پزشکیسلامت

آیا مصرف ویتامین D بر کاهش خطر ابتلا به کرونا ویروس تاثیر دارد؟

ویتامین D نقش های اساسی در بدن ایفا می کند و مصرف آن برای همه افراد به مقدار نیاز توصیه شده است. این ماده مغذی برای سلامتی سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بنابراین برای بسیاری از افراد این سوال را به وجود می آورد که تاثیر مصرف ویتامین D بر کاهش خطر ابتلا به کرونا ویروس (COVID-19) چیست؟

توجه به این نکته مهم است که در حال حاضر هیچ درمانی برای COVID-19 وجود ندارد و اقدامات پیشگیرانه ای غیر از رعایت مسافت های اجتماعی و اقدامات بهداشتی مناسب نمی تواند شما را از ابتلا به این بیماری محافظت کند.

گفته می شود برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن مقادیر کافی ویتامین D و همچنین مصرف مکمل ویتامین D می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند و به طور کلی در برابر بیماری های تنفسی محافظت می کند.

در این مقاله چگونگی تأثیر ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی و چگونگی تأثیر این ماده مغذی در محافظت در مقابل شرایط تنفسی توضیح داده شده است.

ویتامین D چگونه بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر می گذارد؟

ویتامین D بر تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد

استفاده از ویتامین D برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن که اولین خط دفاعی بدن در برابر عفونت و بیماری است ضروری است.

این ویتامین در تقویت پاسخ ایمنی بدن نقش اساسی دارد. هم خاصیت ضد التهابی و هم تقویت سیستم ایمنی بدن دارد و برای فعال شدن دفاع سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است.

ویتامین دی به منظور تقویت عملکرد سلول های ایمنی بدن از جمله سلول های T و ماکروفاژ ها از بدن شما در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کند.

در حقیقت ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی آنقدر مهم است که سطح پایین ویتامین دی با افزایش حساسیت به عفونت، بیماری و اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی همراه است.

به عنوان مثال سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی از جمله سل، آسم و انسداد مزمن ریوی (COPD) و همچنین عفونت های تنفسی ویروسی و باکتریایی همراه است.

علاوه بر این کمبود ویتامین دی با کاهش عملکرد ریه مرتبط است که ممکن است بر توانایی بدن شما در مبارزه با عفونت های تنفسی تأثیر بگذارد.

خلاصه

شواهدی مبنی بر تاثیر مکمل های ویتامین D بر کاهش خطر ابتلا به کرونا ویروس (COVID-19) وجود ندارد، اما داشتن سطح ویتامین دی سالم می تواند سلامت ایمنی را تقویت کند.

به علاوه مکمل های ویتامین D ممکن است به طور کلی در برابر عفونت های تنفسی از بدن محافظت کند.

خط آخر

ویتامین D نقش مهمی در بدن شما دارد از جمله ارتقاء سلامت سیستم ایمنی بدن.

تحقیقات علمی نشان می دهد که مصرف مکمل ویتامین دی ممکن است در برابر عفونت های تنفسی به ویژه در بین افرادی که دچار کمبود ویتامین هستند، از آن ها محافظت کند.

با این حال به خاطر داشته باشید که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مصرف هرگونه مکمل از جمله ویتامین D، خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش می دهد، وجود ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا