اقتصادبورس و سرمایه گذاری

تعریف بورس و سرمایه گذاری به زبانی ساده

اکثر مردم هنوز هم برای پس انداز کردن، پول های خود را در بانک نگه می دارند. اما امروزه روش های سرمایه گذاری زیادی وجود دارد که افراد می توانند از آن ها برای پس انداز پول های خود استفاده کنند. یکی از ویژگی های خوب این روش های سرمایه گذاری این است که مردم عادی هم می توانند با سرمایه گذاری در چنین شرکت هایی به اندازه سهم و دارایی خود در مالکیت آن شریک شوند یا در آن سهیم شوند. در ادامه با بورس و سرمایه گذاری بیشتر آشنا خواهید شد.

بازار بورس این شرایط را برای همه افراد ایجاد کرده است تا با هر میزان سرمایه و دارایی بتوانند در شرکت ها سرمایه گذاری کنند و در سود آن ها سهیم شوند.

بازار بورس
بازار بورس

در مطلب حداقل سرمایه برای بازار بورس می توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید.

تعریف بازار

در تعریف بازار باید گفت، مکانی است که در آن خرید و فروش انجام می شود. در واقع وجود خریدار و فروشنده و انجام یک معامله باعث شکل گیری بازار می شود. این معامله می تواند بر روی دارایی های فیزیکی و یا دارایی های مالی صورت بگیرد. منظور از دارایی های فیزیکی زمین و انواع کالا است و دارایی مالی شامل اسنادی مانند سهام و اوراق مشارکت است.

معاملات بازار بورس

در بازار بورس 3 نوع معامله صورت می گیرد که شامل بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار است.

در بورس کالا فروشندگان کالای خود را عرضه می کنند. سپس کارشناسان آن کالا را با انجام بررسی قیمت گذاری می کنند و به خریداران ارائه می دهند. کالایی که در این نوع بورس مورد معامله است معمولا مواد خام و اولیه است. نام هر نوع بورس نیز به نام کالای مورد معامله شناخته می شود، مثلا بورس گندم یا بورس نفت و …

در بورس ارز پول های خارجی خرید و فروش می شود که البته این نوع در ایران خیلی رایج نیست.

در بورس اوراق بهادار نیز سهام و اوراق مشارکت مورد معامله قرار می گیرد. بورس اوراق بهادار در ایران در محلی مشخص تشکیل می شود.

معاملات بازار بورس
معاملات بازار بورس

مزایای بازار بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس برای افراد مزایای زیادی دارد. اولین مورد در بحث سرمایه گذاری سود بیشتر است که سرمایه گذاری در بازار بورس معمولا منجر به کسب سود بیشتر نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری می شود. نگرانی دیگر در سرمایه گذاری، بحث قانونی بودن روش سرمایه گذاری است که در این بازار می توان از این مورد مطمئن بود. شفافیت در بازار بورس و اطلاع از بازار در هر زمان نیز از دیگر مزیت های این روش سرمایه گذاری است. از طرفی نقد شوندگی در این بازار بسیار سریع و راحت است.

کسب درآمد

سرمایه گذاران در این روش به دو طریق می توانند درآمد کسب کنند. روش اول از طریق پرداخت سود فعالیت شرکت هایی است که فرد در آن ها سهام دارد. این نوع سود معمولا به صورت سالانه به سهامداران شرکت ها داده می شود. در روش دوم درآمد از طریق افزایش قیمت سهام حاصل می شود.

نقد شوندگی

در بازار بورس به سرعت و به راحتی می توان سرمایه را به پول نقد تبدیل کرد. تبدیل کالا های دیگر به پول نقد در بازار کار سختی است و به راحتی انجام نمی شود اما سهام در هر روز کاری قابلیت فروش دارد.

مزایای بازار بورس
مزایای بازار بورس

شفافیت بازار

تمام فعالیت های بازار بورس با نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود. اطلاعات باید به صورت دوره ای به خریداران و فروشندگان داده شود و همین باعث شفافیت در این بازار است.

یکی دیگر از روش های کسب درآمد، معاملات ارز دیجیتال یا بیت کوین است که در مقاله ماینر چیست و استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود، می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا