سینمافرهنگ و هنر

آشنایی با تدوین فیلم و نحوه انجام آن

تدوین فیلم یکی از مراحل پایانی فیلم‌سازی است که پس از تولید فیلم صورت می پذیرد. طی انجام تدوین انتخاب و پیوند تصاویر موجود در فیلم خام و تبدیل آن‌ها به سکانس برای رسیدن به فیلم نهایی انجام می‌شود. در جهان فیلم، تدوین همان نقش ذهن را در واقعیت به عهده دارد؛ به این معنی که آنچه پنهان است، آشکار می‌کند و آنچه آشکار است اما نیازی به دیدن آن نیست، پنهان می کند. در واقع تدوین یعنی انتخابِ بهترین تصویر برای دیدن. یکی از راه های توضیح تدوین استفاده از ترتیب زیر است:

عکس + صحنه + سکانس= تدوین

عکس، صحنه ای کوتاه است و مجموعه عکس ها کنار هم پیوستگی ایجاد می کنند. صحنه از عکس های متعدد بریده شده که به یکدیگر متصل شده اند، تشکیل می شود. صحنه می تواند هر چیزی باشد که کارگردان می خواهد، مانند ورود فردی به اتاق، گفتگو با فردی در اتاق و سپس خروج از اتاق. سکانس تعدادی صحنه است که به هم متصل شده اند و پس از اتمام ممکن است درصد زیادی از فیلم را تشکیل دهد.

در بحث تدوین فیلم و نحوه انجام آن از اصطلاحات زیادی استفاده می شود. ما قصد داریم زمینه های اصلی تدوین فیلم را از دیدگاه مبتدیان، معرفی کنیم تا فرایند کلی تدوین فیلم را درک کنید. برای انجام این کار، ما فرآیند تدوین، برخی از تکنیک ها و اصول تدوین را بیان می کنیم.

فرآیند تدوین

تدوین، پس از تولید فیلم انجام می شود. در ساخت فیلم، تدوین کاری بسیار پر زحمت است چرا که حتما باید در موعد مقرر آماده شود. تدوینگر در مراحل مختلف فرآیند تدوین با کارگردان همکاری نزدیکی دارد. تدوینگر باید زاویه همه دوربین های مختلف را مورد بررسی قرار دهد. کار دیگری که تدوینگر انجام می دهد، این است که عکس ها را از زاویه های مختلف مرتب می کند.

فرآیند تدوین فیلم مراحل مشابهی را با نوشتن مقاله برای دانشگاه طی می کند. نوشتن مقاله دانشگاه شامل ایده پردازی، نوشتن پیش نویس، انجام بازنگری های متعدد و سپس ایجاد نسخه نهایی است. تدوین روال خاص خود را دارد و از آن پیروی می کند. Wikibooks می گوید: تدوینگر چهار مرحله را طی می کند: ورود و مونتاژ، اولین برش تصویر، تدوین اصلی و برش دقیق.

فرآیند تدوین فیلم
فرآیند تدوین

ورود و مونتاژ

روند ورود و مونتاژ اینگونه است که تدوینگر تمام عکس های فیلم را به دقت تماشا می کند. او در یک دفترچه یادداشت عکس العمل های خود نسبت به تمام عکس ها و ایده هایی که به ذهنش خطور می کند، را یادداشت می کند. برای یک پروژه طولانی، اولین تدوین، یک نسخه ساده خواهد بود که شامل تمام عکس ها است. به عبارت دیگر؛ در مرحله ورود و مونتاژ، تدوینگر قبل از تمرکز بر ویژگی های خاص عکس ها، می تواند پروژه را به صورت کلی درک کند.

اولین برش

با اولین برش تصویر، تدوینگر یک صحنه را انتخاب می کند و تمام مراحل را برای یافتن بهترین و سازگار ترین مطالب انجام می دهد. صحنه ها را می توان به هر ترتیبی برش داد تا بتوانید هر صحنه را جداگانه کار کنید. وقتی تدوینگر نسخه خوبی از یک صحنه داشته باشد، آن را در مجموعه قرار می دهد. او همچنان همه انتخاب های انجام شده را ثبت می کند.

اولین برش، صدا را همزمان با تصویر هماهنگ می کند. سپس او باید صدا های غیر ضروری را حذف کند، اما صدا های دیگر در این مرحله اضافه نمی شود. اولین برش زمانی تکمیل می شود که به هر صحنه به صورت جداگانه نگاه شود و در دست تدوین قرار گیرد. تدوینگر باید قطعه را بدون توقف مشاهده کند و تغییراتی را که می خواهد انجام دهد، یادداشت کند.

تدوین اصلی

صحنه ها مشکلاتی خواهند داشت و مسائل بین صحنه ها به هم وابسته می شوند. همچنین ممکن است جلوه های صوتی و موسیقی متن در این مرحله اضافه شود و پیچیدگی افزایش یابد. مرحله ای که یک برش اولیه به یک برش دقیق تبدیل می شود، اغلب زمانی است که تدوینگر احساس می کند که هر ایده به طور کامل بررسی شده است.

برش دقیق

برش دقیق عبارت است از رسیدن به دقت کامل برای هر تدوین در فیلم و اطمینان از اینکه هر لحظه به بهترین شکل ممکن جریان می یابد. پس از تأیید، تصویر قفل می شود و هیچ تغییر دیگری رخ نمی دهد. این پروژه پس از تولید به صدا در می آید و کار تدوینگر به پایان رسیده است.

تدوین خلاقانه

تدوین مانند هر کار خلاقانه ای، فرآیندی دارد. فرآیند تدوین؛ تنها مشاهده (به دفعات زیاد) و بازبینی است.

تکنیک ها و اصول تدوین

تدوینگر با تمام فیلم های موجود شروع می کند. فیلم یک ماده خام و بدون ویرایش است زیرا در ابتدا توسط دوربین ضبط شده است. معمولاً باید برای ایجاد یک فیلم متحرک، کلیپ ویدیویی، نمایش تلویزیونی یا کارهای مشابه تدوین انجام شود.

تکنیک ها و اصول تدوین
تکنیک های تدوین

ریتم مناسب

آخرین زمینه اصلی تدوین که کارگردان می خواهد به آن برسد، ریتم مناسب برای فیلم است. ریتم را می توان تعادل نهایی همه عناصر یک فیلم دانست. مطالعات، مفهوم ریتم مناسب در فیلم را با معیار هایی مثل: میزان فهم بیننده، منظم بودن صداها، مجموعه سکانس ها و حرکات توضیح می دهد.

عوامل ریتمیک شامل ضربان و سرعت است. ریتم یکی از ویژگی های اساسی یک فیلم است، زیرا تأثیر مهمی بر بیننده دارد. این امر از طریق ترکیب فیلمبرداری، صدا و تدوین به دست می آید.

تدوین انتقال ها

در تدوین، چسباندن دو عکس به یکدیگر “برش” نام دارد. برش توسط تدوینگر انجام می شود. بین سکانس ها، برش یک انتقال سریع بین زمان و مکان و زمان و مکان دیگری انجام می شود، اما بسته به ماهیت و علت برش، معانی متفاوتی خواهد داشت.

نرم افزار های تدوین

وجود نرم افزار های تدوین حرفه ای، کار تدوین فیلم را ساده تر کرده است. پس اگر شما دوربین پیشرفته ای در دسترس ندارید می توانید به کمک چند نرم افزار فیلم تان را به صورت حرفه ای تدوین کنید.

نرم افزارهای تدوین فیلم
نرم افزار های تدوین فیلم

پیشنهادات فیلم

با اتمام این مقاله، به معرفی فیلم هایی که در آن می توانید نمونه هایی عالی از تدوین را مشاهده کنید، می پردازیم.

  • خرابکاری، 1936، به کارگردانی آلفرد هیچکاک، با بازی سیلویا سیدنی، اسکار هومولکا و دزموند تستر. این فیلم با ایجاد صحنه تعلیق کلاسیک در مورد اینکه آیا بمب در زمان خاصی منفجر می شود، یک مثال عالی برای تدوین است.
  • بانی و کلاید، 1967، به کارگردانی آرتور پن، با بازی وارن بیتی، فی داناوی و جین هکمن. این فیلم یک نمونه عالی برای تدوین در هنگام سرقت از بانک و تلاش برای دستگیری بانی و کلاید است.
  • The Sting ،1973، به کارگردانی جورج روی هیل، با بازی پل نیومن، رابرت ردفورد و رابرت شاو. این فیلم یک مثال عالی در تدوین این است که چه چیزی واقعی است و چه چیزی نیست.
  • آرواره ها، 1975، به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، با بازی روی شایدر، رابرت شاو ، و ریچارد دریفوس. این فیلم یک نمونه عالی در تدوین با ایجاد یک تریلر معلق معاصر است.
  • Mad Max: Fury Road 2015، به کارگردانی جورج میلر، با بازی تام هاردی، شارلیز ترون و نیکلاس هولت. این فیلم نمونه ای عالی در فیلم برنده جایزه بهترین تدوین است.

منبع: milnepublishing.geneseo.edu

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا