تازه های تکنولوژیعلم و فناوریکامپیوتر و آی تی

معرفی تصاویر WebP و مزایا و معایب این قالب تصویری

درست در کنار گوش ما یک جنگ فناوری در حال جریان است. البته این جنگ فناوری از نوع جنگ های رباتی نیست. این جنگ در مورد فرمت های تصویری مورد قبول در دستگاه هایی مانند موبایل و دکستاپ، Playstation و Xbox یا Betamax و VHS است. این جنگ بر سر یک فرمت خاص است که همه ما را درگیر کرده، به احتمال زیاد شما نیز از جنگجویان آن هستید بدون آن که اطلاع داشته باشید. ما در مورد نسل بعدی قالب های تصویری وب صحبت می کنیم. در حال حاضر در این جنگ تصاویر WebP از رقبای خود جلو افتاده اند. احتمالاً الان سؤالات زیادی در ذهن تان ایجاد شده است، سوالاتی مانند: تصاویر “WebP چیست؟” یا “مگر JPEG ها چه مشکلی دارند؟”

تصویر webp چیست

به لطف گوگل، قالب تصویری WebP اخیراً به موضوع داغ دنیای فرمت ها تبدیل شده است. اخبار مربوط به WebP باعث خشم رقبایی مانند JPEG 2000 و JPEG XR شده است. تصاویر WebP هم اکنون در حال تبدیل شدن به فرمت جدید و پیش فرض مرورگر ها هستند. با آن که WebP برای کسانی که تصاویر آنلاین ارسال می کند جزئیات فنی پیچیده ای دارد، اما همچنان بسیار مفید و کاربردی است.

در این مطلب، ما در مورد فرمت WebP، نحوه استفاده و مزایای آن توضیحاتی ارائه می دهیم. ما مزایا و معایب WebP را توضیح داده و سپس راه های تبدیل سایر فرمت های تصویری به WebP را به شما معرفی می کنیم.

فرمت WebP چیست؟

بدون در نظر گرفتن سر و صدا های اخیر، WebP (که در زبان عامیانه “weppy” تلفظ می شود) در واقع یک فرمت بسیار قدیمی است. تصاویر WebP اولین بار در سال 2010 معرفی شدند و از آن زمان تا به امروز در حال ارتقا و بهبود اند. این فرمت اخیراً به یکی از موضوعات محبوب تبدیل شده است، زیرا WebP در جنگ بین فرمت های تصویری نسل بعد پیشرو است. این فرمت تصویری در Chrome ،Microsoft Edge ،Firefox ،Opera و اخیراً Safari پشتیبانی می شود.

فرمت WEbp

برای درک منحصر به فرد بودن فرمت WebP ابتدا باید همه فرمت ها و تفاوت آن ها را درک کنید. البته در این مقاله برای سریع تر رسیدن به اصل مطلب، ما مستقیماً به سراغ نقطه قوت اصلی WebP ها، یعنی فشرده سازی تصاویر، می رویم.

فشرده سازی به معنی کدگذاری داده های یک فایل در بیت های کمتر یا قطعات داده دیجیتال با حجمی کمتر از نسخه اصلی است. برای فشرده سازی دو نوع اصلی وجود دارد. اولی بدون اتلاف است که در آن کیفیت تصویر با کاهش حجم داده ها ثابت می ماند. دومی با اتلاف است که کیفیت تصاویر با کم شدن حجم قابل توجهی از داده ها کمی کاهش می یابد.

تصاویر WebP معمولاً کم حجم تر از نمونه های مشابه خود هستند، اما به دلیل نوع فشرده سازی عالی، از کیفیت یکسانی برخوردارند. معمولاً استفاده از تصاویر WebP باعث می شود که صفحات وب سایت شما سریع تر بالا بیایند. همچنین باعث می شود همان ابتدا نیز زمان آپلود تصاویر توسط شما کاهش یابد.

تفاوت webp و jpeg

برای آشنایی با عوامل مؤثر در کیفیت تصاویر این مطلب بسیار مفید است.

ارزش فشرده سازی

فکر می کنید در فرمت WebP تصاویر چقدر کوچک تر می شوند؟ جواب آن بر اساس داده های خود گوگل است. داده ها می گویند، در فشرده سازی بدون تلفات توسط WebP حجم تصاویر 26 درصد کوچک تر از PNG ها و در فشرده سازی با تلفات کیفیت تصاویر 25 تا 34 درصد کوچک تر از حجم JPEG های آن می شود. برای سایت هایی که از تصاویر زیادی استفاده می کنند، این فشره سازی می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. زمان بارگذاری سایت، به ویژه در صفحات موبایلی حتی اگر به اندازه یک میلی ثانیه کمتر شود ارزشمند است.

یکی دیگر از مزیت های اصلی فرمت WebP همه کاره بودن آن است. WebP هم از انواع عکس ها و هم از تصاویر متحرک پشتیبانی می کند. حقیقتاً این یک فرمت فوق العاده است زیرا نمی توان این همه قابلیت را در فرمت دیگری پیدا کرد. قبل از آن که WebP معرفی شود، برای تصاویر عادی باید از PNG و برای تصاویر متحرک باید از GIF استفاده می کردید و هیچ فرمتی نبود که همزمان از هر دو آن ها پشتیبانی کند.

این عملکرد فوق العاده WebP، رای اعتماد گوگل را جلب کرده و راه را برای تبدیل شدن آن به فرمت پیش فرض تصاویر در دنیای وب هموار می کند.

مزایا و معایب تصاویر WebP

البته هر چقدر که قابلیت های فرمت WebP چشمگیر باشند، هنوز هم آماده نیست که تنها فرمت تصاویر وب باشد. اکنون به معایب و مزایای WebP نگاهی بیندازید، تا ببینید آیا برای شما و نیاز های شما مناسب است یا خیر.

مزایای WebP

  • زمان بارگذاری سریع تر: با توجه به کمتر بودن حجم فایل های WebP، صفحات سریع تر بارگیری می شوند. به گفته کارشناسان طراحی سایت، هر یک بار تاخیر در بارگیری سایت، رضایت بازدید کنندگان را تا 16 درصد کاهش می دهد. اگر هنگام ورود بازدید کنندگان سایت، صفحه شما در 4 ثانیه اولیه بارگیری نشود، از هر 4 نفر بازدید کننده، 1 نفر از آن ها به طور کامل صفحه شما را ترک خواهد کرد.
  • فضای ذخیره سازی کمتر: فشرده سازی پیشرفته با WebP نیاز شما را به فضای ذخیره سازی کمتر می کند. برای سایت هایی که حجم زیادی از تصاویر را آپلود می کنند حجم فضای ذخیره سازی بسیار مهم است. همچنین تصاویر WebP می توانند در هزینه های هاستینگ وب سایت شما نیز صرفه جویی کنند.
  • تصاویر عادی و متحرک: همانطور که در بالا اشاره کردیم، WebP تنها فرمت تصویری ای است که از فشرده سازی تصاویر معمولی PNG و تصاویر متحرک GIF به طور همزمان پشتیبانی می کند. نا گفته نماند که این فرمت فایل های JPEG را نیز فشرده سازی می کند.
مقایسه فرمت های تصاویر
نمودار مقایسه ساختاری (SSIM)، اندازه فایل، فرمت تصویر و کیفیت تصاویر با فرمت های متفاوت توسط یوهانس سیپولا.

معایب WebP

  • این فرمت توسط همه مرورگر ها پشتیبانی نمی شود: اگر چه فرمت WebP سهم بزرگی از تصاویر بارگذاری شده در مرورگر ها را بر عهده دارد، اما هنوز برخی از مرورگر ها هستند که از آن پشتیبانی نمی کنند. مثلاً Internet Explorer در بارگذاری WebP ها به کندی عمل می کند. راه حلی که وجود دارد ایجاد یک تصویر جایگزین برای آن در HTML است. ایجاد یک فایل دیگر به عنوان پشتیبان گاهی اوقات تمام فضای ذخیره سازی ای که با استفاده از WebP در ابتدا ذخیره کرده بودید را از بین می برد.
  • کیفیت مقداری کاهش می یابد: کیفیت تصاویر مقداری کاهش می باید این یک نقص برای همه فشرده سازی های کم اتلاف در WebP است. برای اکثر مردم با استفاده های معمولی، این مقدار بسیار ناچیز است. ولی به یاد داشته باشید که برای سایت هایی مانند سایت عکاسی یا طراحی گرافیک که می خواهند حداکثر کیفیت تصاویر خود را نشان دهند این یک ایراد است.
  • در برخی نرم افزار های طراحی سایت پشتیبانی نمی شود: متاسفانه در برخی از نرم افزار های طراحی سایت شما نمی توانید تصاویر WebP را بارگذاری کنید. مثلاً برای آپلود فرمت WebP در وردپرس شما باید از ترفند های خاص استفاده کنید. در وردپرس امکان آپلود WebP ها به صورت پیش فرض وجود ندارد.

چگونه می توان تصاویر را به فرمت WebP تبدیل کرد؟

اگر شما می خواهید تصاویر کم حجم تری داشته باشید، برای تغییر همه تصاویر به یک مبدل WebP نیاز دارید. بسیاری از نرم افزار های ساخت و ادیت تصویر از فرمت WebP پشتیبانی می کنند. شما می توانید تصاویر را از ابتدا به این فرمت تولید کنید (مثلاً در Adobe Photoshop یا Sketch و…).

اگر هم قبلاً تصاویر را ایجاد یا دانلود کرده اید و از WebP پشتیبانی نمی کنند، از مبدل استفاده کنید. گزینه های زیادی برای انتخاب مبدل وجود دارد و اکثر این مبدل ها در تبدیل تصاویر به WebP عالی اند. مثلاً XnConvert برای تبدیل تصاویر به فرمت WebP بسیار خوب عمل می کند.

مبدل فرمت xnconvert

نرم افزار XnConvert برای Windows ،Mac و Linux نیز نسخه هایی ارائه کرده است. این برنامه برای استفاده شخصی رایگان است، اما شرکت ها باید مجوز استفاده از آن را خریداری کنید. برنامه XnConvert علاوه بر WebP، از JPEG ،JPEG 2000 ،PNG ،TIFF ،GIF ،OpenEXR داده های خام دوربین و صد ها مورد دیگر نیز پشتیبانی می کند.

ویژگی های دیگری نیز مانند: تبدیل دسته ای تصاویر، چرخاندن عکس، افزودن علامت های واترمارک، افزودن تنظیمات متن و نور تصویر: مانند تغییر سایه ها و روشنایی دارد.

البته اگر می خواهید تعداد کمی تصویر را تبدیل کنید، می توانید از یک گزینه ساده تر نیز استفاده کنید. Ezgif یک مبدل آنلاین WebP رایگان است. البته در Ezgif شما ویژگی های پیشرفته XnConvert را نخواهید داشت، اما کار شما بسیار سریع و راحت است.

نتیجه گیری برای فرمت WebP

با توجه به زمان بارگذاری کم تصاویر WebP، استفاده از آن برای سایت ها و رسانه های اجتماعی مفید است. همانطور که اشاره کردیم، یکی از معایب چشمگیر WebP این است که همه مرورگر ها از آن پشتیبانی نمی کنند. شما ابتدا باید تجزیه و تحلیل کنید و ببینید مرورگر های شما کدام فرمت تصویری را ترجیح می دهند. شما باید تشخیص دهید که تصاویر WebP برای شما مناسب اند یا خیر و بعد از آن استفاده کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام فرمت تصویری برای شما مناسب است، می توانید یک طراح وب حرفه ای استخدام کنید تا شرایط را برای شما بسنجد، فقط باید ذکر کنید که سرعت و زمان بارگذاری سایت از اولویت های اولیه شما است.

منبع:

99designs.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا