاربرد اصلی آن را به زبان ساده را ندانید. این که چگونه این کار ها را به صورت کاربردی انجام دهید می توانید با مطالعه این مطلب و دیدن تصاویر به آن برسید.

تظیمات رنگ در فتوشاپ بسیار متنوع است. آن ها را می توان هم در منوی image، به صورت ابزار در منوی window، در تنظیمات لایه و ماسک و هم در منوی Edit می توان یافت. اما بیتشتر تنظیمات رنگ و نور در منوی image می باشد.

موارد Auto ton ، Auto color ، Auto contrast به صورت خودکار در فتوشاپ بر اساس نیاز، نور و رنگ و کنتراست را تنظیم می کند که گاهی به دلیل خرابی عکس یا تعداد پیکسل های بالا درست عمل نمی کند و در چاپ خروجی خوبی ندارد.

منو Adjustment همه تنظیمات رنگ و نور را انجام می دهد که می توانید در کل یا قسمت انتخابی عکس اعمال کند. که در این مطلب به دو بخش اول و دوم آن می پردازیم.

قبل از کار دو نکته را در نظر بگیرید:

1- شما می توانید این کار را با انتخاب یک محدوده و عمل feahter هم انجام دهید.

2- در همه پنل ها گزینه preview را فعال کنید تا تغییراتی که اعمال می کنید را همان لحظه ببینید.

تنظیم نور

همیشه عکس هایی که می گیریم شبیه آنچه ما می بینیم نیست یا رنگ پریده است یا کم نور. این شاید به دلیل کثیفی لنز دوربین یا خرابی آن باشد؛ بعضی دوربین ها به نور حساسند و تصاویر را بسیار پر نور یا محو شده می گیرند. تنظیم نور فتوشاپ در ویرایش یا زیبا تر جلوه دادن به عکس کمک زیادی می کند.

گزینه اول: Brightness & Contrast

دارای دو گزینه است که برای تنظیم نور تصویر می باشد. نور و سایه را می توانید کم و زیاد کنید. این گزینه برای تصاویر طبیعت بسیار مفید است و درخشنگی نور را زیاد و قسمت های بی نور را تیره در عین حال پر رنگ می کند.

تنظیم نور
تنظیم نور خورشید

گزینه دوم: Levels (Ctr+L)

این تنظیمات بیشتر در عکس های سایه روشن یا نور پردازی شده استفاده می شود. قسمت های خیلی روشن را کم نور یا قسمت های خیلی تیره را پر نور می کند تا جزئیات دیده یا حتی دیده نشوند. با حرکت نوار به سمت راست می توانید تیرگی را تنظیم کنید و به سمت چپ نور و روشنایی را تنظیم کنید. اینکار جزئیات عکس شما را بیشتر می کند. یا نور و رنگ را کم و زیاد می کند، با این کار بافت و رنگ مو یا چشم بیشتر می شود. با استفاده از نوار پایین آن این درصد محوی را تعیین کنید.

تنظیم نور با Level
تنظیم نور با Level

گزینه سوم:Curves (Ctr+M)

با این گزینه هم می توانید تنظیم نور را انجام دهید هم طول موج یک رنگ را در تصویر بالا پایین کنید. برای اینکار ابتدا رنگ مورد نظر را ازقسمت Channel انتخاب کنید.

گزینه چهارم Exposure:

كاربرد اصلی این گزینه در تصاویر HDR می باشد. این گزینه هم سه کار سایه، نور، وضوح را در تمام پیکسل های عکس تغییر می دهد و نور آن را افزایش یا کاهش می دهد. Exposure چند گزینه پیش فرض برای تنظیم رنگ و نور هم دارد که قابل تغییر است.

گزینه پنجم Vibrance

در اصل همان پر رنگ کردن است که دارای دو گزینه می باشد.

Saturation: روی کل پیکسل ها موثر است؛ فقط محو یا پر رنگ می کند که برای بک گراند هم مناسب است.

Vibrance: فقط قسمتی که غلظت بیشتری دارد را تغییر می دهد.

تنظیم رنگ

بعد از تنظیم نور نیاز به تنظیم رنگ است. اگر می خواهید فقط تصویر را جلوه طبیعی دهید در این کار زیاده روی نکنید. اما اگر قصد شما یک تصویر غیر واقع است با گزینه های تنظیم رنگ دست شما را باز می گذارد تا هر افکتی که می خواهید اعمال کنید.

همانطور که گفتم که در بعضی آپشن ها بسیار پیچیده تر است. در اینجا بخش دوم منوی Adjustment را در منوی image شرح می دهیم.


گزینه ششم : Hue‌/‌Saturation (Ctr+U)

این روش برای ساخت بک گراند های تک رنگ مناسب است. اما کار با آن کمی پیچیده است پالم های رنگی در زمان کار برعکس عمل می کنند، یعنی اگر روی رنگ مورد نظر حرکت کنید آن رنگ در تصویر کم می شود.

گزینه preset به صورت پیش فرض گزینه هایی را در اختیار کاربر می گذارد و که می توان دستی هم تنظیم رنگ را روی تصویر اعمال کرد. یک ویژگی منحصر به فرد دارد آن هم در نوار پایین با فعال کردن گزینه ای که با علامت تغییر مشخص شده از خود تصویر نمونه گیری کنید و آن را در همه تصویر بکار ببرید و با توجه به منوی زیر آن می توان رنگ مورد نظر را انتخاب و غلظت آن را در تصویر بیشتر کنید. این کار بیشتر در طراحی های کاغذ دیواری یا پارچه ها استفاده می شود.

تغییر رنگ
تغییر رنگ

گزینه هفتم: Color Balance (Ctr+B)

این گزینه بسیار پر کاربرد تر و راحت تر از گزینه قبل است و میتواند تقریبا همان بازدهی را داشته باشد. همانطور که از اسمش پیداست تمام رنگ ها را بالانس می کند و حتی سفیدی تصویر را شناسای می کند. در این پنل، نوار را به هر سمت ببرید همان رنگ در عکس بیشتر خواهد شد متوانید با انتخاب گزینه هایی دیگر آن، که در پایین صفحه تنظیمات مشخص است رنگ تصویر را با ویژگی های بیشتری تغییر دهید که شامل موارد زیر است.

  • Shadows: روی رنگ های تیره موثر است.
  • Midtones: به صورتی هماهنگ شده روی همه رنگ های تصویر موثر است.
  • Highlights: روی رنگ های خالص موثر است. رنگ را بیشتر می کند تا کار برجسته دیده شود.
تنظیم نور و رنگ
تنظیم نور و رنگ در طبیعت
تصویر سیاه سفید
تصویر سیاه سفید

گزینه هشتم: Black & White

این گزینه کل رنگ را در تصویر حذف می کند اما در تنظیمات قابلیت این را دارد که رنگ را شناسایی و مقدار آن را به سیاه سفید تیره یا روشن کند. که با تنظیمات آن را می توانید انجام دهید. تا یک تصویر سیاه سفید دلخواه بدست بیاورید.

گزینه نهم Photo Filter

این گزینه مانند فیلتر های رنگی قدیمی روی لنز عمل می کند. شما می توانید یک رنگ را در کل تصویرتان بیشتر کنید با انتخاب رنگ ها و تعیین غلظت می توانید این کار را انجام دهید. این رنگ ها به طور پیش فرض از اختلاط رنگ های دیگر ساخته شد اند که یکی از کاربردهای آن این است که می تواند به پختگی عکس های پرتره بی رنگ و روح کمک کند. برای این کار باید محدوده ها را جدا انتخاب و پس از اعمال Feahter با این روش رنگ داد.

پختگی JW,DV با ابزار Photo Filter

گزینه دهم: Channel Mixer

کاربرد این گزینه بسیار جالب است. اگر تصویر شما دارای رنگ خاص باشد با انتخاب آن ناحیه با این گزینه به راحتی می توانید رنگ آن را کلا تغییر دهید. همینطور می توانید با گزینه های منو، سیاه سفیدی را تنظیم کنید که بیشتر در عکاسی های صنعتی و تبلیغاتی کاربرد دارد.

تغییر رنگ با Channel Mixer
انتخاب محدوده و تغییر رنگ با Channel Mixer
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا