بهداشت فردیپزشکیسلامت

معرفی 12 بیماری کشنده ؛ شیوع ویروس های مختلف در طول تاریخ

در دهه های اخیر، چندین ویروس از حیوانات به انسان منتقل شده و شیوع قابل توجهی را ایجاد کرده و هزاران نفر را قربانی کرده است. به عنوان مثال: در سال 2014-2016، ویروس ابولا (Ebola virus) باعث شیوع بیماری گسترده ای در غرب آفریقا شد. همچنین، ویروس های دیگری از جمله کروناویروس جدید که در حال حاضر در سراسر جهان شیوع دارد، میزان مرگ و میر قابل توجهی را به خود اختصاص داده است و جزء یکی از 12 بیماری کشنده محسوب می شود. در ادامه به معرفی کشنده ترین ویروس های تاریخ می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

فهرست 12 بیماری کشنده

در این بخش به بررسی 12 بیماری کشنده می پردازیم. از جمله:

 1. ویروس ماربورگ (Marburg virus)
 2. ویروس ابولا (Ebola virus)
 3. هاری (Rabies)
 4. اچ آی وی (HIV)
 5. آبله (Smallpox)
 6. ویروس هانتاویروس (Hantavirus)
 7. آنفولانزا (Influenza)
 8. تب دنگی (Dengue)
 9. روتاویروس (Rotavirus)
 10. سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV)
 11. SARS-CoV-2 (COVID-19)
 12. MERS-CoV 

1. ویروس ماربورگ (Marburg virus)

دانشمندان، ویروس ماربورگ را در سال 1967، در بین کارکنان یکی از آزمایشگاه های آلمان شناسایی کردند. این هم گیری در بین کسانی رخ داده بود که در معرض میمون های آلوده (میمون های آلوده از اوگاندا وارد شده بودند) قرار گرفته بودند.

ویروس ماربورگ شبیه ابولا است. زیرا، هر دو می توانند باعث تب خونریزی دهنده شوند. به این معنی که افراد مبتلا به ویروس به تب شدید و خونریزی در سراسر بدن مبتلا می شوند که می تواند منجر به شوک، نارسایی اعضای بدن و در نهایت منجر به مرگ شود.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، میزان مرگ و میر در اولین شیوع بیماری 25 درصد بود. اما، در شیوع 1998-2000 در جمهوری دموکراتیک کنگو و همچنین شیوع 2005 در آنگولا بیش از 80 درصد بود و این بیماری به عنوان یکی از 12 بیماری کشنده در جهان معرفی شد.

2. ویروس ابولا (Ebola virus)

اولین شیوع ابولا در انسان به طور همزمان در جمهوری سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو در سال 1976 رخ داد. ابولا از طریق تماس با خون یا سایر مایعات بدن یا بافت افراد یا حیوانات آلوده منتقل می شود. شیوع این ویروس در غرب آفریقا از اوایل سال 2014 آغاز شد و به گفته WHO بزرگترین و پیچیده ترین دوره شیوع این بیماری کشنده تا به امروز ادامه دارد.

متخصص ویروس ابولا و استادیار میکروبیولوژی در دانشگاه بوستون، به Live Science گفت: گونه های شناخته شده از نظر مرگ و میر بسیار متفاوت هستند.

الک مولبرگر

3. بیماری کشنده، هاری (Rabies)

اگرچه واکسن های هاری برای حیوانات خانگی، که در دهه 1920 معرفی شد، به نادر شدن این بیماری در کشورهای توسعه یافته کمک کرده است. اما، این وضعیت همچنان در کشورهای در حال توسعه مانند: هند و بخش هایی از آفریقا یک مشکل جدی است.

متخصص ویروس ابولا و استادیار میکروبیولوژی در دانشگاه بوستون می گوید: “این ویروس مغز را از بین می برد، این یک بیماری بسیار بد است که اگر درمان نشوید، 100در صد احتمال مرگ وجود دارد.” وی گفت: “ما واکسن ضد هاری داریم و آنتی بادی هایی داریم که علیه هاری عمل می کنند. بنابراین، اگر کسی توسط حیوان هاری گاز گرفت، می توانیم این فرد را درمان کنیم.”

الک مولبرگر

4. اچ آی وی (HIV)

در جهان مدرن، یکی از کشنده ترین بیماری ها را می توان “بیماری HIV” معرفی کرد. این بیماری در اوایل دهه 1980 شناسایی شد. زیرا، تخمین زده می شود که از زمان تشخیص این ویروس، 32 میلیون نفر بر اثر ابتلا به HIV، جان خود را از دست داده اند.

پزشک بیماری های عفونی و سخنگوی انجمن بیماری های واگیر آمریکا می گوید: “این ویروس هنوز بزرگترین قاتل است.”

او می گوید: “بیماری مسری که بیشترین آسیب را برای بشر در حال حاضر به دنبال دارد، HIV است.”

دکتر امش آدالجا

دارو های قوی ضد ویروسی این امکان را برای افراد فراهم کرده است که سال ها با HIV زندگی کنند. اما، این بیماری همچنان بسیاری از کشورهای کم درآمد و متوسط را ویران می کند. جایی که 95 درصد از عفونت های جدید HIV رخ می دهد. تقریباً از هر 25 فرد بزرگسال در منطقه آفریقا، یک نفر HIV مثبت است که این آمار بیش از دو سوم افراد مبتلا به HIV در سراسر جهان را شامل می شود.

یکی از 12 بیماری های کشنده، اچ آی وی (HIV) می باشد.

5. بیماری کشنده، آبله (Smallpox)

در سال 1980 مجمع جهانی بهداشت، جهان را عاری از آبله اعلام کرد. اما قبل از آن، انسان ها هزاران سال با آبله مبارزه می کردند و این بیماری از هر 3 نفر 1 نفر را به کام مرگ می کشاند. زخم های عمیق و دائمی و اغلب نابینایی برای بازماندگان برجای گذاشت.

میزان مرگ و میر در جمعیت های خارج از اروپا بسیار بیشتر بود. زیرا، مردم قبل از ورود ویروس به مناطق خود با ویروس تماس چندانی نداشتند. به عنوان مثال، مورخان تخمین می زنند 90 درصد از جمعیت بومی قاره آمریکا در اثر آبله ای که توسط کاشفان اروپایی معرفی شده بود، مردند. تنها در قرن بیستم، آبله 300 میلیون نفر را کشت.

آدالجا می گوید: “این چیزی بود که نه تنها مرگ بلکه نابینایی بار بزرگی بر روی کره زمین داشت و این باعث شد که کمپین ریشه کن کردن از زمین تحریک شود.”

6. ویروس هانتاویروس (Hantavirus)

سندرم ریوی هانتاویروس (HPS) برای اولین بار در سال 1993 در ایالات متحده مورد توجه قرار گرفت. این درحالی بود که یک مرد سالم و جوان ناواهو و نامزدش که در منطقه Four Corners ایالات متحده زندگی می کردند در عرض چند روز به دلیل تنگی نفس جان خود را از دست دادند.

چند ماه بعد، مقامات بهداشتی ویروس هانتاویروس را از موش گوزنی که در خانه یکی از افراد آلوده زندگی می کرد، کشف کردند. این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. بلکه، افراد از قرار گرفتن در معرض فضولات موش های آلوده به این بیماری مبتلا می شوند.

بر اساس مقاله ای که در سال 2010 در مجله Clinical Microbiology Reviews منتشر شد، قبلاً، یک ویروس متفاوت هانتا در اوایل دهه 1950، در طول جنگ کره، باعث شیوع بیماری شد. بیش از 3000 سرباز مبتلا شدند و حدود 12 درصد از آن ها جان باختند.

در حالی که این ویروس در پزشکی غربی تازه کشف شد (در ایالات متحده)، محققان بعدا متوجه شدند که سنت های پزشکی ناواجو بیماری مشابهی را توصیف می کند و این بیماری را با موش ها مرتبط می کند.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در حال حاضر بیش از 600 نفر در ایالات متحده به HPS مبتلا شده اند و 36 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

7. بیماری کشنده، آنفولانزا (Influenza)

مرگبارترین بیماری همه گیر آنفلوانزا که گاهی آنفلوانزای اسپانیایی نامیده می شود، در سال 1918 شروع شد و تا 40 درصد از جمعیت جهان را مبتلا کرد و حدود 50 میلیون نفر را کشت.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، در طول یک فصل معمولی، بیش از 500 هزار نفر در سراسر جهان بر اثر این بیماری جان خود را از دست خواهند داد. اما، گاهی اوقات، هنگامی که یک گونه جدید آنفولانزا ظاهر می شود، همه گیری با گسترش سریعتر بیماری و اغلب میزان مرگ و میر بیشتر منجر می شود.

مولبرگر می گوید: “من فکر می کنم که احتمال دارد چیزی شبیه شیوع آنفولانزای 1918 دوباره رخ دهد.” اگر نوع جدیدی از آنفولانزا در جمعیت انسان راه پیدا کند و به راحتی بین انسان ها منتقل شود و باعث بیماری شدید شود، ما یک مشکل بزرگ خواهیم داشت.”

بیماری کشنده، آنفولانزا (Influenza)

8. تب دنگی (Dengue)

ویروس دنگو برای اولین بار در دهه 1950 در فیلیپین و تایلند ظاهر شد و از آن زمان در سراسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان گسترش یافته است. در حال حاضر، بیش از 40 درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که تب دنگی بومی است. این بیماری با پشه هایی که آن را حمل می کنند، انتقال می یابد و با گرم شدن جهان احتمالاً گسترش بیشتری پیدا می کند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، دنگو سالانه 50 تا 100 میلیون نفر را مبتلا می کند. اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از تب دنگی نسبت به برخی ویروس های دیگر 2.5 درصد کمتر است. اما، این ویروس می تواند باعث بیماری شبه ابولا به نام تب خونریزی دهنده دنگی شود و اگر این بیماری درمان نشود، میزان مرگ و میر آن 20 درصد است. مولبرگر گفت: “ما واقعاً باید بیشتر در مورد ویروس دنگی فکر کنیم. زیرا، این یک تهدید واقعی برای ما است.”

بر اساس گزارش CDC، واکسن بیماری دنگو در سال 2019 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده در کودکان 9-16 ساله که در مناطقی زندگی می کنند که در آن تب شایع است و سابقه عفونت ویروسی در آن تأیید شده است، تأیید شد. در برخی از کشور ها، واکسن تأیید شده برای سنین 9 تا 45 سال در دسترس است. اما باز هم، گیرندگان باید قبلاً به یک مورد تایید شده از بیماری تب دنگی مبتلا شده باشند. افرادی که قبلاً به این ویروس مبتلا نشده اند در صورت تزریق واکسن در معرض خطر ابتلا به بیماری تب شدید قرار می گیرند.

9. روتاویروس (Rotavirus)

WHO تخمین می زند در سال 2008، تعداد 453 هزار کودک زیر 5 سال بر اثر عفونت روتاویروس، در سراسر جهان جان خود را از دست دادند. در حال حاضر، کشور های توسعه یافته که واکسن را معرفی کرده اند، کاهش شدید بستری ها و مرگ روتاویروس را گزارش کرده اند.

بنابراین، در حال حاضر دو واکسن برای محافظت از کودکان در برابر روتاویروس، عامل اصلی بیماری شدید اسهال در نوزادان و کودکان خردسال موجود است. اما، این بیماری همچنان، در کشور های در حال توسعه کشنده است. جایی که آب رسانی سالم به طور گسترده ای در دسترس نیست.

10. سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV)

به گفته سازمان بهداشت جهانی(WHO)، ویروس عامل ایجاد سندرم تنفسی حاد یا SARS اولین بار در سال 2002 در استان گوانگدونگ در جنوب چین ظاهر شد. این ویروس احتمالاً در ابتدا در خفاش ها ظاهر شد. سپس، به پستانداران شبانه موسوم به “civets” (یک پستاندار گوشتخوار) انتقال یافت و سرانجام انسان را آلوده کرد. پس از شروع شیوع بیماری در چین، SARS به 26 کشور در سراسر جهان سرایت کرد و بیش از 8000 نفر را مبتلا کرد و در طول دو سال بیش از 770 نفر را به کام مرگ کشانده است.

این بیماری باعث تب، لرز و بدن درد می شود و اغلب به ذات الریه منتقل می شود. یک وضعیت شدید که در آن ریه ها ملتهب شده و با چرک پر می شوند. میزان مرگ و میر 9.6 تخمین زده می شود و هنوز هیچ درمان یا واکسنی برای آن تأیید نشده است. با این حال، طبق CDC هیچ مورد جدیدی از SARS از اوایل سال 2000 گزارش نشده است.

ویروس SARS-CoV

11. SARS-CoV-2 (COVID-19)

SARS-CoV-2 متعلق به همان خانواده بزرگ ویروس SARS-CoV است که به کروناویروس معروف است و برای اولین بار در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین شناسایی شد. این ویروس مانند: SARS-CoV احتمالاً از خفاش ها سرچشمه گرفته و قبل از آلوده کردن افراد از طریق حیوان میانی عبور کرده است.

از زمان ظهور، این ویروس ده ها هزار نفر را در چین و هزاران نفر دیگر را در سراسر جهان آلوده کرده است. شیوع مداوم باعث قرنطینه گسترده، محدودیت در سفر و اجرای پروتکل های بهداشتی شده است. هم اکنون محققان و پزشکان در تلاش اند تا بتوانند راهی برای نجات از این بحران جهانی پیدا کنند. آن ها به دنبال تشخیص و تولید واکسن هستند.

میزان مرگ و میر بیماری ناشی از SARS-CoV-2 که COVID-19 نامیده می شود، حدود 2.3 درصد است. به نظر می رسد افرادی که سن بالاتری دارند یا دارای بیماری های زمینه ای هستند بیشتر در معرض بیماری یا عوارض شدید آن قرار دارند. علائم رایج آن شامل: تب، سرفه خشک و تنگی نفس است و در موارد شدیدتز این بیماری می تواند به ذات الریه منتقل شود.

میزان مرگ و میر با ویروس کرونا افزایشی است.

12. MERS-CoV 

ویروسی که باعث سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) می شود، در سال 2012 در عربستان سعودی و در سال 2015 ویروس دیگری در کره جنوبی کشف شد.

ویروس MERS، متعلق به همان خانواده کروناویروس (SARS-CoV و SARS-CoV-2) است و احتمالاً از خفاش ها نیز سرچشمه گرفته است. این بیماری قبل از انتقال به انسان، شتر ها را آلوده می کند. این بیماری کشنده باعث ایجاد تب، سرفه و تنگی نفس در افراد مبتلا می شود.

MERS، اغلب به پنومونی شدید پیشرفت می کند و میزان مرگ و میر این بیماری کشنده بین 30 تا 40 درصد تخمین زده می شودکه کشنده ترین ویروس کرونا شناخته شده است که از حیوانات به انسان ها سرازیر شده است. همانند دو ویروس گفته شده در بخش قبل (SARS-CoV و SARS-CoV-2) MERS نیز هیچ درمان یا واکسنی تأیید شده ندارد.

سخن آخر

ویروس ها از گذشته تا کنون وجود داشته اند. بنابراین، بشر برای بقاء نسل با آن ها مبارزه می کند. محققان توانسته اند برای پیشگیری از برخی ویروس ها واکسن و داروهای ضد ویروسی کشف کنند. به طور مثال، بشر توانسته داروهایی برای کنترل بیماری اچ آی وی کشف کند. همچنین، توانسته اند جهان را از بیماری آبله نجات دهد و آن را به طور کل ریشه کن سازد. به امید روزی که کروناویروس در سراسر جهان مهار شود.

منبع:

www.livescience.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا