بهداشت فردیسلامت

روش های مؤثر برای مراقبت و ترمیم کوتیکول یا همان پوست اطراف ناخن!

بسیاری از مردم، از خشکی و ترک کوتیکول یا همان پوست اطراف ناخن های خود، به دلیل مواردی مانند هوای سرد و خشک و جویدن ناخن رنج می برند. در کنار جویدن ناخن ها، گاهی اوقات افراد حتی پوست اطراف ناخن خود را نیز گاز می گیرند. این می تواند منجر به پارگی های دردناک شود که احتمال عفونت را دارند. خوشبختانه کوتیکول آسیب دیده ناخن را می توان با رعایت چند مرحله آسان برای اطمینان از تمیز ماندن و مرطوب نگه داشتن دست ها، ترمیم کرد.

ترمیم کوتیکول

ترمیم و مراقبت از پوست اطراف ناخن.

1. دستان خود را خیس کنید.

یک کاسه متوسط بردارید و عمق آن را تقریباً 4 اینچ با آب گرم پر کنید. در مرحله اول ترمیم، دستان خود را در آب فرو کنید، مطمئن شوید که ناخن ها و کوتیکول های خود را زیر آب فرو کرده اید. دستان خود را برای حدود 5 دقیقه خیس کنید.

 • آب گرم، به نرم شدن پوست اطراف ناخن برای نظافت آسان و بدون درد، کمک می کند.

2. دستان خود را خشک کنید.

دستان خود را با یک حوله خشک کنید. کوتیکول ناخن، برای ترمیم باید عاری از قطره آب باشد، اما همچنان مرطوب باشد. شما می خواهید پوست شما مرطوب و نرم بماند در حالی که کوتیکول های خود را مانیکور می کنید، بنابراین حذف پوست مرده وقتی که ناخن مرطوب است، راحت تر است.

3. کوتیکول های خود را به عقب هل دهید.

استفاده از یک چوب مانیکور (با انتهای نوک تیز و انتهای صاف) می تواند از رشد کوتیکول روی ناخن جلوگیری کند. از انتهای صاف چوب، برای کشیدن کوتیکول به عقب و انتهای نوک تیز آن برای حرکت در امتداد زیر ناخن و پاک کردن هرگونه آلودگی استفاده کنید.

 • چوب های کوتیکول فلزی یا پلاستیکی، باید قبل و بعد از هربار استفاده، استریل شوند و چوب های کوتیکول از جنس چوب، باید بعد از هر بار استفاده دور ریخته شوند، در غیر این صورت می توانند باکتری را در خود جای دهند.

4. پوست اضافی اطراف ناخن خود را ببرید.

با استفاده از قیچی مانیکور، پوست اضافی و مرده اطراف ناخن ها را جدا کنید. این می تواند شامل پوست نزدیک کوتیکول شما باشد که با چوب های مانیکور به عقب رانده اید، اما بسیار مراقب باشید که پوست شل، نرم و شفاف را جدا کنید، نه کوتیکول های واقعی شما. تنها کوتیکولی که باید ترمیم کنید و برش دهید قسمتی است که روی ناخن شما رشد کرده و اکنون شل شده است.

 • شما نباید پوستی را که ناخن را احاطه کرده و از آن محافظت می کند، برش دهید.
 • پوست شل و اضافی، در مقایسه با پوست چسبیده روی انگشتان شما سفید رنگ خواهد بود. شما فقط می خواهید پوستی را که می تواند باعث پارگی پوست شود، پاک کنید.

5. مرطوب کننده بزنید.

از لوسیون ها، روغن های اساسی و مرطوب کننده یا کرم های مرطوب کننده، برای مرطوب کردن مناطق خشک اطراف ناخن خود استفاده کنید. مقدار زیادی مرطوب کننده را روی ناخن بمالید و به کوتیکول های خود توجه ویژه ای کنید. کل ناحیه اطراف ناخن شما باید با مرطوب کننده پوشانده شود.

 • همچنین می توانید از مرطوب کننده، برای زیر ناخن خود نیز استفاده کنید.
 • مرطوب کننده های بدون الکل و عطر معمولاً پوست را بهتر آبرسانی می کنند.

6. دستکش های نخی بپوشید.

دستکش های نخی را به مدت یک شب بپوشید. دستکش ها، روی مرطوب کننده را می پوشانند و به بهبود ناخن ها و کوتیکول های شما کمک می کند. صبح دستکش ها را بردارید.

 • برای نتایج بهتر و ماندگارتر، این روش را هر شب تکرار کنید.

جلوگیری از خشکی کوتیکول

ترمیم و مراقبت از کوتیکول ناخن.

1. اغلب از مرطوب کننده استفاده کنید.

برای داشتن پوستی نرم و هیدراته در اطراف ناخن های خود، هر روز و چند بار در روز، مرطوب کننده استفاده کنید. برای اینکه کوتیکول ها و ناخن های شما ترمیم و هیدراته شوند، استفاده از آن ضروری است. زیرا پوسته شدن و شکستن ناخن ها، زمانی اتفاق می افتد که ناخن ها و کوتیکول های شما خشک می شوند.

2. از محصولات خشک کننده اجتناب کنید.

دست های خشک، مستعد ترک خوردن و پوسته شدن هستند، بنابراین دستان خود را از قرار گرفتن در معرض فعالیت های غیر ضروری که باعث خشک شدن پوست شما می شود، محافظت کنید. مواردی مانند:

 • شستن ظروف در آب گرم بدون دستکش: آب گرم و صابون، رطوبت را از دستان شما خارج می کند. هنگام شستن ظروف برای محافظت و کمک به ترمیم کوتیکول ناخن ها و دستان خود، دستکش بپوشید. پس از شستن ظروف، مطمئن شوید که دستان شما کاملاً خشک شده است.
 • پاک کننده لاک ناخن بر پایه اسِتون: اسِتون، روغن های طبیعی مهم را از پوست و ناخن های شما پاک می کند.
 • عدم استفاده از دستکش در ماه های زمستان: هوای سرد و خشک در زمستان پوست شما را خشک می کند، بنابراین با پوشیدن دستکش از دستان خود محافظت کنید.

3. از کندن پوست خود خودداری کنید.

دستان خود را خیس کرده و مرطوب کنید. کندن پوست اطراف ناخن، می تواند منجر به بریدگی و زخم باز شود که همین باعث ایجاد عفونت می شود.

 • برخی افراد پوست ناخن های خود را به عنوان یک عادت عصبی، می جوند. جستجوی راه های بهتر برای کنترل عادات عصبی و تمرین کنترل خود، می تواند به شما کمک کند تا این عادت را ترک کنید.

4. دستان خود را، از دهان خود دور کنید.

سعی کنید از جویدن ناخن خود و یا تکان دادن قطعات پوست شل اطراف ناخن، خودداری کنید. اگر پوست اطراف ناخن را پاره کنید یا ناخن خود را خیلی گاز بگیرید، باکتری های موجود در دهان می توانند منجر به عفونت شوند.

5. با نوشیدن حداقل 8 لیوان مایعات در روز هیدراته بمانید.

هیدراته نگه داشتن پوست، به نرم و مرطوب بودن پوست شما از جمله کوتیکول کمک می کند. آب بهترین گزینه شما است و می توانید با استفاده از تکه های پرتقال، لیمو یا خیار، به آب خود طعم دهید. همچنین می توانید آب بدن خود را با مایعات دیگر مانند چای یا آب میوه افزایش دهید. خوردن غذا های مبتنی بر آب مانند سوپ و میوه های آبکی نیز به افزایش آب بدن کمک می کند.

6. از رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید.

اگر بدن شما از نظر مواد مغذی کمبود دارد، پوست، مو و ناخن های شما همه آسیب می بینند. مقدار زیادی پروتئین، سبزیجات و میوه های بدون چربی مصرف کنید. برای اطمینان از اینکه بدن شما مواد مغذی را به درستی جذب می کند، چربی های سالم بخورید.

 • همچنین می توانید از مکمل ویتامین، برای مراقبت و ترمیم کوتیکول ناخن ها استفاده کنید. با این حال، قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

7. ناخن های خود را سوهان کنید.

ناخن های خود را به اندازه ای بلند نگه دارید که مانع از گیر کردن به اشیاء و اطراف شود. به گوشه ناخن های خود توجه ویژه ای داشته و آن ها را صاف نگه دارید، به طوری که لبه ها به پوست اطراف ناخن شما آسیب نزنند.

منبع: wikihow

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا