ادبیات و شعرفرهنگ و هنر

معرفی بهترین رمان های مناسب نوجوانان و جوانان

نوجوانی سن حساسی است و قطعاً بسیاری از پدر و مادران در دنیای امروز نگران محتوایی هستند که توسط فرزندان نوجوانشان مصرف می شود. بسیاری از نوجوانان ممکن است با یک سرچ ساده در اینترنت و یا جوین شدن در کانال های تلگرامی شروع به خواندن رمان هایی کنند که ممکن است محتوای خوبی نداشته باشند و روی افکار آن ها تأثیر منفی بگذارد و یا آن ها را ترغیب به خشونت کند. از این رو بهتر است با کتاب هایی که مناسب ترین محتوا را برای نوجوانان دارند، آشنا باشید و خودتان آن ها را به آن ها معرفی کنید و یا حتی همراهشان بخوانید! امروزه بهترین رمان های نوجوانان چیزی نیست که فقط نوجوانان آن ها را بخوانند.

قبل تر به این موضوع که چگونه می توان کودکان و نوجوانان را به فرهنگ زیبای کتابخوانی علاقه مند کرد صحبت کرده بودیم، که می توانید با مراجه به پست ما در مورد کتابخوانی کودکان و نوجوانان، اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید.

تابستان، مانند جوانی، زودگذر است. اما رمان هایی که در جوانی و نوجوانی می‌ خوانیم می‌ توانند یک عمر با ما بمانند. در اینجا برای شما لیستی از بهترین رمان های مناسب نوجوانان و جوانان آورده ایم که می توانید از خواندن آن ها در اوقات فراغت و یا تعطیلات تابستانی خود، لذت ببرید.

سری کتاب های هری پاتر

هری پاتر  - بهترین رمان نوجوانان

ماجرا های هری پاتر، پسری که همراه با دوستان جادوگر و چوب دستی اش در مدرسه جادو و جادوگری هاگوارتز زندگی می کرد، یکی از محبوب ترین و بهترین رمان های نوجوانان است که حتی یک سری فیلم نیز از روی ان ساخته شده است. در این رمان هری، رون و هرمیون باید بر مهارت خود مسلط شوند و با دسیسه های ولدمورت جادوگر شیطانی و مرگ خواران او مبارزه کنند.

سری کتاب های عطش مبارزه

در سری رمان های هیجان انگیز عطش مبارزه یا (Hunger Games)، در ویرانه‌ های آمریکای شمالی آینده، دختر جوانی انتخاب می‌ شود تا منطقه فقیرنشین خود را ترک کند و برای نبردی تا حد مرگ در بازی‌ های وحشی گرسنگی به آن شهر سفر کند. اما برای کتنیس اوردین، پیروزی در بازی‌ ها تنها او را در معرض خطر بزرگ تری قرار می‌ دهد، زیرا نظم اجتماعی سخت‌ گیرانه پانم شروع به آشکار شدن می‌ کند.

کشتن مرغ مینا

کشتن مرغ مینا اثر چشمگیر و معروف نویسنده ای به نام هارپر لی است که نظر منتقدین بسیاری را به خود جلب کرده است. این رمان که با وجود سادگی، حرف‌ های بسیاری برای گفتن دارد و پس از انتشار در سال ۱۹۶۰ سر و صدای زیادی داشت. پیشنهاد می‌ کنیم این کتاب را در لیست خود بگذارید و بدانید که قطعاً یکی از بهترین رمان های مناسب نوجوانان است.

داستان رمان از زبان دختری سفید پوست و کم سن‌ و سال به نام اسکاوت فینچ روایت می‌ شود. دختری که در حال رشد است و دوست دارد همه‌ چیز را تجربه کند. اسکاوت در ابتدای رمان شرح مفصلی از پیشینه خانوادگی و سپس شهر و محل زندگی ارائه می‌ کند. اما در این رمان موضوع اصلی بسیار فراتر از چیزی است که در ابتدا به نظر می رسد. در واقع این کتاب شاید یکی از آموزنده ترین رمان های نوجوانان باشد، چرا که در این رمان به مسئله تبعیض نژادی و مشکلاتی که برای کاراکتر های داستان ایجاد کرده است، پرداخته شده است.

خطای بخت ستارگان ما

رمان های عاشقانه همیشه جزو پرطرفدار ترین ژانر های کتاب بوده اند. رمان محبوب خطای بخت ستارگان ما داستانی عاشقانه است، داستانی نفسگیر که احساسات شما را به چالش می کشد. جان گرین که نویسنده‌ این رماناست، داستان عشق بین دو کاراکتر به نام های هیزل گریس و آگوستوس واترز را بیان می‌ کند. این رمان داستان عشق زوجی است که در نبرد با سرطان با یکدیگر آشنا می‌ شوند.

به عنوان کسی که این رمان را خوانده است، باید بگویم که من خیلی طرفدار ژانر عاشقانه نیستم ولی گاهی نمی توان برخی رمان های این ژانر را نادیده گرفت. و از نظر من، این رمان نه تنها کاملا مناسب نوجوانان است، بلکه حتی می توان آن را به برخی بزرگسالان نیز پیشنهاد کرد. این رمان با قلمی شیفته کننده و دوری از کلیشه های تبعیض آمیز یا خشونت آمیز، یکی از بهترین رمان های عاشقانه نوجوانان است.

هابیت

بیلبو بگینز، یک هابیت محترم و مرفه است، تا روزی که گاندالف، جادوگر سرگردان او را برای شرکت در ماجراجویی انتخاب می کند! این سری رمان های محبوب نیز، مانند هری پاتر دارای چند فیلم سینمایی است و حتی از روی آن تعدادی بازی کامپیوتری هم ساخته شده است. اگر از سبک فانتزی و ماجراجویی خوشتان می آید، این رمان می تواند بهترین رمان نوجوانان مناسب شما باشد.

مجموعه خون آشام

بهترین رمان نوجوانان -  مجموعه خون آشام

“مجموعه خون آشام” رمان های ایرانی هیجان انگیزی است که شامل پنج کتاب است. این مجموعه که توسط سیامک گلشیری، در ژانر ترسناک و برای مخاطبان نوجوان نوشته شده است. نویسنده تکنیک هایی را در نوشتن رمان های این مجموعه به کار گرفته که به وسیله ی آن ها به خوبی موفق شده عنصر وحشت را به خواننده منتقل کند. رمان های مجموعه خون آشام با کتاب “تهران، کوچه اشباح” شروع می شود که شخصیت اصلی آن پسری بی نام است که در کنار سایر دوستانش، در جشن تولد فردی به نام آرش شرکت کرده است.

پسر قصه به همراه آرش به بهانه ی درس خواندن به سمت خانه ی خودش می رفتند که ناگهان صدای جیغ زنی در پارک شنیده می شود. آرش که با خانه ی دراکولا ها آشنایی داشت، پسر را به آنجا راهنمایی می کند و در راه برایش تعریف می کند که چطور پدر این خانه ناگهان به سرش زد و همسر و فرزندانش و سپس خودش را به قتل رساند. اما نکته این جا بود که پلیس هرگز موفق نشد اجساد آن ها را پیدا کند. اما رفتن به آن خانه تنها شروع دردسر هایی است که برای اون اتفاق می افتد.

مجموعه پتش خوآرگر

بهترین رمان نوجوانان - مجموعه پتش خوآرگر

مجموعه‌ی پتش خوآرگر نفس‌ گیر است و متفاوت با آنچه از جهان ادبیات فانتزی می‌ شناسیم. در سال 96، این مجموعه نامزد جایزه کتاب برتر سال و برنده‌ لوح تقدیر از نهمین جشنواره‌ کتاب برتر کودکان و نوجوانان شد. همچنین، پتش‌خوارگر 3 بر بنیاد های هستی کتاب برگزیده‌ ایران در بازآفرینی آثار کهن در فهرست کلاغ سفید کتابخانه‌ بین‌ المللی مونیخ در سال 2018 معرفی شد.

این مجموعه پر افتخار و شگفت انگیز ایرانی، یکی از بهترین رمان های نوجوانان ایرانی است که البته حتی می توان خواندن آن ها را به بزرگسالان نیز توصیه کرد!

مجموعه ارباب حلقه ها

حماسه اصلی سه جلدی تالکین، جنگ حلقه را روایت می‌ کند، که در آن فرودو هابیت و همراهانش برای نابود کردن حلقه شیطانی قدرت و بازگرداندن صلح به سرزمین میانه تلاش می‌ کنند. این سه گانه دوست داشتنی هنوز هم سایه ای بلند دارد و به یکی از آشنا ترین و ماندگارترین داستان ها در ادبیات فانتزی تبدیل شده است که از روی آن بازی های ویدیویی و فیلم هایی ساخته شده است.

مجموعه زنان کوچک

ادبیات کلاسیک مملو از آثاری است که می‌ توان با خواندن‌ آن‌ ها به سال‌ ها پیش سفر کرد و خود را در جای جای داستان‌ ها تصور کرد و با دغدغه‌ های آن‌ دوره‌ آشنا شد. از میان این آثار، رمان‌ های زیادی هستند که می‌ توان با آن‌ ها در سنین کم به دنیای بزرگان سفر و زندگی آن‌ ها را مجسم کرد. داستان زنان کوچک، داستانی شیرین و روان است که با خواندن آن می‌ توان زندگی دخترانی را شناخت که در تلاش هستند بر مشکلات خود پیروز شوند.

در زنان کوچک، داستان چهار خواهر را می‌ خوانیم که نویسنده آن را با الهام از خانواده‌ خود نوشته است. مگی، جو، بتی و ایمی خواهران خانواده‌ مارچ هستند كه با مادر و مستخدم سیاه‌ پوستشان در یک خانه‌ قدیمی زندگی می‌ كنند. پدر آن‌ ها به دور از خانواده و در جنگ است و آن ها مجبور می‌ شوند که بدون پدر خانه را ترک کنند. هر کدام از این دختران برای غلبه بر مشکلاتشان تلاش می‌ کنند و در روز های سخت، زندگی پر از عشق، امید، همبستگی و ایثار را تجربه می‌ کنند؛ تجربه‌ ای که باعث می‌ شود خیلی زود تر بزرگ شوند و شبیه به زنان به بلوغ فکری برسند.

مجموعه قصه های سرزمین اشباح

در اولین قسمت از مجموعه “قصه های سرزمین اشباح “ماجرای پسر نوجوانی به نام “دارن شان”بازگو می شود، دانش آموزی که زندگی ای کاملاً معمولی دارد، اما به عنکبوت ها بسیار علاقه دارد. دارن شبی با دوستش “استیو”به سیرک عجایب می رود و در آن جا عنکبوت حیرت انگیزی به نام “خانم اکتا”را می بیند. خانم اکتا یک عنکبوت بزرگ و سمی است که با صدای فلوت صاحبش “آقای کرپسلی” حرکات شگفت آوری انجام می دهد. دارن تصمیم می گیرد عنکبوت را بدزدد.

از همین رو با طرح نقشه ای عنکبوت را دزدیده، به خانه می برد. اما در آن جا عنکبوت، استیو را نیش می زند و زندگی او را به خطر می اندازد. دارن برای نجات اسیتو ناگزیر می شود، زندگی اش را به دست آقای کرپسلی بسپارد. این در حالی است که آقای کرپسلی یک خون آشام است و در صورتی استیو را نجات می دهد که دارن، با دادن خون خود به او و گرفتن مقداری خون از آقای کرپسلی وارد دنیای اشباح شود. دارن به این کار تن می دهد و این شروع ماجراهای این رمان ها می شود.

برای سال ها رمان های این نویسنده محبوب نوجوانان، در ژانر های ماوراطبیعه و تریلر طرفداران خود را داشته است و باید بگویم که به عنوان یک نوجوان، حتی خود من هم عاشق کتاب های این نویسنده بودم. در واقع آن زمان عقیده داشتم کتاب های دارن شان، بهترین رمان های نوجوانان هستند. البته پس از خواندن مجموعه کتاب های آرتمیس فاول نظرم کمی تغییر کرد!

مجموعه کتاب های آرتمیس فاول

بهترین رمان نوجوانان - مجموعه کتاب های آرتمیس فاول

ﺁﺭﺗﻤﯿﺲ ﻓﺎﻭﻝ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻫﺸﺖ ﺟﻠﺪﯼ ﺍﺯ ﮐﺘﺎﺏﻫﺎﯼ ﻓﺎﻧﺘﺰﯼ ﻧﻮﺷﺘﻪٔ ﺍُﺍﯾﻦ ﮐﺎلفر ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩٔ ﺍﯾﺮﻟﻨﺪﯼ ﺍﺳﺖ. ﺷﺨﺼﯿﺖ ﺍﺻﻠﯽ ﺁﺭﺗﻤﯿﺲ ﻓﺎﻭﻝ، ﻧﻮﺟﻮﺍﻧﯽ ﻧﺎﺑﻐﻪ، ﺗﺒﻬﮑﺎﺭ ﻭ ﻣﺎﺟﺮﺍﺟﻮ ﺍﺳﺖ. ﮐﺘﺎﺏ ﻧﺨﺴﺖ ﯾﻌﻨﯽ ﺁﺭﺗﻤﯿﺲ ﻓﺎﻭﻝ ﻭ ماجرای ﮔﺮﻭﮔﺎﻧﮕﯿﺮﯼ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 2001 ﻣﻨﺘﺸﺮ شد ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻘﺒﺎﻝ ﻭ ﺗﺤﺴﯿﻦ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺭﻭﺑﺮﻭ ﺷﺪ. ﮐﺘﺎﺏ ﻫﻔﺘﻢ، ﺁﺭﺗﻤﯿﺲ ﻓﺎﻭﻝ ﻭ ﻋﻘﺪﻩ ﺁﺗﻼﻧﺘﯿﺲ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 2010 ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪ. ﻫﺸﺘﻤﯿﻦ ﻭ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﮐﺘﺎﺏ، ﺁﺭﺗﻤﯿﺲ ﻓﺎﻭﻝ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﻧﺎﻡ ﺩﺍﺭﺩ در سال 2012 ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪ.

نویسنده این رمان ها یکی از بهترین نویسنده های رمان های نوجوانان است و پس از مجموعه کتاب های آرتمیس فاول به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد. این مجموعه رمان های فوق العاده، اکنون کتاب هایی مصور و حتی یک فیلم سینمایی دارند.

مجموعه کتاب های کاراوال

بهترین رمان نوجوانان - مجموعه کتاب های کاراوال

در کتاب “کاراوال” به قلم مسحور کننده ستفنی گاربر با داستانی رو به رو هستیم از زندگی دختری به نام اسکارلت که هرگز جزیره کوچکشان را ترک نکرده است. او و خواهر دوست داشتنی اش “تلا”، با پدر دیکتاتور و بی رحم خود زندگی می کنند. اکنون پدر اسکارلت ازدواجی برای او ترتیب داده است و اسکارلت فکر می کند آرزویش بر باد رفته است. آرزوی او دیدن نمایشی است به نام کاراوال که در دور دست ها و یک بار در سال اجرا شده و مخاطبان نمایش نیز در آن شرکت به عمل می آورند. اما امسال، سرانجام رویای اسکارلت به حقیقت تبدیل می شود و او به نمایش دعوت می شود.

اما وقتی اسکارلت و خواهرش برای شرکت در کاراوال، سفر خود را آغاز می کنند، با مشکلاتی مواجه می شوند که تشخصیض واقعی بودن یا نبودن آن برای هر کسی مشکل است! این رمان با هیجان، ترس، جادو، غم و عشق، مجموعه ای شگفت انگیز است که خواندن آن را شدیداً به نوجوانان توصیه می کنم!

امیدوارم از بررسی این لیست از کتاب ها لذت برده باشید. اگر فکر می کنید کتابی را می شناسید که به نظرتان باید رد این لیست قرار بگیرد، لطفاً نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا