سلامت

سبک خواب و تاثیر آن در میزان فعالیت فیزیکی افراد

ورزش کردن در صبح، می تواند دو حس را در شما ایجاد کند: ایجاد سرحالی و یا اینکه عملی است که به زور و با شکنجه شدن انجام می دهید؛ همه این ها به ساعت و سبک خواب شما بستگی دارد، اینکه عادت دارید صبح زود بیدار شوید یا تا پاسی از شب بیدار می مانید.

افراد سحرخیز با طلوع آفتاب از خواب بیدار می شوند و با شروع شب به خواب می روند اما افرادی که اصطلاحا جغد شب نامیده می شوند کاملا برنامه خواب برعکسی دارند، زمان زیادی از شب را بیدارند و در طی روز می خوابند. البته بعضی افراد هم هستند که میان این دو دسته قرار می گیرند.

امروزه محققان دریافته اند، افرادی که عادت به شب بیداری یا دیر خوابیدن دارند از نظر فیزیکی کم تحرک تر هستند خصوصا افراد شب بیدار که زندگی ای با حداقل تحرک دارند.

افراد سحرخیز معمولا در حدود 30 دقیقه صبح ها به فعالیت می پردازند. از نظر علمی این زمان برای مردان مناسب است و زنان می تواند تا 20 دقیقه به فعالیت صبحگاهی بپردازند.

در افراد شب بیدار زمان نشستن 30 دقیقه بیشتر از افراد سحرخیز است.

براساس این یافته های علمی و سبک زندگی افراد، برنامه های ورزشی باید به صورت شخصی برای هر فرد آماده شود.

زندگی مدرن امروزه افراد را مجبور به بیدار شدن در صبح زود می کند. به همین دلیل بسیار مهم است که تایم خواب خود را بدانید، دانستن این موضوع عادت های شما را تغییر می دهد. افراد شب بیدار ممکن است ورزش کردن برای شان سخت باشد و زمان بیشتری را به نشستن اختصاص دهند.

در طی تحقیقی بر روی 5,156 نفر سعی کردند با نظارت بر روی رفتار افراد، سبک خواب آن ها را تشخیص دهند.

در حدود 2 هفته فعالیت آن ها دنبال شد. تنها در حدود 6% افراد جغد شب بودند. افراد سحرخیز 42% زن و 39% مرد بودند، باقی افراد سبک خواب عادی ای داشتند که میان این دو گروه قرار می گرفتند.

افراد شب بیدار زندگی ساکن بیشتری دارند و کمتر به فعالیت فیزیکی می پردازند، یعنی زمانی که همه خوابیده اند آن ها مشغول نشستن هستند. اوج فعالیت و هوشیاری آن ها در آخر شب هاست، اما برای بیشتر آن ها پرداختن به ورزش و فعالیت های فیزیکی در آخر روز بسیار سخت است. زمانی که کارشان تمام می شود بیشتر بر روی روابط اجتماعی، خوردن و سرگرمی تمرکز می کنند.

تحقیقات اخیر نشان داده اند، شب بیداری عوارض جانبی ای نیز به همراه دارد، به این دلیل که عادت های بد غذایی و نداشتن فعالیت های فیزیکی با یکدیگر ترکیب می شوند و عوارض زیان باری را برای فرد به همراه دارد.

سبک خواب افراد در طول زندگی تغییر می کند، در زمان کودکی بیشتر تمایل به بیداری در صبح زود داریم اما از دوران نوجوانی به شب بیداری تغییر عادت می دهیم.

در هر صورت هدف این است که در میانسالی سالم بمانیم اما به طور کلی وقتی رو به پیری می رویم دوباره به سمت صبح زود بیدار شدن گرایش پیدا می کنیم.

 سبک خواب افرادی که جغد شب هستند

فعالیت فیزیکی برای جغد شب ها

افراد نسبت به زمان انجام فعالیت شان بسیار حساس هستند زیرا بر روی انگیزه شان تاثیر می گذارد. ایده تغییر زمان جذاب نیست. خصوصا برای افراد شب بیدار، خلق و خو و سطح انرژی شان قابل مقایسه با افراد سحرخیز نیست، به همین دلیل مجبور کردن آن ها به فعالیت در صبح زود بسیار سخت است.

اما راه هایی وجود دارد که می توانند جغد ها را با توجه به سبک خواب شان مجبور به فعالیت بیشتر کند:

هر زمان که دوست دارید ورزش کنید حتی اگر آخر شب باشد: در گذشته بر این باور بودیم که ورزش در شب باعث به تاخیر افتادن تایم خواب می شود؛ اما این تنها یک شایعه بود. زمانی که ورزش می کنید احساس اضطراب کمتری دارید، آرام تر هستید و تمایل بیشتری به خواب پیدا می کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که از انجام تمرینات دیوانه وار و سنگین بپرهیزید مگر اینکه عادت داشته باشید.

چندبار در روز و در زمان های کوتاه به فعالیت بپردازید: برای مثال در صبح 15 دقیقه راه بروید یا حرکات کششی انجام دهید، سپس در ادامه روز به فعالیت سنگین تر بپردازید. این راهکار، مناسب کسانی است که از انجام فعالیت های سنگین، زمانی که هنوز خواب آلود هستند متنفرند. دو روز در هفته ورزش کنید، مجبور نیستید که به یکباره همه تمرینات تان را انجام دهید.

توجه کردن به مزایای ورزش در صبح: افرادی که در صبح ورزش می کنند حس بهتری دارند که باعث ایجاد انگیزه برای ادامه روز شان می شود و راحت تر به برنامه خود در طی روز می رسند.

به یاد داشته باشید که تمرینات عصرگاهی هم مزایای خاص خودش را دارد: با ورزش در عصر می توانید استرس طول روز را از بدن خود خارج کنید و ذهن تان بیشتر آزاد می شود. با تقسیم کردن تایم ورزش می توانید در زمان های مختلفی از روز حس های خوب و متفاوتی را تجربه کنید، در کل مهم نیست چه نوع فعالیتی انجام دهید آنچه که اهمیت دارد زمانی است که برای ورزش انتخاب می کنید. ورزش کردن در عصر و سمت شب را به عنوان مراسمی برای پایان یافتن روزتان در نظر بگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا