پزشکیسلامت

تفاوت آلرژی پاییزی و کرونا ! چگونه می توانیم تشخیص دهیم؟

علائم هشدار دهنده اصلی کرونا تب، تنگی نفس و سرفه خشک است. گاهی اوقات، می تواند با علائمی شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی ظاهر شود. در طول پاییز، زمانی که آلرژن‌ های بیشتری در هوا هستند، تشخیص تفاوت بین کرونا و آلرژی پاییزی ممکن است دشوار باشد.

علائم ویروس کرونا:

بر اساس CDC، موارد مثبت گزارش شده از علائم خفیف تا بیماری شدید و مرگ برای موارد تایید شده کرونا متغیر است. یکی از علائم بارز کووید-19 تب است که بیش از 90 درصد از بیمارانی که تست مثبت دارند، تب دارند. تب از علائم آلرژی نیست. سرفه شدید و خشک یکی دیگر از علائم کلیدی ابتلا به COVID-19 به جای آلرژی است.

در حالی که آلرژی می تواند باعث سرفه شود، اما به اندازه کرونا طولانی و شدید نخواهد بود. برخلاف آلرژی هایی که ادامه دارند، علائم COVID-19 اغلب فقط برای یک یا دو هفته باقی می مانند.

علائمی که ممکن است 2 تا 14 روز پس از ابتلا ظاهر شوند:

 • تب یا لرز
 • سرفه کردن
 • تنگی نفس
 • خستگی شدید
 • درد های عضلانی یا بدن درد
 • سردرد
 • از دست دادن حس چشایی یا بویایی
 • گلو درد
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

علائم آلرژی پاییزی:

تشخیص علائم آلرژی و کرونا

آلرژن های پاییزی باعث رنج بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی می شوند. از اوایل آگوست، ابروسیا گرده های خود را آزاد می کند و تا اوایل اکتبر برای بسیاری از افراد علائم آلرژی ایجاد می کند. هاگ‌ های کپک نیز در این مدت رشد می‌کنند و با ریختن برگ‌های درختان، رایج‌ تر می‌ شوند و باعث پوسیدگی آن‌ ها روی زمین می‌ شوند.

علائم آلرژی فصلی از خفیف تا شدید متغیر است. آلرژن‌ های موجود در هوا باعث می‌ شوند سیستم ایمنی بدن شما هیستامین‌ ها را آزاد کند که باعث التهاب، ترشح از بینی و خارش و آبریزش چشم‌ ها می‌ شود. در این مواقع از دارو های ضد حساسیت استفاده می شود که نئوتادین جدیدترین قرص از این دسته است که در کوتاه مدت هم اثر کرده و عوارض جانبی کمتری نسبت به بقیه آنتی هیستامین ها دارد. بنابراین نئوتادین و سیستم ایمنی یک رابطه با هم دارند و آن هم این است که با مصرف قرص های ضد آلرژی می توان از تضعیف سیستم ایمنی جلوگیری کرد.

یکی از علائم آلرژی که در افراد مبتلا به آلرژی‌ ها وجود دارد، اما در ویروس کرونای جدید محتمل نیست، عطسه است. اگر علائم شما بیش از دو هفته طول بکشد و در سال های گذشته در ماه های پاییز رخ داده باشد، ممکن است آلرژی داشته باشید.

لیست کامل علائم آلرژی عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • آبریزش و خارش چشم
 • خارش سینوس ها، گلو یا کانال های گوش
 • گرفتگی گوش
 • تخلیه از بینی
 • خستگی خفیف
 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه
 • سرفه کردن

چگونه علائم آلرژی خود را کاهش دهیم؟

1. آلرژن ها را از خانه خود حذف کنید:

از آنجایی که بسیاری از افراد، بیشتر زمان خود را در داخل خانه سپری می کنند، مهم است که به کیفیت هوای داخل خانه فکر کنند. آلرژن‌های داخلی مانند گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی، کپک‌ ها، سوسک‌ ها و مدفوع موش‌ ها می‌توانند علائم را در میلیون‌ها فرد مبتلا به آلرژی ایجاد کنند.

راه حل هایی برای دور نگه داشتن بیشتر این آلرژن ها وجود دارد، مانند تمیز کردن خانه به طور منظم، استفاده از موارد ضد کنه روی تشک و بالش، دور نگه داشتن حیوانات خانگی از اتاق خواب و استفاده از فیلتری با رتبه MERV 11 یا 12 در سیستم HVAC.

2. در بیرون از خود محافظت کنید:

اگر بیرون کار می کنید، هنگام ورود به داخل لباس‌ ها را عوض کنید و حتی برای پاک کردن گرده‌ ها از بدن و موهایتان دوش بگیرید. همچنین می توانید با پوشیدن دستکش و تمیز کردن نواحی مرطوب برای جلوگیری از رشد کپک از آلرژن های کپک جلوگیری کنید.

3. به دنبال درمان باشید

اگر هر پاییز دچار آبریزش بینی، خارش چشم، عطسه و احتقان می‌ شوید، باید آزمایش دهید تا تشخیص دهید به چه چیزی حساسیت دارید. پس از انجام آزمایش آلرژی، با اطلاعات دقیق از حساسیت خود و اقداماتی که می توانید در مورد آن انجام دهید، به پزشک مراجعه کنید. بدین ترتیب تا حدودی تشخیص داده می شود که علائم مربوط به آلرژی است و ناشی از کرونا نیست.

دارو ها می‌توانند علائم را درمان کنند و ایمونوتراپی می‌تواند تسکین طولانی‌مدتی را برای کسانی که آلرژی دارند فراهم کند. تحت کنترل گرفتن آلرژی‌ هایتان ممکن است تشخیص علائم کووید-۱۹ را در صورت داشتن آن ها آسان‌ تر کند.

برای 80 درصد از افراد، علائم کرونا خفیف است و احساس آنفولانزا دارند. پس چه فرقی دارد؟

تشخیص تفاوت های کرونا – آلرژی و آنفولانزا

این مهم است که بدانید چگونه می توانید تفاوت بین علائم کرونا، آنفولانزا و آلرژی های فصلی و آنچه می تواند شما را در معرض خطر COVID-19 قرار دهد، تشخیص دهید. از این جدول به عنوان راهنما استفاده کنید.

علائم آلرژیعلائم آنفولانزاعلائم کرونا
از فرد به فرد سرایت نمی کندانتقال فرد به فردسرایت از فرد به فرد (100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر)
خارش بینی، عطسهتب، سرفهتب، گلودرد و سردرد
خارش، آبریزش چشم، قرمزیگلودردخستگی و سرفه
خارش، پوست حساس، بثورات پوستی یا کهیرسردرددرد عضلانی یا بدن درد (یا لرز)
خس خس سینه، گرفتگی قفسه سینهخستگیآبریزش یا گرفتگی بینی
آبریزش یا گرفتگی بینیدرد های عضلانی یا بدن درد (یا لرز)تهوع یا استفراغ، اسهال
سرفهآبریزش بینی یا گرفتگی بینیتنگی نفس یا مشکل در تنفس
تنگی نفس یا مشکل در تنفستنگی نفس یا مشکل در تنفساز دست دادن حس چشایی و بویایی
پیشگیری آلرژیپیشگیری آنفولانزاپیشگیری کرونا
از محرک های آلرژی خود اجتناب کنیددست های خود را مرتب بشویید و از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کنیدروی بینی و دهان خود ماسک بزنید ودست های خود را مرتب بشویید، از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کنید
برای آلرژی ها قبل از فصل گرده یا قرار گرفتن در معرض احتمالی دارو مصرف کنیدمراقب فاصله خود باشید: از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید – شش فوت از هم فاصله داشته باشید و از شلوغی پرهیز کنیدمراقب فاصله خود باشید: از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید – شش فوت از هم فاصله داشته باشید و از شلوغی پرهیز کنید
اگر مطمئن نیستید که محرک شما چیست، از پزشک خود در مورد آزمایش آلرژی سوال کنیدتا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آن خودداری کنید و واکسن آنفولانزا را دریافت کنیدتا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آن خودداری کنید، در صورت نیاز از ضدعفونی کننده دست با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید
درمان آلرژیدرمان آنفولانزادرمان کرونا
از دارو های ضد آلرژی تجویز شده یا بدون نسخه استفاده کنیددر خانه بمانید و استراحت کنید، به جز مراجعه برای مراقبت های پزشکی بیرون نروید
در خانه بمانید و استراحت کنید، به جز مراجعه برای مراقبت های پزشکی بیرون نروید
آنتی هیستامین هااگر در معرض خطر هستید زودتر با پزشک تماس بگیریداگر فکر می کنید در معرض تماس قرار گرفته اید با پزشک تماس بگیرید
اسپری بینیدارو های ضد ویروسی ممکن است گزینه ای برای افراد در معرض خطر عوارض و افراد مبتلا به بیماری های ریوی باشدقبل از رفتن به دکتر از قبل تماس بگیرید
واکسن های آلرژیاکثر مردم نیازی به مراجعه به اورژانس ندارنددرخواست آزمایش کووید-19 کنید
قرص آلرژیاز دیگران دوری کنید
شستشو/شستشوی بینیتقویت سیستم ایمنی

آیا استفاده از ماسک علاوه بر محافظت در برابر کرونا به کنترل آلرژی کمک می کند؟

استفاده از ماسک

استفاده از ماسک که دهان و بینی شما را بپوشاند از انتقال COVID-19 از فردی به فرد دیگر جلوگیری می کند. ماسک نیز ممکن است محافظتی در برابر آلرژی ایجاد کند. به گفته CDC، ماسک ها می توانند از استنشاق ذرات بزرگ آلرژن جلوگیری کنند. با این حال، ذرات آلرژن کوچکتر ممکن است همچنان اثر خود را بگذارند.

شستن ماسک ها بعد از هر بار استفاده برای حذف ذرات گرده ای که ممکن است روی ماسک جمع شوند بسیار مهم است. یا هر بار که خانه خود را ترک می کنید از ماسک یکبار مصرف و جدید استفاده کنید.

اکنون به کمک این موارد می توانید تا حدودی تفاوت بین آلرژی و کرونا را تشخیص دهید، امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را ببرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا