اخبار اقتصادی

بیشتر چک های وصول شده عادی هستند یا رمزدار؟

[ad_1]

از ۴۰۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در اسفند پارسال ۵۶.۴ درصد آن مربوط به چک‌های عادی است که ۴۳.۶ درصد دیگر آن را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایسنا، مجموع چک‌های مبادله شده در اسفند سال گذشته به بیش از ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله عادی، رمرزدار و… را تشکیل می‌دهد و نشان دهنده دو نکته مثبت از بهبود وضعیت اقتصادی کشور است، اینگونه که در این ماه به تعداد و ارزش چک‌های مبادله‌ای افزوده شده است. 

از سوی دیگر، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله‌ای در ماه مذکور بعد از بهمن ماه، کمترین سطح نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای از دی‌ماه سال ۹۸ و قبل از شروع پاندمی ‌کروناست که این مورد، نکته مثبتی در روند سطح مبادلات محسوب می‌شود.

جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده که ارزش هر یک از این چک‌ها حدود ۲۷ میلیون تومان است، معادل ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر ۸.۸ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۹ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بنابراین در کل کشور ۹۱.۲ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۸.۸ درصد را چک‌های رمز دار تشکیل می‌دهند.

از نظر مبلغی نیز، از ۴۰۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور بیش از ۲۲۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای چک‌های عادی و حدود ۱۷۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۵۶.۴ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۴۳.۶ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

طبق این گزارش، در اسفند پارسال در کـل کشـور بیش از ۸۵۷ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود ۱۷۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۲۳ و ۲۹.۱ درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد بررسی، در استان تهران ببش از ۲۷۴ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۹۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۹.۵ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۲ درصـد)، اصفهان (۱۰.۳ درصد) و خراسان رضوی (۷.۲ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

همچنــین، ۶۷.۹ درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (۵۶.۶ درصــد)، اصفهان ( ۷ درصد) و خراسان رضوی ( ۷.۲ درصد) وصول شده است.

گفتنی است؛ چک‌های عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

علاوه براین، چک‌های رمزدار چک‌هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همچنین می‌توانند بر عهده سایر بانک‌ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک‌ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا