اخبار اقتصادی

تاثیر سد بالارود در کنترل سیلاب‌های مخرب سال‌های ۹۷ و ۹۸

[ad_1]

ایسنا/خوزستان مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: سد بالارود در زمان ساخت در سال های ۹۷ و ۹۸، سیلاب بالای ۹۰۰ مترمکعب بر ثانیه را مهار کرده است.

فرهاد ایزدجو در مراسم آبگیری سدبالارود اندیمشک که امروز (۹ اردیبهشت‌ماه) به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: سد بالارود یک سد مخزنی با سرمایه‌گذاری ۶۴۵ میلیارد تومان است که از امروز آبگیری آن آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: این سد در شهر حسینیه اندیمشک و روی رودخانه بالارود و میان دو رودخانه دز و کرخه احداث شده است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: مخزن این سد ۱۳۱ میلیون مترمکعب است و می‌تواند ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب‌های تنظیم‌نشده و سیلابی را تنظیم و برای مصارف پایین‌دست رهاسازی کند.

ایزدجو با اشاره به اهداف اساسی اجرای سد بالارود عنوان کرد: کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه بالارود که در سال‌های گذشته خسارت‌هایی به بار می‌آورد، از مهمترین اهداف اجرای این سد است.

وی افزود: این سد در زمان ساخت در سال های ۹۷ و ۹۸، سیلاب بالای ۹۰۰ متر مکعب بر ثانیه را مهار کرده و دبی خروجی را به صورت تنظیم‌شده و در حد تاب‌آوری رودخانه پایین‌دست رهاسازی کرده است. احداث سد بالارود اثر خوبی در کنترل سیلاب ها دارد. توسعه اراضی کشاورزی به میزان ۶۵۰۰ هکتار در پایین‌دست و تامین آب شرب شهرهای حسینیه و بیدروبه از دیگر اهداف مهم اجرای این سد است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اشتغال‌زایی این طرح گفت: با بهره‌برداری کامل از این طرح، برای ۲۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم و ۸۰ نفر به صورت مستقیم اشتعال‌زایی می‌شود. ایجاد جاذبه‌های گردشگری و افزایش رونق اقتصادی از دیگر اهداف اجرای این سد است.

وی افزود: یکی از نکات بسیار مهم این سد این است که کلیه قطعات و تجهیزات هیدرو مکانیکال آن ساخت داخل هستند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا