ترفند هاخانه داریخانه و آشپزخانه

نکات و ترفندهایی برای تمیز کردن آشپزخانه در چند دقیقه!

یکی از پر ترددترین و حساس ترین نقاط خانه، آشپزخانه است؛ و یکی از نکات بسیار مهم برای بانوان تمیز کردن آشپزخانه است. اگر شما شاغل هستید قطعا زمان کافی برای نظافت و رسیدگی به امور خانه را ندارید با ما همراه باشید تا در عرض چند دقیقه به شما نشان دهیم که می شود به تمامی امور نظافتی خانه رسیدگی کرد.

1- تمیز کردن سینی های فر

یکی از وسایل موجود در آشپزخانه که دائم چرب و کثیف می شود سینی فر است. ترکیب کردن جوش شیرین و هیدروژن پراکسید به شما کمک می کند تا وان حمام، سینک و سینی فر را مانند روز اول برق بیندازید.

برای تمیز کردن سینی فر با جوش شیرین فقط لازم است روی آن مقداری جوش شیرین بپاشید؛ سپس هیدروژن پراکسید را درون اسپری بریزید و مقداری روی سینی اسپری نمایید و دوباره روی آن جوش شیرین بریزید. بعد از 1 ساعت سینی را بشورید.

2_ تمیز کردن فر

اسپری تمیزی را بردارید یک سوم پیمانه آب، یک سوم پیمانه سرکه سفید و دو سوم پیمانه جوش شیرین را درون اسپری بریزید. محلول را بر روی تمامی قسمت های فر بپاشید. درب فر ببندید و پس از 12 ساعت با آب و مایع فر را تمیز کنید.

3- قفسه های فر را بشویید.

قفسه های فر را درون وان حمام یا تشت پر از آب و پودر لباس شویی خیس کنید و پس از 15 دقیقه با اسکاچ آن را بشویید خواهید دید که تمام چربی ها به راحتی از آن جدا می شوند.

4- تمیز کردن قسمت های چوبی

اسپری تمیزی را بردارید روغن لیمو و سرکه سفید را به میزان نصف به نصف مخلوط کنید و درون آن بریزید. محلول را بر روی دستمال اسپری کنید و آن را بر روی سطوح چوبی آشپزخانه و خانه بکشید.

5- تمیز کردن کابینت ها

بهترین راه برای تمیزکردن کابینت ها اسکاچ یا ابر است. مقداری آب و مایع ظرفشویی را با یکدیگر مخلوط کنید و به وسیله اسفنج آن را بر روی کناره های کابینت بکشید. اگر داخل کابینت آشغال و گردو غبار نشسته است می توانید با استفاده از جارو برقی آن را تمیز کنید.

تمیزکردن یخچال

6- تمیز کردن پنجره ها

پنجره را با شیشه پاک کن تمیز کنید اما اگر به شیشه پاک کن دسترسی نداشتید مقداری آب و مایع ظرفشویی می تواند راه حل مناسبی باشد.

7- تمیز کردن هود آشپزخانه از روغن و چربی

هود آشپزخانه یکی از وسایلی است که به سرعت فوق العاده بالا چربی را به خود جذب می کند. با گذشت زمان چربی زیادی روی آن می نشیند و پاک کردن آن با شوینده های معمولی کار طاقت فرسایی می شود. یکی از راه هایی که می توانید در هر زمان از آن استفاده کنید روغن نباتی است.

بله مقداری روغن نباتی را روی دستمال بریزید و آن را روی هود بکشید خواهید دید که روغن نباتی چربی ها را از هود جدا می کند.

8- استفاده از ماشین ظرفشویی

هنگامی که بیش از حد ماشین ظرفشویی را پر می کنید ظرف ها کامل تمیز نمی شوند و حتی ممکن است عملکرد ماشین را هم بر هم زند. پس از اینکه ظرف ها را شستید ماشین را خالی کنید؛ ضمن اینکه اگر به صورت مداوم از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید ماهانه یکبار آن را خالی با سرکه و آب گرم روشن کنید ماشین جرم گیری شود.

9- پاک کردن پشت مایتابه ها و قابلمه ها

یکی از دشوار ترین کارها برای تمیز کردن آشپزخانه پاک کردن چربی از پشت مایتابه است و جالب است در اثر مرور زمان به هیچ عنوان این چربی پاک نمی شود.

برای تمیز کردن پشت قابلمه و ماهیتابه لازم است مقداری خمیر دندان پشت ظرف بریزید و پس از 2 دقیقه با سیم ظرفشویی اقدام به پاک کردن چربی ها کنید خواهید دید در عرض چند دقیقه تابه شما نو می شود و دیگر چیزی از چربی ها باقی نمی ماند.

مقاله مرتبط: پاک کردن لک خون از روی لباس، فرش، مبل و پارچه

10- گروه بندی اقلام مشابه در کابینت، فریزر و یخچال

اقلام مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهید تا دسترسی سریع تری به آن ها داشته باشید. جابه جا کردن مواد غذایی پر مصرف و ریختن آن ها در ظرفی که دسترسی آسان تری دارد به شما کمک می کند تا سریع تر به آن دسترسی داشته باشید.

11- قبل از خواب به آشپزخانه بروید.

میان خستگی های روزمره و کارهای بیرون لازم است آخر شب به آشپزخانه بروید و به ظرف های کثیف و شلوغ کاری ها پایان دهید؛ هیچ چیز بدتر از آشپزخانه کثیف سر صبح نیست! اگر شب ظرف ها را بشورید و باقی مانده غذای شب را دور بریزید نیازی نیست صبح با آشپزخانه ای آشفته روبه رو شوید.

12- تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز

رفتن به آشپزخانه ای کثیف و نامرتب تمام انگیزه و انرژی شما را می گیرد. برای تمیزکردن اجاق گاز اسپری تمیزی را بردارید و درون آن مقدار مساوی از سرکه و جوش شیرین و مایع ظرفشویی بریزید سپس آن را روی گاز اسپری نمایید.

پس از 2 دقیقه با اسکاچ یا اسفنج آن را تمیز کنید و با دستمال خشک کنید این محلول تمامی چربی ها را جذب خود می کند و در عرض چند دقیقه آن را سفید می کند.

13- تمیز کردن مایکروویو

شاید به نظر عجبی می رسد اما قرار دادن اسفنج در مایکروویو به مدت 90 ثانیه آن هم با قدرت کامل 99 درصد باکتری های آن را می کاهد.

راه حل دیگری نیز وجود دارد آن هم قرار دادن لیمو در کاسه ای مقاوم به حرارت و مقداری آب است. به مدت 5 دقیقه با حرارت متوسط مایکروویو را روشن کنید و اجازه دهید تا لیمو تمامی چربی ها را جذب خود کند.

14- از بین بردن خش در بشقاب

اگر در خانه کودک دارید قطعا با چنگال بشقاب هایتان را خش دار کرده است. اگر می خواهید خط و خش بشقاب هایتان را از بین ببرید مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری در بیاید سپس آن را بر روی خط بشقاب تان بکشید. پس از 30 ثانیه خواهید دید دیگر خبری از خش نیست.

15- پاشیدن جوش شیرین در کف سطل آشغال

اگر از بو گرفتن سطل آشغال طاقت تان سر آمده لازم است قبل از قرار دادن پلاستیک داخل سطل مقداری جوش شیرین کف سطل بپاشید و سپس پلاستیک را درون سطل قرار دهید. جوش شیرین خاصیت ضد باکتریایی و ضد بو دارد.

16- تمیز کردن قابلمه سوخته

برای تمیز کردن قابلمه سوخته مقداری آب جوش داخل قابلمه بریزید و پس از ولرم شدن با سیم ظرفشویی آن را بشویید. اگر این روش جواب نداد از مخلوط جوش شیرین و سرکه استفاده کنید تا تمیز شود.

17- تمیزکردن پرده کرکره با انبر

اگر پرده شما از نوع کرکره ای است لازم است انبری را بردارید و دوسر آن را با دستمال ببندید؛ سپس آن را روی کرکره بکشید تا خاک و لک ها را از بین ببرد. اگر لک ها با آب نرفت می توانید مقداری جوش شیرین و سرکه را مخلوط کنید و آن را روی کرکره اسپری نمایید؛ سپس با انبر و دستمال آن را تمیز کنید.

18- برق انداختن سینک با آرد

تمیز کردن سینک با آرد

سینک را بشورید آن را خشک کنید و مقداری آرد روی آن بپاشید. سپس با اسفنج به صورت دورانی ماساژ دهید تا سینک برق بیفتد؛ آرد باقی مانده را درون چاه بریزید و مقدار کمی آب روی آن بریزید.

19- جلا دادن ظرف نقره ای، کدر شده

مقداری آب جوش را درون تابه ای کم عمق بریزید مقداری جوش شیرین و سرکه نیز درون آن بریزید؛ ظروف نقره ای را درون آن قرار دهید و پس از 1 دقیقه آن را بردارید و با دستمال اقدام به خشک کردن آن ها کنید.

20- ضدعفونی و تعویض هوای داخل منزل

یک راه مناسب برای عوض کردن هوای منزل استفاده از لیمو است. لیمو را نصف کنید و روی میز قرار دهید تا بوی نامطبوع خانه (سوختگی غذا، گردو غبار،‌ تهویه هوای خانه مریض و …) را … برای مطالعه بیشتر روی لینک آن کلیک کنید.

مقاله مرتبط: چگونه هوای آلوده خانه را ضدعفونی کنیم؟

نکات لازم هنگام تمیزکاری

  1. برای تمیز کردن آشپزخانه از دستکش استفاده کنید.
  2. اگر ریه های حساسی دارید حتما از ماسک استفاده کنید.
  3. اجازه ندهید چربی ها درون آشپزخانه رسوب کنند.
  4. برای تمیز کردن آشپزخانه فقط کافی است مقداری سرکه و جوش شیرین داشته باشید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا