دکوراسیونمد و فشن

تاثیر رنگ ها در طراحی دکوراسیون خانه

وقتی از سرکار یا سفر به خانه می آیید به دنبال آرامش و انرژی دوباره هستید. یکی از مسائل مهمی که یک طراح باید در طراحی دکور رعایت کند. انتخاب رنگ با توجه به شرایط است. بر این اساس باید تاثیر رنگ های دیوار یا کاغذ دیواری بر خود و اطرافیان را بدانیم. در طراحی دکوراسیون خانه با استفاده از رنگ های مناسب می توان کمبود های بصری را جبران کرد.

رنگ آمیزی میتواند:

  • حال روحی واخلاقی شما را خوب یا بد کند.
  • خانه شما را کوچک یا بزرگ نشان دهد.
  • جذابیت خانه شما را افزایش دهد.
  • روی آداب غذاییتان موثر باشد.

رنگ بستگی به روحیات و علایق شما دارد اما از لحاظ روانی اثبات شده تاثیر بیشتر رنگ ها بر انسان ها به یک نوع است. این را می شود به غریزه انسانی و طبیعی هم ربط داد. رنگ یک عامل روانشناختی است که می تواند به طور کامل بر خلق و خو و احساسات افرادی که در آن محیط زندگی می کنند تأثیر بگذارد. .انسان ها از دیر باز از طبیعت الگو گرفته اند و می دانند رنگ هایی که در طبیعت به آن ها آرامش می دهد می تواند در خانه هم همان آرامش را به نسبت کمتر القا کند، به عنوان مثال رنگ آبی آسمان یا رنگ سبز درختان و رنگ قهوه ای رنگ ساقه درخت و خاک رنگ گل ها و…

برای انتخاب رنگ متناسب برای یک طراحی دکوراسیون منزل در ابتدا چند سوال را پاسخ دهید:

شاید در ابتدا بی ربط باشد اما اگر تاثیر آن را بدانید شگفت زده خواهید شد، نظم در رنگ و ست کردن بسیار مهم است. شما نباید همه خانه را به یک رنگ یا یک تم در بیاورید یا اینکه رنگارنگ کنید. ذهن شما پس از کار و فعالیت های روزانه رنگ های تند و زیاد را نمی پذیرد مگر اینکه کار شما در خانه باشد. با این حال عدم تنوع رنگی در یک مکان هم می تواند ما را دلزده کند.

بودجه شما چقدر است؟

اگر شما توان این را داشته باشید که سالانه رنگ یا کاغذ دیواری های خانه را تعویض کنید و همینطور وسایل خانه و مبل را تغییر دهید، می توانید از رنگ های خالص برای دیوار ها استفاده کنید و هر سال رنگ آمیزی خانه را تنوع دهید. توجه داشته باشید از رنگ های خالص زود زده می شوید پس بهتر است کمتر یا مدت زمان کم از آن استفاده کنید. اگر به این رنگ ها علاقه دارید می توانید بعضی از دیوارهای خانه را با این رنگ جلوه دهید و یا از وسایلی با خلوص رنگی بالا در دکوراسیون خود استفاده کنید. رنگ های خالص در خانه بسیار فرح بخش و انرژی دهنده هستند و همینطور خلوص آن حس یک رنگی و صداقت را به شما می دهد.

رنگ گرم
دیوار سرخ

اما اگر بودجه شما دراین حد نیست و می خواهید تا چند سال وسایل خانه تان را تغییر ندهید، با تناسب آن و بزرگی کوچکی خانه دیوار را رنگ کنید. بهتر است آن را با مبل و وسایل خانه هماهنگ کنید، چرا که ناهماهنگی در رنگ باعث شلختگی و تجزیه تحلیل بیشتر چشم ها و مغز می شود. این نه تنها هنگام ورد به خانه خستگی شما کم نمی شود که حتی اثر منفی هم دارد.

اگر هنوز وسایل را خریداری نکرده اید، دست شما باز است و باید با توجه به مکان رنگ ها را انتخاب کنید.

سبک و سلیقه شما چیست؟

سبک و سلیقه هر فرد در رنگ ممکن است نشان از کمبود های بصری، طبیعت آن فرد و یا ریشه در کودکی داشته باشد. گاهی یک رنگ برای شما بسیار خاطره انگیز است، به عنوان مثال اگر تکه ای از دیوار خانه نمای آجری یا کاه گلی باشد، حس نستالژیک و یادآوری خاطرات مثبت را به شما انتقال می دهد.

در مواقعی هم سلیقه شما این است که تابع مد باشید. سال 2020 رنگ آبی را رنگ سال اعلام کردند. شما تمایل دارید همین رنگ را استفاده کنید و دوباره سال بعد دوباره دکوراسیون و رنگ خانه را تغییر دهید.

شغل شما چیست؟

شغل رابطه اصلی را با انسان ها دارد شما بیشتر زمانتان را در یک محیط هستید که چشم های شما به آنجا عادت می کند. آیا مهندس ساختمان هستید یا کارمند بانک؟ آیا شما در یک محیط شاد و پر از رنگ کار می کنید مانند مهد کودک و مدرسه؟ یا در یک محیط کم رنگ مانند بیمارستان؟ کار شما در طبیعت و محیط باز است یا مسقف؟ در صورتی در محیط های باز و طبیعت باشید و یا درمحیط هایی با رنگ های سرد بهتر است خانه را با رنگ های گرم طیف قرمز و زرد و سفید را بکار ببرید تا کمبود بصری شما جبران شود. همانطور در گذشته مردم ایران فرش های خود را به رنگ سرخ طراحی می کردند.

نوع خانه شما چگونه است؟

نوع خانه کوچک یا بزرگ، سقف بلند یا کوتاه، روی انتخاب رنگ و کاغذ دیواری موثر است. به عنوان مثال اگر شما با دو رنگ تصویری خطی افقی در بیاورید متوجه خواهید شد عرض تصویر کمی بزرگتر دیده می شود و اگر خط ها عمودی باشند خطای چشم ارتفاع را بیشتر از حالت معمولی تک رنگ می بیند.

اگر تمایل به عمق دادن هم داشته باشید، می توانید با ترکیب رنگ های تیره و روشن طرح های سه بعدی را در دیوار خانه رنگ آمیزی کنید.

خطای بصری با رنگ
عمق دهی به خانه با ترکیب رنگ و طرح در کاغذ دیواری

همینطور نور خانه شما را موقعیت جغرافیایی آن مشخص می کند و اگر خانه شما شرقی باشد نور تیز و خشنی در صبح و در عصر بدون نور تیره است. اگر غربی باشد برعکس خواهد بود. در صورتی که جنوبی باشد، تمام روز نور ملایم ظهر را خواهید داشت و در صورتی که شمالی باشد نور خیلی کمی را دارید. بسته به نوع اتاق، رنگ مورد نظر را تعیین می کنید. یک خانه معمولی شامل آشپزخانه، اتاق خواب و قسمت پذیرایی یا نشیمن و حمام است.

نکته بعدی در انتخاب رنگ، ویو یا چشم انداز خانه شما است. روبروی پنجره ساختمان است یا طبیعت سبز؟ این موارد می توانند در انتخاب پرده و وسایل خانه به شما کمک کند. به عنوان مثال اگر فضای بصری بیرون سبز است شما نیاز زیادی به رنگ سبز در خانه ندارید و می توانید از رنگ های سفید، زرد و قهوه ای استفاده کنید ولی اگر ساختمان مخروبه یا قدیمی یا یک کوچه و خیابان شلوغ و خاکستری باشد بهتر است از رنگ های سبز و گرم استفاده شود. تا شما را از کسالت و یک نواختی خارج کند. رنگ های شاد و جذاب به شما حس تازگی و تمیزی می دهد.

اتاق پذیرایی

اگر اتاق پذیرایی نور گیر و بزرگ است می توانید از رنگ های تیره هم استفاده کنید و بهتر است کمتر از رنگ روشن استفاده شود به این دلیل که خانه کمرنگ بی روح می شود و جذابیت خود را از دست می دهد. زیرا قسمت پذیرایی علاوه بر استفاده افراد خانه، محل برگزاری میهمانی و جمع های دوستانه است.

اگر پنجره شما شمالی یا کوچک است اتاق نور گیر نیست. از رنگ های روشن استفاده کنید تا اتاق دلباز تر و بزرگتر دیده شود. رنگ های سفید و کرم گرفته تا طیف زرد و سبز، حتی رنگ های آبی استفاده کنید تا هم نور و هم رنگ آسمان را در خانه تان داشته باشید.

رنگ در منزل
رنگ های طبیعت در خانه

استفاده از گل گیاه می تواند طراوت را به خانه شما بیاورد. اگر دسترسی ندارید یا وقت رسیدگی به گل و گیاه را ندارید، می توانید وسایل خانه را به رنگ سبز انتخاب کنید یا قسمتی از دیوار را سبز رنگ کنید. وجود رنگ سبز در خانه های آپارتمانی و شهر های بزرگ که افراد اکثرا در محیط های بسته مشغول به کار هستند بسیار پر اهمیت است.

محبوب ترین گل های آپارتمانی

آشپزخانه

همانطور که گفتیم، رنگ ها بر روحیه بیننده تأثیر زیادی دارند. از آنجا که رنگ های گرم سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، شما را گرسنه می کنند. فضای داخلی رستوران ها را غالباً با رنگ های زرد، نارنجی و قرمز طراحی می کنند. چون این رنگ ها اشتها را افزایش می دهند. آشپزخانه بهتر است تم رنگی متضاد با این رنگ ها را نداشته باشد مگر اینکه شما در حال رژیم گرفتن باشید در اینصورت می توانید از رنگ هایی که اشتها را کم می کند برای آشپزخانه استفاده کنید. به عنوان مثال طراحی مدرن با رنگ های خاکستری سفید مشکی یا بنفش کدر می تواند گزینه مناسبی باشد. این رنگ ها برای اتاق پذیرایی و اتاق خواب نامناسب است، زیرا باعث خستگی و بی حوصلگی می شود.

اتاق خواب

این اتاق هم می تواند اتاق خواب باشد هم اتاق کار. اگر شما از این اتاق به عنوان اتاق کار هم استفاده می کنید بهتر است از رنگ های گرم هم در آن استفاده کنید. عموما در اتاق خواب رنگ های خالص مثل زرد یا قرمز یا آبی استفاده نمی شود تا خواب مختل نشود. اما همین رنگ ها با تناژ کمتر و ملایم مناسب است که این بستگی به نور گیری اتاق و نوع پرده دارد. آبی رنگ ارامش است تلفیق آن با بنفش کرم و سبز هم می تواند آرامش را حفظ کند.

اینکه شما در چه منطقه جغرافیایی زندگی می کنید اهمیت دارد. اگر در منطقه ای خشک و بیابانی باشید رنگ سبز کمی کدر هم می تواند گزینه بسیار خوبی برای اتاق خوابتان باشد.همانطور که می دانید لباس افراد در اتاق عمل سبز است چرا که باعث آرامش و عدم استرس، امنیت و اطمینان می شود.

حمام

از آنجا که نظافت در حمام ها بسیار مهم است، استفاده از رنگ روشن که به سرعت لکه و خاک را نشان می دهد گزینه ای ایده آل برای حمام است. اما استفاده از رنگ سفید به تنهایی محیط را یکنواخت می کند. می توانید از تلفیق رنگ های خاکستری روشن ، قهوه ای ، آبی یا سبز یا رنگ های گرم متناسب با سلیقه خود استفاده کنید.

طبع یا مزاج شما چیست؟

شاید به این نکته توجه نکرده باشیم اما بعضی از علایق ما ریشه در طبیعت فیزیکی و روانی ما دارد. طبیعیت رابطه مستقیم با هورمون های بدن دارد که می تواند خلق و خوی ما را تعیین کند. به عنوان مثال افرادی که طبع گرم دارند تمایل به رنگ سرد دارند و کسانی که طبع سرد دارند تمایل به رنگ گرم دارند. این روش القایی بدن برای رسیدن به تعادل درونی است.

انتخاب درست رنگ های گرم و سرد حتی در درمان برخی بیماری ها مانند فشار خون موثراست. همانطور که رنگ نارنجی و سرخ در فصل زمستان به شما حس گرمای آتش را می دهد. و رنگ های سفید و آبی در تابستان حس خنکی برف و یخ را می دهد. با توجه به این نکته این موضوع همیشگی نیست و امکان دارد با تغییر فصل این علایق شما تغییر کند. اما می تواند در روند انتخاب شما موثر باشد.

طیف سردی و گرمی رنگ ها
طیف سردی و گرمی رنگ ها

اگر خیلی سرد هستید در زمستان رنگ های سرد را کمتر کنید. رنگ های سرد شما را دچار رخوت و افسردگی می کند. اگر گرم هستید، رنگ های خیلی گرم را در تابستان کم کنید. باعث گرمای بیشتر و هیجان اضافی در شما ایجاد می کند و امکان عصبی شدن، عدم امنیت و خشونت را هم بیشتر می کند. رنگ های خنک حس بهتری به شما می دهد و شما را به تعادل می رساند. رنگ قهوه ای یک رنگ ملایم گرم و معتدل است که دو گروه می توانند استفاده کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا