پزشکیسلامت

تأثیر دارو های آنتی هیستامین در افزایش وزن و ابتلا به چاقی

اکثر مردم با آنتی هیستامین ها آشنا هستند، دارو هایی که معمولاً برای درمان آلرژی و حساسیت استفاده می شوند. آلرژی یا حساسیت می تواند در اثر هر چیزی به وجود آید. حساسیت می تواند از فصل های مختلف سال به وجود آید مانند حساسیت فصل بهار، همچنین می تواند از گرده گل ها گرفته تا آلودگی های موجود در گرد و غبار، پر و مو حیوانات یا برخی مواد غذایی ایجاد شود. آنتی هیستامین ها نوعی داروی ضد حساسیت و بدون نسخه هستند که می توانند به کاهش واکنش آلرژیک بدن شما کمک کنند. البته بحث هایی در مورد تأثیر آنتی هیستامین ها بر چاقی و اضافه وزن وجود دارد که گاهی افراد را نگران می کند، در ادامه در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

آنتی هیستامین ها با مسدود کردن، هیستامین ها (مواد شیمیایی ناشی از واکنش های التهابی بدن شما به آلرژی)، به درمان حساسیت شما کمک می کنند. گاهی نیز اگر حساسیت شما بسیار شدید باشد، ممکن است به جای آن از آمپول های حساسیت استفاده شود. در هر صورت، هم درمان دارویی و هم تزریقی به کاهش عوارض جانبی حساسیت در بدن شما کمک می کند. عوارض آلرژی می تواند شامل تورم، عطسه، خارش یا کهیر زدن باشد.

یکی از عوارض جانبی که برخی از آنتی هیستامین ها دارند، افزایش وزن است. حتی برخی از بیماران عنوان کرده اند که پس از قطع مصرف آنتی هیستامین ها مقداری کاهش وزن را نیز تجربه کرده اند. هر چیزی که در مورد افزایش وزن پس از مصرف آنتی هیستامین باید بدانید در اینجا آمده است.

چرا آنتی هیستامین ها باعث افزایش وزن و چاقی می شوند؟

اضافه وزن با عوارض دارو

با آن که بنظر می رسد بعید باشد، استفاده از آنتی هیستامین ها بر وزن فرد تأثیر بگذارد، اما مطالعات نشان داده است که استفاده مداوم از برخی آنتی هیستامین ها می تواند در افزایش وزن و چاقی موثر باشد. علاوه بر این افرادی که دچار آلرژی هستند به ذرات حساسیت زا واکنش می دهند که این نشان از حساس بودن سیستم ایمنی بدن نسبت به آن ها است، بنابراین می توان گفت که دارو های آنتی هیستامین مانند نئوتادین و سیستم ایمنی بدن با یکدیگر در ارتباط هستند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2010 توسط محققان دانشگاه “Yale” انجام شد که رابطه بین استفاده از آنتی هیستامین H1 و افزایش خطر ابتلا به چاقی در بزرگسالان آمریکایی بالای 18 را سال نشان می داد. همچنین تحقیقی در مورد تأثیر آنتی هیستامین ها بر کودکان اسپانیایی تبار در سال 2020 نشان داد که بسیاری از شرکت کنندگان در آزمایش به دلیل مصرف طولانی مدت این دارو دچار چاقی و سندرم متابولیک شده اند.

ماده شیمیایی هیستامین در بدن، می تواند تا حدودی احساس گرسنگی را با تأثیر مستقیم بر مغز کاهش دهد، در مقابل یک آنتی هیستامین با مسدود کردن هیستامین ها، می تواند در تاثیر هیستامین بر مغز تداخل ایجاد کرده و اشتهای فرد را افزایش دهد. 

علاوه بر این، آنتی هیستامین ها می توانند باعث خواب آلودگی شده و منجر به کاهش سطح فعالیت فرد شوند. به این ترتیب، تأثیر آنتی هیستامین ها بر چاقی به احتمال زیاد به صورت دو عاملی است، اول خوردن بیشتر و دوم کاهش فعالیت بدنی فرد.

برخی متخصصان تغذیه معتقدند در حالی که استفاده کوتاه مدت و در مواقع ضروری از آنتی هیستامین ها منجر به افزایش وزن نمی شود، اما استفاده مزمن از آن ها می تواند باعث افزایش اشتها و چاقی شود. این افزایش وزن به احتمال زیاد مربوط به تاثیری است که این دارو ها بر ماده هیستامین در بدن دارند. هیستامین احساس گرسنگی را کاهش می دهد، هنگام استفاده از آنتی هیستامین، اشتها می تواند افزایش یافته و منجر به افزایش وزن در طول زمان شود.

کدام آنتی هیستامین ها با افزایش وزن ارتباط بیشتری دارند؟

آنتی هیستامین چاق کننده

افزایش وزن بر اثر مصرف آنتی هیستامین موضوعی است که نیاز به تحقیقات بیشتری دارد، با این حال مطالعات نشان داده اند که برخی از دارو های خانواده آنتی هیستامین ممکن است بیش از دیگر دارو های این خانواده باعث افزایش وزن و چاقی شوند.

مطالعه ای در مورد چاقی در سال 2010 در دانشگاه “Yale” نشان داد که بین استفاده از آلگرا (فکسوفنادین)، زیرتک (ستیریزین) و افزایش وزن رابطه ای وجود دارد.

همچنین تحقیقات نشان داده است که داروی بنادریل (دیفن هیدرامین) نیز در برخی از بیماران موجب افزایش وزن و چاقی می شود. با این حال، آنتی هیستامین های جدید تر مانند کلاریتین (لوراتادین) در مقایسه با آنتی هیستامین های ذکر شده در بالا تاثیر کمتری بر اضافه وزن دارد.

آیا تزریق آمپول های ضد حساسیت باعث چاقی می شود؟

برخلاف آنتی هیستامین ها، تزریق آمپول های ضد حساسیت و افزایش وزن ظاهراً ارتباطی با یکدیگر ندارند. اگر بخواهیم به طور واضح به این سوال پاسخ دهیم جواب ما نه است، زیرا تزریق داروی ضد حساسیت باعث افزایش وزن نخواهد شد. دارو های ضد آلرژی بر اساس ماهیت خود، به افراد، در دوز های مختلف تزریق می شوند. از طرفی دارو های تزریقی ضد حساسیت را نمی توان به طور کلی در دسته آنتی هیستامین ها قرار داد. 

با قطع مصرف آنتی هیستامین ها چه اتفاقی می افتد؟

مانند هر داروی دیگری، در صورتی که قصد قطع مصرف آن را دارید ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. اغلب پزشکان معتقدند که آنتی هیستامین ها نیز دارو هستند و در روند درمان باید با آن ها نیز مانند دیگر دارو ها رفتار شود.” اگر فردی به طور روزانه آنتی هیستامین مصرف می کند، باید قبل از قطع مصرف حتماً با پزشک خود مشورت کند. در برخی موارد ممکن است ابتدا کاهش مصرف آنتی هیستامین ها و سپس قطع مصرف آن ها مناسب تر و ایمن تر باشد.

حفظ وزن سالم

رژیم غذایی صحیح

اگر از آنتی هیستامین ها استفاده می کنید و نگران افزایش وزن خود هستید، برخی از راه هایی که می توانید یک زندگی سالم را در کنار مصرف آن حفظ کنید به شرح زیر است:

  • رژیم غذایی متعادل: می توانید برای حفظ تندرستی از یک رژیم غذایی غنی از محصولات تازه و سالم مانند سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، غذا های طبیعی، کم قند و کم چربی استفاده کنید. کاهش مصرف گوشت قرمز و چربی های نا سالم مانند چربی های ترانس و اشباع شده نیز می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. همچنین اگر شما مجبورید به صورت روزانه از آنتی هیستامین ها استفاده کنید اول از همه به غذایی که می خورید دقت کنی، زیرا در هر سنی ممکن است حساسیت غذایی ایجاد شود.
  • ورزش منظم: ورزش منظم می تواند به شما کمک کند که سالم و قوی بمانید. اگر تازه کار هستید، مطمئن شوید که قبل از شروع و چیدن یک برنامه ورزشی دقیق ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
  • خواب خوب: اگرچه ممکن است واضح به نظر برسد، اما هر شب خوب خوابیدن ضروری است. بی خوابی خود به تنهایی می تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا