سیاسی

تاکید رئیس مجلس بر گشایش بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان ظهر امروز (چهارشنبه، اول اردیبهشت‌ماه) با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن ابراز رضایت از ارتباط خوب و صمیمی میان ایران و پاکستان، گفت: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران، همکاری نزدیک با کشورهای همسایه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: زمانی که می‌بینیم دشمنان ما با دخالت‌های خود، به دنبال از بین بردن ارتباطات عمیق و قلبی ما هستند، برای تقویت روابط مصمم‌تر می‌شویم.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از اینکه ایران و پاکستان توانسته اند روابط خوبی بین خود برقرار کنند، اظهار داشت: پیش از این در ملاقات با سفیر پاکستان در تهران بر توسعه همکاری‌های مرزی، تجارت و افتتاح بازارچه‌های مرزی تاکید کردم. اکنون از امضای یادداشت تفاهم بازارچه‌های مرزی و گشایش پایانه مرزی «پیشین-مند» خرسندیم.

قالیباف همچنین با اشاره به سطح مطلوب همکاری‌های سیاسی و امنیتی فیمابین عنوان کرد: سطح ارتباطات اقتصادی نسبت به ظرفیت‌های دو کشور دچار خلاء هایی است که با در نظر داشتن مشکلات تحریم و شیوع کرونا باید از ظرفیت‌های بالای دو کشور بیش از پیش استفاده کرد.

وی همچنین با تشکر از مواضع پاکستان برای مبارزه با اسلام هراسی بیان کرد: دولت، پارلمان و ملت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه صدای تفرقه افکنانه میان امت اسلامی مخالف بوده و به دور از اختلافات قومی و مذهبی در سایه وحدت امت اسلامی زندگی می‌کنند.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اخیراً وبینار رؤسای مجالس کشورهای همسایه افغانستان برگزار شد. ایده‌های مهمی برای همکاری اقتصادی و مبارزه با تروریسم مطرح و ارتقای صلح و امنیت افغانستان و منطقه مورد تاکید قرار گرفت.

وی همچنین گفت: با طرح خروج آمریکا از افغانستان نقش همسایگان در کمک به این کشور اهمیت بیشتری یافته است از این رو جمهوری اسلامی ایران همکاری با پاکستان را برای پیشبرد سازنده امور در افغانستان، کلیدی می‌داند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: سیاست ما در قبال کشمیر همواره مشخص بوده و حقوق مردم این منطقه مورد توجه ماست.

وزیر خارجه پاکستان: افتتاح سومین گذرگاه مرزی میان پاکستان و ایران باعث تقویت تجارت می‌شود

شاه محمود قریشی نیز در این دیدار با بیان اینکه در ماه رمضان، ماه مغفرت می‌توانیم به درون خود بنگریم، گفت: تبادلات پارلمانی باعث هماهنگی و نزدیک شدن برای درک بهتر مفاهیم شده و پارلمان‌ها می‌توانند ملت‌ها را به هم نزدیک تر کنند.

قریشی با اشاره به افتتاح پایانه مرزی پیشین-مند عنوان کرد: امروز یادداشت تفاهمی برای افتتاح بازارچه‌های مرزی به امضا می‌رسد که باعث تقویت تجارت و باز شدن بازارچه‌های مرزی جدید می‌شود.

وزیر خارجه پاکستان همچنین از مواضع ایران در قبال کشمیر که در قالب بیانیه‌ای منتشر شد، تشکر و بیان کرد: در حق مردم این منطقه نقض حقوق بشر صورت می‌گیرد که در شرایطی که هم اکنون با شیوع کرونا در قرنطینه مضاعف هستند، بیانیه رهبر انقلاب و مسئولان ایرانی برای ما دلگرم کننده بود و این موضوع از سنگ بناهای سیاست خارجی ما محسوب می‌شود.

وزیر خارجه پاکستان در ادامه با اشاره به روند اتفاقات افغانستان گفت: هیچیک نمی‌خواهیم داعش و تروریسم گسترش یابد و هر دو کشور خواستار صلح و آبادانی هستیم که این موضوع قطعاً باعث تقویت روابط می‌شود.

وزیر خارجه پاکستان در پایان پیام اسد قیصر رئیس مجلس پاکستان مبنی بر دعوت از رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان جهت سفر به این کشور را به قالیباف ارائه کرد.

در این دیدار احمد امیرآبادی فراهانی، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان و سارا فلاحی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و مسئولین ذیربط مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا