ترفند هاکامپیوتر و اینترنت

راهنمای کامل تبدیل تلویزیون به مانیتور

آیا می خواهید صفحه رایانه خود را کمی بزرگتر تماشا کنید؟ شاید شما مجبور باشید یک سخنرانی ارائه دهید و پروژکتور نداشته باشید، بنابراین شما به تلویزیون اچ دی 50 اینچ نیاز دارید یا شاید لپ تاپ خود را به دسکتاپ تبدیل کنید. مدرن ترین رایانه ها می توانند به راحتی به تلویزیون های جدید متصل شوند و نمایشگر بسیار بزرگتری به شما بدهند. در ادامه با روش تبدیل تلویزیون به مانیتور آشنا خواهید شد.

تبدیل تلویزیون به مانیتور در ویندوز

روش تبدیل تلویزیون به مانیتور در ویندوز

1. نحوه اتصال کامپیوتر به تلویزیون را مشخص کنید.

اتصال رایانه به تلویزیون نیاز به اتصال این دو از طریق کابل ویدیو دارد. در پشت رایانه، چندین پورت و رابط مشاهده خواهید کرد. کانکتور های ویدئویی ممکن است در نزدیکی اتصالات USB، اسپیکر و اترنت قرار داشته باشند یا ممکن است کارت گرافیک جداگانه ای در پشت کامپیوتر داشته باشید. سه اتصال دهنده اصلی وجود دارد که می خواهید در رایانه خود جستجو کنید:

  • HDMI: این استاندارد فعلی برای اتصال دستگاه های HD است و اکثر رایانه های مدرن دارای یک درگاه HDMI در پشت هستند. HDMI هم تصویر و هم صدا دارد. کابل HDMI مانندکابل USB اما پهن تر است.
  • DVltt: این یک اتصال دیجیتالی است که از پین استفاده می کند. اتصالات DVI مستطیل شکل بوده و هر کدام دارای سه قسمت هشت پایه ای هستند. DVI فقط سیگنال تصویر را انتقال می دهد.
  • VGA: این استاندارد قدیمی برای اتصال دستگاه های نمایشگر است. این یک اتصال ذوزنقه ای با 15 پین است که در سه ردیف مرتب شده اند و به طور معمول آبی است. اگر به DVI یا HDMI دسترسی دارید از استفاده از این اتصال خودداری کنید، زیرا VGA پایین ترین کیفیت را دارد. VGA فقط سیگنال تصویر را منتقل می کند و نمی تواند تصاویر HD را نمایش دهد.
مشخص کردن نوع اتصال کامپیوتر به تلویزیون

2. نحوه اتصال تلویزیون به رایانه را تعیین کنید.

هنگامی که انواع اتصال های رایانه را پشتیبانی می کنید، باید بدانید که تلویزیون شما از انواع اتصالات پشتیبانی می کند. اکثر تلویزیون ها دارای درگاه ورودی در پشت تلویزیون هستند، هرچند که برخی از آن ها در امتداد یکی از طرفین پورت دارند. اکثر تلویزیون های HDTV مدرن دارای یک یا چند پورت HDMI هستند.

این سریع ترین و بدون دردسر ترین راه برای اتصال است و همچنین بهترین کیفیت را فراهم می کند. HDMI تنها روش اتصال است که انتقال صدا و تصویر از طریق یک کابل را انجام می دهد. DVI دیگر معمول نیست، اما هنوز هم می توان آن را در بسیاری از تلویزیون های HDTV و تلویزیون های با کیفیت استاندارد یافت. VGA معمولاً در تلویزیون های HD موجود نیست، اما در تلویزیون های با کیفیت استاندارد یافت می شود.

تبدیل تلویزیون به مانتور

3.به برچسب ورودی در تلویزیون خود توجه کنید.

این به شما کمک می کند هنگام جابجایی به صفحه نمایش کامپیوتر، ورودی صحیح را انتخاب کنید.

به برچسب ورودی در تلویزیون خود  برای تبدیل تلویزیون به مانیتور توجه کنید.

4. کابل ویدیویی مناسب برای اتصال مورد نظر خود را دریافت کنید.

خرید یک کابل خوب می تواند کمی سخت باشد، زیرا شرکت ها غالبا برای تبلیغ کابل های خود و رقابت با رقبا، مارک های متنوع در نظر می گیرند، وقتی صحبت از آن می شود، اکثر مردم تفاوت بین کابل ارزان و گران قیمت را متوجه نخواهند شد. اگر در حال خرید HDMI هستید، اینکه کابل کار می کند یا نمی کند مهم است وگرنه کابل 5 دلاری کیفیت مشابه ای با کابل 80 دلاری به همراه خواهد داشت.

اگر هم در رایانه و هم در تلویزیون کانکتور منطبق ندارید، به آداپتور نیاز دارید. به عنوان مثال اگر شما یک رابط DVI در رایانه خود دارید اما فقط درگاه HDMI در تلویزیون دارید، می توانید یک آداپتور یا کابل DVI به HDMI دریافت کنید. در این حالت HDMI هیچ صوتی را منتقل نمی کند زیرا DVI از صدا پشتیبانی نمی کند.

کابل ویدیویی مناسب برای اتصال

5. با استفاده از کابل، رایانه خود را به تلویزیون وصل کنید.

اگر HDMI را به HDMI متصل کنید، به هیچ کابل دیگری احتیاج نخواهید داشت. اگر با استفاده از روش دیگری در حال اتصال هستید، به کابل صوتی نیز نیاز دارید. برای اتصال کابل صوتی از لپ تاپ، از کابل صوتی 3.5 میلی متری استفاده کنید و آن را به جک هدفون لپ تاپ متصل کنید. در دسک تاپ، از جک صوتی سبز رنگ در پشت رایانه استفاده کنید.

هنگام اتصال کابل صدا به تلویزیون، ممکن است بتوانید از یک فیش صوتی 3.5 میلی متری یا کابل 2 شاخه استریو (RCA) استفاده کنید. اگر از طریق VGA در حال اتصال هستید، ابتدا رایانه و تلویزیون خود را خاموش کنید. برای DVI و HDMI، نیازی نیست نگران خاموش کردن تجهیزات خود باشید.

برای تبدیل تلویزیون به مانیتور روش ها را به ترتیب انجام دهید.

6. تلویزیون خود را به ورودی صحیح تغییر دهید.

مطمئن شوید ورودی را که کابل را به تلویزیون وصل کرده اید، انتخاب کنید. اکثر کنترل از راه دور تلویزیون دارای دکمه “Input” یا “Source” است که به شما امکان انتخاب می دهد.

رایانه خود را به نمایشگر تلویزیون تغییر دهید

7. رایانه خود را به نمایشگر تلویزیون تغییر دهید.

بسته به نوع رایانه ای که استفاده می کنید، روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. بسیاری از لپ تاپ ها دارای یک کلید “Display” هستند که بین نمایشگر های متصل تغییر می کند. برای دسترسی به آن باید کلید Fn را فشار دهید و ممکن است به جای کلمه “Display” فقط یک نماد داشته باشد.

در ویندوز 7 و بالاتر، می توانید کلید Windows + P را فشار دهید تا منوی Project باز شود. سپس می توانید از حالت نمایش که می خواهید استفاده کنید (رایانه، تلویزیون، صفحه دسک تاپ گسترده یا صفحه های تکراری) استفاده کنید.

در هر نسخه از ویندوز، می توانید روی دسک تاپ کلیک راست کرده و “Screen Resolution” یا “Properties” را انتخاب کنید. منوی “نمایشگرهای چندگانه” به شما امکان می دهد از بین حالت های مختلف نمایش (کامپیوتر، تلویزیون، دسکتاپ گسترده یا نمایشگر های تکراری) یکی را انتخاب کنید.

روش های تبدیل تلویزیون به مانیتور

8. وضوح نمایشگر را تنظیم کنید (در صورت لزوم).

ممکن است نمایشگر رایانه و تلویزیون شما از وضوح مختلفی برخوردار باشند و در هنگام تبدیل مانیتور به تلویزیون صفحه نمایش تلویزیون شما تار باشد. از نوار لغزنده “Resolution” در پنجره “Screen Resolution / Properties” برای انتخاب وضوح واضح استفاده کنید. وضوح اکثر تلویزیون ها HD 1920×1080 است. در صورت امکان وضوح “توصیه شده” را انتخاب کنید.

MAC

نوع پورت ویدیویی در مک

1. بدانید که Mac شما از چه نوع پورت ویدیویی برخوردار است.

چهار نوع اتصال دهنده اصلی که Mac یا Macbook شما ممکن است داشته باشد وجود دارد. دانستن نوع اتصال به شما کمک می کند تا به تجهیزات مورد نیاز خود پی ببرید.

  • HDMI: پورت HDMI مانند درگاه USB بلندتر و باریکتر به نظر می رسد که در هر طرف دارای تو رفتگی های کوچک است. درگاه دارای “HDMI” در بالای آن است. این استاندارد فعلی برای اتصال دستگاه های HD است و اکثر Mac ها و MacBook های ساخته شده پس از سال 2012 این پورت را دارند. HDMI به آداپتور های خاصی نیاز ندارد.
  • Thunderbolt: این درگاهی است که کمی کوچکتر از درگاه USB است. یک آیکون کوچک رعد و برق در بالای آن چاپ شده است. برای تبدیل اتصال به بیشتر تلویزیون های HD به آداپتور Thunderbolt-to-HDMI نیاز دارید.
  • Mini DisplayPort: این پورت با پورت Thunderbolt یکسان به نظر می رسد. آرم یک جعبه کوچک است که در هر طرف یک خط دارد.
  • Micro-DVI: این یکی از پورت های قدیمی است که ممکن است با آن روبرو شوید. این آیکون همان Mini DisplayPort است، اما درگاه آن مانند درگاه USB کوچکتر است.
نوع پورت ویدیویی در مک

2. پورت های ورودی را در تلویزیون خود پیدا کنید.

ممکن است در پشت یا در امتداد پهلو قرار بگیرند. رایج ترین پورت های ورودی تلویزیون HDMI ،DVI و VGA هستند. اگر بتوانید HDMI را به HDMI متصل کنید، فقط به یک کابل هم برای فیلم و هم برای صدا احتیاج دارید. برای همه اتصالات دیگر، به یک کابل صوتی جداگانه نیاز دارید. برچسب ورودی را یادداشت کنید تا بعداً بتوانید به راحتی تلویزیون را به آن تغییر دهید.

یافتن پورت های ورودی را در تلویزیون

3. آداپتور مناسب را تهیه کنید (در صورت لزوم).

هنگامی که از درگاهی که Mac شما دارد و ارتباطی که تلویزیون از آن پشتیبانی می كند مطلع شدید، می توانید آداپتور مورد نیاز خود را تهیه كنید. اگر Mac شما دارای یک درگاه HDMI و تلویزیون شما دارای یک درگاه HDMI است، تنها چیزی که شما نیاز دارید یک کابل HDMI استاندارد است.

اگر تلویزیون شما از HDMI پشتیبانی می کند اما Mac شما دارای Thunderbolt یا Mini DisplayPort است، شما به یک آداپتور Thunderbolt / Mini DisplayPort-to-HDMI نیاز دارید.

کابل های مخصوص برای اتصال و تبدیل تلویزیون به مانیتور

4. کابل مناسب را تهیه کنید.

هنگامی که آداپتور خود را دارید، می توانید کابل مناسب را دریافت کنید. هر کابل HDMI که تهیه می کنید. کابل های ارزان قیمت HDMI نیز مانند کابل های گران قیمت کار خواهند کرد. اگر از طریق DVI یا VGA در حال اتصال هستید، به کابل صوتی و همچنین کابل ویدیویی احتیاج دارید.

کابل های مخصوص برای اتصال و تبدیل تلویزیون به مانیتور

5. آداپتور خود را به Mac وصل کنید.

آداپتور ویدئو را به پورت نمایشگر Mac خود متصل کنید.

اتصال داپتور به Mac

6. از کابل ویدئویی برای اتصال آداپتور به تلویزیون استفاده کنید.

اگر رایانه و تلویزیون هر دو دارای پورت HDMI هستند، فقط برای اتصال این دو از کابل HDMI استاندارد استفاده کنید. اگر از HDMI برای اتصال به تلویزیون استفاده نمی کنید، برای انتقال صدا از Mac به تلویزیون یا سیستم سینمای خانگی خود به یک کابل صدا احتیاج دارید.

از کابل صوتی 3.5 میلی متری برای اتصال جک هدفون در Mac خود به پورت Audio In در تلویزیون یا گیرنده خود استفاده کنید.

استفاده از کابل ویدئویی برای اتصال آداپتور به تلویزیون

7. تلویزیون خود را به ورودی صحیح تغییر دهید.

ورودی که رایانه شما به آن متصل است را انتخاب کنید. برخی از تلویزیون ها ممکن است ورودی های مختلفی از همان نوع را برای انتخاب داشته باشند، بنابراین مطمئن شوید که ورودی مناسب را انتخاب کرده اید.

در بیشتر موارد، دسک تاپ شما به طور خودکار به صفحه نمایش تلویزیون شما گسترش می یابد.

تغییر تلویزیون به ورودی صحیح

8. روی منوی Apple در Mac کلیک کنید

پس از کلیک روی گزینه مورد نظر، “System Preferences” را انتخاب کنید

مراحل تبدیل تلویزیون به مانیتور

9. گزینه “Displays” را از فهرست System Preferences انتخاب کنید.

به فهرست System Preferences رفته و گزینه مورد نظر را انتخاب کنید

انتخاب گزینه Displays

10. گزینه بهترین برای نمایش خارجی را انتخاب کنید.

با این کار وضوح صفحه نمایش شما برای تلویزیون متصل بهینه می شود.

انتخاب وضوح تصویر

11. روی تب “arrangement” کلیک کنید.

این گزینه نحوه گرایش دو نمایشگر شما نسبت به یکدیگر را نشان می دهد و بر نحوه حرکت ماوس بین نمایشگر ها تأثیر می گذارد.

تبدیل تلویزیون به مانیتور

12. نوار منوی سفید را از نمایشگر رایانه به تلویزیون بکشید.

با این کار نمایشگر اصلی مانیتور شما به تلویزیون تبدیل می شود.

تبدیل تلویزیون به مانیتور

13. به پنجره System Preferences برگردید و “sound” را انتخاب کنید.

اگر از طریق کابل HDMI متصل شدید، در برگه “خروجی”، “HDMI” را انتخاب کنید. اگر از طریق کابل دیگری متصل شدید، کابل صدا را به عنوان منبع انتخاب کنید.

برای مطالعه بیشتر راجب نحوه ی تبدیل مانیتور به تلویزیون بر جمله لینک شده کلیک کنید.

منبع: wikihow


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا