تعمیراتخودرو

آموزش نحوه تعویض لاستیک خودرو برای مبتدی ها

آیا تا به حال با یک تایر پنچر شده در کنار جاده گیر کرده اید؟ آیا می خواهید بدون نیاز به کمک، نحوه تعویض لاستیک خودرو را یاد بگیرید؟ خوشبختانه تعویض چرخ خودرو یک کار بسیار ساده است و جزو تعمیرات خودرو توسط خود راننده محسوب می شود، به شرط اینکه آمادگی انجام آن را داشته باشید.

زمان مورد نیاز: 15 دقیقه.

آموزش نحوه تعویض لاستیک خودرو برای مبتدی ها

 1. مرحله 1

  یک مکان صاف، پایدار و مطمئن برای عوض کردن لاستیک خودرو پیدا کنید. اگر در نزدیکی جاده هستید، تا حد امکان از ترافیک فاصله بگیرید و فلاشرهای اضطراری خود را (چراغ خطر) روشن کنید.
  مرحله 1 تعویض لاستیک خودرو

 2. مرحله 2

  ترمز دستی را اعمال کرده و ماشین را در حالت “پارک” قرار دهید.
  مرحله 2 تعویض لاستیک خودرو

 3. مرحله 3

  یک جسم سنگین (به عنوان مثال، سنگ، بتون، چرخ یدکی و غیره) را در مقابل لاستیک های جلو و عقب قرار دهید.
  مرحله 3 تعویض لاستیک خودرو

 4. مرحله 4

  لاستیک زاپاس و جک را بیرون بیاورید. جک را در زیر شاسی خودرو در نزدیکی تایری که قصد تعویض آن را دارید، قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که جک در تماس با قسمت فلزی قاب اتومبیل شما است. بسیاری از اتومبیل ها از پوشش های پلاستیکی و فایبرگلاس در قسمت زیرین خودرو استفاده کرده اند. اگر جک را در جای مناسب قرار ندهید، وقتی شروع به بلند کردن می کنید، ممکن است به این قسمت ها آسیب وارد کنید. اگر در مورد مکان مناسب برای قرار دادن جک مطمئن نیستید، کتابچه راهنمای مالک خود را بخوانید.

  مرحله 4 تعویض لاستیک خودرو

 5. مرحله 5

  جک را بلند کنید تا خودرو را پشتیبانی کند. جک باید کاملاً در برابر قسمت زیر وسیله نقلیه قرار داشته باشد. بررسی کنید که جک کاملا عمود بر زمین باشد و کج یا زاویه دار نشده باشد. (توجه داشته باشید که قبل از بلند کردن کامل چرخ از زمین، ابتدا باید پیچ های چرخ را کاملا شل کنید.)
  مرحله 5 تعویض لاستیک خودرو

 6. مرحله 6

  قاب روی پیچ ها را برداشته و با چرخاندن خلاف جهت عقربه های ساعت، مهره ها را شل کنید.
  از آچارهایی که برای ماشین شما مناسب هستند و یا آچار های استاندارد، استفاده کنید. هرگونه تغییر غیرقابل پیش بینی لاستیک را در نظر داشته باشید.
  در صورت عدم موفقیت، می توانید از وزن بدن یا استامپ بر روی آچار استفاده کنید (کاملاً مطمئن باشید که آن را به صورت صحیح و در جهت خلاف عقربه های ساعت، انجام داده اید).
  کافی است آچار چرخ را روی پیچ مورد نظر محکم کرده و سپس با دست یا پای خود، روی آچار فشار آورید تا پیچ باز شود. اگر همچنان مشکل داشتید، در همان حالت با ضربه های پا روی آچار چرخ، سعی کنید به پیچ شوک وارد کنید تا کمی در جای خود، شل شوند.
  مرحله 6 تعویض لاستیک خودرو

 7. مرحله 7

  حال پیچ جک را بچرخانید تا به سمت بالا باز شود و خودرو را از زمین بلند کند. شما باید آن را به اندازه کافی بلند کنید تا لاستیک از سطح زمین برداشته شود.
  در هنگام بلند کردن، از ثبات خودرو اطمینان حاصل کنید. در صورت مشاهده هرگونه بی ثباتی، جک را پایین آورده و قبل از بلند کردن کامل خودرو، مشکل را برطرف کنید.
  اگر متوجه بلند شدن جک با زاویه شدید، آن را پایین آورده و مجدداً آن را جابجا کنید تا بتواند به طور مستقیم بلند شود.
  این ایده خوبی است که یک جک کوچک را نیز در خودرو نگه دارید و در صورتی که جک در حین تعویض تایر خراب شد از جک دیگر استفاده کنید.
  مرحله 7 تعویض لاستیک خودرو

 8. مرحله 8

  مهره ها را بردارید و آنها را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شوند.
  مرحله 8 تعویض لاستیک خودرو

 9. مرحله 9

  تایر را بردارید. لاستیک پنچر را زیر وسیله نقلیه قرار دهید تا در صورت خرابی جک وسیله نقلیه روی چرخ قدیمی قرار گیرد، امیدوارم از صدمه دیدن جلوگیری شود.
  تایر ممکن است به دلیل زنگ زدگی بچسبد. می توانید با استفاده از یک لاستیک به نیمه داخلی تایر ضربه بزنید، یا از تایر یدکی برای ضربه زدن به نیمه خارجی استفاده کنید.
  مرحله 9 تعویض لاستیک خودرو

 10. مرحله 10

  لاستیک یدکی را روی توپی قرار دهید. حتما لاستیک یدکی را به روش صحیح نصب کنید. قسمت برآمدگی رینگ، باید به سمت بیرون باشد و قسمت تو رفته به سمت درون خودرو.
  مرحله 10 تعویض لاستیک خودرو

 11. مرحله 11

  مهره ها را با دست محکم کنید آن ها باید در ابتدا به راحتی بچرخند. با استفاده از آچار، مهره ها را تا حد امکان با استفاده از الگوی ستاره محکم کنید. به این ترتیب که هر بار هر پیچ را یک یا دوبار چرخانده و سپس پیچ بعدی را بچرخانید تا همه پیچ ها به طور همزمان با هم سفت شوند..
  از استفاده از نیروی زیادی اجتناب کنید که خطر در رفتن جک را در پی دارد. پس از سفت کردن پیچ ها با نیروی دست، کمی جک را به پایین شل کنید تا وزن خودرو به آرامی روی لاستیک قرار گیرد.
  مرحله 11 تعویض لاستیک خودرو

 12. مرحله 12

  ماشین را بدون اعمال وزن کامل روی لاستیک پایین بیاورید. سپس مهره ها را تا حد امکان با استفاده از آچار چرخ محکم کنید.
  مرحله 12 تعویض لاستیک خودرو

 13. مرحله 13

  اتومبیل را به طور کامل پایین آورده و جک را جدا کنید. حال با استفاده از نیروی وزن خود، پیچ ها را در سر جای خود محکم کنید. (از فشار بیش از حد بپرهیزید که امکان شکسته شدن آچار چرخ و یا بریدن پیچ ها وجود دارد.)
  مرحله 13 تعویض لاستیک خودرو

 14. مرحله 14

  لاستیک قدیمی را در صندوق عقب خود قرار دهید و آن را به یک آپاراتی ببرید. اگر لاستیک قابل تعمیر نباشد، باید به فکر تهیه یک لاستیک دیگر بود.
  مرحله 14 تعویض لاستیک خودرو

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا