روانشناسیسلامت

تاثیر افسردگی بر سلامت بدن

افسردگی قابل درمان است، جدا از تاثیر بر روی روان و احساسات فرد، می تواند باعث تاثیر بر سلامت جسمی فرد شود. ممکن است پزشک برای درمان از روشی ترکیبی استفاده کند. مثلا استفاده از دارو و تغییر سبک زندگی را به بیمار خود توصیه کند. فرد می تواند با رعایت برخی دستورالعمل ها از تاثیر افسرگی بر سلامت بدن پیش گیری کند.

افسردگی چه تاثیری بر بدن دارد؟

افسردگی علاوه بر تاثیر منفی بر روح و روان شخص، تاثیرات منفی بر جسم می گذارد. در ادامه به تاثیر افسردگی بر سلامت بدن می پردازیم:

افزایش یا کاهش وزن

افرادی که دچار افسردگی می شوند، در برخی موارد اشتهای آن ها کاهش یا افزایش می یابد و درنتیجه کاهش یا افزایش وزن را در پی خواهند داشت. این کاهش و افزایش ناگهانی وزن عوارضی دارد. کاهش وزن زیاد باعث آسیب به قلب، خستگی مزمن و هم چنین تاثیر منفی بر قدرت باروری دارد.

درد مزمن

افراد مبتلا دچار درد های غیر قابل توصیف مانند: درد مفاصل، درد عضلات، حساسیت پستان و هم چنین سر درد را تجربه می کنند. درد های مزمن می تواند عامل افزایش علائم افسردگی باشند.

بیماری قلب و عروق

شیوه زندگی افراد افسرده به دلیل ازدست دادن انگیزه تغییر یافته و در نتیجه با تغییر رژِیم غذایی و کم تحرکی دچار بیماری قلب وعروق می شوند.

تاثیر افسردگی بر سلامت بدن
دچار بیماری قلب وعروق می شوند.

التهاب

افسردگی مزمن باعث تغییراتی در سیستم ایمنی بدن می شود. افراد مبتلا به افسردگی بیش تر دچار بیماری های التهابی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیابت نوع 2 و آرتروز می شوند.

مشکلات سلامتی جنسی

ممکن است این دسته از افراد میل جنسی کم تری داشته باشند و هم چنین در برانگیختگی و ارگاسم مشکل داشته باشند.

وخیم شدن شرایط بیماری مزمن

افرادی که بیماری مزمن (مانند سرطان) دارند، خود احساس انزوا و استرس دارند. افسردگی این انزوا و استرس را بیش تر می کند. افرادی که افسردگی را تجربه می کنند و از طرفی مبتلا به بیماری مزمن هستند، باید در مورد راه کارهای مقابله با هر دو بیماری با پزشک خود مشورت کنند و راه کاری مناسب پیدا کنند.

ابتدا باید دنبال راه حلی برای حفظ سلامت روان بود، حفظ سلامت روان باعث بهبود سلامت جسم و مدیریت بیماری مزمن می شود.

بی خوابی یا مشکل خواب زیاد

در صورت بی خوابی شخص کل روز و شب احساس خستگی داشته و باعث کاهش توان مدیریت سلامت جسم و روان می شود و اما در صورت خوابیدن زیاد باعث می شود برنامه و فعالیت های روزانه او دچار اختلال شود.

مشکلات دستگاه گوارش

اغلب افراد افسرده از مشکلات معده یا گوارش مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع یا یبوست به پزشک خود شکایت دارند.

راه های درمان

شما می توانید با انجام برخی دستور العمل ها باعث کاهش تاثیر افسردگی بر سلامت بدن شوید.

ورزش

شما باید در ابتدا برای خود ورزش با شدت کم را در نظر بگیرید، مثلا حداقل روزی 10 دقیقه پیاده روی را انجام دهید. ورزش برای افراد افسرده خفیف تا متوسط می تواند در حد یک داروی ضد افسردگی عمل کند. این کار باعث افزایش روحیه و سلامت جسمی شما می شود.

حمایت

سعی کنید وقت خود را با فعالیت های گروهی پر کنید و هر آن چه را که تجربه می کنید با دیگران در میان بگذارید، این کار باعث پیش گیری از انزوای شما می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا