پوست و موسلامت

بررسی تاثیر کرونا بر پوست و شناخت عوارض درمان

بیماری کرونا از سال 98 (2019) از شهر ووهان چین شروع شد و اکنون یک بیماری جهانی شده است. این بیماری منشا ویروسی شبیه به سرماخوردگی دارد و آنطور که تا کنون بررسی ها نشان داده، از پرندگان به انسان منتقل شده است. علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است اما جدیدا در نوع 2 آن واکنش های پوستی هم دیده شده است. بررسی تاثیر ویروس کرونا بر پوست از جمله تحقیقات جدید پژوهشگران این بیماری، در جهان مخصوصا آمریکا می باشد.

تاثیر عفونت ها در ویروس کرونا

در حقیقت ویروس Covid-19 روی مناطق ضعیف بدن تاثیر می گذارد. به عنوان مثال ناراحتی های کلیوی و فشار خون بالا یا ناراحتی های تنفسی و عفونتی.

حتی افرادی که بیماری های خفیف و نهفته دارند با ورود ویروس در بدن، آن بیماری تشدید و نمایان می شود. مانند بیماری های مربوط به کبد، بیماری های پوستی و عفونتی.

عفونت کرونا به نوعی تقویت کننده ویروس کرونا است. عفونت چسبنده است و از آنجا که این ویروس نیز چسبنده است در نتیجه ویروس به راحتی به عفونت می چسبد و باعث ماندن آن در بدن و تکثیرش می شود و بر روی اجزای دیگر تاثیر می گذارد.

تاثیر مستقیم کرونا بر پوست

با گذر زمان و شیوع بیشتر کرونا در سطح جهان، این ویروس در نوع دوم خود متفاوت عمل کرده به طوری که بعضی از پزشکان نشانه های دیگری دیده اند که تاثیر کرونا بر پوست را کمی جدی تر می کند. بعضی از این نشانه ها شامل موارد زیر است:

بثورات ماکولاپاپولار

دکتر ایگناسیو گارسیا-دووال، پژوهشگر ارشد این تحقیق می‌گوید، رایج ترین نمونه از تاثیر کرونا بر پوست بثورات “ماکولاپاپولار” است.

این برجستگی های مسطح کوچک به رنگ قرمز، معمولا در بالاتنه ظاهر می‌شوند. این نشانه در تعداد کمی از بیماران کووید-۱۹ بستری در بیمارستان ها دیده شده اند که نمی شود نظر قطعی داد.

التهاب شبیه تماس با گزنه

این عارضه بیشتر در کف دست و بدن دیده می شود که همراه با خارش است. این نشانه ها نزدیک به 19 درصد از افراد مبتلا به کرونا را شامل شده است.

علائم شبیه سرما زدگی

این نشانه هم بیشتر برای افرادی که جوانتر هستند و بیماری را به طور ملایم رد خواهند کرد بروز می کند. در آن، دست‌ها و پاها شبیه زمانی که سرما زده و قرمز می شوند است که ممکن است با درد و خارش همراه باشند.

این عارضه به طور میانگین 12 روز بعد از ابتلا به کووید-۱۹ ظاهر می‌شود. البته این علائم در ۱۹ درصد بیماران وجود داشته است.

انگشت پای کوویدی

این نشانه بیشتر در جوانان ظهور می کند که مانند جای آبله مرغان است و این باعث تعجب پژوهشگران شده است. هنوز به صورت قطعی به نتیجه نرسیده اند به همین دلیل در فهرست علائم کرونا وجود ندارد.

خود ایمنی مزمن

اختلالات التهابی خود ایمنی و مزمن مانند پسوریازیس، درماتیت آتوپیک، لوپوس، اسکلرودرمی و هیدردنییت سوپوراتیوا و اریتماتوز یا انواع کهیر ها است که ممکن است از تاثیر کرونا بر پوست باشد، چرا که با ورود ویروس در بدن این بیماری ها عود کند و اگر محدود یا پنهان باشند به طور ناگهانی بروز می کند.

در کل بیشتر بیماری های ویروسی مانند آبله مرغان هم با ورود ویروس کرونا امکان بروز دارد.

نکته

به طور کلی باید نسبت به هر نوع واکنش پوست حساس بود چرا که می تواند از علائم یک بیماری درونی باشد.

رابطه غیر مستقیم ویروس کرونا با پوست

درست است که ابتلا به کرونا در بعضی افراد باعث تغییراتی در پوست می شود اما باید این را هم از تاثیرات کرونا بر پوست در نظر گرفت.

بعضی افراد با خود بیماری کرونا دچار مشکل پوستی نمی شوند اما وجود این بیماری در جامعه، باعث بیشتر شدن همه بیماری ها از جمله تاثیر آن بر پوست شده است.

واکنش های دارویی نامطلوب

یکی دیگر از تاثیر های کرونا بر پوست، در حین درمان یا پس از درمان رخ می دهد و آن هم آلرژی یا عوارض دارو های تجویز شده برای درمان مبتلایان است که تا کنون بیماری های کهیر و وزیکول های پوستی گزارش شده است. همچنین پورپوریا و رتیکولیس لیدو هم در شرح بیماران بوده است که در برخی موارد مرگبار می باشند.

تاثیر پوست بر کرونا
پوست بر کرونا

به این افراد در درجه اول توصیه می شود هر چند ساعت با رعایت نکات بهداشتی در منطقه ای پاک، ماسک خود را بردارند یا از دو لایه ماسک معمولی به جای ماسک N95 استفاده کنند. افراد عادی می توانند خود در منزل ماسک بسازند.

آموزش ساخت ماسک در خانه 

همچنین به جای شستشوی زیاد دست ها از دستکش های نخی استفاده کنند و فقط کف دست را بشویند و پس از شستشو از روغن های طبیعی مناسب پوست یا کرم ها و مرطوب کننده ها استفاده کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا