پزشکیسلامت

تفاوت جراحی بینی با سپتوپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی بینی و سپتوپلاستی هر دو روش جراحی پلاستیک هستند که بینی را درگیر می کنند. جراحی زیبایی بینی، اولویت ظاهری بینی یا زیبایی بینی است، در حالی که سپتوپلاستی با مسائل ساختاری در داخل بینی، از جمله مشکلات تنفس سروکار دارد. غالباً، هر دو نوع جراحی با هم ترکیب شده و تکمیل می شوند تا هم فرم و هم عملکرد بینی برای آینده بهینه شود. در ادامه به بررسی تفاوت بین جراحی بینی و سپتوپلاستی می پردازیم:

دکتر برنت جی اسمیت که در طی 30 سال زندگی خود بیش از 3000 بینی را جراحی کرده است، می گوید: “از آن جا که فرم و عملکرد در بینی بیش از سایر نواحی صورت مهم است، اگر بینی خوب به نظر برسد اما شما نتوانید به خوبی نفس بکشید، هیچ فایده ای ندارد.”

جراحی زیبایی بینی چیست؟

جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی برای تغییر شکل بینی شما به دلایل پزشکی یا زیبایی انجام می شود. این روش معمولاً استخوان و غضروف بینی شما را از بین می برد یا تغییر شکل می دهد. گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که پیوند هایی از مواد گرفته شده از سایر قسمت های بدن شما اضافه شود. بنابراین هر عمل زیبایی بینی متفاوت است.

مزایای جراحی زیبایی بینی

 • این روش می تواند طیف گسترده ای از مسائل زیبایی و پزشکی بینی شما را برطرف کند. مثلا اندازه و شکل بینی شما را تغییر دهد و در عین حال جریان هوا را از طریق مجاری بینی بهبود بخشد.
مسائل زیبایی و پزشکی بینی شما را برطرف می کند.
تغییر شکل بینی

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی یک عمل جراحی برای اصلاح انحراف تیغه بینی است. سپتوم بافتی بین مجاری بینی شما است. اگر سپتوم کج یا نامتقارن باشد، می تواند در تنفس شما اختلال ایجاد کند یا مشکلاتی مانند سینوزیت مکرر یا خون دماغ ایجاد کند.

مزایای سپتوپلاستی

 • روشی برای صاف کردن و جا به جایی تیغه بینی است.
 • معمولاً برای بهبود تنفس انجام می شود.
 • این روش معمولاً در بسیاری موارد ظاهر بینی شما را زیاد تغییر نمی دهد.

شباهت بین جراحی زیبایی بینی و سپتوپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی بینی و سپتوپلاستی دو عمل است که متخصص گوش و حلق و بینی می تواند روی بینی شما انجام دهد. هر دو روش اغلب برای بهبود جریان هوا از طریق مجاری بینی استفاده می شود، اما شباهت های اساسی بین آن ها وجود دارد که عبارت اند از:

 • جراحی زیبایی بینی و سپتوپلاستی هر دو روشی هستند که ساختار بینی شما را تغییر می دهند.
 • استخوان و غضروف در بینی شما به منظور دستیابی به نتایج مطلوب اصلاح می شود.
 • هر دو روش جراحی معمولاً با بی هوشی عمومی قابل انجام است.

نکته: این که چه عملی را بر روی بینی انجام دهید، به سلامتی و نیاز شما بستگی دارد.

تفاوت جراحی بینی با سپتوپلاستی

اثرات این دو روش بسیار متفاوت خواهد بود.

 1. جراحی زیبایی بینی بیشتر به کار زیبایی بینی شما می انجامد و زمان بهبودی معمولاً طولانی تر خواهد شد. با این حال، چند هفته طول می کشد تا به فعالیت های معمول خود برگردید.
 2. تفاوت اصلی بین این دو عمل در انواع تغییراتی است که در بینی شما ایجاد می شود.
 3. جراحی زیبایی بینی می تواند فرم بینی شما را تغییر دهد (اندازه، تقارن و شکل آن).
 4. سپتوپلاستی برای صاف کردن تیغه بینی در داخل بینی انجام می شود.
 5. بعد از جراحی زیبایی بینی تفاوت قابل ملاحظه ای در بینی خود مشاهده خواهید کرد، اما در صورت انجام سپتوپلاستی تغییر زیادی مشاهده نخواهید کرد.
تفاوت جراحی بینی با سپتوپلاستی

بیشتر بدانید: پولیپ بینی چیست؟ راه های درمان پولیپ بینی

کدام جراحی برای من مناسب است؟

جراحی زیبایی بینی و سپتوپلاستی دو روش مشابه هستند که می توانند به مشکلات تنفسی و سایر مشکلات موثر بر بینی کمک کنند. با این حال، موضوعاتی که آن ها بیان می کنند و نحوه انجام مراحل تا حدودی متفاوت است. بهترین راه برای تصمیم گیری در مورد مناسب بودن یکی از این روش ها بحث در مورد گزینه ها با یک متخصص گوش و حلق و بینی است که می تواند در صورت لزوم ترکیب دو روش به عنوان سپتورینوپلاستی باشد.

منبع: medium.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا