اقتصادبورس و سرمایه گذارینکته ها و سیگنال ها

بورس چیست؟ چگونه با سرمایه گذاری در بورس به سود برسیم؟

اگر هنگامی که سود می برید ذوق زده می شوید و هنگامی که ضرر می کنید افسرده می شوید، سرمایه گذاری در بورس انتخاب مناسبی برای پیشرفت شما نمی باشد. پیشنهاد ما به شما این است که: در ها را ببندید، وقتی همه حریص هستند ترسان باشید و وقتی همه ترسیده اند شما حریص شوید.

تاریخچه کوتاه بورس از فرانسه به ایران

بورس یک کلمه فرانسوی به معنی کیف پول می باشد. در فرانسه در شهری به نام بروژ مکان ‌هایی که مردم در آنجا به حراج کالا مبادرت می‌ کردند و به‌ تدریج شکل توسعه ‌یافته‌ تر و مسقف به خود گرفتند را بورس می‌گفتند.

در ایران هم در سال 1346 بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی که بزرگ‌ ترین مجتمع واحد های تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می‌رفت، به ‌طور رسمـی فعالیت خود را آغاز کـرد و مردم سرمایه گذاری در بورس را خیلی زود به رسمیت شناختند.

بورس چیست؟

مکانی که در آن بین خریدار و فروشنده ارتباط برقرار می شود را بازار می گویند که هم می تواند مکان خاصی باشد و یا توسط شبکه های اینترنتی این معامله صورت گیرد.

دارایی های فروشندگان معمولا هم فیزیکی است (زمین، ساختمان، طلا و…) و هم می تواند به شکل کاغذ و یا همان سند باشد (اوراق مشارکت، سهام و…).

درکل بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف برای سرمایه گذاری در بورس مورد معامله قرار می گیرند.

دلیل انتخاب بورس برای سرمایه گذاری

معمولا انسان ها اول به دنبال سود زیاد هستند و علاوه بر آن می خواهند جایی سرمایه گذاری کنند که محلی قانونی برای سرمایه گذاری باشد. سرمایه گذاری در بورس، خیال شما را از لحاظ قابلیت نقد شوندگی سریع و راحت آسوده می کند.

آشنایی با اصطلاحات بورس

شاخص بورس: برای ارزیابی وضعیت گذشته و حال از جوانب مختلف و پیش بینی روند آینده شناسایی می شوند. برای تصمیم گیری سرمایه گذاران، نوسانات شاخص ها نقش به سزایی دارند.

شاخص ها انواع مختلفی دارند که هریک از جنبه خاصی وضعیت بورس را بررسی می کند.‌

سبد گردانی (Separately managed account): عملیاتی که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌ گذاری با همکاری تیمی از تحلیل‌ گران حرفه ‌ای و بر‌اساس خصوصیات، سطح ریسک ‌پذیری و سرمایه هر سرمایه ‌گذار، سبدی مناسب از دارایی‌ های سهام، اوراق مشارکت و سکه طلا برای او تشکیل داده و به ‌صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند.

اوراق بدهی: اوراق قرضه دولتی و یا شرکتی همان اوراق بهاداری است که به خاطر آن شرکتی که آن را منتشر می کند، در زمان های خاص به دارنده آن مبالغی مشخص پرداخت می کند و در پایان یا همان زمان سر رسید شرکت باید اصل مبلغ را باز پرداخت کند.

عرضه اولیه: وقتی برای اولین بار سهم یک شرکت خصوصی کوچک و جوان به دلیل اینکه نیاز به سرمایه برای گسترش دارد در بازار منتشر می شود، به آن عرضه اولیه می گویند.

البته این در شرکت های خصوصی بزرگ و متوسطی که می خواهند به سهامی عام تبدیل شوند هم به کار گرفته می شود.

از فواید این کار می توان به دسترسی ارزان و افزایش سرمایه و همچنین شفافیت اطلاعات و معافیت های مالی اشاره کرد.

البته باید در نظر داشت در عرضه اولیه با مشکلاتی از قبیل هزینه های قانونی، الزام به افشای اطلاعات مالی کاهش کنترل و افزایش ریسک دعاوی حقوقی هم مواجه می شویم.

نماد: نام اختصاری شرکت ها برای شناسایی آسان و دسته بندی آن ها در بورس می باشد. مثلا پالایشگاه نفت بندرعباس با نماد «شبندر» که قسمت اول نشان دهنده صنعتی است که درآن کار می شود و قسمت دوم خلاصه ای از نام شرکت می باشد.

آربیتراژ: سود بدون ریسک پس از کسر هزینه‌ های انجام معامله را آربیتراژ می گویند. توصیه می کنیم پس از خرید در یک بازار، بلافاصله فروش را در بازاری دیگر انجام دهید تا از ریسک تغییر قیمت در یکی از بازار ها در امان بمانید.

بازار خرسی:  زمانی که قیمت اوراق بهادار کاهش می یابد، ترس در سرمایه گذاران به وجود می آید که باعث ایجاد جوی منفی در بازار می شود.

به همین منظور سرمایه گذاران از خرید سهام جدید اجتناب می کنند. در بازار خرسی اصلاحاً قیمت ها روندی نامعلوم و بیشتر بلند مدت دارند، بنابراین سرمایه گذاران نمی توانند برای خرید سهام، نقطه ورود پیدا کنند.

سرمایه گذاری در بورس و مشکل سیر نزولی بازار خرسی
سیر نزولی بازار خرسی

بازار گاوی: وقتی سرمایه گذاران به منظور کسب سود بیشتر سرمایه بیشتری را خریداری می کنند بازار گاوی به وجود می آید. بازار گاوی عمدتا نشان قدرت خریداران درکنترل بازار است.

سرمایه گذاری در بورس به شکل بازار گاوی
روند صعودی بازار گاوی

سود آوری با سرمایه گذاری در بورس

برای این کار ما به شما پیشنهاد می دهیم با سرمایه کم وارد بورس شوید تا کم کم با بازار آشنایی کامل پیدا کنید و سرمایه گذاری در بورس را به شکل ماهرانه ای انجام دهید.

چنانچه توانایی کار در بورس را به دست آوردید، به تدریج سرمایه گذاری خود را افزایش دهید تا سود شما به تدریج سیر صعودی خود را طی کند.

معمولا حداقل پولی که برای شروع کار باید داشته باشید 500 هزار تومان است. این در شرایطی است که در معاملات حضوری و تلفنی می توان با 50 هزار تومان هم این کار را انجام داد.

تکنیک اول: آسان ترین راه این است که ابتدا سهامی از یک شرکت را خریداری می کنید و بعد از افزایش قیمت آن سهام، شما با فروش سهام خود می توانید به سود آن دست پیدا کنید.

تکنیک دوم: اگر ما بتوانیم مقداری از سهام یک شرکت را خریداری کنیم، چنانچه مجمع عمومی عادی سالیانه برگزار شد، شرکت مذکور مقداری سود دراختیار سهامدارانش می گذارد و ما هم می توانیم از این سود بهره مند شویم.

تکنیک سوم خرید سهام در عرضه اولیه: دراین نوع خرید سهام ما نمی توانیم قیمت و حجم را به صورت دلخواه وارد سامانه معاملاتی وارد کنیم و همچنین ممکن است بعضی ازعرضه اولیه‌ ها به دلیل بزرگ بودن شرکت به نقدینگی فراوانی نیاز داشته باشد و سرمایه ­‌گذار به هر دلیلی نمی تواند آن را تامین کند.

به همین دلیل در این حالت می­ توانیم تعداد کمتری از سهم را برای خرید وارد سامانه معاملاتی کنیم و با توجه به این­ که سقف رعایت شده، سفارش با خطا مواجه نمی ­‌شود.

قانون ثروتمند شدن وارن بافت: 1-هرگز پول را از دست ندهید 2-هرگز قانون اول را فراموش نکنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا