اقتصادحرفه و شغل

تفاوت حسابداری مالی و صنعتی (بهای تمام شده)

حسابداری مالی و حسابداری صنعتی (حسابداری بهای تمام شده) دو مورد از شاخه های بزرگ رشته حسابداری هستند. علی رغم شباهت های فراوان در روش و استفاده از آن ها، بین این دو تفاوت های زیادی وجود دارد. در این مقاله تفاوت های کلیدی بین حسابداری مالی و حسابداری صنعتی بررسی خواهد شد. برای فارغ التحصیلان دانشگاه، معمولا این دو گزینه متداول است.

تعریف حسابداری مالی و صنعتی

حسابداری مالی

فرآیند ثبت، خلاصه ‌سازی و گزارش معامله ها در یک کسب ‌و‌ کار است. در واقع تصویر دقیقی از وضعیت مالی و عملکرد یک کسب ‌و ‌کار را مجسم می‌ سازد.

حسابداری صنعتی

حسابداری بهای تمام شده تمام عوامل تولید یک محصول را در کنار هم قرار می دهد تا بهای تمام شده آن را محاسبه نماید. این ساده ترین تعریف از وسیع ترین گستره تعاریف حسابداری صنعتی می باشد.

فهرست حساب ها در حسابداری صنعتی (بهای تمام شده) و حسابداری مالی

حساب ها در حسابداری مالی و صنعتی به دو قسمت تقسیم می شوند:
1) حساب های ترازنامه: دارایی ها، بدهی ها و سرمایه
2) حساب های صورت حساب سود و زیان: فروش، بهای تمام شده فروش رفته، سایر درآمدها و هزینه ها

تفاوت هدف در حسابداری مالی و صنعتی

در حسابداری مالی هدف، ارائه اطلاعات به استفاده کنندگان برون سازمانی (سهامداران، اعتباردهندگان، تحلیل گران مالی، بانک ها، سازمان بورس و اوراق بهادار و …) است

در حسابداری صنعتی هدف، ارائه اطلاعات به استفاده کنندگان درون سازمانی (عمدتا مدیران سطوح مختلف) می باشد.

در حسابداری مالی و صنعتی چه نوع گزارش هایی ارائه می شود؟

تفاوت صورت های مالی در حسابداری مالی و صنعتی
گزارش های مالی

در حسابداری مالی نوع گزارشی که ارائه می شود، محدود به صورت های مالی اساسی (ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع، صورت جریان وجوه نقد و یادداشت های توضیحی) است، اما در حسابداری صنعتی (بهای تمام شده)، گزارش ها شکل و فرم خاصی ندارد و با توجه به نیاز مدیریت واحد تجاری، گزارش ها تهیه می شوند.

در حسابداری مالی و صنعتی گزارش ها برای چه دوره ای تهیه می شود؟

معمولا در حسابداری مالی، گزارش ها برای یک سال مالی تهیه می شوند (البته این گزارشات در برخی از کشور ها به صورت میان دوره ای هم می تواند تهیه شود)، ولی گزارش ها در حسابداری صنعتی می تواند به صورت روزانه، هفته ای، ماهانه و…هم تهیه شود ( دوره های مالی در حسابداری صنعتی کوتاه تر از دوره های حسابداری مالی است) .

تفاوت واحد اندازه گیری در حسابداری مالی و حسابداری صنعتی

واحد اندازه گیری در حسابداری مالی معمولا واحد پول (واحد پول ایران: ریال) است اما در حسابداری صنعتی مقیاس های متفاوتی از قبیل وزن (مانند کیلو)، حجم (مانند لیتر)، سطح (مانند متر مربع) و … می باشد.

نمایش مواد خریداری شده در سیستم حسابداری مالی و صنعتی

مواد خریداری شده اغلب در قسمت “حساب های پرداختنی” که معمولا به صورت نسیه خریداری شده اند، نمایش داده می شوند. در غیر این صورت در فسمت موجودی ها قابل رویت است.

اما در حسابداری صنعتی، در حسابی تحت عنوان “کنترل مواد” نگهداری می شود و در آخر با عوامل تولید آن را ارزیابی می کنند.

تفاوت جایگاه حقوق و دستمزد در سیستم حسابداری مالی و صنعتی

یکی دیگر از تفاوت های حسابداری مالی و صنعتی، جایگاه حقوق و دستمزد در صورت های مالی است. حقوق و دستمزد معمولا در حسابداری مالی در قسمت “حساب های پرداختنی” قابل نمایش است. درحالی که در حسابداری صنعتی (بهای تمام شده) در حسابی تحت عنوان “کنترل حقوق و دستمزد” نگهداری می شود.

معیار انجام محاسبات در حسابداری مالی و حسابداری صنعتی

در حسابداری صنعتی قیمت روز یا قیمت روز های آینده را به عنوان معیار درست در نظر می گیرند ولی در حسابداری مالی معیار انجام محاسبات، بهای تمام شده تاریخی می باشد.

شما علاقه مندان به شغل حسابداری، در این قسمت می توانید با انواع نرم افزارهای حسابداری همراه آشنا شوید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا