روانشناسیسلامت

تاثیر شگفت انگیز خنده بر رشد مغز کودکان

در دوران کوتاهی از کودکی بخش مهمی از رشد مغز شکل می گیرد. کودکان در این دوران مهارت های زیادی را یاد می گیرند که عملکرد آن ها برای آینده ضروری خواهد بود. مثلا خندیدن که عملکرد مثبتی را روی مغز ایفا می کند. با تحقیقات اخیر در مورد مغز، مزایای بسیاری از تاثیر خنده بر مغز کودکان را پیدا کرده ایم که در ادامه این مقاله به بررسی آن می پردازیم:

تاثیر خنده کودکان چیست؟

در اینجا چند واقعیت جالب وجود دارد که این موارد عبارت اند از:

 1. خنده باعث افزایش یادگیری و حفظ ایده ها می شود. این بدان معناست که کودکان وقتی مشغول فعالیتی سرگرم کننده یا حتی خنده دار هستند، به ایده های خود توجه می کنند. چون آن ها از شرایط لذت می برند اطلاعات را راحت تر به خاطر می آورند.
 2. خنده هر دو طرف مغز را تحریک (فعال) می کند، بنابراین کودکان را قادر می سازد سریعتر یک پیام یا فکر را بفهمد و مدت بیشتری آن را به خاطر داشته باشد. در فعالیت هایی که باعث خنده می شود، کودکان از تفکر خلاق و انتقادی هر دو طرف مغز استفاده می کنند. این ترکیب متعادل، حتی برای مباحث و محاسبات بسیار دشوار محیط یادگیری کاملی را ایجاد می کند.
 3. همچنین مشخص شده است که خنده سیستم عصبی و تنفسی را تحریک می کند. یک خنده خوب باعث حرکت و کار سیستم ها در یک تقارن هماهنگ می شود.
 4. خنده باعث افزایش خلاقیت کودکان می شود، زیرا؛ خنده کودکان را ترغیب می کند تا با روش های خلاقانه فکر کنند و از تخیل خود برای حل مشکلات استفاده کنند.
 5. طنز و خنده باعث ایجاد علاقه می شود. مطالعات اخیر درباره اهمیت طنز و رابطه آن با “ایجاد علاقه” در زبان آموزان جوان، بسیار گسترده بوده است. آن ها شوخ طبعی را به عنوان عاملی در ایجاد فراگیری می دانند. زیرا اگر كودكان از فعالیت های روزانه خود خسته شوند، علاقه خود را به فراگیری آن از دست می دهند.

“خندیدن کمترین فاصله بین دو نفر است.” ویکتور برج

رابطه شوخ طبعی و خلاقیت چیست؟

فعالیت های تکراری برای کودکان می تواند کسل کننده باشد. شوخ طبعی در فعالیت، کودکان را بیشتر درگیر انجام آن می کند. بدین ترتیب مدت بیشتری می مانند و بیشتر کار می کنند. شما می توانید با کودک خود بازی کنید و از او بخواهید با خلاقیت اشتباه شما را اصلاح کند.

انجام فعالیت های تکراری برای کودکان کسل کننده است.
فعالیت های تکراری می تواند کسل کننده باشد.

مثلا: یک فعالیت اشتباه انجام دهید تا ببینید آیا کودک می تواند اشتباه شما را اصلاح کند یا خیر؟! این در واقع یک استراتژی یادگیری موثر است که به کودکان کمک می کند بهتر ارتباط برقرار کنند.

🔔 بیشتر بدانید: فواید فیزیولوژیکی خنده بر روی افراد

شوخ طبعی غذایی موثر برای مغز است

بعد از یک خنده خوب چه حسی دارید؟ معمولاً احساس انرژی و هوشیاری می کنید. زیرا در زمان خندیدن، جریان خون به مغز افزایش می یابد. شوخ طبعی باعث از بین بردن تنش و هم چنین زمینه را برای تمرکز روی وظیفه مورد نظر و یادگیری بهتر فراهم می کند.

شوخ طبعی در مغز تاثیر به سزایی دارد.
تاثیر خنده کودکان برای مغز

خلاقیت کودکان در طنز پردازی و خندیدن

شوخ طبعی و غافل گیری می تواند باعث افزایش قدرت مغز در یادگیری شود. بیشتر کودکان خردسال در گفتن جوک مهارت چندانی ندارند، اما این مانع تلاش آن ها نمی شود. بعضی اوقات بچه ها یک معمایی را بر می دارند و از آن در شوخی مانند “گربه به سگ چه گفت؟” استفاده می کنند. غالباً آن ها حتی منتظر جواب نخواهند ماند. آن ها فقط شروع به خندیدن خواهند کرد!

شوخ طبعی کودکان، توانایی های شناختی و زبانی (زبانی) آن ها را به شما نشان می دهد. آن ها به راحتی کلمات را دستکاری می کنند و با آن می خندند! وقتی کودکان با طنز، بازی می کنند در حقیقت با زبان کار می کنند و این برای خواندن و نوشتن ضروری است.

تاثیر خنده کودکان
تاثیر خنده کودکان برای نشان دادن توانایی های شناختی و زبانی

چگونه شوخ طبع باشیم؟

دو راه حل آسان برای شوخ طبعی به شما معرفی می کنم.

 1. کتاب های طنز بخوانید.
 2. حرکات طنز انجام دهید.

در ادامه به توضیح مختصری درباره هر کدام می پردازیم:

1- کتاب های طنز بخوانید

 • با خواندن کتاب هایی با داستان های طنز شروع کنید. زیرا کودکان عاشق شنیدن داستان هایی درباره حیواناتی هستند که کار های غیرمنتظره انجام می دهند یا کودکی که مرتبا مرتکب اشتباه می شود.

2- انجام حرکات طنز

 • كودكان خردسال در نوع حركات شوخ طبعی خوب عمل می كنند. آن ها دوست دارند یک راه رفتن احمقانه، یا دویدن یا یک حرکت احمقانه دست را تشکیل دهند.
 • کودکان می بینند که چگونه حرکت می تواند، پاسخی ایجاد کند! بنابراین گاهی اوقات آن ها از این موارد برای پوشاندن یک اشتباه یا جلب توجه شما استفاده می کنند.
 • اما نگران نباشید. این ها همه رفتارهای عادی است که کودکان خردسال از آن ها برای کشف شوخ طبعی، از بدن خود استفاده می کنند.
شوخ طبعی و غافل گیری می تواند باعث افزایش قدرت مغز در یادگیری شود

شوخ طبعی را جشن بگیرید

وقتی صدای خنده کودکان را می شنویم، روحیه ای تازه پیدا می کنیم، این می تواند روز شما را روشن کند. وقتی به تمام مهارت های تفکر، گفتار و تحرک برای استفاده از شوخ طبعی نگاه می کنید، می فهمید که چرا این قسمت مهمی از تجربیات یادگیری کودکان است. بنابراین دفعه بعدی که کودک شما را بخنداند، از او برای خندیدن تشکر می کنید!

منبع: hkinderpillar.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا