سیاسی

تعلیق تحریم‌ها عواقب خطرناکی دارد/راستی‌آزمایی ۶ ماه زمان میخواهد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

سید مصطفی خوش‌چشم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بررسی مسیرهای مختلف چگونگی اجرای تعلیق تحریم‌ها گفت: از نظر حقوقی دولت بایدن می‌تواند تقریبا همه تحریم‌های دوران ترامپ را به غیر از آن دسته از تحریم‌ها که به تصویب کنگره رسیده است را حداقل تعلیق کند.

وی در ادامه افزود: از جنبه حقوقی بخشی از تحریم‌ها که با رأی بیش از ۶۷ نفر از اعضای کنگره به تصویب رسیده است غیر قابل رفع هستند. اما شمار زیادی از تحریم‌ها با سه فرمان اجرایی رئیس‌جمهور قابل تعلیق هستند. این مسئله علاوه بر جنبه حقوقی نیازمند اراده سیاسی نیز است.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه در خصوص عدم اراده آمریکایی‌ها برای رفع تحریم‌ها گفت: اگر بایدن به تنهایی می‌توانست همه تحریم‌ها را لغو کند باز هم قطعا چنین کاری را انجام نمی‌داد. اصولا آمریکایی‌ها در دولت‌های مختلف به دنبال استراتژی مهار جمهوری اسلامی ایران هستند که رکن اصلی آن همین ساختار تشکل یافته و پیچیده تحریمی است.

وی همچنین تصریح کرد: این ابزاری در دست آمریکایی ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران برای اینکه بتوانند مولفه های قدرت کشور را محدود و مهار کنند. بنابراین این یک برنامه راهبردی است و علیرغم امکان حقوقی برای تعلیق همه تحریم ها، هیچ تمایلی در دولت و مجالس امریکا وجود ندارد.

خوش چشم ضمن هشدار نسبت عواقب خطرناک تعلیق موقت تحریم ها برای بازه های کوتاه مدت گفت: تعلیق تحریم ها محدود به دوره چهار ماهه و شش ماهه است و حتی اگر همه تحریم ها تعلیق شود، سرمایه گذاران خارجی برای دوره های ۱۰ یا بیست ساله ریسک‌های  انجام سرمایه گذاری را می‌پذیرند.

وی همچنین افزود: بنابراین وقتی از تعلیق صحبت می کنیم، اصولا سرمایه گذاری را جدا می کنیم و کاملا روشن است که هیچ طرف خارجی به دنبال سرمایه گذاری در ایران نخواهد بود. تنها حسن تعلیق همه جانبه تحریم ها در حد مراودات چهار ماهه خواهد بود که این مسئله نیز بر مبنای شرایط پیچیده تحریم ها است.

این کارشناس مسائل بین المللی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال تعلیق بخش کوچکی از تحریم‌ها هستند گفت: دولت بایدن به دنبال تعلیق بخش کوچکی از تحریم‌ها است که اگر چنین مسئله‌ای رخ دهد صرفا امکان جابجایی اندکی پول در خارج از کشور و تاثیر کوتاه مدت خواهد داشت که این مسئله نیز با توجه به اضافه شدن شروط دیگر آمریکایی‌ها بسیار بعید بعید بنظر می‌رسد.

این کارشناس حوزه سیاست خارجی در خصوص چگونگی و زمان لازم برای اجرای راستی آزمایی لغو تحریم ها نیز تاکید کرد: تا فرارسیدن روز اجرای برجام که شش ماه بعد از توافق نهایی بود، حداقل سه ماه طول کشید تا اولین علائم ظاهر شود. در نهایت بعد از هفت ماه نیز همه متوجه شدند آمریکا به دنبال فریب کاری است.

وی همچنین افزود: بنابراین از روزی که دولت بایدن دستور تعلیق همه تحریم‌ها را صادر کند، در همه حوزه ها حداقل شش ماه زمان برای راستی‌آزمایی نیاز است.

خوش چشم همچنین گفت: هدف طرف آمریکایی این است که در یک اقدام نمایشی در یک روز یا حداکثر یک هفته، اندکی جابجایی مالی صوری صورت بگیرد. همانند اقدامات اوباما همزمان با اجرای برجام. بنابراین امکان ظهور اولین نشانه ها از رفع تحریم ها در کمتر از سه ماه وجود ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان نیز گفت: آمریکایی ها به دنبال ثابت نگه داشتن فشار تحریمی بر ایران هستند. لذا زمانی می‌توانیم مدعی تعلیق تحریم‌ها باشیم که حداقل سه ماه زمان بگذرد و به جای تایید حداقل دو وزارتخانه، همه وزارت خانه ها و ارگان های آسیب دیده از تحریم ها نیز  این مسئله را تایید کنند. این مسئله صرفا مربوط به حوزه فروش نفت و تحریم های بانکی نیست و حوزه های زیادی از جمله بیمه ها و کشتیرانی و بهداشت و… را در برخواهد گرفت.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا