خانوادهکودک و والدین

تاثیرات مثبت و منفی بازی های کامپیوتری بر روی کودکان

امروزه آنچه کودکان را شیفته خود کرده و آن ها را به مراتب از دنیای واقعی جدا می کند، بازی های کامپیوتری است که تاثیرات مثبت و منفی آن را در زندگی مشاهده خواهید کرد، زمانی که کودکان به استقبال این بازی ها می روند با دنیای شگفت انگیز کارتونی روبه رو شده و شرایط، رنگ ها و … این بازی ها، کودکان را به سمت خود جذب می کنند.

اما والدین نمی دانند تاثیر این بازی های کامپیوتری بر روی کودکان آن ها چگونه است و چه عوامل خطرات یا مزایایی در انتظار کودکان آن هاست. ما امروز این موضوع را هدف قرارداده ایم و در ادامه مقاله به مزایا و آسیب های بازی های کامپیوتری پرداخته ایم.

تاثیرات مثبت بازی های کامپیوتری بر روی کودکان

تاثیر مثبت بازی رایانه ای برکودکان
بازی های کامپیوتری علاوه بر تاثیرات منفی بر کودکان تاثیرات مثبتی هم دارد

بازی های کامپیوتری جدا از تاثیرات منفی و مخربی که بر کودکان می گذارد، مزایایی را هم برای کودکان دارد و آن ها را رشد و تکامل می دهد. از نمونه تاثیرات بازی های کامپیوتری بر کودکان می توان به موارد زیراشاره کرد:

1. یادگیری را برای کودکان آسان می کند و توجه آن ها را جلب می کند.

بازی های کامپیوتری با تنوع و رنگ های مختلفی که در طی بازی برای کودکان نمایان می کنند دید کودک را نسبت به زندگی وسیع ترکرده و یادگیری را برای کودک آسان می کند. از نمونه یاد گیری های کودکان در دنیای بازی های کامپیوتری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یادگیری آسان ریاضی
 • یادگیری آسان زبان انگلیسی
 • یادگیری رنگ ها
 • یادگیری روش های مقابله با مشکلات
 • یادگیری پیداکردن راه حل برای مشکلات خود

2. برنامه های متنوعی دربازی های کامپیوتری وجود دارد که کودکان را به خلق نقاشی های زیبا وداستان های شگفت انگیز علاقه مند می کند.

خلق نقاشی های زیبا کودکان بوسیله تاثیربازی رایانه ای برکودکان
با تنوع در بازی های کامپیوتری کودک شما امکان خلاقیت برای خلق نقاشی های زیبا را پیدا می کند

بازی های کامپیوتری به سرعت در حال پیشرفت بوده و با آمدن بازی های جدید تر نسبت به گذشته دید کودکان را متنوع کرده و این موضوع تاثیر بازی های کامپیوتری را بر کودکان دوچندان کرده و آن ها را مجاب به خلق نقاشی های زیبا و داستان های شگفت انگیز و تخیلی می کند.

3. برنامه های آموزشی در کامپیوتر به کودکان کمک می کنند تا کودکان در جهت مهارت هایی که به آن ها علاقه مند هستند حرکت کنند.

همیشه تاثیر بازی رایانه ای برکودکان منفی نیست
از تاثیرات مثبت بازی های کامپیوتری بر کودکان می توان به آموزش در کامپیوتر اشاره کرد

بازی های کامپیوتری ابتکار کودکان را فعال کرده و کمک می کنند کودکان مهارت های خود را راحت تر پیدا کنند و در جهت مهارت خود آینده خود را به بهترین شکل ممکن بسازند. این مورد نیز از تاثیر بازی های کامپیوتری بر کودکان می باشد که اهمیت بسیاری دارد.

4. به عقیده بسیاری از پزشکان بازی های کامپیوتری به کودکان کمک می کنند تا در بزرگسالی کمتر به دارو های مسکن احتیاج پیدا کنند.

کاهش استفاده از قرص مسکن با سرگرم کردن کودکان به وسیله بازی های کامپیوتری
کودکان با بازی های کامپیوتری یاد می گیرند که در آینده برای درمان درد های خود از قرص مسکن استفاده نکنند و برای فراموشی از درد خود از سرگرم کردن خود استفاده کنند

تاثیر بازی کامپیوتری بر کودکان باعث شده این بازی ها برای کودکان سرگرمی محسوب شود و به آن ها در بزرگسالی کمک کند تا درهنگام درد های موجود در بدن، خود را سرگرم کرده و به درد های خود فکر نکنند و استفاده از دارو های مسکن در بزرگسالی در آن ها کاهش می یابد.

5. بازی های کامپیوتری کودکان را وارد دنیایی می کند که گویی کنترل آن دنیا در دست خود کودک است و کودک ازاین بابت احساس خوبی دارد و لذت می برد.

به کودکان خود از دوران کودکی، خودکفایی را بیاموزید و بگذارید بروی پای خودشان بایستند، بازی های کامپیوتری کودکان را به دنیایی می برند که گویی اگر کودک در آن دنیا نباشد همه آن دنیا به هم می ریزد و برای پابرجا ماندن آن دنیا نیازاست کودک در آن دنیا وجود داشته باشد و اینگونه است که کودک در بازی های کامپیوتری می آموزد که آینده خویش را باید خودش بسازد و مسئول تمام زندگی او خودش است.

6. بازی های کامپیوتری کودکان را به سمتی هدایت می کنند که کودکان می توانند کنترل چشم ها و اعضای پنج گانه بدن را با هم هماهنگ کنند.

در بازی های کامپیوتری تمام تمرکز و اعضای پنج گانه بدن کودک فعال است و کودک می آموزد که چگونه بین اعضا پنج گانه خود در بازی موجود هماهنگی ایجاد کند و چه موقع از کدام عضو خود استفاده کند.

7. کامپیوتر وسیله کمک آموزشی برای کودکان بوده و راهی برای پرکردن اوقات فراقت آن ها است.

در کنار مزایایی که از بازی کامپیوتری برای کودکان برایتان ذکر کردیم مزیت دیگری نیز وجود دارد که برای پر کردن اوقات فراقت کودک شما می توان از بازی های کامپیوتری استفاده کرد که کودک به وسیله بازی های کامپیوتری از بی حوصله گی خود جلوگیری کرده و اوقات فراقت خود را پر می کند.

نکته: به این موضوع توجه داشته باشید که تمام این مزایا با 2 الی3 ساعت در روز با بازی کامپیوتری اتفاق خواهد افتاد و بیشتر از این مفید نیست و تاثیر مخرب بروی کودک شما دارد (سعی کنید این ساعات را در روز های تعطیل در اختیار کودک خود قرار دهید).

معایب بازی های کامپیوتری بر کودک

1. تقویت حس پرخاشگری کودکان:

تقویت حس پرخاشگری کودکان توسط بازی های کامپیوتری
کودک شما با بازی های جنگی در کامپیوتر حس پرخاشگری در خود را تقویت می کند

مهم ترین تاثیر منفی بازی های کامپیوتری جنگی بروی کودکان حس پرخاشگری است و این حس را در کودک ایجاد می کند که کودک برای رسیدن به مراحل بعدی بازی باید از جنگ ها و موانع زیادی عبور کند. استمرار چنین بازی هایی کودک شما را پرخاشگر و ستیزه جو بار می آورد.

2. انزواطلبی

کودکانی که به طور دائم با این بازی ها (بازی های جنگی) بازی می کنند به سمتی پیش می روند که درونگرا شوند و سعی می کنند برای حل مشکلات خود از دیگران راهنمایی نگیرند و مشکلات خود را خودشان حل کنند. این کودکان در جامعه منزوی می شوند و در برقراری ارتباط های خود در جامعه دچار مشکل خواهند شد.

3. تنبل شدن ذهن

در این بازی ها به دلیل این که کودک با ساختنی ها و برنامه های دیگران به بازی می پردازد و کمتر قدرت دخل و تصرف در آن ها پیدا می کند، اعتماد به نفس او در برابر ساختنی ها و پیشرفت دیگران متزلزل می شود و کودک به سمتی پیش می رود که ذهن او تنبل شدن را آموزش ببیند و به مراتب تنبل شود.

4.تاثیر منفی در روابط خانوادگی

با توجه به این که زندگی در کشور ما نیز به طرف ماشینی شدن پیش می رود و در بعضی خانواده ها زن و مرد شاغل هستند و یا بعضی از مردان بیش از یک شغل دارند، خود به خود روابط عاطفی و در کنار هم بودن خانواده کمتر شده وعده زیادی از این وضع و وجود تلویزیون به عنوان جعبه ی جادویی که باعث سرد شدن روابط خانوادگی شده ناراضی هستند و حالا نیز جعبه ی جادویی دیگری به نام کامپیوتر اضافه بر این وضعیت شده و مشکلات را دو چندان کرده است.

5. افت تحصیلی

افت تحصیلی کودکان با تاثیر بازی کامپیوتری
افت تحصلی کودکان با بازی های کامپیوتری بیشتر از حد معمول دوچندان می شود

به دلیل جاذبه ی تسخیر کننده ای که این بازی ها دارد، کودکان وقت و انرژی زیادی را صرف بازی با آن می کنند، حتی بعضی از کودکان صبح، زودتر از وقت معمول بیدار می شوند تا قبل از مدرسه کمی بازی کنند و وقت های تلف شده را هم بدین صورت جبران می کنند.

یکی از والدین اظهار می دارد که در سال گذشته پسرم بهترین نمرات را داشت امّا از وقتی که کامپیوتر برایش خریده ایم روزی 2 الی 3 ساعت وقت خود را صرف بازی می کند و از لحاظ تحصیلی افت پیدا کرده است.

راهکار ها:

 1. اگر قرار بر این است کودک شما اوقات خود را با بازی های کامپیوتری سر کند، توصیه می کنیم بازی هایی را برای فرزندان خود تهیه کنید که کودکان شما در آن بازی ها قابلیت این را داشته باشند که معما هایی را حل کنند و ذهن خود را از طریق بازی های فکری باز کنند تا بازی های کامپیوتری برای کودکان شما مثمرثمر باشند.
 2. بازی های دسته جمعی کامپیوتری (خانواده، دوستان و…) تاثیر مخرب چندانی بر روی کودک شما ندارد و زمانی این تاثیر مخرب بر کودک شما احساس می شود که کودک به تنهایی ساعت ها را صرف بازی نماید.
 3. والدین باید وقت بیشتری را به فرزندان خود اختصاص دهند، هنگامی که اوقات کودک با خانواده صرف شود کودک کمتر میل به بازی های کامپیوتری پیدا می کند.
 4. به کودکان خود اجازه ندهید تا در فاصله نزدیک با کامپیوتر بنشینند و به بازی بپردازند، این امر در ضعیفی چشم فرزند شما تاثیر دارد.
 5. از کامپیوتر هایی با صفحه کوچک استفاده نمایید، زیرا کودک با بازی در صفحه های بزرگ امکان تسلط به تمام بازی را ندارد و مجبور است دائما مسیر چشمان خود را تغییر داده تا به همه نقاط بازی دسترسی داشته باشد که این موضوع تاثیر مخربی بر چشمان و دقت کودک شما دارد.
 6. نور صفحه را کم کنید، زیرا زیاد بودن نور صفحه به پریدگی رنگ پوست کودک و ضعیفی چشم او تاثیر بسیار مخربی دارد.
 7. روشنایی نوراتاق طوری تنظیم شود که نور صفحه برای کودک شما دارای زنندگی نشود.
 8. توصیه می کنیم والدین با کودکان خود صحبت کنند و آن ها را فقط در روز های تعطیل مجاز به استفاده از بازی های کامپیوتری کنند.
 9. بهصورت منطقی با کودکان خود صحبت کنید و کودک خود را با عواقب منفی بازی های کامپیوتری آشنا کنید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا