پزشکیسلامت

بیماری کتواسیدوز دیابتی یا “DKA” چیست و چه علائمی دارد؟

این یک بیماری از دسته بیماری هایی است که به دلیل بالا بودن سطح قند خون به طور خطرناکی ایجاد می شود و می تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. بیماری کتواسیدوز دیابتی زمانی رخ می دهد که سطح قند خون شما بالا می رود زیرا بدن شما به هر دلیلی انسولین کافی ندارد یا دریافت نکرده است. انسولین به خروج قند از خون کمک می کند تا بدن بتواند قند را تبدیل به انرژی کرده و استفاده کند. کمبود انسولین بدن شما را مجبور می کند تا از چربی به جای قند برای انرژی استفاده کند. با تجزیه چربی ها، مواد شیمیایی به نام کتون در خون شما ایجاد می شود، کتون ها در سطوح بالا به شدت خطرناک بوده و باعث ابتلا به این بیماری می شوند.

علائم و نشانه های رایج ابتلا به بیماری کتواسیدوز دیابتی:

این بیماری دارای یک سری علائم و نشانه هایی است که در صورت بروز هر یک از آن ها در یک فرد دیابتی باید، آن را جدی گرفت و فوراً با پزشک معالج مشورت کرد. معمولاً عنوان می کنند که این بیماری بیشتر در مبتلایان به دیابت نوع یک دیده می شود، اما تفاوتی ندارد مبتلا به کدام یک از انواع دیابت هستید، بهتر است علائم مربوط به DKA را جدی بگیرید، این علائم عبارت اند از:

 • احساس تشنگی بیشتر از حد معمول
 • تکرر ادرار بیش از حد معمول
 • احساس درد در ناحیه شکم، حالت تهوع و استفراغ
 • مشکل در بینایی و تاری دید
 • خشکی دهان، خشکی چشم ها چشم و خشکی سطح پوست
 • اگر صورت فرد مبتلا قرمز، ملتهب و گرم باشد
 • تنفس سریع و عمیق فرد و داشتن ضربان قلب سریع تر از حد معمول
 • فرد احساس صغف کند و علائم خستگی و گیجی داشته باشد
 • در خلق و خوی فرد تغییراتی ایجاد شده و تحریک پذیر شود
 • تنفس فرد به صورت میوه ای و شیرینی شده باشد
 • سطح قند خون شما پایین تر یا بالا تر حدی باشد که معمولاً پزشک به فرد توصیه می کند.
 • در خون یا ادرار فرد اجسام کتونی دیده شود.
 • فرد تب یا تب و لرز داشته باشد

علائم خطرناک تر بیماری DKA:

کتواسیدوز دیابتی

در کنار علائم بالا یک سری علائم دیگر نیز وجود دارند که در صورت مشاهده آن ها می توان گفت بیمار تا حدودی در خطر است. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر فوراً با اورژانس تماس بگیرید یا از شخصی بخواهید که فوراً با شماره 115 تماس بگیرد:

 • اگر شما تشنج دارید.
 • شما شروع به تنفس سریع می کنید، یا تنگی نفس دارید.
 • ضعیف یا گیج شده اید
 • بیش از حد معمول خواب آلود هستید.

پیش از اقدام به هرگونه خود درمانی، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

درمان دارویی برای این بیماری

بیماری کتواسیدوز دیابتی نیاز به مصرف دارو هایی دارد، که معمولاً پزشک معالج فرد در صورت نیاز آن ها را تجویز می کند. دارو هایی که ممکن است برای فرد دیابتی تجویز شوند عبارت اند از:

 • انسولین برای کنترل قند خون
 • دارو های کاهنده قند خون مثل گلوریپا که میزان قند خون شما را کاهش می دهند.

نکته مهم این است که دارو های خود را طبق دستور مصرف کنید. اگر پس از مصرف دارو فکر می کنید دارو به شما کمکی نکرده است یا دچار عوارض جانبی شده اید، ابتدا با پزشک خود تماس بگیرید و دارو را قطع یا کم نکنید.

به همین دلیل است که بار ها توصیه کرده ایم که اگر به هر ماده دارویی حساسیت دارید همان ابتدا در مورد آن به پزشک بگویید. به همین منظور لیست یا بطری های قرص خود را برای ویزیت های بعدی همراه داشته باشید. بهتر است لیستی از دارو ها، ویتامین ها و گیاهان دارویی که مصرف می کنید تهیه کنید. در این لیست مقادیر، زمان و دلیل مصرف آن ها را نیز ذکر کنید. تهیه لیست باعث می شود که در موارد اضطراری لیست دارو های خود را همراه داشته باشید.

کمک به جلوگیری از ابتلا به DKA:

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کتواسیدوز دیابتی کنترل بیماری دیابت است. در مورد نحوه مدیریت دیابت، از پزشک خود کمک بخواهید. همچنین موارد زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به DKA کمک کند:

سطح قند خون را دائماً کنترل کنید: به خصوص در صورت ابتلا به عفونت، استرس، بیماری یا تجربه آسیب های روحی سطح قند خون خود را مرتب چک کنید. ممکن است لازم باشد حداقل 3 بار در روز قند خون خود را چک کنید. اگر سطح قند خون شما بیش از حد بالا است، طبق دستور پزشک خود دارو مصرف کرده یا انسولین تزریق کنید.

اندازه گیری قند خون

هنگام بیماری بدن خود را مدیریت کنید: وقتی بیمار هستید، ممکن است به اندازه معمول غذا نخورید. ممکن است لازم باشد میزان دارو یا انسولین تزریقی تان را تغییر دهید. حتی ممکن است لازم باشد سطح قند خون خود را بیشتر از حد معمول بررسی کنید. در تمام موارد گفته شده با پزشک خود در مورد نحوه مدیریت دیابت، هنگام ابتلا به دیگر بیماری ها برنامه ریزی کنید.

طبق دستورالعمل های پزشکی، سطح کتون های خود را بررسی کنید: دستورالعمل های پزشک خود را در مورد زمانی که باید خون یا ادرار خود را از نظر کتون بررسی کنید، دنبال کنید. پزشک ممکن است دستگاهی را برای بررسی کتون های خون به شما بدهد. همچنین کتون های ادرار را می توانید با چوب های مخصوص آزمایش که در ادرار فرو می کنید بررسی کنید. اگر کتون در ادرار یا خون دارید، ورزش نکنید، ورزش ممکن است سطح کتون ها در خون یا ادرار شما را افزایش داده و باعث کم آبی بدن شود.

نحوه درمان کتواسیدوز دیابتی را بدانید: اگر علائم بیماری کتواسیدوز دیابتی دارید، مایعات بیشتری که حاوی قند نیستند، مانند آب بنوشید. انسولین خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید و به نزدیک ترین اورژانس بروید.

منبع:

www.drugs.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا