روانشناسیسلامت

7 تاثیر نقاشی بر مغز و بهبود توانایی های آن

سرگرمی ها تاثیر مهمی در حفظ سلامت جسم و روح شما دارند و به شما برای زندگی اشتیاق می دهند و همچنین به شما این فرصت را می دهند تا به جای تمرکز بر نگرانی ها و استرس های روزمره، روی آن ها تمرکز کنید. بسیاری از افراد با دیدن نقاشی احساس شارژی و طراوت می کنند و این نشان از مزایای عاطفی و روانی نقاشی است. ادامه مطلب را بخوانید تا از 7 تاثیر نقاشی بر مغز مطلع شوید!

7 مزیت روان شناختی برتر نقاشی

ورزش منظم و تغذیه سالم از راه های موفقیت آمیز سالم زیستن است، اما شواهد علمی وجود دارد که اثبات می کند، هنر عملکرد مغز را افزایش می دهد. بنابراین داشتن یک سرگرمی خلاقانه، مانند نقاشی ذهن شما را قوی نگه می دارد و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. در ادامه به 7 تاثیر نقاشی بر مغز می پردازیم:

تاثیر نقاشی بر مغز

1. نقاشی خلاقیت شما را رشد می دهد

نقاشی باعث تحریک دو نیم کره سمت چپ و سمت راست مغز می شود. در نقاشی، ما از قسمت چپ مغز برای مقابله با چالش های منطقی استفاده می کنیم. نقاشی یک ورزش برای تمام مغزی است که باعث تقویت ذهن و تحریک فعالیت دوپامین در مغز می شود. بنابراین صرف وقت برای نقاشی کشیدن، اساساً برای مغز شما یک ورزش هوازی محسوب می شود!

2. نقاشی از احساس عاطفی شما پشتیبانی می کند

روانشناسان می گویند یک تصویر، هزار کلمه را بیان می کند. نقاشی به شما این امکان را می دهد تا به احساسات تلخ و شیرینی که در اعماق ضمیر نا خودآگاه دفن و پنهان ساخته اید، دسترسی پیدا کنید و رنجی را که در اعماق ضمیر نا خودآگاه خود پنهان ساخته اید، را از بین ببرید. به همین دلیل است که روانشناسان معمولاً هنر درمانی را برای بیمارانی که دچار آسیب روانی شده اند تجویز می کنند: این به آزاد سازی احساسات در یک محیط امن و غیر تهدید آمیز کمک می کند.

بیشتر بدانید: تاثیر افسردگی بر سلامت بدن

3. نقاشی مهارت های خلاقانه حل مسئله را ایجاد می کند

مهارت های خلاقانه حل مسئله در زندگی روزمره فوق العاده مفید است و به این معنی است که در صورت بروز مشکل، به احتمال زیاد می توانید، به سرعت به راه حل برسید. اگرچه ما تمام تلاش خود را می کنیم، اما گاهی اوقات زندگی بر وقف مراد نیست. اگرچه این می تواند نا امید کننده باشد، اما به نظر می رسد که این در واقع می تواند برای شما خوب باشد!

شرایط غیرمنتظره دو مزیت دارد:

  1. شما خیلی سریع (در برخی موارد با تکرار چند بار اشتباه) یاد می گیرید که با شرایط غیر منتظره کنار بیایید و متوجه می شوید که وقتی یک در بسته می شود، در دیگری باز می شود.
  2. شما به سرعت می آموزید که سازگار شوید و برای مشکلاتی که ایجاد شده، راه حل های خلاقانه پیدا کنید.
رشد مهارت های خلاقانه حل مسئله

4. حافظه و تمرکز را بهبود می بخشد

به طور معمول مغز شما در هر زمان که نقاشی می کنید در حال انجام کار است، به این طریق نقاشی عملکرد حافظه را افزایش می دهد و ذهن را تیز می کند. نقاشان قسمت های مغز خود را که مسئول حافظه و تمرکز هستند، به طور خاص تمرین می دهند.

نکته: افرادی که به طور منظم فعالیت های خلاقانه مانند نقاشی را انجام می دهند، شانس کمتری برای ابتلا به آلزایمر و زوال عقل دارند. سرگرمی نقاشی شما نه تنها باعث ایجاد لذت و احساس بهتر می شود، بلکه باعث مراقبت از سلامتی و محافظت از عملکرد های مغز شما برای آینده می شود!

5. نقاشی می تواند مهارت های ارتباطی را رشد دهد

نقاشی به شما این امکان را می دهد تا به ضمیر نا خودآگاه خود ضربه بزنید و احساسات خود را از طریق قطعاتی که ایجاد می کنید با خود و دنیای خارج ارتباط برقرار کنید. نه تنها این، بلکه نقاشی به زبان ساده، به عنوان یخ شکن عمل می کند و به شما علاقه مشترکی با هزاران هنرمند و هنرشناس دیگر در سراسر جهان می دهد!

باعث رشد مهارت ها می شود.

6. صرف وقت برای نقاشی، استرس را برطرف می کند

نقاشان هنگام خلق یک هنر و اثر جدید، وارد دنیای خود می شوند و به ذهن اجازه می دهند تا غیر از مسائل خسته کننده بر روی چیز دیگری تمرکز کنند و این تاثیر نقاشی است که به صورت ناخودآگاه به نقاشان اجازه می دهد، از تنش ها و فشارهای زندگی روزمره جدا شوند. در این صورت سطح استرس کاهش یافته و شخص از لحاظ روانی آرام می شود.

7. می توانید ذهن آگاهی را از طریق نقاشی تمرین کنید

ممکن است برای به دست آوردن زیبایی کامل شهر در بالای تپه پر از سرو صدا تلاش کنید، اما این تلاش می تواند تأثیر بسیار مثبتی داشته باشد. نقاشی یک عمل مراقبه ای است و شما را از خود خارج و از محدودیت های جسمی آزاد می کند. این بدان معناست که شما هنگام نقاشی فقط بر حال و کار های هنری پیش روی خود تمرکز می کنید و ذهن خود را از نگرانی ها و افکار سرزده آزاد می کنید.

هنر می تواند یک عمل شفابخش، مرهمی برای روح و روان باشد. هم چنین مواردی وجود دارد که هنر به توان بخشی جسمی نیز کمک کرده است. به عنوان مثال، رنوار و گوگن دو نمونه مشهور از هنرمندانی هستند که با سعادت استعلایی نقاشی، توانستند دستان آتروفی را متحمل شوند و یک بهبود موقتی قابل توجه را تجربه کنند.

سخن آخر

همانطور که مشخص شد، نقاشی نه تنها یک فعالیت لذت بخش است، بلکه به طور خارق العاده ای برای سلامت روان و سلامتی شما نیز مفید است! تاثیر نقاشی بر مغز به ما این امکان را می دهد تا، از مبارزات روزمره خود فرار کنیم. بنابراین، اکنون زمان آن رسیده است که کتاب طراحی و قلم مو ها را بیرون بیاورید و خلاقیت خود را بپذیرید.

منبع: www.flavoursholidays.co.uk

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا