پزشکیسلامت

انواع تست و آزمایش آلرژی و حساسیت و نحوه انجام آن ها

آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما ماده خاصی را مضر ببیند. با ایجاد واکنش آلرژیک واکنش نشان می دهد. موادی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند مواد آلرژی زا هستند. انواع مختلفی از آلرژی وجود دارد. برخی از آلرژی ها فصلی (معمولا در فصل تابستان و زمستان رخ می دهند) و برخی دیگر در تمام طول سال است. برخی از آلرژی ها ممکن است مادام العمر باشند. با ما همراه باشید تا انواع تست و آزمایش های آلرژی و حساسیت را بررسی کنیم.

انواع آلرژی کدامند؟

بیایید قبل از این که وارد بحث اصلی شویم مروری داشته باشیم به مطالبی که قبلا در مورد آن صحبت کرده ایم. باید اول از همه انواع آلرژی را بشناسیم.

 • آلرژی به دارو: آلرژی واقعی به داروها (داروها) فقط در تعداد کمی از افراد وجود دارد. اکثر واکنش های دارویی حساسیت ندارند، اما از عوارض جانبی خواص دارو هستند. تشخیص علت واکنش دارو معمولاً فقط بر اساس سابقه و علائم بیمار است. گاهی اوقات آزمایش پوست برای آلرژی به دارو نیز انجام می شود.
 • آلرژی غذایی: واکنش های آلرژیک به غذا ها انواع مختلفی دارد. بین آلرژی های ناشی از IgE، آلرژی های غیر IgE و عدم تحمل غذایی تفاوت وجود دارد.
 • آلرژی حشرات: زنبورهای عسل، زنبورهای بی عسل، زنبور سرخ، زنبورهای زرد و مورچه های آتشین نشانی از رایج ترین حشرات حساسیت زایی هستند که نیششان باعث واکنش آلرژیک می شود.
 • آلرژی لاتکس: آلرژی به لاتکس یک واکنش آلرژیک به لاتکس لاستیک طبیعی است. دستکش لاستیکی، بادکنک و سایر محصولات لاستیکی طبیعی حاوی لاتکس است. آلرژی به لاتکس می تواند یک خطر جدی برای سلامتی باشد.
 • آلرژی کپک: کپک قارچ است. از آنجا که قارچ ها در بسیاری از مکان ها، در داخل و خارج از خانه رشد می کنند، واکنش های آلرژیک می تواند در طول سال رخ دهد.
 • آلرژی حیوانات خانگی: آلرژی به حیوانات خانگی با پوست معمول است. مهم است که بدانید نژاد سگ یا گربه بدون آلرژی (ضد آلرژی) وجود ندارد.
 • آلرژی گرده: گرده گل یکی از عوامل شایع آلرژی های فصلی است. بسیاری از افراد آلرژی گرده را “تب یونجه” می دانند، اما متخصصان معمولاً از آن به عنوان “رینیت آلرژیک فصلی” یاد می کنند.

تست آلرژی

تست آلرژی معاینه ای است که توسط یک متخصص آلرژی و حساسیت آموزش دیده انجام می شود تا مشخص شود آیا بدن شما نسبت به ماده شناخته شده ای واکنش آلرژیک دارد یا خیر. این معاینه می تواند به صورت آزمایش خون، آزمایش پوست یا رژیم حذف باشد.

همانطور که در ابتدا گفتیم، آلرژی هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما، که دفاع طبیعی بدن شما است، بیش از حد به چیزی در محیط اطراف واکنش نشان دهد. به عنوان مثال، گرده گل که به طور معمول بی ضرر است، می تواند باعث واکنش بیش از حد بدن شما شود. این واکنش بیش از حد می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 • سرفه
 • سینوس های مسدود شده
 • چشمان خارش دار و آبریزش

سازمان جهانی آلرژی تخمین می زند که آسم سالانه مسئول 250،000 مرگ و میر است. با مراقبت مناسب از آلرژی می توان از این مرگ ها جلوگیری کرد، زیرا آسم یک فرآیند بیماری آلرژیک محسوب می شود. تست آلرژی می تواند تعیین کند که به کدام گرده ها، قالب ها یا سایر مواد آلرژی دارید. شما ممکن است برای درمان آلرژی خود به دارو نیاز داشته باشید. متناوباً، می توانید سعی کنید از عوامل آلرژی خود جلوگیری کنید.

تست آلرژی چگونه انجام می شود؟

آزمایش آلرژی ممکن است شامل آزمایش پوست یا آزمایش خون باشد. اگر پزشک فکر می کند ممکن است به آلرژی غذایی مبتلا شوید، ممکن است مجبور به رژیم گرفتن باشید. قبل از آزمایش آلرژی، پزشک از شما در مورد سبک زندگی، سابقه خانوادگی و موارد دیگر سؤال می کند.

آن ها به احتمال زیاد به شما خواهند گفت قبل از آزمایش آلرژی مصرف دارو های ضد حساسیت مانند دارو های زیر را متوقف کنید زیرا می توانند نتایج آزمایش را تحت تأثیر قرار دهند:

 • آنتی هیستامین های بدون نسخه
 • داروهای سوزش معده، مانند فاموتیدین (پپسید)
 • آنتی بادی مونوکلونال ضد IgE درمان آسم، omalizumab (Xolair)
 • بنزودیازپین ها مانند دیازپام (Valium) یا لورازپام (Ativan)
 • دارو های ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین (الاویل)
 • نئوتادین

انواع تست های آلرژی

همانطور که گفتم از آنجایی که انواع مختلفی آلرژی وجود دارد، واکنش های مختلفی نیز وجود دارد که می تواند از طرایق مختلف خود را نشان دهد. با توجه به وانکش آلرژیکی که بدنتان نشان می دهد، باید مناسب ترین تست آلرژِی را انتخاب کنید.

تست حساسیت پوستی

تست حساسیت پوستی

از تست های پوستی برای شناسایی عوامل حساسیت زای متعدد استفاده می شود. این شامل مواد حساسیت زای موجود در هوا، مواد غذایی و تماسی است. سه نوع آزمایش پوستی، آزمایش های خراش، داخل پوست و پچ است.

پزشک شما معمولاً ابتدا آزمایش خراش را امتحان می کند. در طول این آزمایش، یک ماده حساسیت زا در مایع قرار می گیرد، سپس آن مایع بر روی بخشی از پوست شما با ابزار خاصی قرار می گیرد که ماده حساسیت زا را به آرامی در سطح پوست سوراخ می کند. از نزدیک تحت کنترل خواهید بود تا ببینید پوست شما چگونه به ماده خارجی واکنش نشان می دهد. اگر در محل آزمایش، قرمزی، تورم، افزایش یا خارش پوست وجود داشته باشد، به آن ماده حساسیت زای خاص، حساسیت دارید.

اگر آزمایش خراش بی نتیجه باشد، ممکن است پزشک آزمایش پوستی داخل پوستی را تجویز کند. این آزمایش نیاز به تزریق مقدار کمی ماده حساسیت زا به لایه درم پوست شما دارد. باز هم، پزشک واکنش شما را کنترل می کند.

شکل دیگر تست پوستی تست پچ است. این شامل استفاده از تکه های چسبی است که با مواد حساسیت زا آغشته هستند و این تکه ها بر روی پوست شما قرار می گیرد. پس از خارج شدن از مطب پزشک، وصله ها بر روی بدن شما باقی می ماند. سپس وصله ها در 48 ساعت پس از استفاده و دوباره در 72 تا 96 ساعت پس از استفاده بررسی می شوند.

تست آلرژی خون

تست آلرژی خون

اگر این احتمال وجود داشته باشد که به یک آزمایش پوستی واکنش شدید آلرژیک داشته باشید، ممکن است پزشک شما را برای آزمایش خون فرا خواند. خون در آزمایشگاه از نظر وجود آنتی بادی هایی که با مواد حساسیت زای خاص مبارزه می کنند، آزمایش می شود. این آزمایش که ImmunoCAP نام دارد، در تشخیص آنتی بادی IgE به مواد حساسیت زای اصلی بسیار موفق است.

رژیم حذف

رژیم حذف

یک رژیم غذایی حذفی ممکن است به پزشک کمک کند تا مشخص کند کدام غذا ها باعث واکنش آلرژیک شما می شوند. این به معنای حذف برخی از غذا ها از رژیم غذایی و بعداً افزودن دوباره آن ها است. واکنش های شما به شما کمک می کند تا مشخص کنید کدام غذا ها مشکل ایجاد می کنند.

دقیق ترین تست حساسیت کدام است؟

آزمایش های خون، IgE را در خون تشخیص می دهند، در حالی که آزمایش های پوستی IgE را در پوست تشخیص می دهند. به طور کلی، تست های پوستی دقیق تر از آزمایش خون هستند، به این معنی که احتمالاً آلرژی هایی را که آزمایش خون تشخیص نمی دهند، بهتر تشخیص می دهند.

SPT رایج ترین تست آلرژی است که انجام می شود. آزمایشات پوستی می توانند دقیق ترین و کم هزینه ترین روش برای تأیید آلرژن ها باشند. SPT یک آزمایش ساده، ایمن و سریع است که در طی 15-20 دقیقه نتیجه می گیرد.

SPT معمولاً روی بازو داخلی انجام می شود، اما در برخی شرایط ممکن است روی قسمت دیگری از بدن مانند پشت (نوزادان / کودکان خردسال) انجام شود. مواد حساسیت زای آزمایش پس از معاینه از طریق پزشک انتخاب می شوند. فقط 3 یا 4 یا حداکثر 25 ماده حساسیت زا قابل آزمایش است.

اگر به ماده های تست شده حساس باشید، در عرض 15 دقیقه به یک واکنش آلرژیک موضعی، به صورت تورم (برجستگی / خارش) قرمزی و خارش در محل آزمایش مشاهده خواهید شد. معمولاً هرچه غله بزرگتر باشد احتمال آلرژی به ماده آلرژی زا بیشتر است. SPT می تواند در تمام گروه های سنی از جمله نوزادان انجام شود.

خطرات تست آلرژی

آزمایش های آلرژی ممکن است منجر به خارش خفیف، قرمزی و تورم پوست شود. گاهی اوقات، برجستگی های کوچکی به نام چرخک روی پوست ظاهر می شود. این علائم اغلب طی چند ساعت برطرف می شوند اما ممکن است چند روز ادامه داشته باشند. کرم های استروئیدی موضعی خفیف می توانند این علائم را کاهش دهند.

در موارد نادر، آزمایشات آلرژی یک واکنش آلرژیک فوری و شدید ایجاد می کند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. به همین دلیل آزمایشات آلرژی باید در مطب انجام شود که دارای دارو ها و تجهیزات کافی از جمله اپی نفرین برای درمان آنافیلاکسی است که یک واکنش حاد حاد بالقوه تهدید کننده زندگی است.

اگر بلافاصله پس از خارج شدن از مطب پزشک، واکنش شدید آلرژیک مشاهده کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت بروز علائم آنافیلاکسی مانند تورم گلو، دشواری در تنفس، ضربان قلب سریع یا فشار خون، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. آنافیلاکسی شدید یک فوریت پزشکی است.

بعد از تست حساسیت

هنگامی که پزشک شما تشخیص داد کدام مواد آلرژی زا باعث بروز علائم شما می شوند، می توانید با همکاری یکدیگر برنامه ای برای جلوگیری از آن ها تهیه کنید. پزشک همچنین می تواند دارو هایی را پیشنهاد کند که علائم شما را تسکین می دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا