پزشکیسلامت

روش های تشخیص حساسیت و آلرژی، از کجا بفهمیم حساسیت داریم؟

اگر چشمان شما پر از آب یا آبریزش بینی است، ممکن است علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد. اما اگر فقط هنگامی که در بیرون از خانه هستید، در نزدیکی حیوانات خانگی، یا با مصرف غذا و دارو احساس بدی دارید، می تواند نشانه این باشد که شما حساسیت دارید. در ادامه این مطلب به بررسی روش های تشخیص حساسیت و آلرژی می پردازیم:

بیشتر بدانید: هر آنچه که در رابطه با آلرژی باید بدانید!

روش های تشخیص حساسیت و آلرژی چیست؟

اگر آلرژی دارید و با دارو های بدون نسخه مانند آنتی هیستامین به راحتی تسکین نمی یابد به پزشکی که متخصص آلرژی است مراجعه کنید. پزشک با انجام روش های مختلف حساسیت شما را شناسایی می کند. در ادامه به توضیح مختصری درباره روش های تشخیص حساسیت می پردازیم:

1- معاینه بدنی و بررسی سابقه خانوادگی

آن ها سوالاتی در مورد سلامتی شما و هرگونه سابقه خانوادگی آسم یا آلرژی می پرسند. آن ها همچنین شما را معاینه می کنند و در آخر چند آزمایش را برای اطمینان از این موضوع توصیه می کنند.

2- آزمایشات پوستی برای تشخیص حساسیت

رایج ترین راه برای تشخیص حساسیت آزمایش پوستی است. دلیل این امر این است که سریع ترین و دقیق ترین نتیجه را می دهد.

نکته:

مصرف برخی از داروها می تواند مانع نتایج دقیق آزمایشات شود. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا لازم است قبل از آزمایش، دارو را قطع کنید.

نحوه انجام آزمایشات پوستی

در این روش آزمایش، متخصص آلرژی یا پرستار مقدار کمی مواد آلرژی زا را با استفاده از یک سوزن کوچک در زیر لایه های اول پوست شما تزریق می کند. خراش پوست باعث خونریزی شما نمی شود. شما آن را احساس خواهید کرد، اما صدمه ای نمی ببیند.

پزشک احتمالاً همزمان چندین مورد را بر روی پوست شما آزمایش می کند. اگر یکی از نواحی مانند گزش پشه متورم و یا دچار خارش، برجستگی و قرمزی شود، به این معنی است که به آن ماده حساسیت زا، حساسیت دارید. معمولاً حدود 15 دقیقه طول می کشد تا علائم آشکار شود.

یک نتیجه مثبت نشان می دهد شما ممکن است به حساسیت مبتلا باشید. اما نتیجه منفی به این صراحت نیست. برای بعضی از داروها، نتیجه آزمایش منفی معمولاً به این معنی است که شما به دارو حساسیت ندارید. اما برای سایر داروها، نتیجه منفی ممکن است به طور کامل احتمال حساسیت به دارو را نفی نکند.

این تصویر انجام آزمایشات پوستی جهت تشخیص حساسیت می باشد.
آزمایشات پوستی

3- آزمایش خون برای تشخیص حساسیت

در صورتی که پوستی حساس دارید و در مورد واکنش آزمایشات پوستی نگران هستید، ممکن است به جای آزمایش پوستی از آزمایش خون استفاده شود. همچنین پزشک ممکن است برای رد سایر شرایطی که علائم یا نشانه های حساسیت ایجاد می کند، آزمایش خون را تجویز می کند.

نکته: در حالی که آزمایش خون برای تشخیص واکنش های آلرژیک چند دارو وجود دارد، این آزمایشات اغلب به دلیل تحقیقات نسبتاً محدود در مورد صحت آن ها استفاده نمی شود.

انجام آزمایش خون برای تشخیص حساسیت

4- چالش درجه بندی شده تشخیص حساسیت

اگر تشخیص حساسیت نامشخص باشد و پزشک قضاوت کند که آلرژی بعید است، ممکن است پزشک یک چالش درجه بندی شده را به شما توصیه کند. با استفاده از این روش، شما مقداری کمی از مواد حساسیت زا را دریافت می کنید که با دوز کم شروع می شود و کم کم افزایش می یابد. با این روش درجه حساسیت شما نسبت به میزان آن ماده مشخص می شود.

هشدار! به علت خطر آنافیلاکسی این روش تنها زیر نظر پزشک انجام می شود.

اگر در هنگام مصرف ماده آلرژی زا (موادغذایی، دارو و سایر مواد آلرژی زا) بدون هیچ واکنشی به دوز مورد نظر رسیدید، پزشک شما نتیجه می گیرد که شما حساسیت ندارید. طبق معمول قادر به مصرف خواهید بود.

بیشتر بدانید: انواع مواد غذایی حساسیت زا که خوردن آن ها ممکن است باعث آلرژی شود!

نتایج کار تشخیصی

هنگامی که پزشک علائم و نتایج آزمایشات شما را تجزیه و تحلیل می کند، معمولاً می تواند به یکی از نتایج زیر برسد:

 1. شما حساسیت دارید.
 2. شما حساسیت ندارید.
 3. ممکن است با درجات مختلفی از میزان مصرف حساسیت داشته باشید.

روش های درمان حساسیت

روش های زیر ممکن است برای درمان واکنش آلرژیک استفاده شود. این روش ها عبارت اند از:

1- ترک ماده حساسیت زا

در بسیاری از موارد، این ممکن است تنها راه حل باشد. مثلا: اگر پزشک تشخیص دهد که شما آلرژی دارویی دارید، قطع دارو اولین قدم برای درمان است.

2- مصرف آنتی هیستامین

کاربرد نئوتادین، نئوتادین برای رفع علائم آلرژی مناسب می باشد. بنا براین برای استفاده از آن، فقط کافی است به داروخانه مراجعه کنید. نئوتادین بدون نیاز به نسخه پزشک و با مشورت دکتر داروساز قابل تهیه است.

3- کورتیکواستروئید ها

برای درمان التهاب همراه با واکنش های جدی تر، ممکن است از کورتیکواستروئیدهای خوراکی یا تزریقی استفاده شود.

4- درمان آنافیلاکسی

در هنگام درمان آنافیلاکسی برای حفظ فشار خون و پشتیبانی از تنفس به تزریق فوری اپی نفرین و همچنین مراقبت در بیمارستان نیاز است.

تکنیک حساسیت زدایی دارو

در صورت نیاز به مصرف دارویی که باعث واکنش آلرژیک شده باشد، ممکن است پزشک زیر نظر خود درمانی به نام حساسیت زدایی از دارو را توصیه کند. با استفاده از این روش درمانی، شما دوز بسیار کمی از دارو را دریافت می کنید و سپس به تدریج دوزهای بیشتری را هر 15 تا 30 دقیقه در طی چند ساعت یا چند روز دریافت می کنید تا میزان حساسیت شما مشخص شود. جهت پیشگیری از آنافیلاکسی، این تکنیک زیر نظر پزشک انجام شود.

نکته: اگر آلرژی دارویی شما تأیید شده باشد، پزشک شما دارو را تجویز نمی کند، مگر این که ضروری باشد.

بیشتر بدانید: انواع داروی ضد حساسیت و آلرژی برای پیشگیری و درمان آن

آیا لازم است برای تشخیص حساسیت به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم و نشانه هایی مانند: خارش، برجستگی و قرمزی پوست که ممکن است مربوط به شروع آلرژی باشد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است بخواهید از هر شرایطی مانند بثورات یا تورم عکس بگیرید تا به پزشک خود نشان دهید. اگر علائم و نشانه ها تا زمان ملاقات پزشک کاهش یافته باشد، عکس ها ممکن است به تشخیص پزشک در مورد حساسیت کمک کند.

تشخیص حساسیت
تشخیص حساسیت با بروز علائم خارش، برجستگی و قرمزی پوست

سوالاتی که در هنگام مراجعه به پزشک پرسیده می شود؟

پزشک در حین انجام معاینه بدنی از شما درباره جزئیات مربوط به شروع علائم، زمان مصرف ماده آلرژی زا و بهبود یا بدتر شدن علائم سوال می کند. پاسخ به این سوالات، به پزشک در تعیین علت حساسیت کمک خواهد کرد. سوالات شامل موارد زیر است:

 1. چه علائمی را تجربه کردید؟ جزئیات را حتی اگر نامرتبط به نظر می رسند کنار نگذارید.
 2. علائم از چه زمانی شروع شده است؟ تا حد ممکن دقیق باشید.
 3. علائم چه مدت طول کشید؟
 4. چه چیزی جدیدی مصرف کرده اید؟
 5. آیا اکنون مصرف آن را متوقف کرده اید؟
 6. آیا تب یونجه، آلرژی غذایی یا آلرژی دیگری دارید؟
 7. آیا شما برای درمان علائم خود چیزی مصرف کردید و چه تاثیری داشت؟
 8. آیا سابقه حساسیت در خانواده شما وجود دارد؟

در صورت مصرف دارو

 1. چه داروهای گیاهی، ویتامین ها یا سایر مکمل های غذایی را مصرف می کنید؟
 2. در چه ساعتی از روز دارو مصرف می کنید؟
 3. آیا دوز هر داروی یا مکمل معمولی را افزایش داده اید؟
 4. آیا مصرف دارو های منظم یا مکمل های خود را متوقف کرده اید؟
 5. چه دارو هایی را بدون نسخه یا با نسخه مصرف می کنید؟
 6. آیا در گذشته نسبت به دارویی واکنش نشان داده اید؟ اگر چنین است، چه دارویی بود؟

سخن آخر

خوب است بدانید که به چه چیزهایی آلرژی دارید، بنابراین می توانید از مواردی به نام آلرژن ها که باعث ایجاد حساسیت می شوند دوری کنید و یا در صورت نیاز دارو مصرف کنید.

منبع: mayoclinic.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا