ترفند هاکامپیوتر و اینترنت

راهنمایی کامل آشنایی با ترفند های پنهان ویندوز 10

ویندوز 10 محبوب ترین سیستم عامل دسکتاپ در جهان است و در حالی که ویندوز 11 پا به عرصه گذاشته است، بسیاری از ما همچنان سیستم عامل فعلی ویندوز 10 مایکروسافت را استفاده می کنیم و همچنان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز 10 ادامه دارد. اگر شما هر روز با آن کار کنید، همیشه چیز های بیشتری یاد می گیرید. این مقاله شما را با انواع ترفند های ویندوز 10 آشنا می کند.

لیست ترفند های ویندوز 10

شاید شما خود را یک کاربر حرفه ای نمی دانید یا شاید جهشی از macOs به ویندوز داشته اید. سطح شما هر چقدر باشد، این نکات و ترفند ها به شما کمک می کند تا از تجربه کاربری ویندوز 10 خود بیشتر بهره ببرید. برخی از این ترفند ها از نسل قدیمی ویندوز نشات گرفته اند، در حالی که برخی دیگر جدید هستند.

یکی از ترفند های ویندوز 10 منوی استارت مخفی است

یکی از ترفند های ویندوز 10 منوی استارت مخفی است

اگر از علاقه مندان به تجربه منوی استارت قدیمی هستید، هنوز هم (به نوعی) می توانید آن را تجربه کنید. بر روی نماد ویندوز در گوشه پایین سمت راست کلیک راست کنید تا یک منو با تعدادی از بخش های آشنا، از جمله Apps and Features ،Search و Run ظاهر شود. همه این گزینه ها از طریق رابط استاندارد منو در دسترس هستند، اما در اینجا می توانید سریع تر به آن ها دسترسی پیدا کنید.

نمایش دکمه دسکتاپ

نمایش دکمه دسکتاپ

یک دکمه مخفی در گوشه پایین سمت راست task bar قرار دارد. آیا نمی توانید آن را پیدا کنید؟ کمی بعد از تاریخ و ساعت، به پایین و راست نگاه کنید. در آنجا، یک تکه کوچک از یک دکمه نامرئی پیدا خواهید کرد. روی آن کلیک کنید تا تمام پنجره های باز خود را به یک باره به حداقل برسانید. دوباره آن را کلیک کنید تا همه چیز برگردانده شود.

همچنین این گزینه وجود دارد که هنگام حرکت روی این دکمه به جای کلیک کردن، پنجره ها را به حداقل برسانید. موارد دلخواه خود را در Settings > Personalization > Taskbar انتخاب کنید، سپس در زیر Use peek برای پیش نمایش دسکتاپ سوئیچ کنید

ترفند جستجوی پیشرفته در ویندوز 10

ترفند جستجوی پیشرفته در ویندوز 10

اگر مدت زمان جستجوی رایانه در ویندوز بیش از حد طولانی شده است، موارد زیر را در Settings > Search > Searching Windows در Windows محدود کنید. جستجو را روی Classic تنظیم کنید که فقط جستجو ها را در کتابخانه ها و دسکتاپ شما اعمال می کند.

گزینه Enhanced کل رایانه شما را فهرست می کند که این کار می تواند بیشتر طول بکشد و از انرژی بیشتری نیز استفاده می کند. با علامت گذاری برخی از پوشه ها به عنوان موارد استثنا، می توانید جستجوی خود را محدودتر کنید.

فعال کردن Slide to Shut Down

ترفند فعال کردن Slide to Shut Down در ویندوز 10

کسانی که دارای تبلت های ویندوز 10 یا رایانه های صفحه لمسی هستند از این ویژگی جذاب برخوردار هستند، اما این قابلیت در هر رایانه ای که سیستم عامل را اجرا می کند پنهان است. روی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه New> Shortcut را انتخاب کنید. در پنجره بازشو بعدی، SlideToShutDown را به عنوان مکان فایل تایپ کنید.

نام فایل را تغییر دهید و روی Finish کلیک کنید تا یک آیکون قابل کلیک روی دسک تاپ خود ایجاد کنید. اکنون روی فایل کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. یک کلید را در کادر کلید میانبر وارد کنید و روی اعمال کلیک کنید.

سپس می توانید بر روی shortcut دوبار کلیک کنید یا میانبر صفحه کلید خود را وارد کنید تا یک سایه قابل حرکت ظاهر شود. با استفاده از ماوس خود سایه را به پایین صفحه بکشید تا رایانه شما خاموش شود. به خاطر داشته باشید که این یک shut down است، نه sleep.

ترفند فعال کردن “God mode” در ویندوز 10

ترفند فعال کردن "God mode" در ویندوز 10

این ممکن است برای اکثر کاربران کمی پیشرفته باشد، اما اگر شما یک کاربر حرفه ای یا متخصص فناوری اطلاعات هستید که می خواهید از یک پوشه به تمام کنترل پنل های ویندوز دسترسی پیدا کنید، God mode مناسب شما است. بر روی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه New> Folder را انتخاب کنید. پوشه جدید را با این بیت کد دوباره نامگذاری کنید:

GodMode. {ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

برای ورود به حالت God Mode – یا همانطور که به طور رسمی میانبر Windows Master Control Panel شناخته می شود – کافیست بر روی پوشه دوبار کلیک کنید.

ترفند Drag to Pin Windows درویندوز 10

ترفند Drag to Pin Windows در ویندوز 10

همه ما multitask داریم و ویندوز 10 با اجازه دادن به شما جهت پین کردن پنجره ها در قسمت های مختلف صفحه، این کار را ساده می کند. هر پنجره ای را بگیرید و آن را به سمت چپ یا راست صفحه بکشید. همچنین می توانید پنجره ای را به هر چهار گوشه صفحه منتقل کنید تا در آن گوشه قفل شود.

با ترکیب کلید ویندوز و هر یک از فلش های جهت دار می توانید رفتار مشابهی را با یک پنجره انتخابی انجام بدهید. به عنوان مثال، یک پنجره را به سمت چپ صفحه با میانبر فلش سمت چپ Win + حرکت دهید. سپس از کلیدهای Win + فلش بالا یا پایین استفاده کنید، و پنجره در گوشه قرار می گیرد.

ترفند جا به جا شدن سریع بین دسک تاپ های مجازی در ویندوز 10

ترفند جا به جا شدن سریع بین دسک تاپ های مجازی در ویندوز 10

اگر می خواهید سریعاً بین دسک تاپ های مجازی جابه جا شوید تا مثلاً برنامه های کاری، برنامه های شخصی و رسانه های اجتماعی خود را در دسک تاپ های مختلف جدا کنید. فقط کافی است روی نماد Task View در نوار وظیفه (کادر شبیه جعبه های کوچک) کلیک کنید تا تمام پنجره ها و دسک تاپ های باز خود را ببینید.

سپس می توانید هرکدام از آن ها را به جایی که می گوید New desktop است، بکشید و این باعث ایجاد یک دسک تاپ مجازی جدید می شود. پس از کلیک کردن روی Task View، می توانید با فشار دادن کلید Windows + Ctrl + فلش های راست / چپ بین دسک تاپ های مجازی جا به جا شوید.

شخصی سازی command prompt

شخصی سازی command prompt

اگر دوست دارید با command prompt در داخل ویندوز کار کنید، خوشحال خواهید شد که بدانید می توانید خود ابزار را شخصی سازی کنید. Command Prompt را باز کنید، روی نوار بالای پنجره راست کلیک کرده و Properties را برای شخصی سازی تجربه خود انتخاب کنید.

پنجره Properties به شما امکان می دهد کنترل ها، قلم، طرح، رنگ ها و مکان نما را در Command Prompt تغییر دهید. همچنین می توانید با باز کردن برگه Colors و Opacity slider پنجره را روشن تر کنید. با این کار می توانید همزمان با مشاهده دسک تاپ، کدنویسی کنید.

سایلنت کردن نوتیفیکیشن ها با استفاده از Focus Assist

سایلنت کردن نوتیفیکیشن ها با استفاده از Focus Assist

Focus Assist به شما امکان کنترل بیشتر نوتیفیکیشن های ظاهر شده در رایانه شما را می دهد. به Settings> System> Focus Assist بروید و آزار دهنده ترین نوتیفیکیشن ها را خاموش کنید تا بتوانید در آرامش کار کنید. حتی می توانید Focus Assist را تنظیم کنید که در زمان های خاص روشن شود، فقط به نوتیفیکیشن های خاص اجازه دهید یا در شرایط خاص کار کنند.

ترفند Nearby Sharing در ویندوز 10

ترفند Nearby Sharing در ویندوز 10

در یک document یا عکس باز، می توانید فایل را مستقیماً با دستگاه های اطراف به همان شیوه AirDrop اپل به اشتراک بگذارید. بر روی آیکون Share در بالای نوار ابزار Doc یا عکس خود کلیک کنید تا پنل باز شود و سپس روی Turn On Nearby Sharing کلیک کنید تا فایل ها با استفاده از Nearby Share به رایانه دیگری ارسال شود. برای روشن و خاموش کردن Nearby Sharing، با رفتن به Settings > System > Shared Experiences، این ویژگی را کنترل کنید. همچنین می توانید آن را تنظیم کنید تا با افراد دیگر یا فقط دستگاه های شما به اشتراک گذاشته شود.

تایپ را متوقف کنید، شروع به صحبت کنید

تایپ را متوقف کنید، شروع به صحبت کنید

مایکروسافت عاشق تشخیص گفتار است که مخصوصا وقتی که صحبت از Windows و Office می شود. در هر زمان می توانید از کلید میانبر Win + H برای باز کردن باکسی استفاده کنید که صدای شما را از طریق میکروفون رایانه در ویندوز 10 ضبط کرده و هر چه که شما بگویید را در قسمت متن می نویسد. شما همچنان باید علائم نگارشی دستی را تایپ کنید، اما با نوشتن ایمیل ها ، پیام ها و موارد دیگر ، تایپ خود را ذخیره کنید.

تم تیره و تم روشن

تم تیره و تم روشن

ویندوز 10 به شما کنترل قابل توجهی بر تم های رنگی می دهد. Settings > Personalization > Colors را باز کنید و می توانید سیستم عامل را روی حالت تیره یا روشن تنظیم کنید. این مضامین رنگ منوی استارت ،taskbar ، control panel ، File Explorer ، منوهای تنظیمات و سایر برنامه ها را تغییر می دهد.

همچنین یک گزینه سفارشی سازی وجود دارد که به شما امکان می دهد یک تم را برای منوهای ویندوز و دیگری را برای برنامه ها تنظیم کنید. رنگ های بیشتری می خواهید؟ دسته های مختلفی از تم های رنگی برای انتخاب در دسترس هستند که می توانند به منوها و نوارهای کاری شما کمک کنند تا واقعاً ظاهر شوند.

ترفند Cloud Clipboard در ویندوز 10

ترفند Cloud Clipboard در ویندوز 10

همه ما از windows clipboard برای کات کردن و پیست کردن استفاده می کنیم، اما آیا شما می دانستید که می توانید چندین آیتم را هم زمان یکجا ذخیره کنید و در دستگاه ها جای گذاری کنید.

یکی از ترفند های ویندوز 10 این است که از دستور Win + V برای مشاهده برش های اخیر ذخیره شده در کلیپ بورد استفاده کنید. برای کنترل این ویژگی و ورود به سیستم حساب Microsoft خود برای استفاده بین دستگاه، به  Settings > System > Clipboard بروید.

Revamped Screen Capture Tool

Revamped Screen Capture Tool

برای سال ها، Snipping Tool تنها نرم افزار ضبط صفحه نمایش بود که در ویندوز تعبیه شده بود، اما برنامه Snip & Sketch تصاویر صفحه را برای همیشه در ویندوز 10 تغییر داده است. از میانبر Shift + Win + S برای انتخاب بین برش مستطیلی (rectangular)، برش آزاد (freedom)، پنجره(window) یا تمام صفحه (full-screen ) استفاده کنید. سپس خواهید فهمید که این ابزار دارای یک ویرایشگر تصویر داخلی و جدا از Microsoft Paint است.

فایل ها و برنامه ها را در Sandbox آزمایش کنید

فایل ها و برنامه ها را در Sandbox آزمایش کنید

کاربران ویندوز 10 پرو دارای ابزار اضافی برای محافظت از آن ها در برابر برنامه ها و فایل های خطرناک دارند. اگر Windows Sandbox را در کنترل پنل فعال کنید، این یک نمونه مجازی از ویندوز در داخل ویندوز ایجاد می کند. سپس می توانید هر آنچه را که از آن مطمئن نیستید قبل از معرفی به نصب ویندوز واقعی خود، با خیال راحت باز کنید. به محض بسته شدن از Sandbox، همه چیز درون آن بدون آسیب رساندن به رایانه شما از بین می رود.

Xbox Game Bar

Xbox Game Bar

با استفاده از دستور Win + G ، می توانید Xbox Game Bar را بار گذاری کنید ، که به شما امکان می دهد بازی خود را ضبط و پخش کنید، صدا را کنترل کنید، میزان استفاده از پردازنده را کنترل کنید، به حساب های اشخاص دیگر لینک بدهید، لیست دوستان Xbox خود را مشاهده کنید و کارهای زیادی انجام دهید.

همچنین می توانید برای روشن یا خاموش کردن میکروفن، ضبط صفحه، تایمر ضبط و سایر موارد هنگام بازی، به Settings > Gaming بروید و میانبر های صفحه کلید سفارشی را تنظیم کنید. همچنین تنظیماتی برای ضبط گیم پلی، روشن کردن Game Mode برای افزایش کارایی و نظارت بر شبکه وجود دارد.

دکمه pause را هنگام آپدیت بزنید

دکمه pause را هنگام آپدیت بزنید

همه ما می دانیم که بروزرسانی ها مهم هستند. آن ها آخرین ورژن سیستم ها، وصله های امنیتی و سایر موارد را به سیستم عامل شما ارائه می دهند. اما گاهی اوقات فقط می خواهید ویندوز بدون آن پنجره های باز شما را تنها بگذارد. به Settings> Updates and Security> Windows Update بروید و می توانید به روزرسانی های آینده را متوقف کنید. کاربران خانگی و حرفه ای گزینه های مختلفی خواهند داشت، اما در اینجا یک گزارش اجمالی است.

Cloud Reset

Cloud Reset

آیا می خواهید ویندوز 10 را دوباره تنظیم کنید؟ ویژگی cloud-based reset مایکروسافت باید هنگام خرابی ویندوز به کاربران کمک کند و درایو بازیابی یا درایو USB برای تنظیم مجدد سیستم عامل وجود ندارد. این ویژگی از راه دور نسخه های مشابه ویندوز قبلی را که قبلاً در حال اجرا بودند دوباره نصب می کند، اما با این وجود نیاز به حذف همه برنامه ها و فایل های شخصی شما است. این گزینه را در بخش Settings > Update & Security > Recovery. پیدا کنید.

ایموجی ها و استیکر ها

ایموجی ها و استیکر ها

Windows Key-Period (.) را بزنید تا یک منوی ایموجی عریض از پایین سمت راست، شخصیت های “Kaomoji” ساخته شده از شخصیت های خاص و مجموعه گسترده ای از ایموجی های متفرقه ظاهر شود.

اندازه گیری کنید

اندازه گیری کنید

ویندوز چندین برنامه داخلی دارد که ممکن است بی فایده به نظر برسند اما ویژگی های پنهان مفیدی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، برنامه Calculator همچنین می تواند اختلاف بین دو تاریخ را محاسبه کند و اساساً هر واحد اندازه گیری، از جمله زمان، انرژی، دما، جرم و حتی ارز را تبدیل کند.

برنامه Alarms & Clock می تواند اختلاف زمانی بین دو مکان را حتی در آینده محاسبه کند. برنامه را باز کنید، روی برگه Clock کلیک کنید و نماد به علاوه (+) را در پایین برای افزودن مکان انتخاب کنید. برای باز کردن یک جدول زمانی، روی نماد Compare کلیک کنید. همانطور که در جدول زمانی پیمایش می کنید، زمان در نقاط نقشه تغییر می کند و به شما امکان می دهد تفاوت های زمانی را با سهولت بیشتری پیگیری کنید.

پسوند های فایل ها را مشاهده کنید

پسوندهای فایل ها را مشاهده کنید

به طور پیش فرض، ویندوز پسوند های فایل را در File Explorer مخفی می کند و از شما می خواهد در ویژگی های فایل جستجو کنید تا ببینید آیا فایل شما .jpg یا .png است. اما می توانید آن را تنظیم کنید تا ویندوز به طور خودکار پسوند فایل را به شما نشان دهد. File Explorer را باز کرده و روی View> Options کلیک کرده و تب View را باز کنید. به پایین برای Hide extension for known file types بروید و علامت کادر را بردارید. روی Apply کلیک کنید و اکنون پسوند فایل ها در انتهای نام های فایل ها در File Explorer لیست می شوند.

منبع: pcmag

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا