پوست و موسلامت

بنزوئیل پراکسید ؛ یک روش موثر برای درمان جوش و آکنه

در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه بنزوئیل پراکسید چیست و آیا برای درمان جوش و آکنه مفید است یا نه و نحوه استفاده و عوارض جانبی آن بر پوست بپردازیم. اگر جزو افرادی هستید که پوست تان زیاد جوش میزند و می خواهید سریع تر از آن ها خلاص شوید، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

بنزوئیل پراکسید چیست؟

بنزوئیل پراکسید چیست؟

بنزوئیل پراکسید یک ماده شناخته شده برای مبارزه با آکنه است. این ماده در ژل های بدون نسخه شوینده ها و درمان های لکه ای موجود است. در حالی که بنزوئیل پراکسید می تواند به طور موثری از شر باکتری ها و سلول های مرده پوست که منافذ پوست شما را مسدود می کند خلاص کند، اما محدودیت هایی نیز دارد.

بیایید نکات مثبت و منفی آن را بیان کنیم و اینکه اگر محصولات OTC کار شما را انجام نمی دهند باید با یک متخصص پوست مشورت کنیم.

آیا بنزوئیل پراکسید برای درمان آکنه مفید است؟

بنزوئیل پراکسید با از بین بردن باکتری های زیر پوست و همچنین کمک به منافذ برای از بین بردن سلول های مرده پوست و سبوم اضافی (چربی) برای درمان و جلوگیری از آکنه موثر است.

پراکسید بنزوئیل برای جوش ها

پراکسید بنزوئیل به ویژه در آکنه های التهابی که با برجستگی های قرمز حاوی چرک (جوش چرکی)، پاپول، کیست و ندول، بسیار خوب عمل می کند.

پراکسید بنزوئیل برای آکنه کیستیک

آکنه کیستیک جدی ترین نوع آکنه در نظر گرفته می شود که درمان آن دشوارتر است. مشخصه آن برجستگی های سخت زیر سطح پوست است.
باکتری های P. acnes یکی از عوامل ایجادکننده آکنه های کیستیک است که بنزوئیل پراکسید می تواند به همراه درمان داروهای تجویز شده به درمان آن کمک کند. اگر این نوع آکنه را دارید، برای بهترین روش های درمانی با یک متخصص پوست مشورت کنید.

پراکسید بنزوئیل برای جوش های سرسیاه و جوش های سفید

جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید هنوز جوش محسوب می شوند. با این حال، آن ها به عنوان غیر التهابی طبقه بندی می شوند، زیرا باعث ایجاد برجستگی های قرمزی که با انواع دیگر جوش ها در ارتباط هستند، نمی شوند.

ممکن است با هر دو نوع آکنه سر و کار داشته باشید و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا می توانید از بنزوئیل پروکساید برای عارضه های غیر التهابی نیز استفاده کنید.

بنزوئیل پراکسید می تواند به درمان چربی و سلول های مرده که منافذ پوست شما را مسدود می کند، کمک کند، اما ممکن است بهترین گزینه درمانی برای جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید نباشد.

پراکسید بنزوئیل برای جای زخم های آکنه

اسکار های آکنه گاهی اوقات در نتیجه شیوع آکنه ایجاد می شوند. این مسئله خصوصاً در مورد آکنه های التهابی وجود دارد.
جوش ها با قرار گرفتن در معرض آفتاب بدتر می شوند، بنابراین مهم است که هر روز ضد آفتاب بزنید. از نظر تئوری، بنزوئیل پراکسید می تواند به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک کند و باعث رفع جای زخم شود. اما، تحقیقات از این کاربرد پشتیبانی نمی کنند.

نحوه استفاده از بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید به شکل بسیاری از محصولات درمانی جوش و آکنه وجود دارد که انتخاب مورد مناسب برای مراقبت از پوست مهم است.

نحوه استفاده از بنزوئیل پراکسید

غلظت انتخابی شما برای استفاده ممکن است به پوست شما بستگی داشته باشد. برخی از افراد می توانند محصولاتی را که درصد بالایی از بنزوئیل پراکسید (تا 10 درصد) دارند را روی پوست خود تحمل کنند. اما بعضی دیگر ممکن است درصد کمتری را ترجیح دهند.

همچنین غلظت استفاده از این ماده به محل استفاده از بنزوئیل پراکسید بستگی دارد. صورت نسبتاً حساس است، بنابراین بسیاری ترجیح می دهند از غلظت کمتری (حدود 4 درصد) در آن ناحیه استفاده کنند، در حالی که قفسه سینه و کمر مقاومت بیشتری دارند و می توانند غلظت بیشتری را تحمل کنند.

پراکسید بنزوئیل را می توان در محصولات زیر برای درمان جوش پیدا کرد:

 • کرم ها و لوسیون های ضد آکنه: معمولاً یک یا دو بار در روز در کل سطح پوست به عنوان یک روش درمانی و پیشگیری استفاده می شود.
 • شوینده صورت (فیس واش): یک یا دو بار در روز برای کمک به جلوگیری از آکنه و درمان ضایعات موجود استفاده می شود.
 • شوینده بدن و صابون های ضد آکنه: اگر روی قفسه سینه، پشت و سایر نواحی بدن به طور مکرر دچار آکنه شدید، مناسب است.
 • ژل ها: به صورت درمان های با غلظت های بالاتر انجام می شوند و معمولاً فقط در ناحیه آسیب دیده استفاده می شوند.

نحوه استفاده از ژل بنزوئیل پراکسید 5٪

 1. ناحیه آسیب دیده را با یک پاک کننده ملایم پوست و آب بشویید.
 2. پوست خود را به آرامی خشک کنید.
 3. یک لایه نازک از ژل را روی تمام مناطق آسیب دیده قرار دهید. اگر کل صورت شما آکنه دارد، هر بار از یک نوار ژل (به طول 2.5 سانتی متر) استفاده کنید.

معمولاً 1 یا 2 بار در روز از ژل استفاده می کنید. اگر پوست حساسی دارید، یک بار در روز، قبل از خواب از ژل استفاده کنید.

سعی کنید هنگام استفاده از ژل بنزوئیل پراکسید در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید. از کرم ضد آفتاب فاقد چربی یا مرطوب کننده با SPF30 استفاده کنید. در زمان تابش نور شدید خورشید، از SPF30 یا بالاتر استفاده کنید. از داروساز بخواهید در انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب پوست تان به شما کمک کند.

نحوه استفاده از شوینده بنزوئیل پراکسید 5٪

 1. منطقه ای را که می خواهید درمان کنید مرطوب کنید.
 2. مقدار کمی از محصول را روی دستان خود قرار دهید.
 3. آن را صاف کنید و روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 4. شوینده را بیش از 1 تا 2 دقیقه روی پوست خود نگه دارید.
 5. صورت خود را کاملاً با آب بشویید و سپس پوست تان را به آرامی خشک کنید.

معمولاً 1 یا 2 بار در روز می توانید از شوینده استفاده کنید.

چه مدت می توان از بنزوئیل پراکسید استفاده کرد؟

این به سرعت بهبود وضعیت شما بستگی دارد. بنزوئیل پراکسید معمولاً در عرض 4 هفته شروع به کار می کند، اما هنگامی که آکنه شما تحت کنترل قرار گرفت، ممکن است بخواهید از آن برای جلوگیری از بازگشت جوش و آکنه استفاده کنید.

اگر فراموش کردم از آن استفاده کنم چه می شود؟

فرقی نمی کند که از بنزوئیل پراکسید استفاده کنید. هنگامی که یادتان آمد، یک یا دو بار در روز دوباره به همان روش قبلی از آن استفاده کنید.

عوارض جانبی استفاده از بنزوئیل پراکسید روی پوست

بنزوئیل پراکسید اگرچه برای اکثر افراد بی خطر است، اما می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. مخصوصا برای افرادی که برای اولین بار از این محصول استفاده می کنند.

در مورد عوارض جانبی زیر و اقدامات احتیاطی در استفاده از بنزوئیل پراکسید برای جوش و آکنه با یک متخصص پوست صحبت کنید.

عوارض پوستی

همان طور که گفتیم بنزوئیل پراکسید باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست، چربی بیش از حد و باکتری هایی می شود که در زیر آن گیر کرده اند.
چنین اثراتی می تواند منجر به خشکی، قرمزی و لایه برداری بیش از حد شود. همچنین ممکن است در محل استفاده نیز متوجه خارش و تحریک عمومی شوید.
در صورت آفتاب سوختگی از بنزوئیل پراکسید استفاده نکنید.

لک شدن مو و لباس

بنزوئیل پراکسید به دلیل لک شدن لباس و مو معروف است. بنابراین پس از هر بار استفاده، دستان خود را کاملاً بشویید.

عکس العمل های آلرژیک

در حالی که واکنش های آلرژیک ناشی از بنزوئیل پراکسید نادر است، اما هنوز هم ممکن است. در صورت قرمزی و تحریک در نواحی تحت درمان، فوراً استفاده از محصول را متوقف کنید.
اگر دچار تورم شدید و مشکلات تنفسی شدید، باید فوراً به اورژانس مراجعه کنید، زیرا این موارد ممکن است نشانه هایی از واکنش آلرژیک باشد.

اگر پوست حساسی دارید، ممکن است متخصص پوست استفاده از پراکسید بنزوئیل را به شما توصیه نکند، زیرا این نوع پوست بیشتر در معرض عوارض جانبی مانند بثورات و تحریک است.

در صورت ابتلا به اگزما یا درماتیت سبورئیک، بنزوئیل پراکسید انتخاب مناسبی نخواهد بود.
بنابراین برای اطمینان از بی خطر بودن بنزوئیل پراکسید، قبل از استفاده به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از پراکسید بنزوئیل در دوران بارداری و شیردهی

استفاده از پراکسید بنزوئیل در دوران بارداری و در دوران شیردهی معمولاً بی خطر است. بنابراین باید قبل از لمس کودک، از آن در ناحیه قفسه سینه استفاده نکنید و دستان خود را بشویید. این کار به این دلیل است که پوست کودک با آن تماس نگیرد.

سایر روش های درمان آکنه

پراکسید بنزوئیل تنها گزینه درمانی شما برای جوش و آکنه نیست. سایر محصولات OTC می توانند به درمان باکتری ها، چربی بیش از حد و سلول های مرده پوست کمک کنند. درمان های زیر را در نظر بگیرید:

روش های درمان آکنه
 • اسید سالیسیلیک
 • گوگرد
 • روغن درخت چای
 • آداپالن

بیشتر بخوانید…

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

هیچ محصول ضد آکنه ای، جوش ها و جای آن ها را یک شبه پاک نمی کند. این مورد نیز در مورد پراکسید بنزوئیل وجود دارد. اثر کامل محصولات آن ممکن است تا شش هفته طول بکشد.

اگر بعد از شش هفته نتیجه ای مشاهده نکردید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید. آن ها فرمول دارویی را توصیه می کنند، به خصوص اگر آکنه شدید باشد. آن ها همچنین ممکن است یک گزینه درمانی کاملاً متفاوت را پیشنهاد دهند.
بنابراین آماده باشید تا به سوالات مربوط به آکنه و شدت آن پاسخ دهید تا متخصص پوست بتواند بهترین گزینه درمانی رابه شما بدهد.

سخن آخر

بنزوئیل پراکسید یکی از گزینه های درمان آکنه است. محبوبیت ماندگار آن فراتر از در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن آن است.
بنزوئیل پراکسید می تواند به درمان ضایعات التهابی آکنه و اسکارهای مرتبط با آن کمک کند. وقتی همراه با سایر روش های درمانی مانند رتینوئیدهای موضعی استفاده می شود، بسیار مفید خواهد بود.

با توجه به اینکه پوست انواع متفاوتی دارد، ممکن است بنزوئیل پراکسید برای همه مفید نباشد. در صورت عدم کارایی محصولات OTC یا واکنش منفی به بنزوئیل پراکسید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

منبع: nhshealthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا